Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.01.2015, 17:54:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Exact!
Deci pana la urma trebuie sa luam Biblia ca un ghid spiritual (partile frumoase), nu ca un manual de stiinta.
E vorba de argumente lingvistice, adica termenul folosit pentru "ziua". Toata Biblia e un manual de stiinta, adevarata stiinta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.01.2015, 18:52:45
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
1. Pentru teoria potrivit careia "zilele Facerii" au fost perioade lungi de timp, eventual ere geologice, exista support biblic: aflam chiar din primele pagini ca Dumnezeu a facut soarele in ziua a 4-a. Prin urmare, nu putem vorbi de "zile" in sensul curent. Dealtfel, insusi termenul ebraic folosit inseamna si "zile" si "perioade".
Biblia a fost scrisa pentru oameni,deci daca a fost scris zi,atunci ...ce intelege un om prin zi?Acum 5000 ce ani sau azi ,prin zi toti inteleg acelasi lucru.Soarele aparut in ziua a 4-a,nu e o problema,pentru "calcularea" celor 3 zile anterioare .Asta-i o problema pentru un copil de clasa a 3-a...sau poate crezi ca Dumnezeu nu putea calcula durata unei zile decat cu ajutorul soarelui ,cum isi imagineaza ateii?Profetul a scris o zi si noi credem ca e o zi.Simplu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.01.2015, 19:41:36
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci da, ca sa concluzionam pentru OP:

Ce spun oamenii de stiinta este adevarat din punct de vedere observational, si fals/adevarat din punct de vedere teologic. Depinde daca interpretezi facerea literal sau nu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.01.2015, 19:48:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Au observat ei ca zilele aveau miliarde de ani. :)

Mai e o varianta. Poate ca zilele erau intr-adevar de 24 de ore...dar noptile erau de miliarde de ani.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.01.2015, 19:59:32
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Au observat ei ca zilele aveau miliarde de ani. :)

Mai e o varianta. Poate ca zilele erau intr-adevar de 24 de ore...dar noptile erau de miliarde de ani.
La asta intr-adevar nu m-am gandit! Deci de aia zice lumea ca in Bucuresti noptile nu se termina niciodata, eh? :))
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.01.2015, 21:25:57
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci ca sa concluzionam pentru OP:

Ce spun oamenii de stiinta este adevarat din punct de vedere observational, si fals/adevarat din punct de vedere teologic. Depinde daca interpretezi facerea literal sau nu.
Ce spun oamenii de stiinta...despre inceputurile universului...e credinta.Nu poate fi demonstrat...da,dar e credinta pentru 'telectuali rasati care nu se compara cu masele proaste care cred si ele fantezii,gen crestinism,iudaism,budism...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.01.2015, 21:39:46
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Ce spun oamenii de stiinta...despre inceputurile universului...e credinta.Nu poate fi demonstrat...da,dar e credinta pentru 'telectuali rasati care nu se compara cu masele proaste care cred si ele fantezii,gen crestinism,iudaism,budism...
N-am zis nimic de cum a aparut totul. Dar varsta "totului" poate fi, si a fost determinata.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.01.2015, 22:12:59
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
N-am zis nimic de cum a aparut totul. Dar varsta "totului" poate fi, si a fost determinata.
...pai daca nu stii CUM a aparut totul ,cum poti sa-i determini varsta?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.01.2015, 22:19:27
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
...pai daca nu stii CUM a aparut totul ,cum poti sa-i determini varsta?
Destul de greu si complicat, dar se poate face.
http://www.space.com/24054-how-old-is-the-universe.html
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.01.2015, 22:27:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Destul de greu si complicat, dar se poate face.
http://www.space.com/24054-how-old-is-the-universe.html

Alta tampenie. Ceea ce credeti voi e fals pentru ca ceea ce cred eu e adevarat. :)

Bine, tu nici macar nu intelegi bine ce crezi, vorbeam de marii oameni de stiinta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare