Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.01.2015, 00:36:55
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Un Adam care a trait acum cateva miliarde de ani nu creaza dispute, ci doar amuzament.
Pai normal! "Adam" nu a trait acum miliarde de ani, ci acum cateva milioane.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.01.2015, 01:40:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai normal! "Adam" nu a trait acum miliarde de ani, ci acum cateva milioane.
M-am adresat cuiva credincios, pentru ca m-am referit la Adam din perspectiva Facerii. Nu e nevoie sa scrii la toate subiectele.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.01.2015, 02:01:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E ok sa crezi ca pamantul are miliarde de ani...daca in acelasi timp crezi ca Adam a trait cateva sute de milioane de ani - Avva Pafnutie
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.01.2015, 08:52:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca spui ca sunt teologi mari care sustin cate o parere, iar aceasta nu este importanta si disputele pe aceasta tema sunt doar inutile nu te contrazici singur?
Nu. Faptul ca exista teologi mari care au pareri distincte este o realitate. Ca nu este relevand pentru mantuire este iar un lucru real.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Singurele dispute cred ca apar din faptul ca se afirma ca ortoodxia sustine ambele variante.
Ortodoxia nu sustine nici una din variante. Nu exista o invatatura de credinta a Bisericii despre varsta Universului.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
u exista teologi mari, ci 2-3 teologi (inclusiv ierarhi) din SUA si Anglia care sustin evolutionismul teist propovaduit de un stilist (care era de fapt doctor, nu teolog), dr. Kalomiros. Miliardele de ani sunt necesare in evolutionism pentru a sustine perioada necesara transformarii speciilor si a formarii unoversului. Un Adam care a trait acum cateva miliarde de ani nu creaza dispute, ci doar amuzament.
Nu este vorba despre evolutionismul teist. Doar ca nu este obligatoriu ca zilele creatiei sa aiba 24 de ore. Eu nu sustin nici ca erau de 24 de ore, nici ca nu.

Am sa dau 2 exemple de teologi care sustin ca zilele creatiei nu au avut 24 de ore: Parintele Galeriu si IPS Teodosie (nu vorbesc despre comportament, ci de calitatea sa teologica).
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.01.2015, 08:56:11
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
E relevant,dovedeste lipsa de credinta in cuvantul lui Dumnezeu care spune clar 6 zile creatia.
Nu spune ca este vorba despre durata unei zile terestre.
Tot cuvantul lui Dumnezeu vorbeste despre 14000 de prunci ucisi de Irod. Si nu erau 1400.

Cuvantul lui Dumnezeu trebuie inteles prin prisma a ceea ce se doreste sa ni se transmita. In cartea facerii nu durata este relevanta, ci actul in sine. Dumnezeu putea crea Universul instant. Nu avea nevoie nici de 6 zile, nici de 14 miliarde de ani.
Tocmai de aceea disputa este inutila.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.01.2015, 11:39:03
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Observatie

Omul calculeaza zilele, anii, erele, in functie de corpurile ceresti. Astronomia. Calendarul. Bun.

Dar Dumnezeu a creat corpurile ceresti abia in a 4-z zi.

Cum calculam primele trei zile?

P.S: De multe ori cand aprofundam anumite enigme uitam sa ne raportam la Dumnezeu. Eu cred ca e destul de clar, pe tema asta, sa luam in considerare: "pentru Dumnezeu o clipa e ca o mie de ani si o mie de ani ca o clipa." (nu stiu pe de rost citatul exact, nu am stat sa il caut.)
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.01.2015, 12:19:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai rămâne să spunem și că "Adam" e de fapt o tipologie de om, a omului primordial, nu protopărintele nostru scos de Mântuitor din iad după ce S-a dat morții.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.01.2015, 23:50:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu este vorba despre evolutionismul teist. Doar ca nu este obligatoriu ca zilele creatiei sa aiba 24 de ore. Eu nu sustin nici ca erau de 24 de ore, nici ca nu.
Aceste notiuni s-au nascut in evolutionismul teist. Pana in sec. XX nimeni nu s-a gandit ca ar putea fi vorba de ere si nu de zile. Daca ai citit mesajul catre Mihnea, sunt pasaje clare in care ni se spune ca e vorba de zile. Cel mai clar, la cele zece porunci Domnul spune ca lucreze omul sase zile si una sa se odhneasca, pentru ca tot in sase zile a facut Domnul lumea. Nimeni nu are miercurea de cateva mii de ani.
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ortodoxia nu sustine nici una din variante. Nu exista o invatatura de credinta a Bisericii despre varsta Universului.
De unde stii? Cum sa nu sustina ortodoxia ceea ce scrie in Sfanta Scriptura? Mai ales acolo unde e cuvantul revelat, ca in Facerea. Nu a fost dezbatut la vreun Sinod, pentru simplul fapt ca nimeni n-a contestat ca acolo nu e ceea ce scrie. Evolutionismul teist apare abia in sec. XX, iar in ortodoxie nu prea are aderenti, decat cativa in vest.
Doar Origen spune ca trebie facuta o interpretare figurata, pentru ca el interpreta toata Biblia in sens figurat. De aceea spune Sf. Vasile ca sa nu se interepteze in mod figurat Facerea. Cum spun si sfintii, in fiecare zi creatia are loc intr-o clipita, la cuvantul Domnului. Ce rost ar avea milioane de ani?
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu. Faptul ca exista teologi mari care au pareri distincte este o realitate. Ca nu este relevand pentru mantuire este iar un lucru real.
Nu exista teologi mari, daca vrei iti spun cine sunt. E cel care i-a luat apararea lui Kalomiros in disputa cu Par. Serafim, IPS Puhalo (in Canada) si IPS Kalistos Ware (care are si alte cocneptii din ecumenism), in Anglia. Acestia sustin evolutionismul teist.
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am sa dau 2 exemple de teologi care sustin ca zilele creatiei nu au avut 24 de ore: Parintele Galeriu si IPS Teodosie (nu vorbesc despre comportament, ci de calitatea sa teologica).
Nu stiu daca sustin, dar pot exista si credinciosi care sustin asta din nestiinta. In anii din urma se credea ca stiinta a descoperit ca pamantul are miliarde de ani si e ceva sigur. Pentru a nu contrazice realitatea unii au creat evolutionismul teist (catolicii, cred), apoi au propagat aceste idei.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.01.2015, 23:53:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu spune ca este vorba despre durata unei zile terestre.
Tot cuvantul lui Dumnezeu vorbeste despre 14000 de prunci ucisi de Irod. Si nu erau 1400.
Cuvantul lui Dumnezeu trebuie inteles prin prisma a ceea ce se doreste sa ni se transmita. In cartea facerii nu durata este relevanta, ci actul in sine. Dumnezeu putea crea Universul instant. Nu avea nevoie nici de 6 zile, nici de 14 miliarde de ani.
Tocmai de aceea disputa este inutila.
E gresita interpretarea, disputa intre intelegerea alegorica si cea literala a Bibliei este din sanul protestantismului. Noi avem deja talcuita Sfanta Scriptura, de sute de ani. In cazul facerii avem talcuirile sfintilor inca din sec. IV. Dupa acestea ne luam, nu dupa cum interpretam noi (cum fac si neoprotestantii).
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.01.2015, 23:56:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Omul calculeaza zilele, anii, erele, in functie de corpurile ceresti. Astronomia. Calendarul. Bun.
Dar Dumnezeu a creat corpurile ceresti abia in a 4-z zi.
Cum calculam primele trei zile?
P.S: De multe ori cand aprofundam anumite enigme uitam sa ne raportam la Dumnezeu. Eu cred ca e destul de clar, pe tema asta, sa luam in considerare: "pentru Dumnezeu o clipa e ca o mie de ani si o mie de ani ca o clipa." (nu stiu pe de rost citatul exact, nu am stat sa il caut.)
Acesta cu o mie de ani e argumentul folosit de cei ce sustin evolutionismul teist. Un argument gresit, pentru ca scrie de zile si seri, nu de ceva figurat. Am precizat cum este cu cele trei zile intr-un mesaj anterior, avem talcuirile sfintilor. Lumina a fost creata in prima zi, inaintea Soarelui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare