Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2015, 17:42:51
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Contradictie dogmatica ?

Cred ca sunteti toti la curent cu sintagma "cel mai umil dintre pamanteni", sau "cel mai pacatos". E o stare de spirit pe care crestinii ortodocsi ar fi bine sa o castige, cel putin asa zice parintele Cleopa, si cred ca am mai gasit-o prin ceva carti ale parintilor pustnci. Precis multa lume de aici poate sa precizeze exact in ce carti si ce sfinti parinti au abordat aceasta idee.

Probabil samanta provine din exemplul lui Isus cu intoarcerea celuilalt obraz.

Numai ca e posibil sa apara o contradictie, mai precis, dorinta de a fi cel mai umil sa apara din mandrie, adica, cand crezi ca esti cel mai pacatos, sau umil, deja crezi ca esti ceva, cand de fapt trebuie sa crezi ca nu esti nimic.

Al doilea punct in care sintagma are sincope este urmatorul: cand spui ca esti cel mai pacatos, inseamna ca ai atins un grad de evolutie spirituala destul de avansat, nu ai cum sa fi cel mai pacatos, asa ca afirmatia devine o minciuna. Tu minti.

Ca sa fi intradevar cel mai pacatos trebuie sa dovedesti asta. Trebuie ca lumea sa aiba motive sa te loveasca peste un obraz sau sa te scuipe. Trebuie sa fi INTRADEVAR cel mai pacatos. Trebuie sa te cobori la limita e jos a conditiei umane , sa te dezgusti pana si pe tine insuti realmente, nu din vorbe doar. Pana nu ai coborat acolo, nu o sa intelegi adevaratul sens al umilintei.

Cum ai putea sa faci asta ? Care e solutia ? Sa ucizi ? Sa furi ? Nu prea cred.

Are cineva idee?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2015, 18:26:49
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Cred ca sunteti toti la curent cu sintagma "cel mai umil dintre pamanteni", sau "cel mai pacatos". E o stare de spirit pe care crestinii ortodocsi ar fi bine sa o castige, cel putin asa zice parintele Cleopa, si cred ca am mai gasit-o prin ceva carti ale parintilor pustnci. Precis multa lume de aici poate sa precizeze exact in ce carti si ce sfinti parinti au abordat aceasta idee.

Probabil samanta provine din exemplul lui Isus cu intoarcerea celuilalt obraz.

Numai ca e posibil sa apara o contradictie, mai precis, dorinta de a fi cel mai umil sa apara din mandrie, adica, cand crezi ca esti cel mai pacatos, sau umil, deja crezi ca esti ceva, cand de fapt trebuie sa crezi ca nu esti nimic.

Al doilea punct in care sintagma are sincope este urmatorul: cand spui ca esti cel mai pacatos, inseamna ca ai atins un grad de evolutie spirituala destul de avansat, nu ai cum sa fi cel mai pacatos, asa ca afirmatia devine o minciuna. Tu minti.

Ca sa fi intradevar cel mai pacatos trebuie sa dovedesti asta. Trebuie ca lumea sa aiba motive sa te loveasca peste un obraz sau sa te scuipe. Trebuie sa fi INTRADEVAR cel mai pacatos. Trebuie sa te cobori la limita e jos a conditiei umane , sa te dezgusti pana si pe tine insuti realmente, nu din vorbe doar. Pana nu ai coborat acolo, nu o sa intelegi adevaratul sens al umilintei.

Cum ai putea sa faci asta ? Care e solutia ? Sa ucizi ? Sa furi ? Nu prea cred.

Are cineva idee?
Poate ar trebui să conștientizăm câte a făcut Dumnezeu pentru noi, câte ne-a iertat, câte ne-a răbdat, câte ne-a dat șamd, iar noi cât de puțin suntem recunoscători, buni, iubitori...
Nu e cazul să ne apucăm să păcătuim de bunăvoie, dintr-o eroare de înțelegere a unei expresii a pocăinței.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2015, 19:23:36
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Poate ar trebui să conștientizăm câte a făcut Dumnezeu pentru noi, câte ne-a iertat, câte ne-a răbdat, câte ne-a dat șamd, iar noi cât de puțin suntem recunoscători, buni, iubitori...
Nu e cazul să ne apucăm să păcătuim de bunăvoie, dintr-o eroare de înțelegere a unei expresii a pocăinței.
Ai perfecta dreptate, o posibila solutie este sa nu incerci sa progresezi, ci sa te bazezi pe faptul ca oricum Dumnezeu te iarta.

Dar nu stiu daca e cea mai buna solutie, e o solutie, dar natura umana tinde sa vrea sa se perfectioneze, asa ca evitarea caderii in mandria de genul "sunt cel mai umil" este foarte dificila.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2015, 19:39:20
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Ai perfecta dreptate, o posibila solutie este sa nu incerci sa progresezi, ci sa te bazezi pe faptul ca oricum Dumnezeu te iarta.
Eu nu am zis sa nu mai progresăm, căci suntem îndemnați să fim desăvârșiți. Dar fără Domnul nimic nu se poate. Deci și când progresăm, tot Lui trebuie să îi fim recunoscători, nu să ne mândrim că am fi mai presus decât alții.

Citat:
Dar nu stiu daca e cea mai buna solutie, e o solutie, dar natura umana tinde sa vrea sa se perfectioneze, asa ca evitarea caderii in mandria de genul "sunt cel mai umil" este foarte dificila.
Complici prea mult lucrurile. Hai să încercăm să fim smeriți, cât de cât, nu cel mai smerit, și să nu intrăm într-o competiție a "celui mai umil".
Nimic nu se poate fără harul lui Dumnezeu.


Îmi vine în minte un fragment din Confesiunile fericitului Augustin:
"N-au decât să râdă de mine cei trufași, care încă nu au fost trântiți la pământ și loviți spre propria lor salvare de către Tine, o, Dumnezeule al meu! Eu îți voi mărturisi totuși ticăloșiile mele spre lauda Ta. Îngăduie-mi, rogu-Te, și dă-mi putere să parcurg cu amintirea mea de acum toate ocolișurile trecute ale rătăcirilor mele, și să-Ți jertfesc jertfă de slavă. Căci, ce aș putea să fiu eu pentru mine însumi față de Tine, în afară de o călăuză spre prăpastie? Sau ce altceva sunt eu, când îmi merge bine, dacă nu un sugaci al laptelui Tău, ori unul care se hrănește cu hrana Ta cea nestricătoare? Și care om este orice fel de om, când el e om? Să râdă, așadar, de noi cei care sunt tari și puternici; iar noi, cei slabi și sărmani, să ne mărturisim Ție."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2015, 20:16:37
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul

Îmi vine în minte un fragment din Confesiunile fericitului Augustin:
"N-au decât să râdă de mine cei trufași, care încă nu au fost trântiți la pământ și loviți spre propria lor salvare de către Tine, o, Dumnezeule al meu! Eu îți voi mărturisi totuși ticăloșiile mele spre lauda Ta. Îngăduie-mi, rogu-Te, și dă-mi putere să parcurg cu amintirea mea de acum toate ocolișurile trecute ale rătăcirilor mele, și să-Ți jertfesc jertfă de slavă. Căci, ce aș putea să fiu eu pentru mine însumi față de Tine, în afară de o călăuză spre prăpastie? Sau ce altceva sunt eu, când îmi merge bine, dacă nu un sugaci al laptelui Tău, ori unul care se hrănește cu hrana Ta cea nestricătoare? Și care om este orice fel de om, când el e om? Să râdă, așadar, de noi cei care sunt tari și puternici; iar noi, cei slabi și sărmani, să ne mărturisim Ție."
Excelent fragment. E ceea ce am intuit eu fara sa stiu de el. Exact in felul asta gandesc de o vreme, numai ca nu cred ca sunt trufasi cei care rad de mine, ci doar ca sunt prea inchistati in obiceiuri sau credinte desarte. Un exemplu banal, destul de departe de religie dar legat de progres spiritual este urmatorul: daca apari imbracat in pantaloni scurti si tricou la o sedinta in care toata lumea e in costum, toti vor rade de tine. Te simti umilit de oameni. Umilinta asta te face sa te gandesti la adevaratul sens al costumelor, si iti dai seama ca nu sunt decat tesaturi aranjate si colorate in alt fel decat hainele de pe tine. Cum de au ajuns acei oameni sa acorde o atat de mare importanta unor tesaturi in detrimentul spiritulului sau posibilei tale capacitati intelectuale cred ca stiu: prin obisnuinta, prin conditionare psihologica, prin alterarea gandirii sau hartii mentale, prin credinta desarta ca e mai bine sa te imbraci in costum la o sedinta. Si atunci te intrebi, cine e nebun , eu sau ei. Eu nu mi-am alterat credinta (in modul de imbracare) in nici un fel, ei da, spiritul lor e captiv, al meu liber.

Si asta e numai un exemplu aparent neimportant. Eu experimentez si altele mult mai adanci, recunosc, o fac intentionat, si ma simt bine, liber, eliberat, si parca-parca, revelat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2015, 20:32:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Cred ca sunteti toti la curent cu sintagma "cel mai umil dintre pamanteni", sau "cel mai pacatos". E o stare de spirit pe care crestinii ortodocsi ar fi bine sa o castige, cel putin asa zice parintele Cleopa, si cred ca am mai gasit-o prin ceva carti ale parintilor pustnci. Precis multa lume de aici poate sa precizeze exact in ce carti si ce sfinti parinti au abordat aceasta idee.

Probabil samanta provine din exemplul lui Isus cu intoarcerea celuilalt obraz.

Numai ca e posibil sa apara o contradictie, mai precis, dorinta de a fi cel mai umil sa apara din mandrie, adica, cand crezi ca esti cel mai pacatos, sau umil, deja crezi ca esti ceva, cand de fapt trebuie sa crezi ca nu esti nimic.

Al doilea punct in care sintagma are sincope este urmatorul: cand spui ca esti cel mai pacatos, inseamna ca ai atins un grad de evolutie spirituala destul de avansat, nu ai cum sa fi cel mai pacatos, asa ca afirmatia devine o minciuna. Tu minti.

Ca sa fi intradevar cel mai pacatos trebuie sa dovedesti asta. Trebuie ca lumea sa aiba motive sa te loveasca peste un obraz sau sa te scuipe. Trebuie sa fi INTRADEVAR cel mai pacatos. Trebuie sa te cobori la limita e jos a conditiei umane , sa te dezgusti pana si pe tine insuti realmente, nu din vorbe doar. Pana nu ai coborat acolo, nu o sa intelegi adevaratul sens al umilintei.

Cum ai putea sa faci asta ? Care e solutia ? Sa ucizi ? Sa furi ? Nu prea cred.

Are cineva idee?
În primul rând nu prezinți nimic dogmatic, frate ilie gh.
Nu vorbești dogmatică, ci doar despre o idee generală aparent creștină, dar defapt e o critică la creștinism, ce provine din neputințele tale, pentru că iubești foarte puțin oamenii și îi judeci aspru, fiindcă ai multă mândrie.
Dar și eu sunt ca tine, și chiar mai rău. Vai mie. Să ne vindece Dumnezeu.

Iar "sămânța" de la "cel mai păcătos" provine de aici:

"Vrednic de credință și de toată primirea e cuvântul că Iisus Hristos a venit în lume ca să mântuiască pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu." - I Timotei 1, 15.

Dumnezeu să ne-ajute.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.08.2015, 20:38:00
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
În primul rând nu prezinți nimic dogmatic, frate ilie gh.
Nu vorbești dogmatică, ci doar despre o idee generală aparent creștină, dar defapt e o critică la creștinism, ce provine din neputințele tale, pentru că iubești foarte puțin oamenii și îi judeci aspru, fiindcă ai multă mândrie.
Dar și eu sunt ca tine, și chiar mai rău. Vai mie. Să ne vindece Dumnezeu.

Iar "sămânța" de la "cel mai păcătos" provine de aici:

"Vrednic de credință și de toată primirea e cuvântul că Iisus Hristos a venit în lume ca să mântuiască pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu." - I Timotei 1, 15.

Dumnezeu să ne-ajute.


Da, am avut de la inceput rezerva ca ar fi legat de dogmatica ce spun eu. Cred ca se potrivea mai mult la morala crestina, dar nefiind de specialitate mi s-a parut ca necesitatea de a fi umil este parte a unui adevar revelat, tinand cont ca Isus si-a adus un aport important in aceasta problematica.

Igor, tu chiar stii toate acele citate pe de rost ? Daca da, ai talent nu gluma, sau har, cum se zice.
Merci pentru referinta, stiam eu ca exista pe undeva, dar eu nu am memorie asa de buna.

Te simti bine cand te laud ?
Nu ar fi fost mai bine sa te cert ?

Asta asa, ca sa revenim la topicul discutiei.

Tot din memoria mea defectuoasa exista o lucrare in care autorul spune foarte clar ca uraste pe cei care il lauda si ii iubeste pe cei care il cearta pentru ca aceia din urma ii fac un bine adevarat.

Last edited by iliegh; 04.08.2015 at 20:49:02.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.08.2015, 20:53:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acea stare de umilință vine dintr-o pocăință curată și continuă, din rugăciune neîncetată și nicidecum dintr-o stare de fapt pe care o căutăm cu lumânarea. Oricât ne-am impune acea stare nu vom gusta din adevărata ei dulceață dacă nu vom dobândi dragostea față de aproapele și nu vom învăța să ne smerim. A te duce în pataloni scurți la o ședință care impune o anumită ținută denotă lipsă de respect și ține de morală. Ori un adevărat creștin ține cont de cei din jur și de ceea ce societatea impune. Sunt curios dacă în biserică la o slujbă te-ai simți la fel de liber în pantaloni scurți. Sau poate chiar așa și practici.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2015, 20:57:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Dtinand cont ca Isus si-a adus un aport important in aceasta problematica.
Apoi, ca să înțelegi mai bine lucrurile, mai ai un lucru de făcut: să intri în Biserică și să lași adunările.

Last edited by ovidiu b.; 04.08.2015 at 20:59:41.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2015, 20:57:41
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frățioare, poți să mă cerți și să mă lauzi cât vrei, eu sunt ca un mort în fața laudelor și certurilor :) De ce ?

Fiindcă știu cu adevărat că eu nu am nimic și nu pot nimic, toate sunt de la Dumnezeu, El mi le-a dat și El mi le aduce aminte să le pot scrie.
Astfel, îmi amintesc versetul, dar nu știu exact cartea, capitolul și versetul și caut versetul în Biblia de pe net, că altfel, aș pune doar versetul fără trimitere, fără sursă.

Deci slavă lui Dumnezeu pentru toate bunătățile, că însăși aerul pe care îl respirăm involuntar, este Dumnezeu. Respirăm pe Dumnezeu, asta de 7524 de ani, de la facerea lumii și 2015 ani de la Hristos.

Mă bucur că ți-am putut fi de folos. Să ne ajute Dumnezeu să mărturisim mai departe pe Hristos Iisus, Dumnezeu Adevărat și Mântuitorul lumii.

(apropo, cred că ești ortodox, cred că nu ești eretic, altfel dacă ești ortodox scrii Iisus și știi și de ce e Iisus și nu Isus)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare