Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.02.2016, 19:09:25
alex_77 alex_77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2016
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Daca ai inteles ca in acel pasaj, sau oriunde prin Apocalipsa, este vorba de teleportarea celor mantuiti, imi este efectiv groaza sa te intreb ce crezi ca vei face-n Rai :) Totusi: ce crezi ca vei face tu in Rai, pentru o eternitate?
M-as intoarce in timp sa vad cum era trecutul,as controla universul(stelele,planetele,cometele)
,as controla sarcinile electrice,electronii si tot ce e supernatural.As avea puteri spirituale in noul corp ceresc.As putea crea sau distruge galaxi,planete,stele.

Last edited by alex_77; 04.02.2016 at 19:13:56.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.02.2016, 19:16:56
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex_77 Vezi mesajul
M-as intoarce in timp sa vad cum era trecutul,as controla universul(stelele,planetele,cometele)as controla sarcinile electrice,electronii si tot ce e supernatural.As avea puteri spirituale in noul corp ceresc.As putea crea sau distruge galaxi,planete,stele.
Am inteles. Numai bine !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.02.2016, 19:37:13
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex_77 Vezi mesajul
M-as intoarce in timp sa vad cum era trecutul,as controla universul(stelele,planetele,cometele)
,as controla sarcinile electrice,electronii si tot ce e supernatural.As avea puteri spirituale in noul corp ceresc.As putea crea sau distruge galaxi,planete,stele.
Dar pe tine, pe tine nu te-ai cerceta un pic? Macar la inceput.
Ca noul corp ceresc, pesemne, va fi ceva cu totul nou, aparte...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.02.2016, 20:26:56
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Am inteles. Numai bine !
Esti constient ca nu e vina lui ca are asa o gandire? Oare cine a propus o gandire super fantezista si copilareasca in crestinism? Asa cum si depre a doua venire se vorbeste in termeni "stiintifico-fantastici", ca si cum ar fi un super om care vine sa rupa planeta asta in doua... la fel si despre antihrist ca va face semne si minuni super smechere, ca satana insusi va fi in el ...

...dar daca observi ca sunt multe metafore, si ca e un pic codificat textul, si ca defapt batalia dintre Mesia si antihrist va fi in vorbe, simple vorbe "Din gura Lui ieșea o sabie ascuțită, ca să lovească Neamurile cu ea", si ca aceasta a doua venire este simpla, dar edificatoare pentru a despartii pe cei care cu adevart sunt in spiritul Duhului Sfant, si cei care doar se prefac ca ar fi pentru diferite foloase materiale ... etc
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.02.2016, 20:45:31
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pc-cutza Vezi mesajul
Esti constient ca nu e vina lui ca are asa o gandire? Oare cine a propus o gandire super fantezista si copilareasca in crestinism? Asa cum si depre a doua venire se vorbeste in termeni "stiintifico-fantastici", ca si cum ar fi un super om care vine sa rupa planeta asta in doua... la fel si despre antihrist ca va face semne si minuni super smechere, ca satana insusi va fi in el ...

...dar daca observi ca sunt multe metafore, si ca e un pic codificat textul, si ca defapt batalia dintre Mesia si antihrist va fi in vorbe, simple vorbe "Din gura Lui ieșea o sabie ascuțită, ca să lovească Neamurile cu ea", si ca aceasta a doua venire este simpla, dar edificatoare pentru a despartii pe cei care cu adevart sunt in spiritul Duhului Sfant, si cei care doar se prefac ca ar fi pentru diferite foloase materiale ... etc
Am citit cele scrise mai sus. Repet ce am spus pe alt topic: traim timpuri triste.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.02.2016, 16:33:52
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

in rai va fi bucuria absoluta ...cred ca pana la urma faptul ca nu vom mai avea nicio grija si nimic pamantesc in noi ..nicio durere nicio intristare niciun suspin..e indeajuns incat sa ne straduim sa ajungem acolo.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.02.2016, 18:15:55
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Question

Pana acum niciunul dintre cei care am postat pe acest topic nu a dat raspunsul direct, corect, la intrebarea topicului. Poate in viitor posteaza cineva raspunsul :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.02.2016, 09:33:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex_77 Vezi mesajul
Acolo iti intalnesti rudele si de aceea e asa de minunat?Iti indeplinesc toate dorintele tale in Rai?Ce e asa de special in Rai si in Pamant nu e?In cateva carti scrie ca toata lumea nu va mai avea greutate si ca vor merge in apa si se vor teleporta.Cred ca aceasta cu mersul si teleportatul e in Revelatie sau Apocalipsa.De ce vei avea ingeri in Rai?Nu te poti proteja singur daca vei fi ca Dumnezeu?
daca citesti Noul Testament din Biblie, vei gasi singur raspunsurile la acesta intrebare
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.02.2016, 09:37:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Pana acum niciunul dintre cei care am postat pe acest topic nu a dat raspunsul direct, corect, la intrebarea topicului. Poate in viitor posteaza cineva raspunsul :)
Raiul inseamna sa te aflii mereu in preajma lui Dumnezeu. Nu conteaza unde se afla acest Rai, atat timp cat te aflii in prejma lui Dumnezeu. Prezenta lui Dumnezeu face ca acel loc sa fie Rai
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire

Last edited by stefan florin; 08.02.2016 at 09:39:56.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.02.2016, 19:40:43
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Raiul inseamna sa te aflii mereu in preajma lui Dumnezeu. Nu conteaza unde se afla acest Rai, atat timp cat te aflii in prejma lui Dumnezeu. Prezenta lui Dumnezeu face ca acel loc sa fie Rai
Stefan Florin multumesc. Dumnezeu sa-ti ajute in toate !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare