Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.03.2008, 01:36:11
adrian72 adrian72 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2008
Mesaje: 2
Implicit

Am postat acest mesaj si pe alt thread, dar pt ca mi se pare important, deschid unul separat. Sunt nou pe acest forum, dar desi inca nu am postat, am citit multe din threadurile de aici si sunt bucuros ca am gasit o comunitate unde sa imi pot impartasi gandurile intru Hristos.

Vad in ultima vreme tot mai multe situri si bloguri ateiste. Marea majotitate sunt copii, adolescenti rebeli si rataciti, care probabil nu au primit o educatie crestina, acasa. Cele mai multe sunt inofensive, daca pot spune asa, (desi sunt pline de blasfemii) pentru ca in afara de glume de tot felul, nu fac decat sa scrie tot felul de articole pe care le gasesc pe internet. Si cred ca, pe masura ce se vor maturiza, Dumenzeu Cel Iubitor de oameni ii va intoarce pe calea dreapta a Luminii.
Sunt insa unele situri care au o abordare mai vehementa si care incearca prin rastalmacirea istoriei sa abata cititorii de la Cale. Acestea ma ingrijoreaza, pentru ca aduc "dovezi" pe care un cititor mai putin informat le poate lua drept adevarate.
In mod normal nu citesc astfel de situri, dar despre acesta am aflat auzind in statia de autobuz discutia intre un tata si baiatul lui. Daca am inteles eu bine, situl era al tatalui, care -am dedus eu- e profesor. Ce fel de profesor e asta, care isi invata si incurajaza copilul la asa ceva! Ce m-a intristat e ca amandoi erau destul de "realizarea" lor. Intamplator am retinut numele sitului si din curiozitate am cautat situl de care vorbeau si am gasit: http://creationistmonkey.com/ care e scris in engleza, si incearca sa arate ca Apollonius din Tyana a facut fapte la fel de minunate ca si Isus. Si mai mult, pretinde ca a inviat din morti!
Din pacate, situl acesta e doar un exemplu din ceea ce se intampla in ultima vreme in presa romaneasca. Am citit si pe acest forum mai multe posturi despre acest subiect, TV, radio, religia in scoli, toate sunt lucruri care se intampla in jurul nostru, si pe care de cele mai multe ori le ignoram, multumindu-ne cu credinta noastra. Dar nu as vrea sa ma trezesc ca baiatul meu vine intr-o zi si ma intreaba de ce Apollonius a inviat la fel ca Domnul Isus Hristos.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.03.2008, 09:37:48
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian72
Am postat acest mesaj si pe alt thread, dar pt ca mi se pare important, deschid unul separat. Sunt nou pe acest forum, dar desi inca nu am postat, am citit multe din threadurile de aici si sunt bucuros ca am gasit o comunitate unde sa imi pot impartasi gandurile intru Hristos.

Vad in ultima vreme tot mai multe situri si bloguri ateiste. Marea majotitate sunt copii, adolescenti rebeli si rataciti, care probabil nu au primit o educatie crestina, acasa. Cele mai multe sunt inofensive, daca pot spune asa, (desi sunt pline de blasfemii) pentru ca in afara de glume de tot felul, nu fac decat sa scrie tot felul de articole pe care le gasesc pe internet. Si cred ca, pe masura ce se vor maturiza, Dumenzeu Cel Iubitor de oameni ii va intoarce pe calea dreapta a Luminii.
Sunt insa unele situri care au o abordare mai vehementa si care incearca prin rastalmacirea istoriei sa abata cititorii de la Cale. Acestea ma ingrijoreaza, pentru ca aduc "dovezi" pe care un cititor mai putin informat le poate lua drept adevarate.
In mod normal nu citesc astfel de situri, dar despre acesta am aflat auzind in statia de autobuz discutia intre un tata si baiatul lui. Daca am inteles eu bine, situl era al tatalui, care -am dedus eu- e profesor. Ce fel de profesor e asta, care isi invata si incurajaza copilul la asa ceva! Ce m-a intristat e ca amandoi erau destul de "realizarea" lor. Intamplator am retinut numele sitului si din curiozitate am cautat situl de care vorbeau si am gasit: http://creationistmonkey.com/ care e scris in engleza, si incearca sa arate ca Apollonius din Tyana a facut fapte la fel de minunate ca si Isus. Si mai mult, pretinde ca a inviat din morti!
Din pacate, situl acesta e doar un exemplu din ceea ce se intampla in ultima vreme in presa romaneasca. Am citit si pe acest forum mai multe posturi despre acest subiect, TV, radio, religia in scoli, toate sunt lucruri care se intampla in jurul nostru, si pe care de cele mai multe ori le ignoram, multumindu-ne cu credinta noastra. Dar nu as vrea sa ma trezesc ca baiatul meu vine intr-o zi si ma intreaba de ce Apollonius a inviat la fel ca Domnul Isus Hristos.

Doamne ajuta!
nu numai ala a facut, dar daca aplicam principiul lui Gamaliel: "Daca este de la oameni se va nimici, iar daca este de la Dumnezeu va dainui", aplicand deci acest principiu, vom vedea ca religia crestina este ADEVARATA, pt ca dainuieste pana azi, desi 3 secole a fost sub persecutii, pe cand alte religii, de la care zic unii ca s-a inspirat crestinismul au pierit, incat se mai vorbeste despre ele in unele carti, foarte putine si alea.
Iar cei care sustin aceste idei, sunt niste semidocti care in afara de Codul lui DaVinci si ceva documentare pe national geografic nu prea cred sa mai fi studiat
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.03.2008, 14:32:05
adrian72 adrian72 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2008
Mesaje: 2
Implicit

Am dat din nou peste situl ala, si gasesc un articol care ma ingrijoreaza si mai mult, mai ales ca intre timp se pare ca situl a castigat multi vizitatori, care posteaza raspunsuri si revin pe site sa citeasca ce blasfemii am mai scris ala.
Acum vad ca incepe o serie de mai multe articole, in care cica sa-l demonteze pe Domnul Isus! http://creationistmonkey.com/23/
Am citit articolul, si trebuie sa recunosc ca, spre rusinea mea catvea din lucrurile de acolo m-au pus putin pe ganduri.
Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.03.2008, 14:48:01
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

toti canta aceeasi melodie deja m-am plictisit
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.03.2008, 14:50:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noi scriem Iisus Hristos.
Draga Adrian, raul a existat de la inceputurile omenirii si va mai exista. Intareste-te in credinta, invata-l pe copilul tau daca il ai, sau cand il vei avea, despre Iisus Hristos, si totul va fi bine. La ce bun sa te preocupe desfiintarea Lui, cand poate ca nici nu stii bine cine este. Altfel nu ai pune astfel de intrebari. Credinta noastra e de 2000 ani si va exista pana la sfarsit, caci este adevarata credinta.
Apa trece, pietrele raman.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.03.2008, 15:07:53
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

si cind te mai gindesti ca sint pe aici citiva care scriu pe acele bloguri. si ce sfaturi care la prima vedere par bine intentionate, dar cine citeste mai cu atentie poate sa inteleaga cine este lup printre oi.
ca si satana stie biblia mai bine decit orice om de pe pamint si asta nu il ajuta la nimic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.03.2008, 15:25:28
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Cine crede ca se trage din maimuta, asa este.
Nu cred totusi ca la nivelul nostru de induhovnicire are rost sa ne demontam parti din suflet citind asa ceva. Traim tragedii, care au fost si vor mai fi, amplificate acum prin media, dar uitam sa ne bucuram de Dumnezeu prezent intre noi printre tragediile acestei lumi. Trebuie sa-L crestem in noi cautand binele, nu alimentand raul. In fiecare lucru noi trebuie sa cautam legatura cu El. De pe acel site, eu cel putin am fost placut impresionat ca respectivii cred in Dumnezeu, ca altfel nu l-ar combate. Nu poti combate pe cineva daca nu exista. Daca spui despre cineva "este un nimeni" acel om inseamna ca exista, ca este cineva, pentru ca tu ai vorbit de el. Asa ca Dumnezeu sa-i miluiasca si sa mai faca lucrari cum a facut cu apostolul Pavel.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.11.2008, 13:33:26
fleur_de_neige's Avatar
fleur_de_neige fleur_de_neige is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

DECI , un lucru e clar : cine incepe sa se intrebe daca ortodoxia e intr-adevar credinta cea adevarata sa se gandeasca la Sf Moaste ale sfintilor contemporani (si nu numai) cum a fost Sf Nectarie
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.11.2008, 13:34:33
fleur_de_neige's Avatar
fleur_de_neige fleur_de_neige is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

si nu o sa mai indoiasca
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.11.2008, 14:26:33
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

mai trist e faptul ca multi tineri, din dorinta de afirmare, rup ,sau cel putin asa lasa sa se vada,orice legatura cu Biserica si cu Dumnezeu, acceseaza tot felul de sit-uri sataniste,se dau mari "fani", ca sa zic asa. E ingrozitor ce se intampla. Lipsa de educatie crestina in familie, spirit de turma, dorinta de a fii "cool" printre prieteni si colegi,... Mai tarziu se vor trezi prinsi in asa ceva, fara sa isi dea seama.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
situri cu stiinta cristi88 Teologie si Stiinta 9 28.01.2010 22:41:51