Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2008, 22:04:51
andorueca andorueca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

am auzit de la cineva ca mormonii ar fi omorat un baiat la vreo23 de ani asta dupa ce l-au supus la perversiuni sexuale
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2008, 11:10:28
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

eu am auzit despre multi crestinii care violeaza si apoi omoara.si ce dovedeste asta?!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.05.2008, 19:56:44
andorueca andorueca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

in primul rand aia sint crestini doar cu numele cu certificat de botez dar mormonii sunt o secta periculoasa,asta am vrut sa reiasa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2008, 00:44:15
Leandros Leandros is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2008
Mesaje: 7
Implicit

Eu nu cred. Tocmai, ca mormonii se poarta impecabil. De ce? Pentru ca ei nu sunt ispititi ca ortodocsii. Pentru ca erezia e un pacat mai mare decat multe altele. Ereticii nu mai au nevoie si de alte pacate, le e de ajuns acesta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.05.2008, 13:11:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Acum cativa ani de zile am urmarit pe Realtv,o emisiune despre mormoni si fosti membri ai acestora.Intr-adevar sunt o secta destul de periculoasa si odata intrat in aceasta este greu sa mai poti evada,fiindca au tactici severe de a te determina sa ramai in sanul lor.Au existat marturii clare din partea celor care au facut parte in aceasta secta,despre abuzurile si ilegalitatile acestora,insa nu pot fi trasi la raspundere si nici desfiintati pentru ca acestia detin o forta financiara colosala,astfel devenind aproape indestructibili.Totul este sa nu fie bagati in seama.Cat despre sacrificii umane,nu am auzit,insa nu este exclus,dar sa nu uitam ca nici nu ne putem lua dupa un zvon.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.05.2008, 23:16:54
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Dar mormonii sunt considerati in mod oficial secta crestina?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.12.2008, 08:09:00
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Destul de greu pot fi denumiti ca o secta crestina avand in vedere faptul ca:


Mormonii
Mormonii organizați într-o așa-zisă „Biserica lui Iisus Hristos a Sfinților ultimelor zile”, au apărut în America, în anul 1830. Întemeietorul sectei este Joseph Smith Jr. Acesta ar fi fost beneficiarul unor «descoperiri», după cum urmează: în anul 1820 i se arată că toate confesiunile creștine, toate sectele pe care el le cunoscuse – Presbiteriană, Metodistă, Baptistă – sunt greșite și nu trebuie să urmeze nici una. În 1823 i se arată un personaj ca un înger, numit Moroni, care declară în „vedenia” respectivă că este fiul lui Mormon (de la care se va trage ulterior numele sectei), susținând că Mormon ar fi fost un profet apărut pe continentul american în secolul IV d. Hr. Acesta avea să-i dea o însărcinare din partea lui „Dumnezeu”. Apoi i-ar fi vorbit de o carte, scrisă pe plăci de aur, cuprinzând istoria foștilor locuitori ai continentului american, dar și „Evanghelia veșnică” în întregime, după cum ar fi fost predată de Mântuitorul vechilor locuitori. Lui Smith i se îngăduie să intre în posesia cărții abia peste 4 ani, deci în 1827, când începe traducerea ei, fără să fi cunoscut limba în care aceasta era scrisă – zicând că era un amestec de egipteană, chaldeeană, asiriană și arabă, fără ca o altă persoană în afară de Joseph Smith să o fi văzut vreodată. După ce Smith a tradus cartea, îngerul care îi apăruse în vedenie a venit și a luat acele plăci de la el, așa că acum nu mai există nici o mărturie autentică a provenienței textului la care ei fac referință permanent (Cartea lui Mormon).
Apoi pretind că în 1829 ar fi venit trei din apostoli și l-ar fi hirotonit pe J. Smith, care la rândul lui îl hirotonește pe Oliver Cowdery, astfel cei doi devenind primii membri ai viitoarei secte. În 1844, Joseph Smith este ucis, succesorul lui fiind Brigham Young. Acesta se instalează împreună cu adepții săi în Salt Lake Valley, Utah, în Vest, într-un ținut sălbatic, care a devenit actualmente centrul internațional al mormonilor cu capitala la Salt Lake City.
La moartea lui B. Young numărul mormonilor ajunsese la 150.000 , la sfârșitul secolului trecut (1898) erau 254.000 , iar astăzi sunt peste 4 milioane de mormoni în toată lumea. (Concise Guide..., p. 86).
Mormonii se folosesc de 4 cărți: Biblia, al cărui text după părerea lor a fost atât de poluat și pervertit de-a lungul secolelor, încât cu greutate mai poți afla un verset în forma lui originară; de aceea ei se sprijină mai mult pe celelalte cărți «sacre», Cartea lui Mormon, pe care o socotesc a fi „Cuvântul lui Dumnezeu”, Învățătură și testamente, care conține 138 de revelații, toate fundamentând învățături specifice ale mormonilor și Mărgăritar de mare preț. Șeful sectei este considerat și profet și președinte.
Doctrina mormonilor este un amestec de elemente creștine, budiste, iudaice, gnostice, teosofice, etc., încât cu greu ar putea cineva să-i mai socotească creștini, deși folosesc principalele puncte de doctrină ale creștinilor, toate însă răstălmăcite. Mormonii sunt de fapt politeiști și sincretiști. Ei cred în mai mulți dumnezei. După credința lor, Dumnezeu Însuși a fost la început om, un om ca toți ceilalți, care a devenit Dumnezeu așa cum vor deveni și alți oameni. Mântuirea este condiționată de credința în Iisus ca Hristos, în Joseph ca profet, în Brigham ca succesor al acestuia. În cele din urmă cel care dă «pașaport» pentru împărăția lui Dumnezeu este Jopseph Smith, zicând că: „Nici un bărbat și nici o femeie nu va intra în împărăția cerească a lui Dumnezeu fără consimțământul lui Joseph Smith”.
Mormonii sunt o sectă apocaliptică.
Adepții lor se cred sfinți pământeni și se cred chemați să salveze întreaga umanitate.
Cercetează registrele din primării, oficii de stare civilă, parohii, declarând că vor să-i „boteze” și pe cei morți, pentru a beneficia și cei morți de apartenența la secta lor, și astfel de viața veșnică.
Sunt selectați de preferință în rândul tinerilor, în special studenți.
Duc o viață austeră, nu beau, nu fumează, dar acceptă poligamia.
Dau 10% din tot ceea ce câștigă comunității, pentru o așa-zisă „pensie a eternității”. Toate fondurile se adună în SUA, de unde sunt distribuite unde cred ei. Au un deosebit zel misionar, activând în ultimii ani cu preferință în Europa de Est. Sunt prezenți și în România, având centrul în București. Misionarii, care sunt băieți și fete între 19-26 de ani, pot fi recunoscuți prin ecusonul pe care îl poartă la piept.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2009, 00:27:25
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Mormonii sunt o sectă apocaliptică.
Adepții lor se cred sfinți pământeni și se cred chemați să salveze întreaga umanitate.


Mormonii in Canada, merg din casa in casa, iti dau cartea lor de capatai, sigur daca o accepti, insa scopul lor este dublu:
1. a promova credinta lor
2. cauta fete tinere, pentru casatorie, propun sa le dea casa dej platita daca accepta fata, pentru a se popula, a se inmulti.
3. ofera bani in schimbul a ceva, deci ei vor sa "cumpere".


Caz real:
O prietena de a mea de aici, are o fata f. frumoasa, si i-au propus casatorie fetei, in schimbul unei case gata platite. I-au oferit si loc de munca, nestiind ca ea avea deja unul si inca f. bun si au asigurat-o c doar el va merge din casa in casa, ea nu...
Sigur ca au fost refuzati pe loc.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.01.2009, 09:49:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ani de zile in urma am fost si eu cu o cunostina in biserica unor mormoni.
Nimic iesit din comun,nici pomeneala de sacrificii,nu stiu de unde ati scos asta,insa,ce m-a surprins a fost faptul ca oamenii aceia era foarte reci sufleteste,parca nu transmiteau pur si simplu nici un fel de caldura sau iubire.
N-as putea spune ca m-am simtit bine printre ei.
Plus ca au niste reguli ciudate,printre care aceea de a se casatori doar cu persoana aleasa de parinti.Cred ca nici nu e de mirare ca sunt atat de reci.Practic nu traiesc cu adevarat,ci sunt cumva robotizati.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.02.2009, 16:47:44
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ani de zile in urma am fost si eu cu o cunostina in biserica unor mormoni.
Nimic iesit din comun,nici pomeneala de sacrificii,nu stiu de unde ati scos asta,insa,ce m-a surprins a fost faptul ca oamenii aceia era foarte reci sufleteste,parca nu transmiteau pur si simplu nici un fel de caldura sau iubire.
N-as putea spune ca m-am simtit bine printre ei.
Plus ca au niste reguli ciudate,printre care aceea de a se casatori doar cu persoana aleasa de parinti.Cred ca nici nu e de mirare ca sunt atat de reci.Practic nu traiesc cu adevarat,ci sunt cumva robotizati.
Robotizarea asta se vede la multe secte, mai ales cele totalitate si aici mentionez din nou Scientology, cu a caror membrii am vorbit odata. Am avut aceeasi senzatie ca si tine, heaven.

Totusi, cu siguranta exista si mormoni calzi, poate cei pe care i-ai inalnit tu nu erau reprezentativi, cine stie.

Despre Mormoni stiu ca sunt destul de conservatori, au multi bani si vor sa-si impuna religia.

Si fiindca aici tot e vorba de povesti horror despre Mormoni, va prezint o poveste despree o tabara mormoana pentru copii rebeli sau care arata dubii catre Mormonism.

Un tanar de 15 ani, care nu mai vroia sa mearga duminica la slujbe, a fost capturat de 2 Mormoni care ziceau ca aveau permisiunea parintilor si l-au dus pe tanar intr-un gulag mormon, unde a ramas timp de 3 ani si a fost chinuit, ca sa nu zic torturat.

Puteti citi intreaga poveste, in engleza, aici:

http://www.pamshouseblend.com/showDiary.do?diaryId=8920
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare