Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 17.10.2006, 00:50:58
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Locuiesc intr-o tara majoritar catolica. Peste o luna, Biserica Ortodoxa va organiza o zi cand catolicii si protestantii vor veni sa vada o prezentare a Bisericii noastre. Deci vor veni sa asiste la Sf. Liturghie, apoi vor ramane vreo trei ore sa vada o prezentare a Bisericii Ortodoxe si apoi raman la vecernie. Preotul de aici va prezenta cam o ora. Vor veni si niste maicute si un monah care vor vorbi despre monahism cam o ora. Eu as putea avea cam o ora la dispozitie. Nu stiu ce sa le prezint. As putea sa le arat niste poze sau filmulete (cu duhovnici, spre exemplu – o sa le traduc). Sau poate sa le pun un filmulet cu Lumina Sfanta de la Ierusalim? Nu prea stiu. Daca aveti o idee, va rog sa-mi spuneti. Sa va inspire Domnul! Multumesc anticipat.

Elena
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2006, 12:44:03
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Cred ca filmulete cu mari duhovnici e foarte bine, cel mai bine poate prezenta ortodoxia cineva care o traieste cat mai curat si profund. Si filmul cu Sfanta Lumina e foarte bun, dar inteleg ca ai un timp destul de limitat la dispozitie. Ai putea face un mixaj, in care imaginile de la Ierusalim sa vina ca un fel de leitmotiv, ca un generic ce desparte unitatile de sens din interviul duhovnicilor, si sa prezinti tu pe scurt ceea ce spune eventual filmul cu Lumina, la care ai taiat sonorul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2006, 14:23:10
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu am avut contact cu alte confesiuni .Dupa parerea mea nu cred ca-i intereseaza ortodoxia .Pe ei ii intereseaza alte popoare,culturi ,obiceiuri poate chiar un loc viitor de concediu .Vorbesc in general ,nu vreau sa jignesc pe nimeni.
V-asi recomanda sa nu uitati crestinul roman ,pentru ca ei in biserica romaneasca vin .
Sint filme care prezinta obiceiuri de Pasti de Craciun , din saptamina mare.Nu stiu ce posibilitati aveti sa le procurati .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.10.2006, 15:01:51
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Multumesc, Irina. Da, daca le voi pune o inregistrare, va fi pe un ecran de proiectie cu ajutorul video-proiectorului, voi reduce sonorul si voi face traducerea celor zise de Preoti. Eu ma intreb ce v-a marcat pe voi mai mult si credeti ca i-ar ajuta si pe ei sa inteleaga mai bine Ortodoxia. Deci daca puteti sa-mi spuneti mai exact ce filmulet sa le pun. Ar mai fi posibilitatea sa le pun un filmulet cu un pelerinaj la Ierusalim (dureaza cam o ora), in care e inclusa si o parte cu Lumina Sfanta, si se vede ca Bisericile sunt ortodoxe, ca slujbele sunt ortodoxe, etc. Daca aveti alte idei, spre exemplu sa le vorbesc despre ceva, va rog sa-mi spuneti.

Legat de raspunsul Mariei, nu prea sunt de acord. Acesti oameni chiar sunt interesati de Ortodoxie, fiindca vad carentele si neimplinirea din catolicism si protestantism. Poate tu ai avut contacte cu alte confesiuni, dar cei pe care i-ai intalnit nu erau practicanti si in cautare. Acestia sunt. Daca vin sa petreaca o zi intreaga cu ortodocsii, eu cred ca nu fac asta ca sa afle despre diferite popoare, ci sa vada ce e Ortodoxia. Au mai venit o data la Sf. Liturghie. In bisericile lor, se sta jos si se ridica numai la anumite momente. Vazandu-i pe ortodocsi in picioare, desi li s-au pus si scaune la dispozitie, au ramas si ei in picioare la toata slujba. In plus au rezistat pana la sfarsit, desi dureaza mai mult decat dublu fata de slujba lor.

Poate va mai ganditi la ce as putea face. Daca e interesant, pot sa discut cu Preotul sa marim la vreo 2 ore partea asta. Numai ca nu trebuie nici sa se plictiseasca. Sa fie succint, la obiect, dinamic.

Domnul sa puna in gandurile voastre ceva de folos!
Elena
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.10.2006, 16:21:58
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Uite cum ma gandeam. Poti face un generic de inceput cu o selectie din cele mai impresionante imagini de la Ierusalim, apoi ghideaza-te dupa un catehism ortodox- vezi pe www.sfaturiortodoxe.ro unul concis, si respectand structura de acolo, ilustreaza cu secvente din interviurile cu duhovnici. Tot pe "sfaturi ortodoxe" gasesti multe materiale video bune. Spre exemplu: la Tainele Bisericii Ortodoxe, selecteaza cateva imagini semnificative de la o nunta (punerea cununiilor, "Isaia dantuieste..." etc.), apoi vezi ce poti selecta din, spre exemplu, Par Cleopa "Despre nunta crestina" (gasesti tot pe "Sfaturi ortodoxe"). Tot acolo mai este un film cu parintele Arsenie Papacioc "Despre trairea ortodoxa", sau Parintele Staniloae "Despre Dumnezeu" (acestea merg la inceput, inainte de Taine,la o sectiune care s-ar putea chema Credinta Ortodoxa in Dumnezeu), sau Par Sofian "Despre curatirea launtrica" (asta ar merge in legatura cu Spovedania si Impartasania). Iti trebuie timp si rabdare sa parcurgi si sa alegi momentele cele mai bune, mai potrivite, si sa le legi in ceva coerent. Personal cred ca ar fi mai bine asa, sa alegi chintesenta de la mai multi parinti, decat sa prezinti unul singur, dar ai nevoie de cineva care sa te ajute sa faci ajustarea pe calculator. Dumnezeu sa-ti ajute!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.10.2006, 08:41:06
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locaţie: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

PT ELENA:

Eu cred ca in primul rand catolicii ar trebui sa-si dea seama ca se afla in erezia si departe de credinta adevarata;dupa aceea sa se sepede de ereziile lor,sa impartaseasac credinta ortodoxa,sa fie miruiti ,sa fie poate chiar rebotezati,si apoi primiti in Biserica la slujbe si rugaciuni.
Ei nici nu au voie sa participe la liturghie:

CANOANELE SINODULUI AL CINCELEA LOCAL DE LA LAODICEEA:
CANONUL 6:”NU ESTE INGADUIT ERETICILOR (PROTESTANTI ,CATOLICI) SA INTRE IN BISERICA (ORTODOXA) DACA STARUIE IN EREZIE.”


„NE VORBESTE PARINTELE CLEOPA”:VOLUMUL 4

„…Cat priveste pe ERETICI avem marturia dumnezeiescului Apostol Pavel care ne spune:
< De omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te,
Stiind ca unul ca acesta s-a abatut si a cazut in pacat, fiind singur de sine osandit. > (TIT 3,10-11)
ERETICII sunt vrajmasi ai adevarului si ai lui Dumnezeu (Psalm 36,20).ERETICII sunt fii ai celui viclean (Matei 13,18),in care nu ne putem increde (Ioan 2,24).
ERETICII,fiind vrajmasi ai lui Dumnezeu (psalm 36,20 si 91,9) nu avem voie sa-i iubim ca pe crestini,ca ei sunt fii ai diavolului,pui de vipera (Matei 3,7;12,34;23,33;Luca 3,7).Cu ERETICII nici nu avem voie sa ne rugam (canonul 10 si 64 apostolic) .Pacatul lor este impotriva Duhului Sfant,care nu are iertare nici in veacul de acum ,nici in cel viitor (Matei 12,31-32;Marcu 3,29;Luca 12,10).
Pe eretici nici in casa nu avem voie sa-i primim,nici „buna ziua” sa le zicem (II Ioan 1,10-11)
Se cade ,asadar,oricarui crestin al Bisericii noastre dreptmaritoare,sa fie un bun ostas al lui Hristos cu toata evlavia si cu manie barbateasca si tare sa apere prin cuvant si prin scris adevarul dreptei noastre credinte.
Nu se cade a fi bland acolo unde nu trebuie a te purta cu blandete.Ca,auzi ce zice proorocul:Acolo cel bland sa fie razboinic (Ioil 3,10).Acelasi lucru ne invata si Sfantul Pimen cel Mare,zicand:”Se cade noua a rabda toate,macar de ne-ar scoate cineva si ochii sau ne-ar taia mana noastra cea dreapta,iar daca cineva voieste a ne departa si a ne desparti pe noi de Dumnezeu ,atunci sa ne maniem „(Pateric,cuv. 118).
Si iarasi zice:”Intaia oara fugi,a doua oara fugi,a treia oara fa-te sabie cu cel ce vrea sa te desparta pe tine de dreapta credinta”.
Cat priveste credinta ereticilor,nu putem avea impartasire cu ei nici in rugaciune,nici in celelalte Taine ale Bisericii lui Hristos,pana nu vin la dreapta credinta.
(Canoanele 10-11 Apostolic).
CU ERETICII NU AVEM VOIE NICI A NE RUGA IMPREUNA,NICI A MANCA CU EI ,NICI IN CASA A-I PRIMI,CA NU CUMVA DE LUCRURILE CELE RELE ELE LOR SI DE EREZIILE LOR SA NE IMPARTASIM (II Ioan,1 10-11);II Ecumenic ,canon 5;III Ecumenic,canon 7;VI Ecumenic,canon 1 si 2).

„Episcoul sau preotul sau diaconul,daca numai s-a rugat impreuna cu ereticii,sa se afuriseasca.” (canonul 45 al Sfintilor Apostoli).
Rugaciunea impreuna cu ereticii inseamna o recunoastere implicita a credintei lor,fapt care este contrar pozitiei principale pe care s-a situat Biserica fata de eretici.

SINODUL TRULAN (AN 692) sau SINODUL V-VI DE LA CONSTANTINOPOL:
Canonul I :INVATATURA PRIMELOR SASE SINOADE ECUMENICE SA SE TINA NESTRAMUTATA):
„Iar daca cineva dintre toti nu ar tine si nu ar primi invataturile pomenite (dogmele) mai sus mentionate ale dreptei credinte (ORTODOXE) si nu va gandi si propovadui astfel,ci ar incerca sa se ridice impotriva acestora sa fie ANATEMA „

CANONUL 95:RANDUIALA PT PRIMIREA ERETICILOR IN BISERICA (ORTODOXA):
„Pe aceia dintre eretici care se adauga Ortodoxiei ii primim dupa urmatoarea randuiala :dupa ce dau prin scrisori anatemei erezia lor care nu cugeta cum invata sfanta soborniceasca si apostoleasca a lui Dumnezeu Biserica (Ortodoxa) ungandu-le mai intai cu Sfantul Mir fruntea si ochii,si narile si gura,si urechile,zicem:<Pecetea Darului Duhului Sfant>.Pe ereticii (MAI ALES PROTESTANTII CARE NU CRED IN MAICA DOMNULUI SI IN ICOANE) in prima zi se primesc spre crestinare,iar in a doua catehumeni,apoi in a treia zi le facem lepadarile de satana ,cu suflarea de 3 ori in fata si in ochi,si astfel ii catehizam pe ei,si apoi iin Botezam pe ei din nou.”

CANONUL SINODULUI DE LA CARTAGINA TINUT PE TIMPUL SFANTULUI CIPRIAN IN ANUL 256:

„…Nimeni nu se poate boteza decat in Biserica Soborniceasca si Apostoleasca (ORTODOXA).Fiindca botezul este unul si se afla in Biserica Ortodoxa.Ca scris este <Departati-va de apa straina,si sa nu beti din izvor strain> (Pilde 5, 15-16)….
Dar la eretici(catolici,protestanti) ,unde nu este Biserica,e cu neputinta a primi iertarea pacatelor .Deci ereticul ,care nu are nici jertfelnic,nici biserica,nu poate sfinti untdelemnul;prin urmare,nicidecum nu poate fi ungere la eretici.Caci ne este lamurit ca la aceia cu nici un chip nu se poate sfinti untdelemn prin lucrarea harului.Fiindca suntem datori a sti si a nu ignora ca s-a scris:<Untdelemnul pacatosului sa nu unga capul meu” (Psalm 140,5).Ca nu cumva,abatandu-se vreunul,si ratacindu-se de la calea cea dreapta (ORTODOXIA) ,sa se unga de eretici,dusmanii lui Hristos.Caci cum se va ruga pentru cel ce s-a botezat,cel ce nu este preot,ci sacrileg si pacatos,deoarece Scriptura zice ca :<Dumnezeu pe cei pacatosi nu asculta,ci de este cineva cinstitor de Dumnezeu si voia Lui o face,pe acela il asculta (Ioan 9,31). Prin Sfanta Biserica (ortodoxa) intelegem ca se da iertare pacatelor;dar cine poate sa dea ceea ce el insusi nu are ?Sau cum poate savarsi cele duhovnicesti cel ce leapada pe Duhul Sfant ?Pentru aceasta cel (catolicul sau protestantul) care vine la Biseerica Ortodoxa este dator a se reinnoi,ca sa se sfinteasca inlauntru prin sfinti;caci scris este<Fiti sfinti,precum sfant sunt Eu>,zice Domnul,pentru ca cel prins de ratacire sa se dezbrace si el insusi de aceasta prin Botezul adevarat (ortodox) si bisericesc .Ereticii fiindca sunt in afara de Biserica (ortodoxa),nu au pe Duhul Sfant su nu pot boteza,botezul lor nu este valid.Deoarece botezul este unul,si unul este Duhul Sfant si una Biserica intemeiata de Hristos Domnul nostru.Pin urmare cele („tainele” din „bisericile” lor) ce se savarsesc de eretici (catolici protestanti),mincinoase si desarte sunt,si fara valoare.”

CANOANELE SINODULUI AL CINCELEA LOCAL DE LA LAODICEEA:


CANONUL 10 (OPRIREA CASATORIEI CU ERETICII :”NU SE CUVINE CA CEI CE SUNT AI BISERICII ORTODOXE SA SE CASATOREASCA CU ERETICII (CATOLICI SAU PROTESTANTI) DOAR DACA NEORTODOCSII TREC LA ORTODOXIE.”

CANONUL 33:NU SE CUVINE A NE RUGA IMPREUNA CU ERETICII SAU CU SCHISMATICII „ (CATOLICI ,PROTESTANTI).


Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.10.2006, 15:20:17
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Draga antiecumenism,

Multumesc ca nici de data asta nu ai raspuns fara citate. Legat de canonul 6 al Sinodului de la Laodiceea, :”NU ESTE INGADUIT ERETICILOR (PROTESTANTI, CATOLICI) SA INTRE IN BISERICA (ORTODOXA) DACA STARUIE IN EREZIE.” Asa este, daca acesti eretici au cunoscut Orotdoxia. Dar in situatia de fata, ei vor sa o cunoasca. Daca ii vom tine la usa spunandu-le ca nu se poate sa intre, poate nu se vor mai apropia niciodata de Ortodoxie. Dar asa, daca sunt primiti sa asiste (evident ca nu se vor impartasi), atitutinea ortodocsilor, a Preotului, tot cadrul in care se desfasoara Sf. Liturghie, totul poate sa-i miste, sa-i faca sa-si puna intrebari, sa caute, etc. Chiar ma gandesc sa le fac o lista de carti ortodoxe ca sa poata citi daca sunt interesati de Ortodoxie.

Fac o paranteza. Am fost la o nunta ortodoxa la inceputul lui septembrie. Au participat si catolici si protestanti si musulmani si atei...prieteni sau cunoscuti de-ai mirilor. Dupa slujba, la cocktail-ul de dinainte de a merge la restaurant, au tot venit sa stam de vorba. Daca nu i-am fi lasat sa intre in Biserica, ar mai fi putut sa vada si sa-si puna intrebari? Putin probabil.

Eu una nu sunt impotriva faptului de a-i lasa sa asiste, ci sunt impotriva faptului de a-i lasa sa schimbe ceva din Ortodoxie. Iubirea de aproape ne face sa-i lasam si pe ei sa se apropie, sa inteleaga, sa vada, sa intrebe si sa le raspundem (daca stim). Si tot iubirea de aproape, de noi si de Dumnezeu ne face sa nu schimbam nimic din Ortodoxie.

Asa ca acum puneti-va minte si inima la contributie, mai rugati-va putin ca sa va arate Domnul ce ati face daca ati avea posibilitatea sa vorbiti catolicilor si protestantilor. Nu uitati sa ne impartasiti si noua din gandurile voastre, bine?! Cine stie ce efecte vor avea gandurile voastre...:)

Elena
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.10.2006, 18:28:53
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga Elena ,eu cred ca tu stii mai bine decit noi ce trebuie facut .Nu se angajeaza orice persoana intr-o astfel de problema . Iti spun totusi doua vorbe poate iti sint de folos . Am auzit odata intr-o predica urmatoarele cuvinte : Daca sinteti vreodata intr-o situatie dificila sau va simtiti neajutorati ,intrebati-va : " Ce-ar face Iisus in locul meu ? " .Eu port vorbele astea mereu cu mine in gind .
Am sa ma rog pentru tine sa vina Duhul Sfint sa te lumineze ,direct ,nu prin mine .
Daca ne spui si ziua si data cind va avea loc intilnirea vom fi cu totii in gind la Dumnezeu si la tine . Sa nu uitam , numai Duhul Sfint lucreaza , numai dragastea.....
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.10.2006, 10:16:11
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locaţie: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Stii draga Elena eu ma gandeam ca este o chestie din aceea ecumenista:catolicii si protestantii vin la voi la liturghie ,va rugati impreuna cu ei,si dupa aceea va duceti voi la ei sa va rugati impreuna in biserica lor…deci imi faceam griji pt tine sa nu fii prinsa de miscarea asta ecumenista (imi fac griji pt tine,doar stii ca te iubesc ).

Mi-au placut ideile tale:
“sunt impotriva faptului de a-i lasa sa schimbe ceva din Ortodoxie”
“iubirea de aproape, de noi si de Dumnezeu ne face sa nu schimbam nimic din Ortodoxie. “


Daca vrei,te ajut la intocmirea listei de carti ortodoxe…

Ma gandeam sa le citesti catolicilor si protestantilor cate ceva din sfinti,sa le prezinti cateva ganduri frumoase ale sfintilor:

„Mare este inaltarea smeritei cugetari;adanca este prapastia inaltei cugetari.De aceea va sfatuiesc sa o iubiti pe prima,ca sa nu cadeti in cea de-a doua” (AVVA ISIDOR).

„Un cuvant rau si pe cei buni ii face rai.Un cuvant bun si pe cei rai ii face buni” (SFANTUL MACARIE CEL MARE)

„Nu exista pacat de neiertat,in afara de pacatul nepocait” (SFANTUL ISAAC SIRUL)

„Sfintii parinti nu clasifica oamenii in buni si rai,in morali si imorali.O astfel de clasificare ar fi superficiala.In esenta oamenii se impart in cei bolnavi sufleteste,cei in curs de vindecare si cei vindecati „ (HIEROTHEOS VLACHOS)

„Patima este cea care produce in suflet o iluzie magica.Aceasta il face pe om sa vada aparentele inselatoare ,ca pe o realitate adevarata” (SFANTUL GRIGORE DE NYSSA)

„Plangerea pacatelor este plina de dulce intristare si o amaraciune asemenea mierii,dat fiind ca este insotita de o nadejde buna si minunata.De aceea ea hraneste trupul,face sa straluceasca bucuria in adancul sufletului,intareste inima si face sa infloreasca intreaga faptura” (SFANTUL NIL,UCENICUL SFANTULUI IOAN GURA DE AUR)

„Biruinta nu se face fara nevointa,iar cununa si triumful nu se castiga fara biruinta” (SFANTUL TIHON ZADONSCHI)

„Razboiul cu diavolul pune capat unui alt razboi dus impotriva lui Dumnezeu.Daca ne aflam in vrajmasie cu diavolul,asta inseamna ca ne impacam cu Dumnezeu” (SFANTUL IOAN GURA DE AUR)


„Ai vazut iscusinta Lui Dumnezeu?Ai vazut intelepciunea Lui?Ai vazut lucrurile Lui paradoxale?Ai vazut iubirea de oameni si purtarea Lui de grija ?Asadar,sa nu te mai tulburi,nici sa nu te mai framanti,ci ramai multumindu-i necontenit pentru toate,slavindu-L,chemandu-L,rugandu-L,implorandu-L,chiar daca navalesc asupra ta zeci de mii de obligatii,zeci de mii de tulburari,chiar daca-ti vin in fata furtuni si toate,nimic din ele sa nu te tulbure.Caci Stapanul nu se lasa intrecut de dificultatea lucrurilor,chiar daca toate s-ar prabusi in distrugerea ultima.Fiindca poate sa scoata pe cei cazuti,sa intoarca pe cei rataciti si sa indrepte pe cei smintiti,poate sa elibereze pe cei plini de mii de pacate si sa-i faca drepti,poate sa-i faca vii pe cei morti,le poate face stralucitoare pe cele surpate si sa le innoiasca pe cele invechite.Caci daca face sa existe cele ce nu sunt si daruie existenta celor ce nu se vad nicicand si nicicum,cu atat mai mult va indrepta cele ce sunt si devin” (SFANTUL IOAN GURA DE AUR-SCRISOARE CATRE OLIMPIADA).

„Tu ingrijeste-te de ale lui Dumnezeu si Dumnezeu se va ingriji de ale tale” (SFANTUL IOAN GURA DE AUR)

Si altele…o sa-ti mai trimit…
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.10.2006, 18:16:47
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Stii draga Elena eu ma gandeam ca este o chestie din aceea ecumenista: catolicii si protestantii vin la voi la Liturghie, va rugati impreuna cu ei, si dupa aceea va duceti voi la ei sa va rugati impreuna in biserica lor…deci imi faceam griji pt tine sa nu fii prinsa de miscarea asta ecumenista (imi fac griji pt tine, doar stii ca te_iubesc :).

Mi-au placut ideile tale:
“sunt impotriva faptului de a-i lasa sa schimbe ceva din Ortodoxie”
“iubirea de aproape, de noi si de Dumnezeu ne face sa nu schimbam nimic din Ortodoxie. “


Daca vrei,te ajut la intocmirea listei de carti ortodoxe…
Stai linistit, draga antiecumenistule, am inteles ca-ti faci griji sa nu ma ratacesc pe la eretici. Eu nu ma duc la ei cand se roaga. Intr-adevar, ei ne invita sa mergem sa vedem, dar eu nu particip. In schimb, cand vin ei la noi, sunt acolo. Si dupa Sf. Liturghie chiar doresc sa discut cu ei ca sa simta ca "ii_iubesc" si ca a fi ortodox nu inseamna a fi inchis, habotnic, mandru ca tu ai Adevarul, ci din contra, esti deschis, comunicativ, smerit ca tu ai Adevarul si cu multa multumire catre Dumnezeu ca ti l-a aratat.

Daca ma poti ajuta cu intocmirea listei de carti ar fi bine. Apoi eu o sa vad daca exista in limba de aici.

Si daca ai niste citate, te-as ruga sa mi le trimiti. Dar nu din acelea in care se arunca cu pietre in ei, OK? Ceva legat de despatimire, post, rugaciune. Dar nu multe...cateva pagini maxim. Multumesc.

Poate o sa le imprim cateva caracteristici ale Ortodoxiei, lista cu cartile pe care le-ar putea citi despre Ortodoxie si niste citate de la Sfinti. Sa zicem maxim 4 pagini A4 cu tot. Astfel le-ar ramane ceva scris, ar mai putea discuta cu unul, cu altul, pe cand numai discutia poate sa intre pe o ureche si sa iasa pe alta. Cum vi se pare ideea?

Multumesc ca sunteti langa mine. :)
Elena
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica ortodoxa si vrajitoarele mihaelaflorina Generalitati 3 26.07.2011 13:01:10
Biserica ortodoxa sarba Jane Says Despre Biserica Ortodoxa in general 6 29.07.2010 17:39:12
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10