Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.08.2011, 13:24:52
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
despre ce anume vorbesti ? FA DISTINCTIE SI DIFERENTA INTRE BAZACONII INDIENE si adevaruri spirituale ortodoxe .... putin STUDIU nu ti-ar strica ... dar vorba ramine,,,, tinara si o sa iti treaca
multa iubire
te referi la cresterea spirituala de car vorbea?dar nu este chiar practica indiana,in Biserica Ortodoxa se cheama teoza,asta daca la teoza se referea.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.08.2011, 16:58:41
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Vezi ca faci confuzii si nu ai inteles esenta paragrafului...unde scie in paragraf ca trebuie sa faci ce face el (preotul)? uite iti recitez ca sa-ti fie clar "Nu de la tine se cer calitățile preotului; de la tine se cere căința din inimă și voința de a te îndrepta."
Preotii slabi sunt rezultatul trairii noastre in desfranari, patimi, in necuratie sufleteasca si trupeasca...deci nivelul nostru de degradare la care am ajuns se reflecta inclusiv in preoti, in calitatea lor.

"Ceruta-ți de la Dumnezeu un copil măcar, pe care să-l închinați slujirii lui Dumnezeu?" ...de aici poti observa si indemnul parintelui Arsenie de a cere lui Dumnezeu copiii care sa fie slujitori lui Dumnezeu (adica preoti buni)... Cati dintre noi facem asta cand ne gandim sa facem un copil?...poate daca am face-o mai des am avea si preoti mai buni.

"Credeți că vina o poartă numai ei, preoții?" ...de aici reiese foarte clar ca si preotii isi au vina lor (cei care sunt slabi)...dar nu trebuie ca noi sa le gasim vina pentru ca ei sunt roadele noastre (trairii noastre) "Ei sunt fiii voștri! Cum i-ați născut, așa-i aveți".

Se spune ca daca vezi un preot baut cazut in sant...sa-l ridici si sa-l duci acasa, iar a doua zi sa mergi sa te spovedesti la el. Aceasta este adevarata credinta...nu ceea ce facem noi...judecam imediat orice cadere.

eu nu dau parul ... nu am de ce sa ma supar pe tine (eu te inteleg perfect) ...departe mi-e gandul ...eu incerc sa pun in lumina invataturile ce ne-au fost daruite de Dumnezeu prin marii nostri parinti (preoti, calugari).

ps Daca ai citi cartea "Tinerii, Familia si copiii nascuti in lanturi" - ti-ai schimba un pic viziunea... vezi si "Cararea Imparatiei", "Ridicarea casaroriei la rangul de Taina" si multe alte carti cu invataturi ale Parintelui Arsenie Boca. Pe youtube gasesti documentare despre viata parintelui (ca sa te convingi si cine a fost) http://www.youtube.com/watch?v=XjL0f...eature=related
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++

Multumesc de recomandare si am sa le citesc cu ajutorul Bunului Dumnezeu ca am citit si altele.
Insa vad ca fratia voastra nu vrea sa raspunda intrebari cea pusa de mine pacatosul .
crezi cu tot sufletul fratiei tale ca numai noi suntem de vina ?????
si dac da de ce '?????
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.08.2011, 19:09:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++

Multumesc de recomandare si am sa le citesc cu ajutorul Bunului Dumnezeu ca am citit si altele.
Insa vad ca fratia voastra nu vrea sa raspunda intrebari cea pusa de mine pacatosul .
crezi cu tot sufletul fratiei tale ca numai noi suntem de vina ?????
si dac da de ce '?????
pai ti-am raspuns ...uite iti scriu din nou:

"Credeți că vina o poartă numai ei, preoții?" ...de aici reiese foarte clar ca si preotii isi au vina lor (cei care sunt slabi)...dar nu trebuie ca noi sa le gasim vina pentru ca ei sunt roadele noastre (trairii noastre) "Ei sunt fiii voștri! Cum i-ați născut, așa-i aveți".

si ei isi au vina lor (preotii)...de exemplu cei care isi aleg aceasta cale a preotiei doar ca o simpla meserie dar noi nu suntem in masura sa-i judecam...fiecare o raspundem pentru faptele noastre...citeste cartea si ai sa intelegi mai multe...chiar te rog sa-mi transmiti pareri despre aceasta carte

uite care a foat una din preocuparile Parintelui Arsenie Boca:

"În zilele acestea mai de pe urmă, când și nouă ni se pare “că de acum vremea s-a scurtat”, cercetând firea durerilor, am aflat desfrânarea încleștându-i pe oameni și lucându-le de zor dărâmarea în întindere și în adâncime. Iar pe de altă parte preoții vremurilor noastre n-au mai urmarit-o ca păcat și ca atare să o măture afară din Taina lui Dumnezeu, adica din căsătoria creștină. Așa se face ca, “lipsind preotului conoștința legii și bătrânului sfatul”, oamenii orbecăie în mulțimea neștiinței și a lipsei de sfat, care s-a întins ca o noapte de osândă peste bieții oameni, care dorm liniștiți somnul de primejdie, de buna credință ca aceea (desfrânarea dintre soți) nu-i păcat."

Last edited by ovidiu b.; 16.08.2011 at 19:27:44.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.08.2011, 09:38:36
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
pai ti-am raspuns ...uite iti scriu din nou:

"Credeți că vina o poartă numai ei, preoții?" ...de aici reiese foarte clar ca si preotii isi au vina lor (cei care sunt slabi)...dar nu trebuie ca noi sa le gasim vina pentru ca ei sunt roadele noastre (trairii noastre) "Ei sunt fiii voștri! Cum i-ați născut, așa-i aveți".

si ei isi au vina lor (preotii)...de exemplu cei care isi aleg aceasta cale a preotiei doar ca o simpla meserie dar noi nu suntem in masura sa-i judecam...fiecare o raspundem pentru faptele noastre...citeste cartea si ai sa intelegi mai multe...chiar te rog sa-mi transmiti pareri despre aceasta carte

uite care a foat una din preocuparile Parintelui Arsenie Boca:

"În zilele acestea mai de pe urmă, când și nouă ni se pare “că de acum vremea s-a scurtat”, cercetând firea durerilor, am aflat desfrânarea încleștându-i pe oameni și lucându-le de zor dărâmarea în întindere și în adâncime. Iar pe de altă parte preoții vremurilor noastre n-au mai urmarit-o ca păcat și ca atare să o măture afară din Taina lui Dumnezeu, adica din căsătoria creștină. Așa se face ca, “lipsind preotului conoștința legii și bătrânului sfatul”, oamenii orbecăie în mulțimea neștiinței și a lipsei de sfat, care s-a întins ca o noapte de osândă peste bieții oameni, care dorm liniștiți somnul de primejdie, de buna credință ca aceea (desfrânarea dintre soți) nu-i păcat."
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++


Doamne ajuta noua amin amin amin
Reply With Quote
  #55  
Vechi 18.08.2011, 10:48:05
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Nu e bine sa judeci in general...Sau daca judecam sa dam in mintea mintii noastre intai cu bolovani, deoarece fiecare agresiune prin judecata este de fapt rodul acelui colt bolnav ce ne apartine odaii stramta , prea stramta sa priceapa ca fiecare judeca dupa propria lui masura...Se judeca pe sine de fapt...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.08.2011, 05:30:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din Parintele Arsenie Boca - "Omul, zidire de mare pret", pag. 56:

Se raresc pastorii. "Iata vin zile, zice Domnul Dumnezeu, in care voi trimite foamete pe pamant, nu foamete de paine si nu sete de apa, ci de auzit cuvintele Domnului." (Amos,8,11)
Ce e de facut?
Raspuns: E mare nevoie de copii curati, neincarcati de atatea pacate parintesti, mai stravezii spre Dumnezeu, in stare sa lase toate pentru dragostea de Dumnezeu si Evanghelia Sa.

De unde reiese, presupun eu acum, cate vreme copiii au parinti, vecini, profesori, rude, ca e mare nevoie de noi insine mai curati, de o lume intreaga mai curata. Copil curat la parinti curati si viceversa. Copilul e oglinda parintilor sai.
Efortul de a da preoti vrednici e, extinzind influentele intretesute, al intregii comunitati. Lumea isi merita preotii, care ii sunt oglinda. Dar pana la un punct!
Ca iata, o lume intreaga nu il merita pe Sfantul Maxim Marturisitorul dar el era, in ciuda vremurilor, luminator al Ortodoxiei. Cat despre Domnul nostru Iisus Hristos, ce sa mai vorbim... Lumea era putreda si il ura visceral. Dar a salvat-o, in ciuda tendintei ei colosale!
Mare e Taina Preotiei! Tine si nu tine de oamenii din jurul preotului, imi pare a spune. Tine, cred in sfarsit, de voia Domnului Dumnezeu si de persoana Preotului. Acestea mai intai.
Preotia o vad in primul rand ca jertfa personala, nu colectiva. Ii pretuiesc mult pe preotii care trec peste piedici mari puse chiar in casa lor (sotie, copii, rude). Asa imi pare acum... Vad o ierarhie stricta in cadrul careia Preotul are putere mare, nu gluma, si nu vad motive reale ca ea sa fie disipata in "contributiile" comunitatii. Deh, delicata si interpretabila chestiune, totusi... In nici un caz nu tin sa am ultimul cuvant :)
Si, Doamne, apara-ma. Sa nu mai judec vreodata un Preot al Tau. AMIN+
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.08.2011, 22:54:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Din Parintele Arsenie Boca - "Omul, zidire de mare pret", pag. 56:

Se raresc pastorii. "Iata vin zile, zice Domnul Dumnezeu, in care voi trimite foamete pe pamant, nu foamete de paine si nu sete de apa, ci de auzit cuvintele Domnului." (Amos,8,11)
Ce e de facut?
Raspuns: E mare nevoie de copii curati, neincarcati de atatea pacate parintesti, mai stravezii spre Dumnezeu, in stare sa lase toate pentru dragostea de Dumnezeu si Evanghelia Sa.

De unde reiese, presupun eu acum, cate vreme copiii au parinti, vecini, profesori, rude, ca e mare nevoie de noi insine mai curati, de o lume intreaga mai curata. Copil curat la parinti curati si viceversa. Copilul e oglinda parintilor sai.
Efortul de a da preoti vrednici e, extinzind influentele intretesute, al intregii comunitati. Lumea isi merita preotii, care ii sunt oglinda. Dar pana la un punct!
Ca iata, o lume intreaga nu il merita pe Sfantul Maxim Marturisitorul dar el era, in ciuda vremurilor, luminator al Ortodoxiei. Cat despre Domnul nostru Iisus Hristos, ce sa mai vorbim... Lumea era putreda si il ura visceral. Dar a salvat-o, in ciuda tendintei ei colosale!
Mare e Taina Preotiei! Tine si nu tine de oamenii din jurul preotului, imi pare a spune. Tine, cred in sfarsit, de voia Domnului Dumnezeu si de persoana Preotului. Acestea mai intai.
Preotia o vad in primul rand ca jertfa personala, nu colectiva. Ii pretuiesc mult pe preotii care trec peste piedici mari puse chiar in casa lor (sotie, copii, rude). Asa imi pare acum... Vad o ierarhie stricta in cadrul careia Preotul are putere mare, nu gluma, si nu vad motive reale ca ea sa fie disipata in "contributiile" comunitatii. Deh, delicata si interpretabila chestiune, totusi... In nici un caz nu tin sa am ultimul cuvant :)
Si, Doamne, apara-ma. Sa nu mai judec vreodata un Preot al Tau. AMIN+
subscriu...
Reply With Quote
  #58  
Vechi 06.09.2011, 23:41:07
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

[quote=ioan cezar;391155]Din Parintele Arsenie Boca - "Omul, zidire de mare pret",
+++++++++++++++++++++++++++++++

Este mare nevoie de parinti curati ca si prunci sa se nasca curati ,si este mare nevointa si plata acelui Parinte Duhovnicesc care prin povata si Invatatura data copiilor lui Duhovnicesti Ii mIntuieste pe ei si pe el,Ii cIstiga lui Hristos pe iubiti Lui.

Amin amin amin

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++.


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++

Tot asa si si credinciosul si fiul Duhovnicesc este oglinda preotului cu iertare si cu mare durere spun acest lucru dar este purul adevar.


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++
!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++
Cu adevarat mare este Taina preotiei, ferice de cei ce au fost chemati la acest dar ,si la aceasta taina si cre o pretuesc asa cum se cuvine si Isi pun veata pentru a pastra SFINTA SI CURATA aceasta taina.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++ amin amin amin


Mare e Taina Preotiei! Tine si nu tine de oamenii din jurul preotului, imi pare a spune. Tine, cred in sfarsit, de voia Domnului Dumnezeu si de persoana Preotului. Acestea mai intai.
Preotia o vad in primul rand ca jertfa personala, nu colectiva. Ii pretuiesc mult pe preotii care trec peste piedici mari puse chiar in casa lor (sotie, copii, rude).

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++
Doamne daruieste mie sarmanul dragostea de tin si de aproapele meu si daruieste sa nu judec dar nici sa ma fac partas faradelegilor si la calcarea poruncilor tale amin amin amin.
Slavit sa fie Domnul Dumnezeul nostru acum si In veacul veacului amin .

Last edited by ioan_strainul; 06.09.2011 at 23:44:08.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii nu trebuie sa-si tunda barba costel Preotul 61 20.10.2015 09:20:28
Noi marturii supuse dreptei judecati Lucian_craciunescu Teologie si Stiinta 2 21.01.2012 16:08:20
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Duminica Infricosatei Judecati VLAHOPOL Intrebari utilizatori 1 27.02.2011 19:45:11
Oamenii nu vor fi judecati ca au pacatuit flying Generalitati 4 20.05.2010 14:22:30