Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2015, 17:07:43
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 77
Implicit Biserici catolice in paragina

Nu stiu cat e de normal pentru Romania dar mai ales pentru Europa zilelor noastre, ca bisericile sa fie lasate in paragina, transformate in hoteluri, biblioteci sau chiar aprozare.

Postarea asta desi se refera la biserica catolica din satul Nevrincea (sunt multe altele) e doar o imagine Europei secularizate, a schimbarilor demografice, a taxelor, a indiferentei fata de biserici si credinta.

Nu stiu daca exista bani, solutii pentru salvarea unor astfel de biserici, daca chiar BOR ar putea face ceva, de exemplu sa cumpere, renoveze, transforme biserica asta in manastire ortodoxa, (stiu ca a cumparat in Occident, http://www.gandul.info/stiri/biseric...canada-6796930), indraznesc sa spun ca ar putea face si cu o astfel de biserica, manastire in Romania.
Biserica asta din Nevrincea e impunatoare, un sat cu vreo 200 de locuitori, se spune ca ar fi construita dintr-un milion de caramizi si cred ca e proprietatea primariei Bethausen (Timis), nu se mai oficiaza liturgii de mult timp.

Comuna Bethausen din care face parte satul Nevrincea e invecinata cu comuna Bara, in care s-a nascut Patriarhul Daniel.

Poze cu biserica catolica din Nevrincea https://www.facebook.com/nevrincea/photos_stream
__________________
Pareri incorecte politic (acordul parental nu este necesar dar se recomanda)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.09.2015, 18:18:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UserAZ Vezi mesajul
Nu stiu cat e de normal pentru Romania dar mai ales pentru Europa zilelor noastre, ca bisericile sa fie lasate in paragina, transformate in hoteluri, biblioteci sau chiar aprozare.

Postarea asta desi se refera la biserica catolica din satul Nevrincea (sunt multe altele) e doar o imagine Europei secularizate, a schimbarilor demografice, a taxelor, a indiferentei fata de biserici si credinta.

Nu stiu daca exista bani, solutii pentru salvarea unor astfel de biserici, daca chiar BOR ar putea face ceva, de exemplu sa cumpere, renoveze, transforme biserica asta in manastire ortodoxa, (stiu ca a cumparat in Occident, http://www.gandul.info/stiri/biseric...canada-6796930), indraznesc sa spun ca ar putea face si cu o astfel de biserica, manastire in Romania.
Biserica asta din Nevrincea e impunatoare, un sat cu vreo 200 de locuitori, se spune ca ar fi construita dintr-un milion de caramizi si cred ca e proprietatea primariei Bethausen (Timis), nu se mai oficiaza liturgii de mult timp.

Comuna Bethausen din care face parte satul Nevrincea e invecinata cu comuna Bara, in care s-a nascut Patriarhul Daniel.

Poze cu biserica catolica din Nevrincea https://www.facebook.com/nevrincea/photos_stream
majoritatea locuitorilor comunei, ce confesiune au?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.09.2015, 18:21:10
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
majoritatea locuitorilor comunei, ce confesiune au?
adepti Euro
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.09.2015, 18:23:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
adepti Euro
la cultul acestei zeitati, intreaga Europa a aderat!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.09.2015, 18:26:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
la cultul acestei zeitati, intreaga Europa a aderat!
De aceea majoritatea bisercilor Europei(care sunt catolice) au ramas doar
cu arhitectura nu si ca scopul.Scopul il decide cine le inchiriaza.Acum
daca n-o sa la mai inchirieze nici aia care le inchiriaza atunci probabil vor fi
darmate tocmai de urmasii celor care le-au construit sau de marele Califat
care se va forma in curand.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.09.2015, 19:44:11
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UserAZ Vezi mesajul
Comuna Bethausen din care face parte satul Nevrincea e invecinata cu comuna Bara, in care s-a nascut Patriarhul Daniel.
Poze cu biserica catolica din Nevrincea https://www.facebook.com/nevrincea/photos_stream
Trist, foarte trist.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.09.2015, 09:45:14
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihnea, banuiesc ca BRU nu se poate implica, deoarece biserica e de rit latin? Nu stiu, intreb si eu. Ca de obicei, "conducatorii" acestui stat-neocolonie sunt niste putori lacome, iar cetatenii "de rand" nu au pur si simplu suficiente parghii si, mai ales, bani. In Vandeea ta, oamenii sunt altfel.
Aceasta situatie trista, ca multe altele, este, culmea, dovada despre cat copros halesc cei ce zic "catolicii sunt bogati", "BC a jefuit, a facut si a dres", etc. Acum ar trebuie sa se vada daca declaratiile mieroase, spuse anual cu prilejul "saptamanii de unitate" de catre alte culte si confesiuni, sunt reale sau doar basini politice. Solidaritate crestina ecumenica, sau trancaneala politicianista ecumuista?
Banuiesc ca comuna Bethausen a fost, candva, suaba. (Adica locuita de germani suabi sau svabi). Cum cam toti germanii, cehii, slovacii si evreii, adica printre cele mai harnice si intreprinzatoare minoritati, au plecat (bine, lasand in urma ciurucuri ca presedintele lucrului bine facut), cred ca trebuie ca romanii sa se trezeasca.

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 07.09.2015 at 09:57:56.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.09.2015, 19:52:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Solidaritate crestina ecumenica, sau trancaneala politicianista ecumuista?
Adică mai concret: ce?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.09.2015, 20:19:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Mihnea, banuiesc ca BRU nu se poate implica, deoarece biserica e de rit latin? Nu stiu, intreb si eu.
In comuna exista deja o biserica greco-catolica. Pe urma, biserica de care e vorba aici a ramas, ca sa zic asa, in camp, deoarece satul s-a mutat alaturi. In sfarsit, dupa ce ca nu mai e acolo, satul are doar 200 de suflete, dintre care probabil foarte putini romano-catolici. Svabii au plecat, sa nu uitam ca svabii venisera mult mai recent in Transilvania in comparatie cu sasii, care au plecat si ei.
Parerea mea a ca din acea biserica nu se poate face decat o manastire, eventual ortodoxa. Probabil, daca ar exista un orizont de interes de a face o manastire, ordinariatul catolic ar da-o gratis, neavand alte perspective cu ea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.09.2015, 01:22:29
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Majoritatea credinciosilor din sat sunt ortodocsi, nu stiu daca mai sunt catolici practicanti in sat. Comuna avea in 2011 un numar de 3057 locuitori, din care 2385 ortodocsi, apoi penticostalii cu 412, 76 romano-catolici (cred ca in Bethausen resedinta, majoritatea), 61 adventisti etc.

Biserica e chiar in satul Nevrincea, undeva in mijlocul satului, se poate trage usor curent, se poate vedea si pe Google StreetView https://www.google.ro/maps/@45.78825...8i6656!6m1!1e1
Si din partea opusa https://www.google.ro/maps/@45.78834...8i6656!6m1!1e1
Cladirea de langa biserica e si ea in paragina, cred ca era ceva scoala inainte oricum apartinea statului si poate ca si apartine de primarie.
E drum asfaltat, si e aproape si de autostrada Lugoj - Deva, care desparte resedinta Bethausen de Cliciova si Nevrincea, sate apartinatoare, e distanta, nu e de mers pe jos la plimbare.

Biserica din Nevrincea era a comunitatii maghiare, dar au plecat, migrat spre orase.

Nu exista biserica greco-catolica si nici comunitate de greco-catolici, eu asa stiu, m-am uitat si pe site-ul CJTimis despre comuna Bethausen, dar biserica greco-catolica mentionata in Nevrincea e de fapt cea care acum e ortodoxa, in timpul comunismului romanii din sat au revenit la credinta ortodoxa.

22. Biserici, mănăstiri și alte lăcașe de cult:

- Biserici ortodoxe române: Cladova (1890), Cliciova (1898), Cutina (1900), Leucușești (1880) și Nevrincea;

- Biserici romano-catolice: Bethausen (1884) și Nevrincea (1908);

- Biserica greco-catolică: Nevrincea (reclădită în 1928);

- Biserici baptiste: Cladova (2005), Cliciova (2000) și Leucușești (2006).

http://www.cjtimis.ro/judetul-timis/...bethausen.html

Asta sustin si eu ca BOR ar putea face o frumoasa manastire ortodoxa in Nevrincea daca ar dori sa faca demersuri in acest sens. Partea proasta e ca ar trebui sa nu amane mult timp, in satul Nevrincea pana si gara (o casa cu curte) a fost daramata caramida cu caramida, cum isi mai dau seama trenurile, dupa doi brazi, nu stiu daca mai sunt si astia, restul balarii. Langa brazi era gara. http://i335.photobucket.com/albums/m...517800x600.jpg
__________________
Pareri incorecte politic (acordul parental nu este necesar dar se recomanda)

Last edited by UserAZ; 09.09.2015 at 01:45:26.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
nevrincea