Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.02.2011, 14:21:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca tinem seama ca in vechime crestinii se botezau doar la marile sarbatori, cu siguranta s-au botezat in aceeasi apa si persoane care aveau sa devina mai tarziu sot si sotie. E bine sa ramanem la ce prevad canoanele - o inrudire spirituala intre nas si fin, intre nas si parintii finilor.
Păi Costel prieten drag, oare dacă ne împărtășim din același potir nu suntem cele mai apropiate rude "în duh"?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.01.2012, 12:53:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am luat un Molitfelnic si am vazut ca la Slujba Botezului nu apare interdictia de a boteza in aceeasi cristelnita un baiat si o fata.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.01.2012, 13:19:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am intalnit si eu expresia "rude de Botez", insa nu mi se pare o invatatura ortodoxa.

Toti suntem rude intru Hristos, frati si surori.
Toti ne botezam in aceeasi apa, cu acelasi Duh Sfant.

La inceput, cand se botezau zeci de suflete in acelasi bazin, deveneau toti rude?!
Oare nu se casatoreau mai mult intre ei, ca unii care erau crestini si doreau soti/sotii tot crestine?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.01.2012, 15:46:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fratii mei, despre acest subiect am auzit si eu de la Pr.Cleopa, chiar am o inregistrare unde spune acest lucuru! Poate o fi din practica Crestina, de undeva din Traditie populara trensmisa din generetie in generatie! Nu pot nici eu sa ma pronunt, nici sa il acuz pe pr.Cleopa ca ar abera in ce spune... Oricum Dansul a citit MULT mai mult ca mine... Nici nu pot contesta ca ce spune e gresit!!! V-am spus si eu, ca si eu stiu de acest lucru si de unde, daca nu ma insel spune si intr-una dintre carti! Nu le am in SB, le am acasa in BV, nu va pot spune cu exactitate in care carte din seria "Ne vb pr Cleopa" este... Iertati!!!
nu contest ceea ce a spus parintele Cleopa. A fost un mare om. Insa trebuie vazut de unde a luat informatia parintele Cleopa. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.01.2012, 17:47:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Exista credinta ca daca doua persoane sunt botezate in aceeasi zi, in aceeasi apa din cristelnita, devin frati spirituali.
Este drept, devin frati in Hristos, dar nu pentru ca sunt intrunite anumite conditii de context (aceeasi zi, aceeasi apa etc.), ci pentru ca prin Botez devin purtatori de Hristos. Iar a fi purtator de Hristos nu poate fi impediment la casatorie.

Atunci, impedimentul ar trebui sa tina de context. Mergand insa pe acest rationament, am ajunge sa spunem ca nu se pot casatori nici cei care se impartasesc in aceeasi zi, din acelasi Potir. Ori asa ceva este inadmisibil.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rude prin incuscrire flo9_10 Nunta 29 06.01.2012 14:47:08
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
rude prin incuscrire ioanamartincu Nunta 1 04.05.2011 20:37:10
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 19:49:58
Cum putem sa devenim buni Rodica50 Intrebari utilizatori 23 12.12.2010 21:53:31