Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.04.2011, 21:46:27
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Cu nasi ca dumneavoastra copilul acela ar avea macar o sansa, nu?
Dar nasii ar avea vreo sansa???
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.04.2011, 21:48:08
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Dar nasii ar avea vreo sansa???
..sansa de a oferi copilului o optiune cand v-a fi in masura s-o faca ( 16 ani daca nu ma insel)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.04.2011, 22:00:22
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
..sansa de a oferi copilului o optiune cand v-a fi in masura s-o faca ( 16 ani daca nu ma insel)
La 16 ani copiii sunt atat de indarjiti...nu asculta ei de parinti,mai ales de nasi.
Daca nasa va vrea sa il invete pe copil de Fecioara Maria,mama lui neortodoxa va fi nemultumita si nu va mai tine legatura cu nasii.Deci cum vor putea ei (nasii)sa influenteze copilul?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.04.2011, 22:06:37
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
La 16 ani copiii sunt atat de indarjiti...nu asculta ei de parinti,mai ales de nasi.
Daca nasa va vrea sa il invete pe copil de Fecioara Maria,mama lui neortodoxa va fi nemultumita si nu va mai tine legatura cu nasii.Deci cum vor putea ei (nasii)sa influenteze copilul?
Hm.. poate ar trebui sa-i explice mamei copilului ca nu vor sa fie nasi doar de formalitate.. daca accepta conditiile bine daca nu, "saru-mana" ce mai poate sa zica ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.04.2011, 22:17:37
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
La 16 ani copiii sunt atat de indarjiti...nu asculta ei de parinti,mai ales de nasi.
Daca nasa va vrea sa il invete pe copil de Fecioara Maria,mama lui neortodoxa va fi nemultumita si nu va mai tine legatura cu nasii.Deci cum vor putea ei (nasii)sa influenteze copilul?
Foarte adevarat! Iar daca boteaza astfel, nasii deja s-au alipit de pacatul urat mirositor si prin acceptarea lor au introdus in Biserica intinaciunea. In astfel de cazuri botezul pruncilor este de discutat!!! Daca chiar vor sa-l ajute, sa faca nasii rugaciune si fapta buna in fata lui Dumnezeu pentru copilul acesta pana cand, intr-o zi, Domnul il va chema la unirea cu Biserica. Sa vezi cat de greu este! Aproape la fel de greu cu a raspunde prin nasie de sufletul acelui copil! Dar plata va fi aceiasi! Sunt sigur ca Domnul, vazand dragostea acestori oameni, va considera jertfa de fapta buna, la fel ca si nasia, rugaciunea lor!

Ce este foarte urat este atitudinea parintilor: sunt desfranati, nu dau doi bani pe Biserica, si totusi vor sa-si boteze copilul! Daca le spui ca trebuie sa se indrepte ei mai intai parca-i vezi ca renunta sa-l mai boteze decat sa faca vreun efort spiritual. Mie nu numai de copil imi este teama, ca el din faptele lui nu prea poate sa se afunde mai mult decat l-au afundat parintii lui cei nebuni! De el va avea grija Domnul, macar o vreme pana se va cere de la el socoteala pentru faptele sale, dar de parinti de ce nu va-ngrijiti sa-i botezati in duh si adevar, nasilor??? Ca ei sunt cauza raului; la copil este doar efectul!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.04.2011, 22:22:59
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma scuzati ca intreb.. sunteti preot?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.04.2011, 22:28:31
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul

Adica din momentul in care corectitudinea (saducheii /fariseii) a rastignit bunatatea (adica pe Hristos care s-a jertfit din bunatate, nu din corectitudine), de atunci, acestea doua (corectitudinea si bunatatea), se exclud? Eu ma gandeam ca mai degraba se completeaza.
Nu, nu se exclud, dar din momentul acela ar trebui sa stim pe ce sa punem accentul: pe bunatate, nu pe corectitudine. Asta nu inseamna ca vom exclude corectitudinea, ci ca ea trebuie sa urmeze bunatatii si nu invers. Astazi, insa, cei mai multi prefera invers, adica mai intai te controleaza la corectitudine si abia pe urma, daca ai trecut testul, iti acorda si bunatatea. Daca si Domnul Hristos ar face la fel, adica daca Domnul Hristos ar pune in fata corectitudinea si nu bunatatea Sa, atunci nu s-ar mantui NIMENI.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.04.2011, 22:28:32
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Pentru MariS
Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Foarte adevarat! Iar daca boteaza astfel, nasii deja s-au alipit de pacatul urat mirositor si prin acceptarea lor au introdus in Biserica intinaciunea. In astfel de cazuri botezul pruncilor este de discutat!!! Daca chiar vor sa-l ajute, sa faca nasii rugaciune si fapta buna in fata lui Dumnezeu pentru copilul acesta pana cand, intr-o zi, Domnul il va chema la unirea cu Biserica. Sa vezi cat de greu este! Aproape la fel de greu cu a raspunde prin nasie de sufletul acelui copil! Dar plata va fi aceiasi! Sunt sigur ca Domnul, vazand dragostea acestori oameni, va considera jertfa de fapta buna, la fel ca si nasia, rugaciunea lor!

Ce este foarte urat este atitudinea parintilor: sunt desfranati, nu dau doi bani pe Biserica, si totusi vor sa-si boteze copilul! Daca le spui ca trebuie sa se indrepte ei mai intai parca-i vezi ca renunta sa-l mai boteze decat sa faca vreun efort spiritual. Mie nu numai de copil imi este teama, ca el din faptele lui nu prea poate sa se afunde mai mult decat l-au afundat parintii lui cei nebuni! De el va avea grija Domnul, macar o vreme pana se va cere de la el socoteala pentru faptele sale, dar de parinti de ce nu va-ngrijiti sa-i botezati in duh si adevar, nasilor??? Ca ei sunt cauza raului; la copil este doar efectul!
Iata cum se completeaza corectitudinea cu bunatatea
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.04.2011, 22:28:47
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Foarte adevarat! Iar daca boteaza astfel, nasii deja s-au alipit de pacatul urat mirositor si prin acceptarea lor au introdus in Biserica intinaciunea. In astfel de cazuri botezul pruncilor este de discutat!!! Daca chiar vor sa-l ajute, sa faca nasii rugaciune si fapta buna in fata lui Dumnezeu pentru copilul acesta pana cand, intr-o zi, Domnul il va chema la unirea cu Biserica. Sa vezi cat de greu este! Aproape la fel de greu cu a raspunde prin nasie de sufletul acelui copil! Dar plata va fi aceiasi! Sunt sigur ca Domnul, vazand dragostea acestori oameni, va considera jertfa de fapta buna, la fel ca si nasia, rugaciunea lor!

Ce este foarte urat este atitudinea parintilor: sunt desfranati, nu dau doi bani pe Biserica, si totusi vor sa-si boteze copilul! Daca le spui ca trebuie sa se indrepte ei mai intai parca-i vezi ca renunta sa-l mai boteze decat sa faca vreun efort spiritual. Mie nu numai de copil imi este teama, ca el din faptele lui nu prea poate sa se afunde mai mult decat l-au afundat parintii lui cei nebuni! De el va avea grija Domnul, macar o vreme pana se va cere de la el socoteala pentru faptele sale, dar de parinti de ce nu va-ngrijiti sa-i botezati in duh si adevar, nasilor??? Ca ei sunt cauza raului; la copil este doar efectul!
Mda mie mi se pare ca aceasta casnicie incepe din start cu stangul pt ca mama nu e botezata.Nu cred ca se fac astfel de casatorii mixte in BO.De aspectul asta nu se ingrijoreaza nimeni din jurul lor?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.04.2011, 23:41:32
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Ma scuzati ca intreb.. sunteti preot?
Dupa haina, da!

Doamne ajuta-mi mie cu mila Ta cea mare sa fiu, macar la sfarsit, preot si dupa voia Ta cea sfanta!

Iertati-ma de s-a simtit cineva ispitit ori mahnit de cuvantul meu!
Iata ce spune marele Pavel, apostolul cel sfant, in Epistola catre Galateni, la cap. 5:
Citat:
1. Stați deci tari în libertatea cu care Hristos ne-a făcut liberi și nu vă prindeți iarăși în jugul robiei.
2. Iată eu, Pavel, vă spun vouă: Că de vă veți tăia împrejur, Hristos nu vă va folosi la nimic.
3. Și mărturisesc, iarăși, oricărui om ce se taie împrejur, că el este dator să împlinească toată Legea.
4. Cei ce voiți să vă îndreptați prin Lege v-ați îndepărtat de Hristos, ați căzut din har;
5. Căci noi așteptăm în Duh nădejdea dreptății din credință.
6. Căci în Hristos Iisus, nici tăierea împrejur nu poate ceva, nici netăierea împrejur, ci credința care este lucrătoare prin iubire.
Ce vreti oare sa aveti in Biserica: lege sau iubire? Veti spune, iubire! Dar iubirea nu se cladeste decat cu jertfa; jertfa de sine! Parintii il iubesc pe Hristos, ca de-aia isi vor copilul botezat, nu-i asa? Atunci sa se jertfeasca pe ei insisi pe altarul iubirii Lui si apoi sa caute sa jertfeasca orice alta jertfa, chiar si pe propriul lor copil... mai ales pe propriul lor copil!!! De copil are grija Domnul, nu va tulburati! Bine i-ar fi daca s-ar afla botezat, dar cine sa-l duca la altar? Parintii inca nu s-au dus pe ei insisi! Asa ca unii arunca raspunderea pe nasi; iar nasii ce pot face mai mult decat ar face de n-ar fi nasi, adica sa se roage?. Peste toate se mai uita un lucru: altoiul pe trupul lui Hristos, Biserica, nu il fac nasii ci preotul savarsitor, cel ce este si administrator al Tainelor celor Dumnezeiesti. Iar acest altoi pare a fi rau din cauza parintilor lui. Copilul nu este rau, dar situatia in ansamblul ei, este.

Prea usor accepta unii preoti intrarea in Biserica, prin botez, a oricui si oricand! Uneori doar in numele unei nevinovatii de prunc (care este reala, desigur), dar se uita ca lucrarea de altoire nu este doar o slujba de o ora ci o lucrare de o vesnicie!

Este o drama spirituala si diavolul lucreaza de mult la acest tip de fapte! Azi este greu si sa refuzi un botez dar si sa-l faci! Eu cred ca toti oamenii trebuie botezati ca sa se poata mantui, dar Biserica nu trebuie sa devina doar loc unde se contabilizeaza cantitatea! Cand aduc pruncul in acea stare de pregatire pentru rai, de madular al Trupului lui Hristos, trebuie sa am grija ca prin aceasta sa nu omor alte madulare deja lucratoare!

Iertati-ma pe mine pacatosul, fratilor! Nu este in gradina mea acest prunc si cei ce-l inconjoara. Am gresit poate incercand sa filtrez cu filtrul meu ceva ce nu este la mine. M-am lasat condus de mahnirea ce o am cand vad cum in Biserica Lui azi, de foarte multe ori, comanda si hotaraste duhul dreptatii-corecte si nu Duhul Iubirii Drepte!

Iertati-ma!

Preotul Gheorghe, mult-pacatosul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari in legatura cu evangheliile ann Din Noul Testament 51 10.02.2012 07:48:29
In legatura cu Biblia Golbi_ Generalitati 16 15.06.2011 14:07:27
Cum putem lua legatura cu cei adormiti? AdeLlA Generalitati 40 16.12.2010 13:54:51
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
Noi descoperiri rusești în legătură cu ADN-ul andreicozia Teologie si Stiinta 4 17.10.2009 23:27:35