Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.04.2008, 17:30:31
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Elena, cine nu se sprijina pe iubire in toate actele sale, nu ajunge la buna vietuire. Iubirea iti da credinta ca fiecare gest, cuvant e o modalitate de a te umple de viata dumnezeiasca.
Costel, eu cred ca pana ajungem la iubire avem multa cale de strabatut. E bine daca tu esti deja acolo, eu sunt departe. Sf. Ioan Scararul pune iubirea pe a 27 sau 28-a treapta a scarii...iar eu sunt tot la primele trepte si cum mai urc una, cum ma dezechilibrez la a doua.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.04.2008, 17:34:47
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Acolo la Biserica doar INVATAM despre ea, si bine facem, insa practic, FIINTIAL vedem CINE SUNTEM CU ADEVARAT cind iesim pe strazile Berlinului sau pe unde om fi si ne ciocnim de acele "obstacole" numite aproapele nostru
Asa e, Andrei. Eu ma gasesc repetenta la capitolul cu aproapele meu. Si daca n-am ajuns sa-mi iubesc aproapele, departe sunt si de iubirea de Dumnezeu. Grav, dar adevarat. Oare am ajuns sa fiu un loc de odihna pentru cel de langa mine? Oare merg spre fiecare om in acelasi mod, cu aceeasi deschidere de inima? Pai raspunsul e categoric NU. Si ce-i de facut? Cum sa dam roade de iubire?

Elena
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.04.2008, 17:37:30
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tpirvu
Un Parinte la predica ne spune ca in aceasta perioada a Postului este important
sa constientizam cit mai des starea noastra de cadere, de pacatosenie si mai ales
cit de departe suntem de Imparatie. Traian
Traian, frumos si adevarat spus. Crezi ca numai in Post ar trebui sa vedem asta, sau sa devina viata noastra un post continuu (aici nu vorbesc de schimbarea alimentelor, ca asta nu e post, e numai regim alimentar)?

Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.04.2008, 17:41:22
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Parintele Cleopa intrebat fiind cum sa ne rugam noi, mirenii, incepatorii - a raspuns zambind ca sa ne rugam dupa puteri.

E mai de folos o rugaciune simpla din inima decat rugaciuni ale sfintilor, care sunt - ale sfintilor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.04.2008, 17:51:55
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Adica nu ma intelegeti gresit, nu consider ca rugaciunile respective nu sunt folositoare, dar cand te concentrezi asupra actului si nu asupra lui Hristos, te pierzi probabil.
Asa ca poate e bine sa alegem a ne ruga dupa putere, sa cerem dupa nevoia sufletului. Asa treapta cu treapta ne schimbam si pe dinauntru.

Nu poate nimeni incepe rugaciunea prin a cere intelepciunile pe care le cere Sfantul Efrem. Putem ajunge toti acolo, dar pana acolo sunt de trecut trepte.
Eu asa vad problema interiorizarii rugaciunii si a asimilarii starii de traire de la rugaicune.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.04.2008, 21:06:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
Adica nu ma intelegeti gresit, nu consider ca rugaciunile respective nu sunt folositoare, dar cand te concentrezi asupra actului si nu asupra lui Hristos, te pierzi probabil.
Asa ca poate e bine sa alegem a ne ruga dupa putere, sa cerem dupa nevoia sufletului. Asa treapta cu treapta ne schimbam si pe dinauntru.

Nu poate nimeni incepe rugaciunea prin a cere intelepciunile pe care le cere Sfantul Efrem. Putem ajunge toti acolo, dar pana acolo sunt de trecut trepte.
Eu asa vad problema interiorizarii rugaciunii si a asimilarii starii de traire de la rugaicune.
Nu , nu te inteleg gresit. Este parerea ta si trebui respectata. Totusi sa nu uitam ca rugaciunile Sfintilor Parinti, Acatistele, Psaltira , in general, sunt de folos prin invatatura si hranirea noastra sufleteasca. Ele au o puternica incarcatura emotionala si sunt adevarate pilde pentru noi. Am constatat ca citite de multe ori la rand, le dai de intelesul lor adevarat, abia dupa cateva parcurgeri , iar Psaltira se lasa descifrata, inteleasa, in adevarul ei dupa multe citiri . Categoria rugaciunilor simple, directe intru cuvintele noastre , sunt de mare folos si exprima starea noastra sufleteasca si dragostea intru Dumnezeu. Oricum ar fi ea, rugaciunea ne mentine legatura permanent cu Bunul Dumnezeu si cu Sfintii bine placuti Lui, mijlocitori neobositi intru cele de folos noua.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.04.2008, 02:02:54
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Luca 11
1. Si pe când Se ruga Iisus intr-un loc, când a incetat, unul dintre ucenicii Lui I-a zis: [color=red]Doamne, invată-ne să ne rugăm, cum a invătat si Ioan pe ucenicii lui.[/color]
2. Si le-a zis: Când vă rugati, ziceti: Tatăl nostru, Care esti in ceruri, sfintească-se numele Tău. Vie impărătia Ta. Facă-se voia Ta, precum in cer asa si pe pământ.
3. Pâinea noastră cea spre fiintă, dă-ne-o nouă in fiecare zi.
4. Si ne iartă nouă păcatele noastre, căci si noi insine iertăm tuturor celor ce ne gresesc nouă. si nu ne duce pe noi in ispită, ci ne izbăveste de cel rău.
(...)
9. Si Eu zic vouă: [color=red]Cereti si vi se va da[/color]; căutati si veti afla; bateti si vi se va deschide.
10. [color=red]Că oricine cere ia[/color]; si cel ce caută găseste, si celui ce bate i se va deschide.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2012, 10:16:09
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citeam ieri în cartea Monicăi Fermo "Metanii de dor" că ne trăim credința într-o stare de "călduț", aceea care nu este recomandată în Scriptură. Ne simțim bine cu Dumnezeu, dar nu renunțăm la ambițiile noastre lumești, ca și când am putea sluji la doi domni...

Eu m-am simțit vizată, aducându-mi aminte de câte ori am simțit (cu înflăcărare) că nu îmi trebuie altceva în viață decât conștiința prezenței lui Dumnezeu, și de câte ori am uitat sau mi-am încălcat promisiunile, căzând în plictiseală, păcat, autosuficiență...

Crede că este nevoie de timp să ne maturizăm în credință, tot timpul avem de luptat cu ispitele și nu simțim mereu adierea Duhului la aceeași intensitate. Dar asta seamănă cu îndreptățirea de sine... De ce nu pot să mă bucur mereu, să iubesc curat și fără frică, să mă las mângâiată de darurile lui Dumnezeu?

Voi ce v-ați răspunde la întrebarea: sunt eu căldicel sau dragostea pentru Hristos este fierbinte în inima mea?

Last edited by Annyta; 09.08.2012 at 10:35:41.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.08.2012, 03:03:40
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Sa spun sincer, imi este teama sa imi pun aceasta intrebare deoarece nu am raspuns bun. Nadajduiesc ca pentru dorinta de a nu ma mai afla in starea de caldicel, sa-mi ajute Dumnezeu ca intr-o buna zi sa am dragoste fierbinte pentru El. Am citit undeva ca Parintii imbunatatiti sunt ispititi, pe cand noi suntem luptati de propriile patimi.

Am toata admiratia pentru cei ce au credinta puternica, dragoste fierbinte pentru Dumnezeu si nu mai cocheteaza cu compromisurile, sunt un model pentru mine si in acelasi timp realizez cat este de greu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.11.2012, 04:30:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit acest model de traire, pe care doresc sa vi-l impartasesc si voua:

"Luni dimineata am vrut să stau de vorbă cu el, despre trăirea duhovnicească din această Sfântă Săptămână. Spre marea mea surprindere însă, când m-am apropiat, am observat cum plângea cu siroaie de lacrimi. Cei din cameră, la dorinta lui, îi rezervaseră un colt pe prici. Mi-a fost rusine că l-am deranjat si toată Săptămâna Patimilor n-am mai putut sta de vorbă cu el. Era retras în acest coltisor si plângea în continuu, privind cu ochii sufletului si simtind cu inima suferintele Fiului lui Dumnezeu răstignit pe cruce, pe Golgota. Îi impresionase pe toti cei din cameră într-atât, încât întreaga Săptămână Mare a fost una de doliu."
Continuare...
http://www.impantokratoros.gr/55CDFD9F.ro.aspx

Cand vom ajunge si noi la aceste lacrimi purificatoare?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Creativitatea ortodoxiei Mihailc Despre Biserica Ortodoxa in general 24 20.11.2013 09:03:53
Cantarile Ortodoxiei cristiboss56 Rugaciuni 79 13.09.2013 00:02:06
Duminica Ortodoxiei costel Diverse Sarbatori 4 21.03.2013 10:59:32
Frumusetile ortodoxiei Hartford Generalitati 4 05.10.2009 22:39:45
Duminica Ortodoxiei + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 28.02.2009 23:36:50