Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2008, 20:32:28
ana_theea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,..........fara subiect,........... .

Last edited by ana_theea; 10.11.2015 at 23:47:54.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2008, 21:13:56
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Eu nu pot sa-ti spun decat ce as face in locul tau: mi-as vedea de viata mea, as incerca sa fiu cat mai independenta posibil, financiar si psihic. Nu as depune eu acte de divort. Daca pleci de acasa are insa el motive sa depuna actele: parasirea domiciliului.
Trebuie sa fii puternica. Faptul ca tu te-ai consumat atata imi da impresia ca depinzi intr-un fel, sufleteste, de el. Ca nu ai destula incredere in tine, ca te-ai descurca si singura!
Nu iti mai da in carti, nu te du la vrajitoare, ci la biserica, la spovedanie. Roaga-te si pentru el, chiar si pentru dusmani- de bine.
Fa-ti timp si pentru tine, respecta-te, nu te neglija.
Cu sau fara ajutor medical, revino-ti si demonstreaza ca nu e el centrul universului tau!
Rugaciuni, apropiere de biserica!
Haine noi, o noua coafura, o piesa de teatru buna, o excursie, ceva trebuie.
Chiar tratament pentru depresie, daca simti ca nu poti duce totul singura!
Apropo de ce as face eu, nu as divorta, as astepta sa vad ce are el de gand. Deocamdata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2008, 21:26:46
ana_theea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc..... .

Last edited by ana_theea; 10.11.2015 at 23:52:45.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2008, 21:56:24
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Draga Ana, in primul rand NU DISPERA, ca in viata , mai ales intr-una pusa sub semnul CREDINTEI si NADEJDII in Dumnezeu, nimic nu este ireparabil. Cred ca starea ta de rau este determinata nu numai de necazul pricinuit de hotararea sotului tau de a divorta, dar, imi permit sa-ti atrag atentia, si de o oarecare superficialitate in credinta. Desi spui ca esti absolventa de Teologie, si predai probabil religia, folosesti de cateva ori cuvantul "sortit", dar conceptul de soarta sau destin este strain crestinismului, ar fi fost poate mai corect sa scrii "ales" pentru ca suntem alesi de Dumnezeu pentru a face sau a fi ceva. Mai rau este ca te-ai dus si la ghicitoare si ea ti-a bagat in cap ideea de farmece ca si cum farmecele ar fi mai puternice decat vointa lui Dumnezeu si ar putea destrama o casatorie pe care El a binecuvantat-o. Cu mai multi ani in urma, credeam si eu in asa ceva si in alte aiureli care s-ar pune de-a curmezisul vointei lui Dumnezeu si ajungeam la o stare de disperare gandindu-ma ca sunt o jucarie in fata unor forte negative pe care eu nu le pot in niciun fel controla. Ce m-a scapat de aceste credinte gresite a fost un vis, si cu toate ca stiu ca nu este bine sa te increzi nici in vise, eu consider ca prin momentul, mesajul si efectele pe care le-a avut in timp asupra mea, acest vis a fost unul de la Dumnezeu. Intr-o noapte de Sf. Nicolae, cand potrivit traditiei se fac daruri, am primit si eu un dar. L-am visat pe Hristos care mi-a spus doar atat :
" Daca nu crezi in atotputernicia lui Dumnezeu, nu crezi in Dumnezeu". Si de atunci, ori de cate ori imi trec prin minte ganduri despre cine stie ce influente negative care se tes asupra mea de catre oameni cu rele intentii, imi amintesc de aceasta atentionare si imi spun ca nu se poate sa cad victima vrajilor si blestemelor, daca ma pun sub ocrotirea lui Dumnezeu, si chiar daca mi se pot intampla lucruri rele , atunci ele au fost ingaduite de Dumnezeu ca o pedeapsa sau o lectie de viata pe care trebuie sa le primesc si sa nu disper, ca vorba aceea "tot raul spre bine". Asa sa te gandesti si tu ca nimeni si nimic nu este mai puternic decat Dumnezeu si El nu ne vrea decat binele.
Cred ca sotul tau nu este sub puterea unor farmece, ci mai degraba sub influenta comportarii libertine a acelui cuplu care va vizita, fiind tentat de acest gen de viata, si are impresia ca libertatea ii este ingradita de casatorie. Nu te grabi sa divortezi, roaga-te in continuare, nu mai pleca urechea la soaptele celui rau, si incerca sa vorbesti cu sotul tau cu multa blandete, dar si seriozitatea, despre ce isi doreste el si de ce numai crede ca poate sa fie cu tine.Aminteste-i si de lucrurile frumoase care au fost intre voi si de planurile pe care le faceati impreuna si care merita sa fie realizate.
Doamne ajuta!

Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2008, 22:34:17
ana_theea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Il port pe Dumnezeu in suflet, am zilnic dialoguri cu El dar nu particip saptamanal la slujbele religioase, nu ma spovedesc, nu fac aproape nimic din ceea ce ar trebui sa faca un bun crestin, decat foarte rar. Citesc Acatiste si ma rog in genunchi si din tot sufletul doar atunci cand sunt coplesita de nezac si de durere, cum sunt acum. Uneori mi-e si rusine cand ma asez in genunchi si ma gandesc ca iar cersesc mila lui Dumnezeu.....

Last edited by ana_theea; 10.11.2015 at 23:55:09.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2008, 00:22:57
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citat:
Il port pe Dumnezeu in suflet, am zilnic dialoguri cu El dar nu particip saptamanal la slujbele religioase, nu ma spovedesc, nu fac aproape nimic din ceea ce ar trebui sa faca un bun crestin, decat foarte rar.
Eu cred ca e mult mai important sa Il ai in suflet si sa vorbesti mereu cu El...adica "formalitatile" poate sa le faca oricine daca se straduieste oleaca, insa comunicarea permanenta si sincera pe care s epare ca o ai tu cu El e cel mai greu de obtinut...totusi, de atata timp nespovedita...ar fi bine sa treci si pe la Biserica oleaca...:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2008, 01:04:20
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

As zice sa nu mai crezi atat in farmece si alte chestii din astea, doar stii ca sunt inselari.

Daca porti, mergi si vorbeste cu inima deschisa cu pr. Ciprian, duhovnicul ASCOR, la Biserica din Hasdeu. Sa nu te surprinda ca e asa tanar, intelepciunea nu e neaprat legata de varsta (vezi si epistola catre Timotei a Sf. Ap. Pavel).

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2008, 10:40:01
ana_theea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
as zice sa nu mai crezi atat in farmece si alte chestii din astea, doar stii ca sunt inselari.

Daca porti, mergi si vorbeste cu inima deschisa cu pr. Ciprian, duhovnicul ascor, la biserica din hasdeu. Sa nu te surprinda ca e asa tanar, intelepciunea nu e neaprat legata de varsta (vezi si epistola catre timotei a sf. Ap. Pavel).

Doamne ajuta!
…………………………………………………… .

Last edited by ana_theea; 10.11.2015 at 23:57:23.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2008, 10:53:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
As zice sa nu mai crezi atat in farmece si alte chestii din astea, doar stii ca sunt inselari.

Din pacate farmecele exista si au efect daca cel caruia i se fac este vulnerabil.Par.meu duhovnic spune ca spovedania deasa anihileaza efectul farmecelor ,si il cred deoarece un suflet curat respinge aceste rautati precum oglinda raza de lumina.
Dar daca noi mergem si la vrajitoare si la preot ,deja ne-am inchinat lui Mamona .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2008, 11:09:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"Doamne auzi rugaciunea mea, asculta cererea Mea, intru credincioshia Ta, auzi-ma intru Dreptatea Ta"

draga ana_theea,

se vede din vorbele tale ca esti intr-un dezastru total provocat de diavol dar shi deoarece te-ai lasat inshelata shi amagita de cel rau, prin facatorii de bine ai vrajmashului shi nu ai gasit solutziile potrivite pentru a-tzi pastra casnicia in paza poruncilor.

poi dumneata nu era bine sa te amesteci shi sa il certzi pe sotzul tau deloc in ce priveshte familia respectiva de tineri, de prieteni, deoarece daca tzi i-a adus Dumnezeu dumneata ca shi fiintza care a terminat Teologia, trebuia sa te ingrijeshti shi de ei in cadrul filoxeniei creshtin-ortodocse, cautand sa ai acele cuvinte sufleteshti tamaduitoare in Adevar atat pentru sotz cat shi pentru prietenii lui, dar probabil ca ai avunt sentimente shi vorbe suparatoare, cartitoare, osanditoare, care au aprins in sotzul tau acuzarea de ipocrizie fiindca el nu pricepe ca ipocrizia se refera la poruncile lui Hristos shi nu atat le felul in care vorbeshti sau te aranjezi pentru slava de la oameni.

Apoi am observat ca incerci sa placi mai mult sotzului decat lui Hristos, shi acest lucru iar nu e prea bun, fiindca a te vopsi, a merge pe la fitness sau alte prostii infrumusetzatoare il fac pe sotzul tau nu sa fie atras ci sa aiba impresia ca te infrumusetzezi asha pentru altzii shi nu pentru el care te cunoashte cum eshti.

Iar daca ai mers pe la vrajitoare ca sa shtie dracul ceea ce shtitzi voi mai bine ce e cu voi, destainuind din familia ta la spurcatzi, shi ai ascultat de prostiile debitate in ceea ce priveshte farmecele shi vrajitoriile shi explicatziile shi ce o sa tzi se intample shi cum, atunci degraba trebuie sa apelezi la un duhovnic fiindca se poate sa te faca dracul sa renuntzi shi la profesia ta cu atat mai mult cu cat poate sa puna pe seama lui Dumnezeu acestea, ca ar fi voia lui Hristos.

Voia lui Hristos insa cred ca ar fi ca dumneata sa te luptzi cu armele cele bune pentru casatoria ta shi pentru slujba ta shi pentru felul tau curat de a fi dar fara sa DISPERI, ci lasand in seama Lui, shi daca tot ai invatzat Teologia, atunci cu mai multa filoxenie sa respectzi pe cei ce vin in familia voastra.

Dar sotzul tau shi cu tine sunt atacatzi de cel rau, asha cum suntem cu totzii atacatzi ca doar pe cei ortodocsi shi bineplacutzi lui Hristos, vrea sa-i tarasca in mocirla, in priveala lumeasca, in scarbie shi orbire shi calcarea dragostei curate shi a cuvintelor credintzei shi a slujirii in Hristos... pe ortodocsii cei mititei, pe noi adica, pe mireni cu atacuri grele ca pentru cei foarte incercatzi.

Deci degraba ridica-te shi te imbarbateaza prin rugaciune nedisperata, prin matanii, prin rabdare in Hristos, shi prin respectarea lucrului tau la shcoala facandu-l mai bineplacut, mai folositor shi mai temeinic, adica mai curat de lume, dar nu asculta de mine ca eu sunt mult mai in necaz decat tine, ci asculta de un duhovnic imbunatatzit, sau de un preot care te shtie reapropia de cele uitate, lasate... care se pastreaza in taina shi in smerenie shi in filoxenia din iubire de Dumnezeu shi aproape in nefatzarnicia fatza de poruncile shi legile sale, fatza de binecuvantarile sale date din toata inima Sa de Dumnezeu shi de OM care a venit pentru cei pacatoshi, pentru cei pierdutzi, pentru cei nevinovatzi, pentru cei deznadajdu-itzi shi muncitzi shi impovaratzi...

Ce ar trebui sa faci in privintza sotzului tau? Poi ar trebui sa te rogi mult shi pentru el, mai ales pentru el shi pentru prietenii lui, shi pentru tine ca sa nu mai apelezi la duhmanii din lume a lui Hristos urmand caile lor fiindca atunci cum sa itzi auda Dumnezeu rugaciunile?, cand dumneata ascultzi de psiholog, de vrajitoare, de vise, de inchipuiri shi dezarmezi shi deznadajduieshti...

Parerea mea sincera este ca familia ta a suferit un atac demonic, asha cum este spus in scripturi, ca sa fitzi datzi ispitei, tocmai pentru ca ortodocsii sunt primii vizatzi, shi lupta din vazduhuri este spre distrugere, lupta entuziasmului satanic de a batjocorii prin ortodocsi pe cei iubitzi de ei, impotriva lui Hristos, asha cum este mereu cu fiecare familie, cu fiecare ortodocs de rand, deci nu dispera ca totzi suntem asha shi nu te mira de intamplarile ciudate shi nu te lasa infricoshata ci ia frica spre Dumnezeu, shi rabda in Hristos, alearga la el shi te va pazi de ceasul acesta, de raul nemilos care loveshte in usha voastra...

dar raul respectiv nu este din cauza prietenilor sotzului tau, shi nici din alte motive ci raul ni se datoreaza shi noua ca nu mai shtim veghea, nu shtim sa ne smerim shi sa ne umilim cu demnitate shi fara a pacatui, nu shtim urma smerenia netrufizata shi ne dam atotcunoscatori, cum patzesc eu.....

Multzumim ca ai avut atat de mare shi mult incredere in noi sa-tzi deschizi sufletul shi sa-tzi destainuieshti problemele tale, shi acest lucru arata ca eshti pe drumul bun, deci izti doresc multa negrija lumeasca, multa, multa, tot asha cum itzi doresc pace de sus de la Dumnezeu shi buna lui povatza cum spune in psalm:

"Auzi-ma Doamne intru-dreptatea Ta shi shi sa nu intrii la judecata cu robul Tau"
"Auzi-ma Doamne intru-dreptatea Ta shi shi sa nu intrii la judecata cu robul Tau"
"Duhul Tau cel Bun ma va povatzui la Pamantul Dreptatzii"

ca pentru pacatoshii pacatoshi a venit Hristos shi nu pentru dreptzi....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ar trebui ca Biserica Ortodoxa sa fie cumva vreo anexa a puterilor lumesti ?!? doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 88 28.09.2012 11:59:45
Sunt sarac! Miha-anca Generalitati 275 23.09.2010 16:11:13