Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.07.2008, 17:25:59
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a hotarat in cadrul sedintei de miercuri, 9 iulie, sa ii ierte pe Mitropolitul Banatului, IPS Nicolae Corneanu, si pe Episcopul Oradei, Preasfintitul Parinte Sofronie, "pentru ca si-au recunoscut greselile si au afirmat ca regreta faptele pe care le-au facut" a declarat Episcopul Vicar Patriarhal, Vicentiu Ploiesteanu.

Membrii Sinodului au analizat gestul IPS Nicolae Corneanu care s-a impartasit duminica, 25 mai, in biserica greco-catolica din Timisoara, in prezenta Excelentei Sale Mons. Francisco Javier Lozano, Nuntiu Apostolic in Romania, a PS Alexandru Mesian, Episcop greco-catolic de Lugoj, a zeci de preoti romani si straini si a mii de credinciosi veniti din toata tara.

Evenimentul, care a avut loc cu prilejul sfintirii bisericii greco-catolice cu hramul "Sf. Maria - Regina Pacii si a Unitatii", a starnit diverse reactii. Martorii povestesc ca la momentul impartasaniei, IPS Nicolae Corneanu a plecat din mijlocul credinciosilor si a urcat la altar, unde a cerut permisiunea de a se impartasi. I-a fost inmanat potirul cu Sangele Domnului din care Inalt Preasfintia Sa Nicolae Corneanu s-a impartasit singur.

Gestul a fost interpretat de unii preoti ortodocsi, potrivit declaratiilor din presa, ca fiind un act de lepadare de ortodoxie, in conditiile in care Biserica Ortodoxa Romana nu este in comuniune cu greoco-catolicii sau cu romano-catolicii. In schimb, acelasi gest a fost considerat de greco-catolicii ca "o minune". Imediat dupa eveniment, Sinodul Permanent a hotarat ca problema va fi inscrisa pe ordinea de zi a proximei sedinte a Sfantului Sinod, spre dezbatere si decizie.

Cel de-al doilea caz discutat la Sinod l-a privit pe Episcopul Oradei, Preasfintitul Parinte Sofronie. La Oradea, Boboteaza a fost marcata, in acest an, printr-o slujba religioasa de sfintire a apei Crisului Repede oficiata impreuna de episcopii ortodox si greco-catolic, PS Sofronie si PS Virgil Bercea, care au sfintit impreuna crucea ce a fost aruncata in apa.

Ceremonia a fost planuita inca de la Craciun si a debutat la orele 13:00 in duminica de Boboteaza. Dupa oficierea serviciului liturgic de duminica, alaiurile celor doua confesiuni s-au intalnit in Piata Unirii si au traversat centrul Oradei pana la Podul Ferdinand, unde a avut loc ceremonia de sfintire a apelor Crisului Repede. Mai bine de 2.000 de enoriasi au participat la slujba de sfintire, la finalul careia PS Sofronie si PS Virgil Bercea au aruncat in Cris o cruce din busuioc, imprastiind cu aghiasma in toate directiile.

Potrivit unui articol publicat pe 12 iunie, in cotidianul Gardianul, la protopopiatul ortodox din Oradea s-a desfasurat o sedinta in care PS Sofronie ar fi cerut preotilor sa semneze o lista de adeziune, fata de modul in care Episcopul Oradei conduce problemele eparhiei. Preotii ar fi semnat, unii fara sa stie de ce, altii de frica, deoarece PS Sofronie nu ar fi acceptat votul secret, ci ar fi dorit ca adeziunile sa se faca in vazul sau. Ulterior preotii au aflat ca PS Sofronie a fost propus, de catre IPS Bartolomeu, Sfantului Sinod pentru retragere, deoarece a savarsit slujba agheasmei mari de Boboteaza impreuna cu episcopul greco-catolic de Oradea, Virgil Bercea, pe malul Crisului Repede.

Sfantul Sinod este cea mai inalta autoritate a Bisericii Ortodoxe Romane, in toate domeniile ei de activitate. Sfantul Sinod se compune din Patriarh si toti Mitropolitii, Arhiepiscopii, Episcopii eparhioti, Episcopii-vicari patriarhali, Episcopii-vicari si Arhiereii-vicari in functiune. Ierarhii in functie au indatorirea de a-si desfasura activitatea in cooperare sinodala, supunandu-se hotararilor Sfantului Sinod si prevederilor Statutului. Ierarhii retrasi din functie au indatorirea de a pastra disciplina canonica sinodala.

Presedinte al Sfantului Sinod este Patriarhul, iar in lipsa acestuia, functia revine, in ordine, Mitropolitului Moldovei si Bucovinei, Mitropolitului Ardealului, Mitropolitului Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului, Mitropolitului Olteniei, Mitropolitului Banatului, ceilorlalti Mitropoliti, Arhiepiscopi sau episcopi in conformitate cu ordinea canonica a eparhiilor din Patriarhia Romana.

sursa: newsin
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.07.2008, 17:40:16
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Matei 5:9. Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.07.2008, 18:03:44
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Decizia Sfantului Sinod privind gesturile necanonice ale celor doi ierarhi: IPS Nicolae si PS Sofronie
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.07.2008, 18:53:40
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Sfanta Scriptura ne invata:

1 Corinteni 8:13. De aceea, daca o mancare sminteste pe fratele meu, nu voi manca in veac carne, ca sa nu aduc sminteala fratelui meu.

ma bucur ca au fost iertati.. :-)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.07.2008, 20:12:19
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Daca le pare rau pentru faptele ce au fost acuzati,din toata inima.Ce va fi in viitor,daca vor continua aceleasi greseli,asta numai Bunul Dumnezeu si preasfintiile lor stiu...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.07.2008, 21:28:45
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

S-a ales calea compromisului ... Trist! Cei doi ierarhi intruneau toate conditiile pentru a fi caterisiti si inlocuiti cu alti pastori mai vrednici. Sminteala trebuia inlaturata.

Despre pocainta celor doi am mari indoieli. Imi e greu sa cred ca mitropolitul Corneanu, care s-a impartasit la catolici in urma unui imbold launtric (dupa propria marturisire) si care in urma cu cativa ani declara ca papa trebuie recunoscut si de ortodocsi, a devenit peste noapte un bun ortodox.

Dezamagirea mea este mare cand ma gandesc ca numai IPS Bartolomeu a votat pentru inlaturarea celor doi. Cinste lui, este un ortodox cu convingeri puternice, vigilent, constient de pericolele ce ameninta ortodoxia. Era momentul potrivit pentru a marturisi prin fapte atasamentul fata de ortodoxie, dar majoritatea ierarhilor l-au ratat. Se pare ca in Sf. Sinod cancerul ecumenist este adanc inradacinat. Sau poate a contat faptul ca unii sinodali sunt santajabili, maine putand fi ei judecati pentru alte abateri. Nu-i asa, mai bine sa nu existe precedentul unor pedepse. O mana o spala pe alta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2008, 21:31:43
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Matei 5:9. Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Cine sunt facatorii de pace? Cei care produc sminteli? "Smintelile trebuie sa vina, dar vai de cei prin care vin smintelile!"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.07.2008, 22:02:36
miha_str miha_str is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2008
Mesaje: 2
Implicit

cand a zis ips nicolae corneanu ca i pare rau ptr ca s a impartasit la catolici?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.07.2008, 22:13:05
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miha_str
cand a zis ips nicolae corneanu ca i pare rau ptr ca s a impartasit la catolici?
o fi zis la sinod
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.07.2008, 23:16:27
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
S-a ales calea compromisului ... Trist! Cei doi ierarhi intruneau toate conditiile pentru a fi caterisiti si inlocuiti cu alti pastori mai vrednici. Sminteala trebuia inlaturata.

Despre pocainta celor doi am mari indoieli. Imi e greu sa cred ca mitropolitul Corneanu, care s-a impartasit la catolici in urma unui imbold launtric (dupa propria marturisire) si care in urma cu cativa ani declara ca papa trebuie recunoscut si de ortodocsi, a devenit peste noapte un bun ortodox.

Dezamagirea mea este mare cand ma gandesc ca numai IPS Bartolomeu a votat pentru inlaturarea celor doi. Cinste lui, este un ortodox cu convingeri puternice, vigilent, constient de pericolele ce ameninta ortodoxia. Era momentul potrivit pentru a marturisi prin fapte atasamentul fata de ortodoxie, dar majoritatea ierarhilor l-au ratat. Se pare ca in Sf. Sinod cancerul ecumenist este adanc inradacinat. Sau poate a contat faptul ca unii sinodali sunt santajabili, maine putand fi ei judecati pentru alte abateri. Nu-i asa, mai bine sa nu existe precedentul unor pedepse. O mana o spala pe alta.
Imi place de voi.Cand va convine,ii dati cu Sf Sinod insus,cu Sf Sinod in jos,cu Sf Parinti,prea sfintiile lor,Sfintii Parinti,iertare dragoste.Cand nu va convine,deveniti repede libercugetarori.Mi-e sila de ipocrizia voastra.Mai bine ma duc si eu sa ma impartsesc la greco-catolici,ca macar mai au o urma de bun simt.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mitropolitul Nicolae Corneanu pensionat? costel Stiri, actualitati, anunturi 80 18.07.2011 07:48:22
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 20:34:00
cum pot fi iertat?ce sa fac? 13mario Pocainta 28 16.08.2010 01:31:33
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54
Asa zisul blog al lui Corneanu grecu Biserica Ortodoxa Romana 5 12.06.2008 23:26:53