Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 30.07.2013, 23:38:22
neant_ neant_ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2013
Religia: Protestant
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
nu stiu daca cea mai relevanta problema care trebuie ridicata este daca creationismul este stiintific sau nu, ci daca evolutionismul este stiintific sau nu. Si merg mai departe si zic ca nu este important neaparat daca un lucru este stiintific sau nu, ci daca este adevarat sau nu. Nasterea lui Hristos din Fecioara este un fapt complet ne-stiintific pe care cercetarea stiintifica il va invalida - intrucat "incalca" legile naturii, dar noi stim ca este Adevarul.
Corect.


Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Toate pentru ca, asa cum marturisesc multi evolutionisti, nu trebuie lasat piciorul lui Dumnezeu sa patrunda in explicarea aparitiei vietii.
Corect.


Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Acest argument cum ca creationismul este ne-stiintific si ca atare nu poate fi corect este de fapt doar o manevra a mainstreamului evolutionist de a prezenta evolutionismul ca "singura teorie stiintifica" in acest domeniu, si, ca atare, singura alternativa. Acest necesitate poate fi de inteles pentru ateism, care nu-L poate lasa pe Dumnezeu sa aiba vreo legatura cu stiinta, dar este hilar pentru crestini sa excluda cercetarea creatiei din stiinta pentru faptul ca Dumnezeu nu a creat conform himericei "paradigme" cerute.
Corect.


Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
evolutionismul este adevarat pentru ca noi, evolutionistii, consideram ca nu mai e nicio alta teorie stiintifica in domeniu?
Corect, si chiar felicitari.


Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
In primul rand ca nu imi fac vaccin antigripal.
Foarte bine faci ca nu-ti faci!


Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
n ce priveste acest argument, al mutatiei virusurilor, acesta este evident o gogoasa pe care o servesc deseori evolutionistii, amestecand micro-evolutia (care nu este evolutie, ci adaptabilitate) cu macro-evolutia. Faptul ca anumite tulpini sufera mutatii fara sa isi schimbe "felul", la fel cum un caine se poate adapta la mediu prin diverse adaptari (precum culoarea blanii, dimensiunea etc.) nu inseamna ca dovedeste vreo macro-evolutie, adica adaugarea de informatie organizata.
In general corect. Desi macro-evolutia e mult mai mult decit “adaugarea de informatie organizata”. E “adaugare de informatie organizata” in cantitate uriasa. Si de o calitate uriasa. Caci duce la o noua specie. Ceea ce nu se intimpla niciodata in realitate, ci doar in teorie…


Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Creationismul este verificabil apoi la fiecare pas. Daca observ de exemplu o celula, vazand in ea mecanismul incredibil - o tehnologie supraomeneasca - pe care il prezinta, teoria creationista explica mult mai satisfacator aparitia sa. Teoria evolutiei nu o explica deloc.
Felicitari pentru ratiunea de care dai dovada. Ca de obicei.

Desi folosind expresia “tehnologie supraomeneasca” lasi poarta deschisa pentru extraterestri. Ceea ce s-a si intimplat, caci unii au sarit imediat sa-i mentioneze. Ciudat cum nici unul dintre ei nu se gindeste ca acei extraterestri ar putea sa fie sub oameni, nu peste oameni cum sunt totdeauna mentionati. Tehnologic, desigur.
  #72  
Vechi 30.07.2013, 23:39:29
neant_ neant_ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2013
Religia: Protestant
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
io consider creationismul si evident pe facatorul sau, STIINTA PURA.
Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Va felicti, ati pus punctul pe i. Stiinta lumeasca este..stiinta, mestesug, tehnica, etc.Credinta e super-stiinta.
Ferice de cei ce-si pastreaza credinta in fata asaltului intregii lumi. Acestia da credinciosi!

Si vai si amar de un necredincios ca mine, care am cautat sa vad daca stiinta confirma Biblia! (Pentru cei interesati: da, o confirma!)
  #73  
Vechi 30.07.2013, 23:40:26
neant_ neant_ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2013
Religia: Protestant
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
evolutionismul este experimentat permanent.
La chestia asta am ris vreo zece minute…


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
când îți faci în vaccin antigripal, are efect, pentru că cineva s-a bazat pe evoluție.
Naivitatea ta n-are margini. Nu-i poate urma decit o percepere profund gresita a lumii in care traiesti.


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu are sens să încerci să explici un eveniment ce nu a avut loc.
Absolut de acord. Ca atare, ma astept sa renunti la toata evolutia (cosmica, chimica, geologica, biologica – mai e vreuna?). Felicitari pentru intoarcerea la ratiune.


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
micro-evoluție, adaptare, mutații genetice, toate aste nu sunt evolutie?
Sigur ca nu.


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
vrem sau nu să credem, genetica a demonstrat TE.
Vrei sau nu, genetica a demonstrat Biblia.


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Tu spui ca un om de știința este un filozof?
Sigur ca e. Vrei exemple? Dar cind o sa vezi cu ochii tai de ce anume cred oamenii in evolutie, ma astept sa nu mai crezi in evolutie.


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Din câte stiu eu, teologia nu prea are repere fixe.
Totul este interpretare și reinterpretare.
Nu stiu de ce am impresia ca tu confunzi teologia cu stiinta. Caci doar prin aceasta simpla substitutie, propozitiile tale capata valoare de adevar…


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Știința, în marea ei majoritate, nu are pretenția de a fi exactă. Deși este, în bună parte.
Hai ca ma faci sa rid. Ia spune-mi, cosmologia e exacta?


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Teologia în schimb, are pretenția de a fi exactă, cu toate ca nu le nimerește mai deloc.
Cu toate ca le nimereste aproape tot timpul…


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Demonstrează ca Duhul este un reper exact.
Teologia este atât de exactă, ca deja vă contraziceti. Ba modifică legile fizicii, ba nu le modifică.
Crede-ma ca nu vrei sa-ti fac o lista cu toate contrazicerile din “stiinta” evolutionista.

Hai sa-ti fac rezumatul, ca sa nu mai pierdem timpul: in paradigmele “stiintifice” curente (evolutia in general, cu toate formele ei), aproape totul e o contrazicere. Preferata mea e desigur cosmologia: rid ore in sir cind citesc ce prostii zic cosmologii oficiali…
  #74  
Vechi 30.07.2013, 23:41:27
neant_ neant_ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2013
Religia: Protestant
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cei care sustin evolutionismul teist de multe ori adopta argumentele ateilor evolutionisti fara sa le si analizeze, nedandu-si seama ca de fapt acestea tin de ateism si contesta ideea de divinitate.
E corect si nu prea. Caci, asa cum a zis altcineva mai devreme, evolutia e o religie. Si pot zice chiar si numele dumnezeilor ei: timpul si intimplarea. Niste dumnezei profund neputinciosi, daca ma intrebi pe mine. Caci universul, nu-i asa, decade, nu progreseaza.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La fel si intrebarea des folosita de evolutionistii atei, este stiintific creationismul. De ce este pusa aceastat intrebare? Pentru ca in creationism e vorba de divinitate, care nu poate fi incadrata in stiinta.
Momentul in care stiinta inceteaza sa mai descrie adevarul si o ia prin balarii.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toata revelatia nu poate fi incadrata la stiinta, pentru ca provine de la Dumnezeu, iar stiinta e ceva limitat, creat de oamenii care sunt si ei limitati.
Corect, dar numai atita timp cit facem distinctia intre stiinta si adevar. Adica exact ce vor ateii sa facem – si exact ce n-ar trebui sa facem.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Creationismul e vechi de aproximativ 3000 de ani, cand i-a fost revelat lui Moise cum a creat Domnul lumea
Gresit. Creationismul e vechi de ceva mai putin de 6000 de ani. Caci Adam a transmis oral mai departe ce i-a fost dat sa transmita. Si ce a vazut cu ochii lui.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Creationismul stiintific este inventat de protestantii din SUA ca sa contracareze evolutionismul. Incearca sa arate ca evolutionismul e o teorie stiintifica
De fapt, incearca sa arate ca evolutionismul nu e o teorie stiintifica. Dar n-ar trebui sa se oboseasca, caci evolutionistii reusesc asta si de unii singuri…


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ciprian a fost banat demult, nu mai poate raspunde. Era tot neoprotestant dar sustinea evolutionismul teist, eu i-am spus ca e probabil singurul neoprotestant pe care l-am intalnit si care sustinea evolutionismul teist.
Am observat asta. Dar am tinut sa nu las comentariile lui fara raspuns in ochii celorlalti. In ochii celor care nu cred in evolutie.
  #75  
Vechi 30.07.2013, 23:43:18
neant_ neant_ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2013
Religia: Protestant
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Aceste explicatii de factura religioasa nu au decat aparente stiintifice, fiind de fapt demersuri contrare metodei stiintifice.
Ce vorbesti? I-auzi. Astept argumentele - asta daca te pretinzi stiintific.

Si spre informarea “atotstiutorului” Flavius, evolutia e cea care face exact asta: “demersuri contrare metodei stiintifice”.


Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Nu s-a intentionat niciodata ca designul inteligent sa fie o alternativa stiintifica onesta la teorie evolutiei
Sigur ca nu. E singura teorie stiintifica - in timp ce evolutia nu e.
  #76  
Vechi 30.07.2013, 23:43:51
neant_ neant_ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2013
Religia: Protestant
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul
Faza e asa: pana sa ajungi sa presupui ca o forta supranaturala a creat tot ce e pe acest Pamant, mai ai niste optiuni de bifat, printre care si faza cu extraterestrii. Spre deosebire de Dumnezeu, pentru extraterestri ai niste dovezi palpabile, fizice, existente, vizibile.
Pai, fara suparare, hai sa palpam si noi. Sau numai unii pot palpa?


Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul
Dar dovezi despre Dumnezeu de cand avem ?
Dintotdeauna. Ce zici de exemplu de intreg universul? E de ajuns? Sic!


Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul
Ca sa raspund succint, voi spune doar ca dovezile ca anumite artefacte de pe Pamant au fost create de o civilizatie alta decat cea umana sunt mult mai proeminente decat "dovezile", daca se pot numi astfel, ca un creator absolut ar putea exista.
Te referi cumva la dovezile care arata cit de NEprimitivi erau oamenii antici? La acele dovezi te referi? N-ar trebui, caci cu ocazia asta tocmai ai aruncat evolutia la cos…


Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul
Asta spre deosebire de lucruri mult mai concrete si vizibile aici pe Pamant, acum, care dovedesc destul de clar interventia unor tehnologii straina de specia umana.
Daca te referi la “specia” asta umana atit de involuata (!) incit crede in teoria evolutiei (!), atunci sunt de acord cu tine.
  #77  
Vechi 30.07.2013, 23:44:36
neant_ neant_ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2013
Religia: Protestant
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Duhul Sfânt, Iubirea, care de la Tatăl purcede și pe care-a demonstrat-O Iisus Hristos, este un reper foarte exact.
Cel mai exact dintre toate. Atit de exact, incit e singurul reper…


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Dumnezeu nu modifică nicio lege pentru că toate sunt bine create de la bun început; după orice minune, legile funcționează în continuare la fel ca înainte.
Uiti ca traim intr-un univers cazut…
  #78  
Vechi 30.07.2013, 23:45:22
neant_ neant_ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2013
Religia: Protestant
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Stiinta e ca o plasa cu ochiuri mari care prinde doar anumite marimi de pesti ,iar pestii pe care nu ii prinde practic nu exista pentru plasa respectiva ,desi ei exista nu sunt prinsi de plasa cu ochiuri mari .
Foarte interesanta ilustratia. De tinut minte.


Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Schema completa a elefantului o are doar crestinismul ,toate celelalte religii au cate un capitol disparat care nu poate forma, singur, imaginea completa ci doar iluzii.
Vorbeam recent cu un budist pe un forum american. Dupa ce i-am aruncat rapid evolutia la gunoi (incepind cu big bang), l-am adus in punctul in care sa recunoasca ca tot universul acesta e o iluzie. A fost foarte reticent la inceput, caci doar credea in evolutie, dar in final, cum i-am adus argumente din propria lui credinta, a fost fortat sa recunoasca asta, caci, nu-i asa, Buda al lui e in fond scaparea din aceasta iluzie (maya). Si astfel bietul individ a ramas fara vreun argument, caci daca tot universul e o iluzie, atunci, logic, si Buda al lui e tot iluzie. Impreuna cu calea lui catre… nimic.
  #79  
Vechi 31.07.2013, 06:54:16
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neant_ Vezi mesajul
...Dupa ce i-am aruncat rapid evolutia la gunoi (incepind cu big bang), l-am adus in punctul in care sa recunoasca ca tot universul acesta e o iluzie. A fost foarte reticent la inceput, caci doar credea in evolutie...
Dacă tu nu crezi în evoluție înseamnă că tu nu evoluezi. Păcat!
  #80  
Vechi 31.07.2013, 11:58:42
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neant_ Vezi mesajul
Creationismul e vechi de ceva mai putin de 6000 de ani. Caci Adam a transmis oral mai departe ce i-a fost dat sa transmita. Si ce a vazut cu ochii lui.
Asta este credinta, nu stiinta. Stiinta ar fi daca mai multi cercetatori (astronomi, arheologi, geneticieni etc) ar gasi date care sa confirme Geneza biblica si din aceste date ar construi o teorie / paradigma stiintifica alternativa la paradigma stiintifica "oficiala" care se preda in universitati. O asemenea paradigma alternativa ar trebui sa explice "Universul tanar" de 6...7000 de ani, Potopul, etc cu ajutorul unor date stiintifice concrete, masurabile.

Asa-numitul "Intelligent design" este o critica la adresa Teoriei evolutiei, adica a unui capitol de biologie, nimic mai mult. Dupa cate am citit eu, singurul care a propus o astfel de teorie este apologetul baptist american Ken Hovind, cu a sa "Hovind theory". Nu ma astept la o astfel de incercare din partea Bisericii Catolice, care pare ca incearca o conciliere cu stiinta oficiala.

Din pacate, mult-laudata spiritualitate Ortodoxa nu propune nimic in acest domeniu. Pozitia oficiala este critica la anumite rezultate stiintifice pe care le considera periculoase, astfel incat credinciosii sunt indemnati sa le ignore, fara a pune altceva in loc. Este un fel de ascundere cu capul in nisip, daca vreti.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Creationism-Stiintific Tudor Resurse ortodoxe on-line 17 10.11.2012 13:24:16
Puterea vindecatoare a Sfintei Cruci, demonstrat stiintific Laura19 Generalitati 55 15.11.2011 20:46:44
Puterea vindecatoare a rugaciunii, demonstrata stiintific cherub Rugaciuni 21 23.06.2010 08:50:29
Rugaciunile ortodoxe functioneaza- dovedit stiintific florina_drossu Rugaciuni 1 13.12.2009 19:59:49