Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.01.2011, 01:46:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Nu de alta, dar imi suna puternic a pungasie si impostura reiki asta.
Ar fi bine sa fie asa, dar e mai rau de atat. E o tehnica oculta.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.01.2011, 09:05:14
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ar fi bine sa fie asa, dar e mai rau de atat. E o tehnica oculta.
Vrei sa spui ca ce fac ei acolo e real? Ce te face sa crezi asta?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.01.2011, 10:12:03
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Noi spirite le zicem la diavoli. Nu am fost maestru, doar ce am citit ce spuneau unii maestrii. La gradele unu si doi doar faci ce ti-au zis adica tratament si semne. Problema e ca nu exista nicio energie nici in univers si nici in corpul uman. Asa ca ti-o livreaza altii, adica ingerii cazuti.
GRESIT...nedocumentat , nu se citeste destul...dar din respect pentru cei de buna credinta , eu ma abtin....Nu poti cere ceva cuiva care nu are cum avea...pt propria oglinda nu il incape pe el, daramite pe ceilalti...Fara adresa expresa! Cine a deschis topicul o fi avut motivele lui...Mie mi-e destul....am vazut si m-am convins de multe lucruri...Dar fiind oaspete ma abtin...Pace voua....
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.01.2011, 10:13:18
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

PS. La fel ca in credinta sau alte domenii, si in reiki sunt multi impostori....PUNCT ! Va las sa va dospiti ura si tot restul si eu va inteleg.....
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.01.2011, 10:49:16
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Eu ti-as recomanda mai degraba sa-i luminezi si pe cei care nu stiu ce presupune aceasta practica, in loc sa te enervezi ca nu sunt documentati :)

Eu cred ca daca ai destula rabdare, se poate lamuri si aceasta problema.

Nu-i nevoie sa te abtii, ai putea sa explici concret anumite lucruri. Chiar daca unii te vor lua peste picior, daca ai siguranta asupra fenomenului, de ce nu sustii cauza?

Altfel, daca n-ai nici tu o lamurire completa a fenomenului, nu-i o rusine sa spui ca nu-l intelegi complet, pentru ca foarte putine lucruri sunt intelese in intregime in lumea asta, si din pacate limita asta e data de natura umana.

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
GRESIT...nedocumentat , nu se citeste destul...dar din respect pentru cei de buna credinta , eu ma abtin....Nu poti cere ceva cuiva care nu are cum avea...pt propria oglinda nu il incape pe el, daramite pe ceilalti...Fara adresa expresa! Cine a deschis topicul o fi avut motivele lui...Mie mi-e destul....am vazut si m-am convins de multe lucruri...Dar fiind oaspete ma abtin...Pace voua....

Last edited by Nicador; 31.01.2011 at 10:51:41. Motiv: floricele pe campii
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.01.2011, 10:58:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
GRESIT...nedocumentat , nu se citeste destul...dar din respect pentru cei de buna credinta , eu ma abtin....Nu poti cere ceva cuiva care nu are cum avea...pt propria oglinda nu il incape pe el, daramite pe ceilalti...Fara adresa expresa! Cine a deschis topicul o fi avut motivele lui...Mie mi-e destul....am vazut si m-am convins de multe lucruri...Dar fiind oaspete ma abtin...Pace voua....
Desigur, unii care au prea multa iubire la un moment dat incep sa atace, sa jigneasca, doar pentru ca altii nu sunt de acord cu ideile lor gresite. Sunt toleranti fata de toate religiile dar intolernati cu cei care ar avea alte idei. Dimpotriva, toleranta e fata de oamenu, nu fata de toate conceptiile gresite.
Cel a deschis topicul dorea parerea ortodoxa si a BOR, nu a scris ca dorea parerea ocultistilor si a ezoteristilor. De ce cineva pasionat de ezoterism nu acceseaza site-uri de profil si se asteapta ca sa aiba sustinere aici? Unde ai vazut ca BOR sa accepte ezoterismul, ca tot spuneai de cei de buna credinta.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.01.2011, 11:19:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Vrei sa spui ca ce fac ei acolo e real? Ce te face sa crezi asta?
Cum am spus, am practicat din pacate 4 ani. Pe celalalt topic au scris mai multi care au practicat.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.01.2011, 11:28:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Eu ti-as recomanda mai degraba sa-i luminezi si pe cei care nu stiu ce presupune aceasta practica, in loc sa te enervezi ca nu sunt documentati :)
Depinde de la cine iei informatiile. Normal ca un maestru reiki iti va spune cat de buna e practica. O sa observi ca, desi e un forum ortodox, cei pasionati de ocultism nu sunt putini (din pacate).
Uite, chiar si cei ce nu sunt ortodocsi au acelasi concluzii. Aici e un articol de pe un blog ortodox, iar mai interesant e primul comentariu: http://bisericasecreta.wordpress.com...a-lui-hristos/

"Am auzit zilele trecute o emisiune la un radio din America despre reiki si de unde vine.
era acolo o doamna care a avut experiente cu asta si a zis ca intr-adevar se vindecase de bolile grave pe care le avea si ca la randul ei, putea sa vindece pe altii.
Asta pana la un moment in care si-a dat seama de unde vine energia aia, ce inseamna semnele pe care un practicant le face. Energia vine de la demoni, iar semnele pe care le fac, sunt pentru chemarea spiritelor rele in sufletul celui caruia ii este destinat “tratamenul”.
M-am ingrozit…
A zis, mai apoi ca s-a lasat imediat de reiki. Iar bolile de care se vindecase, ii revenisera dar de 10 ori mai grave si mai durereoase."
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.01.2011, 11:44:10
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Thumbs up

Exceptional post. Multumesc!
Ma intreb, cei care au practicat, cum pot face "UNDO" acestor practici?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Depinde de la cine iei informatiile. Normal ca un maestru reiki iti va spune cat de buna e practica. O sa observi ca, desi e un forum ortodox, cei pasionati de ocultism nu sunt putini (din pacate).
Uite, chiar si cei ce nu sunt ortodocsi au acelasi concluzii. Aici e un articol de pe un blog ortodox, iar mai interesant e primul comentariu: http://bisericasecreta.wordpress.com...a-lui-hristos/

"Am auzit zilele trecute o emisiune la un radio din America despre reiki si de unde vine.
era acolo o doamna care a avut experiente cu asta si a zis ca intr-adevar se vindecase de bolile grave pe care le avea si ca la randul ei, putea sa vindece pe altii.
Asta pana la un moment in care si-a dat seama de unde vine energia aia, ce inseamna semnele pe care un practicant le face. Energia vine de la demoni, iar semnele pe care le fac, sunt pentru chemarea spiritelor rele in sufletul celui caruia ii este destinat “tratamenul”.
M-am ingrozit…
A zis, mai apoi ca s-a lasat imediat de reiki. Iar bolile de care se vindecase, ii revenisera dar de 10 ori mai grave si mai durereoase."
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.01.2011, 11:52:42
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum am spus, am practicat din pacate 4 ani. Pe celalalt topic au scris mai multi care au practicat.
Daca tu ai "practicat" patru ani reiki nu inseamna ca reiki functioneaza sau ca perceptele pe care se bazeaza sunt reale. Dar sunt curios, ca practicant, cum raspunzi in fata acuzelor oamenilor de stiinta, care considera reiki ca fiind o facatura?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 16:59:59
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 16:46:54