Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.09.2009, 21:43:25
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Acesta este un soi de raspuns pe care il asteptam, nu "batjocoriri" si alte specimene.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.09.2009, 22:54:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq Vezi mesajul
Acesta este un soi de raspuns pe care il asteptam, nu "batjocoriri" si alte specimene.
In caz ca vorbeai serios, crucea se sarbatoreste in mod special pentru ca il reprezinta pe Hristos. Crucea reprezinta si arborele vietii (axa lumii), simbolizeaza tot ce este. Hristos a 'imbratisat lumea' prin rastignire, mantuind-o. S-a unit cu omul (si prin el cu lumea) pe cruce.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.09.2009, 02:38:31
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Eu vreau sa stiu de ce i-a cazut o grinda in fata cum spune dumnealui, pentru ca a incercat sa incalce regula de a nu munci intr-o zi sfanta.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
In caz ca vorbeai serios, crucea se sarbatoreste in mod special pentru ca il reprezinta pe Hristos. Crucea reprezinta si arborele vietii (axa lumii), simbolizeaza tot ce este. Hristos a 'imbratisat lumea' prin rastignire, mantuind-o. S-a unit cu omul (si prin el cu lumea) pe cruce.
Fani, vrei sa explici ceea ce ai spus?Mi se pare interesant dar nu inteleg, stiam ca Hristos a fost rastignit pentru a ne dezlega de pacatul lui Adam si al Evei, dar asta cu unirea cu omul nu o inteleg.Si cu axa lumii...ce este axa lumii, are legatura cu kabala?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.09.2009, 11:04:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Fani, vrei sa explici ceea ce ai spus?Mi se pare interesant dar nu inteleg, stiam ca Hristos a fost rastignit pentru a ne dezlega de pacatul lui Adam si al Evei, dar asta cu unirea cu omul nu o inteleg.Si cu axa lumii...ce este axa lumii, are legatura cu kabala?
Pardon, am scris cam in graba.
Sigur, a fost rastignit pentru a ne dezlega de pacat, adica a ne mantui. Dar parintii spun ca 'ceea ce nu este asumat, nu este mantuit' - adica, pentru a ne mantui, Dumnezeu a asumat (a luat asupra lui) conditia umana in totalitatea ei, culminand cu moartea. Prin cruce El se uneste cu omul in starea lui cazuta (caci moartea a venit din cauza pacatului), pentru a-l scapa de moarte si prin moarte si din pacat ('cu moartea pe moarte calcand').
Ei, daca axa lumii iti aminteste de kaballa, uita exprimarea asta. Zi pomul vietii, mai bine, este mai corect. Pomul vietii si crucea sunt legate, ele simbolizeaza lumea (prin orizontalitate) in relatia ei (prin verticalitate) cu cerul, adica cu Dumnezeu. Legatura dintre cruce si pomul vietii apare adesea in cantarile liturgice, de exemplu in cele din ziua crucii.

Crucea il reprezinta in acelasi timp si pe Hristos, in momentul culminant al Intruparii, si lumea intreaga, restaurata de El din starea cazuta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.09.2009, 12:08:59
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pardon, am scris cam in graba.
Sigur, a fost rastignit pentru a ne dezlega de pacat, adica a ne mantui. Dar parintii spun ca 'ceea ce nu este asumat, nu este mantuit' - adica, pentru a ne mantui, Dumnezeu a asumat (a luat asupra lui) conditia umana in totalitatea ei, culminand cu moartea. Prin cruce El se uneste cu omul in starea lui cazuta (caci moartea a venit din cauza pacatului), pentru a-l scapa de moarte si prin moarte si din pacat ('cu moartea pe moarte calcand').
Ei, daca axa lumii iti aminteste de kaballa, uita exprimarea asta. Zi pomul vietii, mai bine, este mai corect. Pomul vietii si crucea sunt legate, ele simbolizeaza lumea (prin orizontalitate) in relatia ei (prin verticalitate) cu cerul, adica cu Dumnezeu. Legatura dintre cruce si pomul vietii apare adesea in cantarile liturgice, de exemplu in cele din ziua crucii.

Crucea il reprezinta in acelasi timp si pe Hristos, in momentul culminant al Intruparii, si lumea intreaga, restaurata de El din starea cazuta.
Chiar in rugaciunea care se citeste la sfintirea Crucii de la mormant- randuiala in Molitfelnic- se minteste ca lemnul pomului vietii din mijlocul raiului a preinchiput lemnul Crucii. Si dupa aceea intreaga imnografie inchinata sfintei Cruci aminteste de aceasta legatura. Nu intamplator se scoate Crucea in Naosul Bisericii(care este in mijlocul Bisericii) - pentru a ne amintii de pomul vietii din mijlocul raiului.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.09.2009, 12:25:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Chiar in rugaciunea care se citeste la sfintirea Crucii de la mormant- randuiala in Molitfelnic- se minteste ca lemnul pomului vietii din mijlocul raiului a preinchiput lemnul Crucii. Si dupa aceea intreaga imnografie inchinata sfintei Cruci aminteste de aceasta legatura. Nu intamplator se scoate Crucea in Naosul Bisericii(care este in mijlocul Bisericii) - pentru a ne amintii de pomul vietii din mijlocul raiului.
Iar irmosul cantarii a noua din canonul sarbatorii crucii este:

Rai de taina esti, Nascatoare de Dumnezeu, care ai odraslit nelucrat pe Hristos, de catre Care lemnul crucii cel de viata purtator pe pamant a fost sadit. Pentru aceasta acum inaltat fiind, inchinandu-ne lui, pe tine te marim.

Se vede aici ca se face legatura intre pomul vietii si cruce, Maica Domnului si pamantul raiului.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.09.2009, 21:39:36
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Implicit

domne fa ce vrei!De ce ai mai intrat aici? Sa-ti bati joc? Ziua Crucii (nu zice nimeni sa nu mergi la serviciu,e vorba sa nu faci ceva pe acasa (sa speli,sa faci curat,sa maturi,sa renovezi ceva,sa gradinaresti,etc...).Duminica nu muncesti ca e ziua lui Dumnezeu (Dumnezeu nu-ti da in cap daca muncesti si Duminica sa stii-nu intotdeauna :)-,Dumnezeu se gandeste la tine ca muncesti 6 zile pe saptamana si nu vrei sa stai locului si Duminica..asta e tot.E pentru sanatatea si odihna corpului tau.De ce crezi ca spune Dumnezeu ca e bine sa tii post?Ca sa fii mai tare,mai sanatos,sa mananci si altceva (te scoate din rutina mancarii,corpul tau se degradeaza mai incet...ce spune doctorul:Sa ai un regim de alimentatie variat! Ce spune Dumnzeu:La fel,doar ca foloseste alte cuvinte.De altfel omule tu nu ai numai corp...Odihna in ziua de Duminica si postul e ceva care iti purifica si sufletul,care e tot al tau...Aici nu ai nimerit-o! Sanatate si numai bine domnule!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.09.2009, 22:08:46
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Domne,

iata cum intelepciunea omului simplu din popor intrece de multe ori ingamfarea si mandria filozofilor facuti la apelul de seara.

Bravo domne, Dumnezeu este intoteauna mult mai simplu decat credem noi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.09.2009, 00:29:45
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Draga MQ imi cer iertare ,insa vreau si eu sa iti zic ceva legat de aceasta mare si importanta zi pentru noi crestini-ortodcsi.Am mai postat odata o intimplare foarte adevarata legata de aceasta zi importanta Inaltarea Sf.Cruci si cu riscul ca ma repet o fac dinou pentru linistea ta sufleteasca si altadata sa judeci mai profund cind arunci vorbele din gura cum le arunci.Poti pacatui si fara sa vrei ,stii asta.Si acum legat de Sf.Cruce,bunica mea pentru ca a muncit obligata de bunicul in aceasta zi a ramas cu semnul Crucii pe picior pina la moarte ca un avertisment pentru ca nu a respectat aceasta zi.Da bunicul meu Dumnezeu sa il ierte a obligat-o pe bunica sa mearga la cimp si sa taie ciocani de porumb in zi de sarbatoare si in ce zi ,de parca s-ar fi terminat zilele si nu mai apucau sa taie ciocanii.E asta era la vremea aceea ,asa ca primul ciocan taiat de bunica mea i-a ajuns direct in picior si i-a lasat semnul crucii.A suferit foarte mult dupa aceea ,vreo doua luni ,a facut o infectie urita si la final s-a ales cu un picior deformat.Eu am cunoscut-o cu semnul pe picior ,pentru ca toata povestea s-a intimplat cind ea era inca tinara anii 30-40.Imagineaza-ti si gindeste mult pentru ca, cu credinta nu e de glumit.Ai mare grija ce faci,de acum incolo legat de sarbatorile noastre ortodoxe.Dumnezeu sa te lumineze si sa te aiba in paza.


Doamne Iisuse Christoase miluieste-ma pe mine pacatoasa.....Doamne Ajuta
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.09.2009, 00:51:43
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit Doamne ajuta!

"Cine lucrează de Ziua Crucii se va îmbolnăvi de boală grea. "Înălțarea Sfintei Cruci se ține, căci îți vei găsi ușor leacul când te vei îmbolnăvi."
Crucea este simbolul credinței creștine. Pe 14 septembrie, ortodocșii postesc la praznicul împărătesc al înălțării Sfintei Cruci pe care s-a jertfit Iisus Christos. Sfinții Părinți ne îndeamnă să ne închinăm cu semnul crucii, cinstindu-l astfel pe Mântuitor, aducând în sufletele noastre dragostea pentru cel care a trecut din viață spre moarte pe cruce, pentru izbăvirea păcatelor noastre. Crucea de lemn pe care a pătimit Iisus nu s-a pierdut. Fragmente din Sfânta Cruce au ajuns în pelerinaj și pe teritoriul României.
D-le mq poate acum stii de ce nu e bine sa lucrii de ziua Sfantei Cruci.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Homosexualitate cu voie de la amvon Mihnea Dragomir Homosexualitatea 4 13.07.2012 03:40:22
De ce nu e voie in zilele de sarbatoare? elom Generalitati 23 09.02.2011 11:56:14
Cand nu avem voie sa coasem marinmagda18 Generalitati 13 03.03.2010 16:15:58