Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.01.2012, 00:02:29
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit 26 de misionari uciși în 2011

Un preot ucis chiar în Europa... și alți misionari (preoți, călugări și laici) martirizați în locuri și împrejurări diferite:
http://www.ziarullumina.ro/articole;...anul-2011.html

Dumnezeu să-i ocrotească pe toți confrații noștri care, chiar în aceste zile, când noi mergem liniștiți la Sfânta Liturghie sau discutăm pe forumuri creștine, își dau viața pentru dragostea lui Hristos.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.02.2012, 16:37:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Intr-o ora plecam (preotul. cativa parohieni) spre Anvers/Antwerpen in Belgia pentru a participa la protestul impotriva unei piese de teatru din aceasta seara in care este murdarit si desacraclizat Preasfantul Chip al Mantuitorului. Actiune organizata de Fratia Pius X.

Stire din octombrie cand piesa a fost prezentata in Paris: http://www.lifesitenews.com/news/fre...demonstrators/

Un lucru stim, va fi friiiig.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 01.02.2012 at 16:44:27.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.02.2012, 17:04:23
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Persecutarea a fost si va fi mereu impotriva celor ce vor sa traiasca intru Hristos. E un prilej de sfintenie ca si in felul acesta ne demonstram dragostea fata de Dumnezeu! Ma rog sa ne dea Preabunul Dumnezeu rabdare impotriva tuturor vrajmasilor nevazuti si a ispitelor lor, si pentru biruinta impotriva celor ce vor sa ne lepadam de Hristos.

Pentru rugaciunile tuturor celor ce patimesc pentru Hristos, sa ne dea Dumnezeu si Maica Sa rabdare si Har sa induram tot si orice, pentru El!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 02.02.2012, 19:09:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

A fost impresionant. Un numar de 100 de catolici din Belgia si Olanda, multi afiliati la Fratia Pius X, multi tineri, doua ore pe strazi si in fata teatrului, un frig care a ajuns pana la oase. Rozariu de trei ori, Drumul Crucii, mai mult frig, si inca mai mult frig, imne, act de reparatie si multa, multa dragoste fata de Domnul din partea tuturor.

Piesa de teatru (care include aruncarea de pietre de catre niste copii la Chipul Mantuitorului, ungerea Lui cu fecale, false se pare... :D ) s-a amanat 3 ore din cauza ca cineva a aruncat o substanta urat mirositoare in sistemul de venilare a salii de teatru, au fost chemati pompierii...Nu se stie cine...regizorul da vina pe fascistii ultra-catolici care cantau si se rugau afara. Foarte amenintatoare si periculoase rozariile astea. Si Stabat Mater. Eu spun, cine are acces la sistemul de ventilatie decat cei care vor mai multa reclama....
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 02.02.2012 at 19:11:22.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.02.2012, 00:44:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Un preot ucis chiar în Europa... și alți misionari (preoți, călugări și laici) martirizați în locuri și împrejurări diferite:
http://www.ziarullumina.ro/articole;...anul-2011.html

Dumnezeu să-i ocrotească pe toți confrații noștri care, chiar în aceste zile, când noi mergem liniștiți la Sfânta Liturghie sau discutăm pe forumuri creștine, își dau viața pentru dragostea lui Hristos.
Ziarul "Lumina", unde este articolul, nu foloseste cuvantul martirizati, ci lucratori pastorali ucisi, la fel ca in raport. Martiri pot fi doar in Biserica, adica in BO, nu poate fi martir cineva din afara Bisericii, si martorii au fost omorati pentru credinta lor. Aceasta era si dogma BC acum ceva timp: "si ca nimeni nu se poate mantui, oricat de multe pomeni ar fi facut si chiar daca a varsat sange in numele lui Cristos, decat daca a perseverat in sanul si unitatea Bisericii Catolice." http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14253
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.02.2012, 18:27:26
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
A fost impresionant. Un numar de 100 de catolici din Belgia si Olanda, multi afiliati la Fratia Pius X, multi tineri, doua ore pe strazi si in fata teatrului, un frig care a ajuns pana la oase. Rozariu de trei ori, Drumul Crucii, mai mult frig, si inca mai mult frig, imne, act de reparatie si multa, multa dragoste fata de Domnul din partea tuturor.

Piesa de teatru (care include aruncarea de pietre de catre niste copii la Chipul Mantuitorului, ungerea Lui cu fecale, false se pare... :D ) s-a amanat 3 ore din cauza ca cineva a aruncat o substanta urat mirositoare in sistemul de venilare a salii de teatru, au fost chemati pompierii...Nu se stie cine...regizorul da vina pe fascistii ultra-catolici care cantau si se rugau afara. Foarte amenintatoare si periculoase rozariile astea. Si Stabat Mater. Eu spun, cine are acces la sistemul de ventilatie decat cei care vor mai multa reclama....
Noesisaa, ce frumos din partea dvs că ați luat atitudine împotriva unei astfel de blasfemii!
"...cineva a aruncat o substanta urat mirositoare in sistemul de venilare a salii de teatru, au fost chemati pompierii"
O meritau cei care au pus în scenă o astfel de piesă de teatru anticreștină. Foarte bine că au pățit-o (să-mi fie iertat limbajul colocvial)!

O noapte binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.02.2012, 18:55:34
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ziarul "Lumina", unde este articolul, nu foloseste cuvantul martirizati, ci lucratori pastorali ucisi, la fel ca in raport. Martiri pot fi doar in Biserica, adica in BO, nu poate fi martir cineva din afara Bisericii, si martorii au fost omorati pentru credinta lor. Aceasta era si dogma BC acum ceva timp: "si ca nimeni nu se poate mantui, oricat de multe pomeni ar fi facut si chiar daca a varsat sange in numele lui Cristos, decat daca a perseverat in sanul si unitatea Bisericii Catolice." http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14253
Doamne ajută!
Doar Dumnezeu știe cine sunt martirii autentici... Totuși, tind să cred că o persoană care a mers până la sacrificiul suprem în dragostea pentru Hristos va dobândi cununa muceniciei, în ciuda apartenenței la o Biserică diferită de a noastră.
Să ne gândim, în acest sens, la situația unora dintre creștinii persecutați în primele secole care, fiind condamnați la moarte de către autoritățile romane, mureau în chinuri groaznice mărturisindu-L pe Hristos, dar nu erau încă botezați. În istoria acelei perioade a persecuțiilor, au existat multe cazuri de creștini uciși pentru credința lor pe când erau doar catehumeni. Pentru a explica aceste situații, a fost formulată învățătura despre "Botezul sângelui".
Dacă Biserica noastră a trecut în rândul Mucenicilor persoane nebotezate (catehumeni care s-au jertfit pentru Domnul nostru Hristos), oare nu cu mult mai mult creștinii botezați deja, care sunt uciși în persecuțiile de astăzi, pot fi considerați drept martiri, chiar dacă nu au făcut parte formal din Biserica ortodoxă?
Mi-ar fi imposibil să mi-L imaginez pe Mântuitorul nostru la Judecata de apoi privindu-i cu indiferență pe acești credincioși înflăcărați ai Săi și spunându-le: "nu vă pot mântui, chiar dacă v-ați dat viața pentru Mine, fiindcă nu figurați în lista membrilor B O".
Cred că Domnul nostru Iisus Hristos îi va primi alături de El pe toți cei care L-au iubit în mod sincer și mai ales pe acei vrednici copii ai Săi, care L-au urmat până la moarte. Cred că-i va primi în bucuria comuniunii eterne cu El, chiar dacă, din diverse motive, n-au avut șansa de a face parte din Sfânta Biserică Răsăriteană.
"si ca nimeni nu se poate mantui, oricat de multe pomeni ar fi facut si chiar daca a varsat sange in numele lui Cristos, decat daca a perseverat in sanul si unitatea Bisericii Catolice"
Nu știu ce se va întâmpla cu cei care au vărsat sângele altora "pentru Hristos", da' cred că nu va fi prea bine de ei...
În schimb, în acest topic, au fost menționate cazurile unor creștini care și-au vărsat propriul sânge pentru Domnul Iisus. Ei nu i-au ucis pe alții, ci, urmându-L pe Martirul suprem și Dumnezeul nostru Iisus Hristos, s-au sacrificat pe ei înșiși, dăruindu-și astfel în întregime viața lui Dumnezeu. Au făcut parte din confesiuni diferite, într-adevăr.
Cred cu toată convingerea în întreaga învățătură dogmatică a Bisericii noastre ortodoxe... și la fel de convinsă sunt că "Dumnezeu este iubire și cine rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu rămâne în El" (I Ioan4, 16).
Creștinii catolici și protestanți uciși pentru credință L-au iubit pe Hristos. Oare eu, cea care mă mândresc cu adeziunea la dreapta credință, oare cât de mult Îl iubesc? Oare dacă m-aș afla în situația acelor creștini, cât de mult aș putea face din iubire față de El? Dacă sunt ortodoxă (Ortodoxia = dreapta credință, dar și dreapta slăvire), de ce nu-L slăvesc pe Hristos prin întreaga mea viață, așa cum au făcut acei creștini din alte confesiuni?
Ei au murit pentru Hristos! Eu de ce oare nu trăiesc doar pentru El?
Dumnezeu să ne dăruiască tuturor multă râvnă în a-L mărturisi, iar pe cei persecutați pentru El să-i ocrotească și să-i învrednicească de fericirea veșnică!

Hristos în mijlocul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #58  
Vechi 04.02.2012, 20:45:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Doar Dumnezeu știe cine sunt martirii autentici... Totuși, tind să cred că o persoană care a mers până la sacrificiul suprem în dragostea pentru Hristos va dobândi cununa muceniciei, în ciuda apartenenței la o Biserică diferită de a noastră.
Pentru ca aici nu era in concordanta cu subiectul topicului am raspuns la mesaju tau aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=576
Reply With Quote
  #59  
Vechi 06.02.2012, 13:25:28
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Mănăstirea Ortodoxă Seydnaya din Siria, situată în apropiere de Damasc, a fost zilele trecute ținta unor atacuri extremiste, care, din fericire, nu au provocat victime, informează ITAR-TASS, care citează surse ale Patriarhiei Antiohiei.

Atacul asupra străvechii mănăstiri ortodoxe, care se află la 30 kilometri nord de capitala siriană, a avut loc duminică, cînd în sfîntul lăcaș erau foarte mulți credincioși și pelerini. Două rachete au fost trase asupra mănăstirii, una lovind unul din zidurile ei, fără a exploda însă. “A fost o minune a Maicii Domnului. Dacă ar fi explodat, atunci ar fi fost multe victime, întrucît proiectilul a lovit clădirea unde se află chiliile, lîngă care se află orfelinatul”, a declarat stareța mănăstirii, potrivit agenției de presă ruse.

Mănăstirea Seydnaya deține o icoană a Fecioarei Maria, care se crede că ar fi fost pictată de Sfîntul Apostol Luca. Orașul Seydnaya a fost sediul Patriarhiei Antiohiei vechi și este considerat de multă lume ca al doilea loc după Ierusalim ca importanță religioasă. Însuși numele localității Seyda Naya înseamnă în siriană Doamna Noastră.

Atacul asupra acestei mănăstiri a avut loc după ce, la 25 ianuarie, la Hama, în urma împușcăturilor unor grupuri înarmate a fost omorît ieromonahul Vasile Nassar. Preotul a fost ucis în timp ce acorda ajutor unor localnici răniți.
Potrivit datelor furnizare de Patriarhia Antiohiei, de la începutul protestelor din Siria au fost omorîți peste 100 de creștini. În zonele de confruntare, unde acționează grupuri înarmate, membrii familiilor creștine, inclusiv copii, sunt adeseori victime ale răpirilor cu scopul obținerii unor sume de bani. Creștinii din Siria reprezintă aproximativ 10% din populația țării.

http://www.ziarulfaclia.ro/siria-str...or-extremiste/

Last edited by ioanna; 06.02.2012 at 13:27:51.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.02.2012, 08:48:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Mănăstirea Ortodoxă Seydnaya din Siria, situată în apropiere de Damasc,
Aici, termenul de "Ortodoxă" este folosit în accepțiunea lui originală, adică "mănăstirea drept-credincioasă". Biserica siriacă este o Biserică Catolică, adică în deplină comuniune cu Scaunul Romei, numele ei oficial fiind "Biserica ortodoxă siriacă".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11