Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 22.05.2012, 17:56:04
simona_toader68 simona_toader68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
Bine v-am regasit pe forum.

Am o intrebare pentru cine ma poate ajuta. Am gasit si pe internet si in afara lui o multime de carti/articole cu sfaturi pentru oamenii casatoriti, sau pentru tinerii adolescenti intragostiti (intotdeauna reciproc), sau pentru tinerii care vor sa aleaga fecioria, in sensul de calugarie.

Exista, totusi, o categorie destul de mare de tineri, fete in special, care fac tot posibilul sa respecte legile, care-si pazesc fecioria, care nu umbla in discoteci si nu se machiaza, nu-si doresc sa se calugareasca, ci vor casatorie. Totusi, multi dintre ei nu se pot casatori.

Exista vreo carte cu sfaturi si vorbe de alinare si pentru ei? Special pentru ei? Eu sunt o tanara de acest fel si cateodata starea aceasta a lucrurilor ma doare atat de tare incat am nevoie sa citesc ceva care sa ma mai linisteasca. Nu pot alerga de 7 ori pe saptamana la preotul duhovnic sa-l bazai cu aceleasi dureri, asa ca as dori stiu daca exista texte care sa ma intareasca, pe mine si pe cei ca mine, ca nu suntem deloc putini.

Se spune ca in viata avem de ales intre casatorie si calugarie. Se pare ca unii nu au de ales... Si despre ei se vorbeste cel mai putin.

Va multumesc pentru rabdare!
Buna! Nu deznadajdui, cu siguranta e ceva bun si pentru tine, dar totul va fi cand va vrea D-zeu.. nu cand vrem noi. Ce usor ar fi, daca am avea tot ce vrem atunci cand vrem! Chiar daca te impotrivesti nu realizezi nimic. Asa cum a avut grija D-zeu de tine pana acum, asa va fi si de acum incolo si-ti va da tot ce-ti trebuie la timpul potrivit. Eu te inteleg foarte bine. Am 32 de ani si inca nu m-am maritat .. pentru ca nu l-am gasit.
  #242  
Vechi 22.05.2012, 20:22:43
simona_toader68 simona_toader68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
domnisoara Aurelia1984, nu vreau sa fac o aluzie la dumneavoastra pentru ca nu va cunosc, insa toate domnisoarele pe care le stiu, au ramas asa (adica au trecut de 30 de ani fara sa se marite) nu pentru ca nu au avut pretendenti, ci pentru ca erau nemultumite de starea materiala a viitorului sot.
Nu toate fetele sunt materialiste! Sunt si fete bune, care la momentul potrivit .. isi vor gasi sufletelul chiar daca sunt trecute de 30 ani !
  #243  
Vechi 23.05.2012, 00:41:24
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Multi baieti insa se uita si la aspectul fizic mai mult...
  #244  
Vechi 23.05.2012, 01:32:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Multi baieti insa se uita si la aspectul fizic mai mult...

Daca un barbat frumos isi doreste o femeie frumoasa este firesc,problema este ca toti barbatii isi doresc alaturi fotomodele sau in tot cazul femei deosebite,indiferent de statutul lor sau de ce anume pot ei oferi unei femei.
Observ in strainate femei casatorite care in Romania nu ar fi avut nici o sansa(dpdv fizic).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #245  
Vechi 26.05.2012, 19:38:04
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

@ aurelia1984

Nici nu stii ce protejata esti! Sa te bucuri.

Am o prietena de 37 de ani anul acesta se marita. O alta prietena s-a maritat la 30 de ani. O colega pana la 32 de ani nu si-a dorit sa se marite si in ultimul an a inceput sa se gandeasca la asta.
Iar eu, la 33 de ani, dupa ce mi-am dorit multi ani acest lucru (si am socializat o multime si nici urata, nici proasta nici saraca nu sunt)...ma bucur ca nu m-am maritat.
Se va alege un drum si pentru tine.
  #246  
Vechi 27.05.2012, 13:02:00
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca un barbat frumos isi doreste o femeie frumoasa este firesc,problema este ca toti barbatii isi doresc alaturi fotomodele sau in tot cazul femei deosebite,indiferent de statutul lor sau de ce anume pot ei oferi unei femei.
Observ in strainate femei casatorite care in Romania nu ar fi avut nici o sansa(dpdv fizic).
Generalizati putin aici. Eu, de exemplu nu mai uit nici la cum arata o fata, nici la ce statut ar avea, nici la bani. Singura intrebare pentru omul ce vrea sa se casatoreasca e: Cat de mult pot iubi? Si observ ca intrebarea asta nu se mai pune de mult timp incoace.

Am avut prieteni in liceu, cu foarte multi bani si statut care nu cautau nici in discoteci, nici in aratare viitoarea prietena/sotie. De fiecare data cand le aratam o fata mai frumoasa isi puneau mainile in cap spunand ca vor sa fuga in padure. De ce? Pentru ca dupa maxim cateva luni, fascinatia ce o avem cu faptul ca persoana de langa noi e atat de frumoasa, ca o tinem de mana ca un trofeu dispare. Si se instaureaza acest ridicol sentimental, nepasare si deja se uita fiecare dupa alta ocupatie, dupa alta persoana fara sa mai bage de seama nici sentimentele, nici asa zisa iubire pe care si-o proclamau in fiecare zi, nici nimic.

Ar trebuie sa ne uitam putin la slujba cununiei si sa vedem despre ce se vorbeste acolo. Despre bani? Despre frumusetea trupului? Despre placerile trupesti si acea indragosteala hormonala? Nu. Sfatul meu catre persoanele ce vor sa se casatoreasca sau sunt casatorie e, nu va mai asteptati sa vi se dea, nu mai cereti nimic. Iubiti cu toata inima si Dumnezeu va va da Har si pace si multe bucurii in familie. Iubiti pana la durerea cea mai adanca si rabdati cu sotul/prietenul fratiilor voastre si sa nu credeti ca automat dupa casatorie ploua cu bucurii peste voi. E ridicol!
  #247  
Vechi 27.05.2012, 20:51:18
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
Bine v-am regasit pe forum.

Am o intrebare pentru cine ma poate ajuta. Am gasit si pe internet si in afara lui o multime de carti/articole cu sfaturi pentru oamenii casatoriti, sau pentru tinerii adolescenti intragostiti (intotdeauna reciproc), sau pentru tinerii care vor sa aleaga fecioria, in sensul de calugarie.

Exista, totusi, o categorie destul de mare de tineri, fete in special, care fac tot posibilul sa respecte legile, care-si pazesc fecioria, care nu umbla in discoteci si nu se machiaza, nu-si doresc sa se calugareasca, ci vor casatorie. Totusi, multi dintre ei nu se pot casatori.

Exista vreo carte cu sfaturi si vorbe de alinare si pentru ei? Special pentru ei? Eu sunt o tanara de acest fel si cateodata starea aceasta a lucrurilor ma doare atat de tare incat am nevoie sa citesc ceva care sa ma mai linisteasca. Nu pot alerga de 7 ori pe saptamana la preotul duhovnic sa-l bazai cu aceleasi dureri, asa ca as dori stiu daca exista texte care sa ma intareasca, pe mine si pe cei ca mine, ca nu suntem deloc putini.

Se spune ca in viata avem de ales intre casatorie si calugarie. Se pare ca unii nu au de ales... Si despre ei se vorbeste cel mai putin.

Va multumesc pentru rabdare!
Cat de bine te inteleg!
Ba chiar as spune ca sunt intr-o situatie mai "naspa" decat tine, avand in vedere ca am 31 de ani. Insa eu consider ca este un test. Uite, de exemplu, dupa ultima intalnire pe care am avut-o cu un tip de care imi placea mult (intalnire platonica, tin sa precizez), am hotarat sa ne mai vedem "duminica viitoare". Dimineata am fost la biserica si m-am rugat lui Dumnezeu sa imi arate daca acesta este persoana potrivita pentru mine. Barbatul nu a mai ajuns la intalnire, iar marti mi-a trimis un mail spunandu-mi ca e insurat dar nu se prea mai intelege cu nevasta. Incredibil cum raspunde Dumnezeu! Nu-i asa?
I-am raspuns la mail explicandu-i ca nici prin cap nu imi trece sa am o relatie cu un barbat insurat sau sa il incurajez sa se desparta si ca, de-altfel, nici daca ar divorta tot nu as putea fi cu el, din motive religioase. L-am sfatuiti sa incerce sa gaseasca o cale de a se intelege cu sotia. Insa trebuie sa-ti spun ca nu mi-a fost usor si m-am gandit atunci ca la ceea ce spusese Blaise Pascal la un moment dat: "Dacă mă încred în Dumnezeu și El există, câștig infinit. Dacă mă încred în Dumnezeu și El nu există, nu pierd nimic. Dacă nu am încredere în Dumnezeu și El există, pierd infinit. Dacă nu am încredere în Dumnezeu și El nu există, iarăși nicio pierdere." - si mi-am spus ca nu e 100% adevarat pentru ca "uite, eu acum am de pierdut, ca daca nu credeam in Dumnezeu, faptul ca el e insurat nu ar fi fost o problema pentru mine si ... ce bine era sa am si eu pe cineva langa mine in viata asta si nu sa ma tot lupt singura cu ea."
Totusi, imi dau seama din ceea ce am citit pana acum din Biblie ca ceea ce Dumnezeu vrea de la noi este sa renuntam la "eu" si sa avem incredere totala in El, stiind si crezand ca El stie ce e mai bine pentru noi, indiferent daca asta inseamna ca ne vom marita mai devreme, mai tarziu sau deloc. E greu, e foarte greu, dar.... eu cred ca merita!
Si ma mai gandesc la exemplul lui Avraam care isi dorea un fiu si a ajuns la o varsta foarte inaintata si nu avea copii. S-a resemnat cu ideea (initial, pana nu a intervenit sfatul Sarei), acceptand voia lui Dumnezeu. Apoi Dumnezeu i-a promis un fiu, dar nu i-l-a dat imediat, pentru a-i verifica rabdarea si credinta. Atunci Avraam a cazut, caci nu a avut incredere in Dumnezeu ci a ascutat de sfatul sotiei lui si a avut un fiu cu roaba lui, cu Agar. Totusi Dumnezeu S-a tinut de cuvant si i-a dat un copil cand Avraam avea 99 de ani!!! Si nu numai ca i-a dat un copil, dar l-a si tinut in viata pana la 130 (parca), deci si-a vazut si copilul mare. Mai ar fi de mentionat ca Sarei nu ii mai venea demult menstruatia cand a ramas gravida.
Prin urmare, eu cred ca Dumnezeu poate face ORICE si EL STIE CEL MAI BINE daca trebuie sa ne maritam, cand trebuie sa o facem si cu cine.
Asta, bineinteles, nu ma opreste sa Il rog sa grabeasca acest moment.... dar apoi inchei rugaciunea cu "Faca-Se voia Ta!" Dumnezeu sa ne ajute sa ramanem tari in credinta!
  #248  
Vechi 29.05.2012, 18:40:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Multi baieti insa se uita si la aspectul fizic mai mult...
ai dreptate. mai ales ca ai zis "mai mult".
este firesc ca dupa o prima privire, dintr-un grup de fete sa alegi una frumoasa.
pentru a-i vedea frumusetea interioara ai nevoie de timp.
eu am cativa prieteni care sunt genul de care se indragosteste aproape orice femeie. baieti cu caracter, iar fizic ... muuult peste medie.
cu toate astea au prietene sau sotii care, la prima vedere, te fac sa spui: la cum arata el, putea sa gaseasca una mai frumoasa.
si totusi sunt perechi aproape perfecte.
au ajuns sa se cunoasca si sa se completeze atat de bine, ca ti-e drag sa privesti la relatia lor.
chestia cu "cea mai frumoasa" tine mai mult de agatatul in club. asa ... pentru o aventura.
dar un baiat inteligent, nu va avea ca prioritate frumusetea fizica.
este adevarat ca se poate ajunge si la situatii mai "ciudate". un amic mi-a spus ca el alege fete mai urate ca el ca sa nu fie inselat ... asta pentru ca era patit.

Last edited by Dumitru73; 29.05.2012 at 19:41:12.
  #249  
Vechi 29.05.2012, 21:07:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ai dreptate. mai ales ca ai zis "mai mult".
este firesc ca dupa o prima privire, dintr-un grup de fete sa alegi una frumoasa.
pentru a-i vedea frumusetea interioara ai nevoie de timp.
eu am cativa prieteni care sunt genul de care se indragosteste aproape orice femeie. baieti cu caracter, iar fizic ... muuult peste medie.
cu toate astea au prietene sau sotii care, la prima vedere, te fac sa spui: la cum arata el, putea sa gaseasca una mai frumoasa.
si totusi sunt perechi aproape perfecte.
au ajuns sa se cunoasca si sa se completeze atat de bine, ca ti-e drag sa privesti la relatia lor.
chestia cu "cea mai frumoasa" tine mai mult de agatatul in club. asa ... pentru o aventura.
dar un baiat inteligent, nu va avea ca prioritate frumusetea fizica.
este adevarat ca se poate ajunge si la situatii mai "ciudate". un amic mi-a spus ca el alege fete mai urate ca el ca sa nu fie inselat ... asta pentru ca era patit.
ai dreptate. La prima intalnire primeaza aspectul fizic intotdeauna. Dupa care urmeaza sa descoperi celelalte calitati ale persoanei
  #250  
Vechi 29.05.2012, 21:52:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
este firesc ca dupa o prima privire, dintr-un grup de fete sa alegi una frumoasa.
Adaptând un pic o vorbă din bătrâni, putem spune: dintre două rele, alege-o pe cea mai frumoasă...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19