Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.10.2007, 00:00:40
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, nici pe departe nu este asa! In schimb iti multumesc pentru postarile cu acele calugarite catolice care isi spalau "enoriasii" pe spate.. Sincer, pacat ca s-a stres postarile..
Sa revin la mg, sincer eu Nu cred ca voesite sa fie convins de iad sau rai! El "stie" deja calea lui..oare cum putem face un sufelt mort ce inseamna iubirea? Din pacate pentru tine (care te incapatanezi sa negi) Dzeu este drept, iti lasa libera alegere. Maiii El poate mantui si diavolii, pentru ca tot creatia Lui sunt, singura conditie e sa spuna am gresit iarta! Doin mandrie au cazut din cer, din aceeasi mandrie nu vrei tu acum sa recunosti ca AI NEVOIE de EL! Vrei in Iad..Doamne, Doamne Nu mai spune asta NICI in gluma!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.10.2007, 00:01:20
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq
Intrebarea este DE CE vrea sa vada de la noi o initiativa.

Ce nevoie are ? E atotputernic, ce inseamna pt EL initiativa mea ?

Eu va zic ca daca eu sau altul ca mine si ca voi nu vrea sa stie de Dumnezeu si a trait o viata curata nu ar avea nici un motiv sa nu fie in Rai.

De ce ar avea D-zeu cultul personalitatii ? la ce-i ajuta cand are tot ce-i trebuie, inclusiv pe noi.
Intrebarea este DE CE vrea sa vada de la noi o initiativa.

Deoarece noi suntem cei cazuti din Rai nu El

Ce nevoie are ? E atotputernic, ce inseamna pt EL initiativa mea ?

Pentru el poate nu mare lucru, el insa este "hotelierul" si din marea Lui Mila iti ofera o camera ca sa te fereasca de "furtuna de afara, ATIT!

Eu va zic ca daca eu sau altul ca mine si ca voi nu vrea sa stie de Dumnezeu si a trait o viata curata nu ar avea nici un motiv sa nu fie in Rai.

Gresit, deoarece tot omul este supus pacatului, doar TU in mintea ta ai impresia ca nu gresesti, stiu o groaza de batrini care la prima spovedire de la 70 de ani ii spun parintelui ca sunt fara pacat, de-i bufneste pe toti risul, deci sa avem pardon. Poate vrei sa spui ca esti asa de intinat ca nu mai vezi, iar trufia ca un capac pecetluieste simturile, hai sa fim seriosi

De ce ar avea D-zeu cultul personalitatii ? la ce-i ajuta cand are tot ce-i trebuie, inclusiv pe noi.

El nu are acest cult, gresit, dar are TOT, si de aceea ne ofera o sansa sa fim ai Lui sau macar mai apropiati de El.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.10.2007, 00:03:48
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Dumnezeu stie daca ajungi in rai!
Eu am auzit ca fara Dumnezeu nu poti ajunge, doar fiind moral.
Da , asa am auzit si eu.

Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.10.2007, 00:08:10
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Cozia

"El nu are acest cult, gresit, dar are TOT, si de aceea ne ofera o sansa sa fim ai Lui sau macar mai apropiati de El. "

O singura intrebare am la textul tau:

Da ratam sansa de a fi ai Lui, ai cum vom fi ?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 09.10.2007, 00:09:21
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq
Sunt persoana cea mai buna, mai iubitoare si mai bine intentionata din lume. Muncesc toata ziua sa-i ajut pe altii, etc, etc,..

Ajung in Rai ?
:D Foarte multa lume crede asta despre ei si gindesc asa,...insa cind stai cu ei si vorbesti mai indeapreoape,asa mai mult timp, si incepi sa-i cunosti si le dai si LOR posibilitatea sa se cunoasca, se apuca cu miinile de cap cind incep SA VADA CINE SUNT DE FAPT
Toti sfintii spun ca "simptomele" vindecarii sunt Pacatele care incepem sa le vedem in noi IN TOATA SPLENDOAREA LOR, si culmea, ca pina atunci, ne credeam curati ca lacrima
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.10.2007, 00:12:13
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Bun , una din concluziile zilei de azi ar fi ca nu exista om destul de moral in toata istoria universului care sa merite intrarea in Rai. (Isus nu se pune)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.10.2007, 00:14:34
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

om muri si-om vedea
Reply With Quote
  #68  
Vechi 09.10.2007, 00:14:53
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca viata ar fi asa cum spui tu cu ce ne-am deosebi de animale? Si ele isi formeaza familii, isi fac cuiburi, calatoresc, nu fac rau, au doar instinct de supravietuire. Ce avem noi in plus? CONSTIINTA! De ce ne-a dat Dzeu constiinta? DIN IUBIRE! Daca nu am fi avut constiinta nu mai trebuia judecata, ca El insusi ne conducea..dar ptr ca ESTE INFINIT DE BUN, ne-a dat constiinta si libera alegere! Dar tocmai prin aceasta constiinta vom fi judecati!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 09.10.2007, 00:16:21
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
om muri si-om vedea
Drept si frumos ai spus Andrei:) Om muri si om vedea..
Reply With Quote
  #70  
Vechi 09.10.2007, 00:16:28
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq
(Isus nu se pune)
Dar de ce sa nu-l pui, crezi cumva in El? ca parca pui totul la indoiala, si ai dreptul sa o faci...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea este pasiune si frumusete Ionut G. Intrebari utilizatori 3 04.07.2012 12:22:23
Ce va face sa credeti in Dumnezeu ,cum slaviti iubirea fata de divinitate kappa_ii Generalitati 4 13.12.2011 22:07:35
Sf Siluan Iubirea lui Dumnezeu alexdu Generalitati 0 14.05.2011 20:51:22
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Dumnezeu a trimis iubirea pe pamant - de ce atunci este pacat? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 45 08.02.2010 23:46:13