Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 09.10.2007, 16:08:45
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ahh iar ai venit?:rolleyes:
Lectia de azi se va numi...cum??...
Eu spun sa incepem cu Iisuse Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ne pe noi! Tu ce zici?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 09.10.2007, 16:12:36
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Citat:
În prealabil postat de mq

Nu gasesc acuma locul exact din Biblie, dar ai putea sa arunci o privine in Razboiul Nevazut, Scara, predicile parinetelui Cleopa, Isaia, si multe alte carti crestin ortodoxe. Cam asta e imaginea predominanta :smoala si focul vesnic.
Eu zic sa arunci tu nu doar o privire ci mai multe, mai bine zis sa citesti NT in primul rind ca sa nu mai vorbestui cuvinte! Pe urma citeste si cartile pe care mi le recomanzi mie. Sint convins ca nu ai citit nimic nici Biblia nici cartile de care vorbesti pentru ca daca ai fi avut rabdarea sa le citesti indiferent de inteligenta te-ai fi ales cu ceva!:)
Am dreptate?
Da de Gheena ai auzit ? Trebuie sa fi auzit nu se poate.
Uita-te in Matei, cel mai bine e descris acolo.

Ce pot sa zic e ca le-am citit demult, intr-un moment de ratacire as putea spune, asa cum ai fost si tu in momentul cand mi-ai trimis acest post.

Reply With Quote
  #83  
Vechi 09.10.2007, 16:13:26
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Ahh iar ai venit?:rolleyes:
Lectia de azi se va numi...cum??...
Eu spun sa incepem cu Iisuse Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ne pe noi! Tu ce zici?
lectia de azi se cheama eliberati-va de ganduri negative
Reply With Quote
  #84  
Vechi 09.10.2007, 16:14:57
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ce inseamna pentru tine "negative"?:)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 09.10.2007, 16:18:27
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
ce inseamna pentru tine "negative"?:)
in cazul de fata, negative au fost reactiile catorva dintre voi: ironie, mandrie chiar , la multi dintre voi, desconsiderare, tentative de jignire. Stii tu.. ca niste "crestini" adevarati. Sau romani adevarati.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 09.10.2007, 16:26:23
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ochiul curat le vede pe TOATE curate, iar ochiul intinat le vede pe toate in murdare si rele:rolleyes:
Doamne ajuta-ne si ne miluieste!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 09.10.2007, 16:48:11
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare ca prostia are nevoie de public; asa ca fratilor am incercat , n-am reusit eu zic sa-l ignoram. Dumnezeu o sa sa se milostiveasca si de oaia asta ratacita.Sa-l lasam pe El sa lucreze. Eu indiferent de decizia voastra am sa-l ignor.....se va plictisii sa urle singur:)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 09.10.2007, 18:05:35
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Se pare ca prostia are nevoie de public; asa ca fratilor am incercat , n-am reusit eu zic sa-l ignoram. Dumnezeu o sa sa se milostiveasca si de oaia asta ratacita.Sa-l lasam pe El sa lucreze. Eu indiferent de decizia voastra am sa-l ignor.....se va plictisii sa urle singur:)
Haideti atunci sa luam atitudinea adecvata.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 09.10.2007, 18:36:05
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq
Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Sa incerc si asa:
- relatia potrivita cu Dumnezeu este de iubire: El ne iubeste, ne asteapta, ne rabda, ne da chiar libertatea de a Il iubi sau nu!
- unii aleg sa Il iubeasca: incearca sa-I faca voia, Il iau ca model de viata, se schimba pentru El! Isi schimba viata.
Sau:
cum va putea Dumnezeu sa ne respecte libertatea si sa ne si mantuiasca impotriva vointei noastre?
Nu va voi sa treaca peste alegerea ta! Ar fi cazul sa te manifesti! (de ex. sa te rogi).

Uite un scenariu alternativ:

Nu stiu daca exista Dumnezeu, si nu ma intereseaza (similar cu a nu face politica).
Nu imi pun probleme de unde vin , cum s-a nascut universul, daca exista creator, e peste puterea mea de intelegere.

Sunt persoana cea mai buna, mai iubitoare si mai bine intentionata din lume. Muncesc toata ziua sa-i ajut pe altii, etc, etc,..

Ajung in Rai ?
Da, mq, ajungi in rai. La botez omul primeste un talant. Celor care il ingroapa, adica nu adauga nici credinta, nci fapte la acel talant, si raman numai cu cel de la botez, li se va instraina talantul dandu-se unuia ca cel descris de tine, fara credinta, caci nu a avut de unde sa o primeasca, dar care are fapte. De unde nu e nici Dumnezeu nu cere.

Si raspunzand la alta intrebare de-a ta, de ce vrea Dumnezeu un semn din partea noastra, desi El e atotputernic si ar putea sa faca totul singur:
iata de ce, pentru ca Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru, de care tine cont Dumnezeu Insusi. Dumnezeu nu da buzna. El vrea mai intai de la noi un semn. Doar diavolul da buzna, incontinuu si pe unde nu te astepti.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 10.10.2007, 02:01:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata u articol care poate fi edificator:
http://www.crestinortodox.ro/Trupurile_inviate_ale_pacatosilor-254-18238.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea este pasiune si frumusete Ionut G. Intrebari utilizatori 3 04.07.2012 12:22:23
Ce va face sa credeti in Dumnezeu ,cum slaviti iubirea fata de divinitate kappa_ii Generalitati 4 13.12.2011 22:07:35
Sf Siluan Iubirea lui Dumnezeu alexdu Generalitati 0 14.05.2011 20:51:22
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Dumnezeu a trimis iubirea pe pamant - de ce atunci este pacat? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 45 08.02.2010 23:46:13