Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2014, 21:38:27
cossutah cossutah is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2011
Mesaje: 4
Implicit Ultima dorinta: incinerarea

Am citit un alt thread pe subiect dar nu am inteles nimic. Pe scurt, doua intrebari:

Daca cineva din familia noastra vrea sa fie incinerat si spune asta in chip de ultima dorinta, noi ce facem?

Doi, daca alegem sa respectam ultima dorinta, e bine sa urmam ritualul cu preotul raspopit, cu slujba la crematoriu sau cu inmormantarea cenusii in cimitir? Se poate inmormanta cenusa unui om intr-un cimitir ortodox?

Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.09.2014, 23:55:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cossutah Vezi mesajul
...

Daca cineva din familia noastra vrea sa fie incinerat si spune asta in chip de ultima dorinta, noi ce facem?

Multumesc
Daca el v-a transmis ultima sa dorinta voi nu i-o respectati?
Oare la fel l-ati tratat si in viata de toate zilele?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.09.2014, 01:38:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cossutah Vezi mesajul
Am citit un alt thread pe subiect dar nu am inteles nimic. Pe scurt, doua intrebari:

Daca cineva din familia noastra vrea sa fie incinerat si spune asta in chip de ultima dorinta, noi ce facem?

Doi, daca alegem sa respectam ultima dorinta, e bine sa urmam ritualul cu preotul raspopit, cu slujba la crematoriu sau cu inmormantarea cenusii in cimitir? Se poate inmormanta cenusa unui om intr-un cimitir ortodox?

Multumesc
Grele intrebari, grele dileme!

As inclina spre a-i indeplini aceasta dorinta celui plecat. Dar fara ritual cu preot raspopit, fiindca o dorinta, spre deosebire de un capriciu, trebuie sa aiba o logica.

Inteleg o logica la cineva care vrea sa fie incinerat. Este o logica a ateistului sau a altor religii ateistoide (de tip panteist, de exemplu hinduismul). Dar ca cineva care e ateist sau crede in brahmaputrare ori ahuramazdare ar dori un preot ortodox raspopit, asta e complet ilogic. Nu exista coerenta interna in asa ceva.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.09.2014, 03:07:34
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

http://saccsiv.wordpress.com/2013/06...-in-testament/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.09.2014, 03:54:11
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Multumim mult pentru link, frate Cezar. Desi stiam multe dintre faptele sale, odata in plus mi se confirma, din pacate. Iata, mai sunt si dintr-acei cu care nu prea ne mandrim, (ca popor ortodox) chiar daca "lumea civilizata" i-a dat deja girul aprecierii. In tinerete ma fascinau teribil cateva dintre scrierile sale precum... "La T›igănci". Cand am citit "Maitreyi" am facut-o fiindca era in mare voga prin anii "80, dar n-am gasit ce ma asteptam. Apoi mult trambitatele volume "Istoria religiilor" m-au facut sa inteleg un lucru: omul acesta a muncit enorm, cautand un dumnezeu pentru fiecare si a sfarsit smintit d-abinelea... Asadar, "Drumul spre iad e pavat cu cele mai bune intentii!" a fost valabila si la el, sarmanul.
As spune: "Sa-i fie cenusa usoara!", dar ma tem ca Dumnezeu este de alta parere! Poate totusi, avand in vedere ca a facut si mult bine... cine mai stie!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.09.2014, 14:47:44
cossutah cossutah is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca el v-a transmis ultima sa dorinta voi nu i-o respectati?
Oare la fel l-ati tratat si in viata de toate zilele?
Hadeti sa nu mai sarim cu presupunerile si judecatile. Nu cred ca forumul asta e locul in care sa fim rautaciosi si nesimtiti.


Multumesc celorlalti pentru raspunsuri si lui Cezar pentru exemplul lui Mircea Eliade
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.09.2014, 15:09:47
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Of, complicat cu Mircea Eliade... Un om atât de complex, o minte atât de strălucită, în viața lui un om de o bunătate ieșită din comun - făcea miluință, uneori, până rămânea fără un sfanț, doar pentru că nu îl lăsa inima să refuze o mână întinsă, indiferent că acolo se ascundea un impostor, uneori... -, un bărbat curajos și tenace, un erudit dublat de o sensibilitate de poet, un om care a ales să se însoare cu o fată sărmană doar pentru că i-a privit o clipă mâna ei micuță, fragilă, îndurerată și resemnată în fața marilor necazuri ale vieții...
Mircea Eliade este un univers. Un spirit enciclopedic din stirpea lui Hașdeu, Iorga, Eminescu etc.
Greu pentru noi, oamenii obișnuiți, să evaluăm deciziile unor oameni de așa factură și anvergură, mai ales că ei trăiau cu conștiința limpede că noi îi vom evalua, că omenirea îi va evalua, mereu, peste secole, pretutindeni.

Dumnezeu cunoaște inima și rărunchii marelui nostru om și savant, Dumnezeu să-l miluiască pe Mircea Eliade și să îl așeze cu sfinții, fie și într-un colțișor de Rai. AMIN+
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.09.2014, 16:06:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Grele intrebari, grele dileme!

As inclina spre a-i indeplini aceasta dorinta celui plecat.
Eu nu, chiar dacă-i vorba de ultima dorință.
Creștin fiind.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.09.2014, 01:59:02
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Dragoș, cum zicea Părintele Serafim Rose despre incinerare apropos de viața de după moarte? (eu nu am cărțile la mine, momentan)
Explică limpede, undeva, motivul pentru care Biserica oprește pe creștini de la așa nenorocire. Legat de Judecată.
Poți să dai un citat?

Last edited by Ioan_Cezar; 23.09.2014 at 02:02:57.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.09.2014, 04:10:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cossutah Vezi mesajul
Hadeti sa nu mai sarim cu presupunerile si judecatile. Nu cred ca forumul asta e locul in care sa fim rautaciosi si nesimtiti.


Multumesc celorlalti pentru raspunsuri si lui Cezar pentru exemplul lui Mircea Eliade
Va rog sa-mi iertati formularea!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
incinerare, inmormantare, ultima dorinta

Thread Tools
Moduri de afișare