Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2012, 14:54:39
Joulie Joulie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2011
Mesaje: 8
Implicit Am nevoie de ajutor!

Doamne, ajută!
Am o problemă complicată care mă frământă de foarte mult timp [aproximativ 3 ani].
M-am rugat și încă mai mă rog Domnului pentru schimbarea în bine a unei persoane cunoscute. Nu pot să spun că sunt prietenă cu acea persoană...am fost ceva timp dar apoi ceva s-a rupt, s-au întâmplat mai multe, în fine, în prezent nu ținem legătura...Însă mi-aș dori din tot sufletul ca ea să se schimbe, să-i urmeze lui Hristos așa cum se cuvine, să se dezlipească de păcat și să ducă o viață bine plăcută Lui. Aș vrea ca Domnul să o lumineze și să o ajute...Să o mântuiască. Aș vrea ca persoana respectivă să simtă rugăciunea mea măcar puțin. Nu pentru a-mi mulțumi sau pentru a-mi fi recunoscătoare, nu, nu aștept nimic; vreau doar să fie fericită.
Am făcut multe acatiste către Sfinții lui Dumnezeu; nu a existat Liturghie la care persoana respectivă să lipsească de pe pomelnic. Știu că suferă mult, deși nu vorbesc cu această persoană, m-am interesat de ea și știu prin ceea ce trece! S-a răcit, s-a transformat dintr-o persoană blândă și cuminte [așa cum o știam la început]; într-o persoană dură...indiferentă...Încerc să n-o judec, Dumnezeu poate are altă părere despre ea. Dar vreau să se schimbe! În acești 3 ani de rugăciune, lacrimi și post pentru respectiva persoană, nu știu dacă s-a întâmplat ceva pozitiv...Nu am primit încă un răspuns de la Dumnezeu. Nu se vede că s-a schimbat, îmi e din ce în ce mai greu...Cum pot afla dacă ceva s-a întâmplat în interiorul sufletului ei? Mi-aș dori să se schimbe, să se roage, să fie nu doar un om obișnuit; ci un ucenic al Domnului Iisus Hristos...
Ce e de făcut...?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2012, 15:14:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1. Daca nu e legatura de sange, sigur e indragosteala - si dupa atata timp si dat fiind cum stau lucrurile, ar trebui sa-ti treaca.

2. Dumnezeu nu poate schimba oamenii in pofida vointei lor si in al doilea rand, ceea ce la tine poate parea mult (3ani) in raport cu vesnicia si mantuirea nu inseamna foarte mult.
Si cine stie, poate ca mantuirea acelei persoane va veni abia pe patul de moarte..
Esti sigura ca ai sa te rogi pana atunci?

Nu mai bine iti faci si tu o viata?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2012, 16:09:30
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Cu rugaciune staruitoare si nadejde. Parca Staretul Iosif s-a rugat pentru duhovnicul lui 40 de zile cu Duhul Sfant spunandu-i ca nu se va mantui, si totusi pentru dragostea lui, a 40-a zi Duhul Sfantul i-a spus ca acela a fost mantuit.
Dumnezeu nu a parasit pe nimeni niciodata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2012, 16:38:19
Lightning Lightning is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Mesaje: 2
Implicit

Persoana repsectiva se va schimba doar in momentul in care va crede ca lapele e negru. Tatal meu e un betiv si indiferent de cat de mult ma rog pentru el si de cati ani o fac sunt constient ca nu se va schimba dearece e; nu vrea sa se schimbe. Pt ca o pesoana sa fie ajutata de Dumnezeu trebuie sa ii accepte ajutorul in primul rand. Eu daca vreau sa te ajut pe tine cu un lucru si tu zici nu ca te descurci eu plec intristat pentru ca tu mai respins. Asa este si persoana respectiva el sau ea nu face decat sa il faca trist pe Dumnezeu respingandu-L.

Singura modalitate de a schimba persoana repectiva e sa vorbesti cu ea si sa ii explici ca ce face el e rau. Daca iti faci griji ca nu vei avea argumente aduti aminte ca Dumnezeu este cu tine si te va ajuta sa vorbesti fara ca tu sa iti dai seama macar de ce spui.

Sper ca team ajutat catusi de putin. :D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2012, 17:58:57
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Joulie Vezi mesajul
Doamne, ajută!
Am o problemă complicată care mă frământă de foarte mult timp [aproximativ 3 ani].
M-am rugat și încă mai mă rog Domnului pentru schimbarea în bine a unei persoane cunoscute. Nu pot să spun că sunt prietenă cu acea persoană...am fost ceva timp dar apoi ceva s-a rupt, s-au întâmplat mai multe, în fine, în prezent nu ținem legătura...Însă mi-aș dori din tot sufletul ca ea să se schimbe, să-i urmeze lui Hristos așa cum se cuvine, să se dezlipească de păcat și să ducă o viață bine plăcută Lui. Aș vrea ca Domnul să o lumineze și să o ajute...Să o mântuiască. Aș vrea ca persoana respectivă să simtă rugăciunea mea măcar puțin. Nu pentru a-mi mulțumi sau pentru a-mi fi recunoscătoare, nu, nu aștept nimic; vreau doar să fie fericită.
Am făcut multe acatiste către Sfinții lui Dumnezeu; nu a existat Liturghie la care persoana respectivă să lipsească de pe pomelnic. Știu că suferă mult, deși nu vorbesc cu această persoană, m-am interesat de ea și știu prin ceea ce trece! S-a răcit, s-a transformat dintr-o persoană blândă și cuminte [așa cum o știam la început]; într-o persoană dură...indiferentă...Încerc să n-o judec, Dumnezeu poate are altă părere despre ea. Dar vreau să se schimbe! În acești 3 ani de rugăciune, lacrimi și post pentru respectiva persoană, nu știu dacă s-a întâmplat ceva pozitiv...Nu am primit încă un răspuns de la Dumnezeu. Nu se vede că s-a schimbat, îmi e din ce în ce mai greu...Cum pot afla dacă ceva s-a întâmplat în interiorul sufletului ei? Mi-aș dori să se schimbe, să se roage, să fie nu doar un om obișnuit; ci un ucenic al Domnului Iisus Hristos...
Ce e de făcut...?
Cred că situația se cuvine a fi reconsiderată.
Din informațiile prezentate eu sunt convins că persoana s-a schimbat.
Deci nu trebuie stabilite referințe subiective pentru a valida schimbarea; mai mult, eu nu trebuie să fiu satisfăcut, ci să mulțumesc lui Dumnezeu că-mi dă să mă armonizez cu ce e în jurul meu, iar această acțiune de armonizare este subiectivă, personalizată.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2012, 20:37:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lightning Vezi mesajul
Persoana repsectiva se va schimba doar in momentul in care va crede ca lapele e negru. Tatal meu e un betiv si indiferent de cat de mult ma rog pentru el si de cati ani o fac sunt constient ca nu se va schimba dearece e; nu vrea sa se schimbe. Pt ca o pesoana sa fie ajutata de Dumnezeu trebuie sa ii accepte ajutorul in primul rand. Eu daca vreau sa te ajut pe tine cu un lucru si tu zici nu ca te descurci eu plec intristat pentru ca tu mai respins. Asa este si persoana respectiva el sau ea nu face decat sa il faca trist pe Dumnezeu respingandu-L.

Singura modalitate de a schimba persoana repectiva e sa vorbesti cu ea si sa ii explici ca ce face el e rau. Daca iti faci griji ca nu vei avea argumente aduti aminte ca Dumnezeu este cu tine si te va ajuta sa vorbesti fara ca tu sa iti dai seama macar de ce spui.

Sper ca team ajutat catusi de putin. :D
1. Deznadezdea este periculoasa si nerecomandata. Pentru a "muta muntii" Dumnezeu ne cere credinta doar cat un bob de mustar. Dar daca noi ne rugam si nu credem cum sa schimbam ceva?
2. Oare cati ar fi spus despre talharul de pe cruce ca se va mantui? Oare el s-ar fi mantuit doar daca daca era pe cruce? Hristos vine mereu pe calea noastra si poate ca va fi candva recunoscut. De aceea este bine sa persistam in credinta si sa nu renuntam nicicand.
3. Ai dreptate cand spui ca a discuta cu persoana respectiva este o solutie foarte buna. Dumnezeu vine in viata fiecaruia intr-o multitudine de forme. Uneori vine in viata altora prin noi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2012, 20:40:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Joulie Vezi mesajul
Doamne, ajută!
Am o problemă complicată care mă frământă de foarte mult timp [aproximativ 3 ani].
M-am rugat și încă mai mă rog Domnului pentru schimbarea în bine a unei persoane cunoscute. Nu pot să spun că sunt prietenă cu acea persoană...am fost ceva timp dar apoi ceva s-a rupt, s-au întâmplat mai multe, în fine, în prezent nu ținem legătura...Însă mi-aș dori din tot sufletul ca ea să se schimbe, să-i urmeze lui Hristos așa cum se cuvine, să se dezlipească de păcat și să ducă o viață bine plăcută Lui. Aș vrea ca Domnul să o lumineze și să o ajute...Să o mântuiască. Aș vrea ca persoana respectivă să simtă rugăciunea mea măcar puțin. Nu pentru a-mi mulțumi sau pentru a-mi fi recunoscătoare, nu, nu aștept nimic; vreau doar să fie fericită.
Am făcut multe acatiste către Sfinții lui Dumnezeu; nu a existat Liturghie la care persoana respectivă să lipsească de pe pomelnic. Știu că suferă mult, deși nu vorbesc cu această persoană, m-am interesat de ea și știu prin ceea ce trece! S-a răcit, s-a transformat dintr-o persoană blândă și cuminte [așa cum o știam la început]; într-o persoană dură...indiferentă...Încerc să n-o judec, Dumnezeu poate are altă părere despre ea. Dar vreau să se schimbe! În acești 3 ani de rugăciune, lacrimi și post pentru respectiva persoană, nu știu dacă s-a întâmplat ceva pozitiv...Nu am primit încă un răspuns de la Dumnezeu. Nu se vede că s-a schimbat, îmi e din ce în ce mai greu...Cum pot afla dacă ceva s-a întâmplat în interiorul sufletului ei? Mi-aș dori să se schimbe, să se roage, să fie nu doar un om obișnuit; ci un ucenic al Domnului Iisus Hristos...
Ce e de făcut...?
In urma cu foarte putin timp am postat pe alt thread o rugaciune catre Sfantul pe care azi il praznuim , Sfantul Mare Mucenic Fanurie , mare facator de minuni ! Ai incredere ? Citeste in fiecare seara , pe langa rugaciunile zilnice si rugaciunea de mai jos :






Preabunule si de Dumnezeu purtatorule Fanurie,facatorule de minuni,al celor ce cu credinta alearga la tine, cauta spre noi nevrednicii,necredinciosii si pacatosii din inaltimea din care Dumnezeu te-a randuit si auzi-ne pe noi cei ce cerem ajutor de la tine si mare mila!Apleaca-te spre noi si ne ajuta noua tuturor dupa credinta noastra si roaga-te lui Dumnezeu sa mantuiasca pe noi Sfinte Fanurie. Vezi-ne pe noi cei ce cu credinta ingenunchiem inaintea ta; creste-i pe copii, intareste-i pe parinti, ajuta-le pe vaduve, tamaduieste-i pe bolnavi,iar pe mine ajuta-ma sa..................... si izbaveste-ne si ne usureaza de toate nevoile si incercarile ce vin asupra noastra. Ne punem nadejdea in tine Preabunule Fanurie sa ne fii noua milostiv si indreptator catre mantuire ca prin tine sa-l slavim pe Domnul nostru Iisus Hristos si pe toate puterile ceresti acum si pururea si in vecii vecilor ! Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 21:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 19:57:03
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 09:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 22:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 12:01:37