Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 25.08.2010, 17:52:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

O stihira din slujba inmormantarii spune: "Adusu-mi-am aminte de prorocul ce striga: Eu sunt pamant si cenusa. Si iarasi m-am uitat in morminte si am vazut oase goale si am zis: Oare cine este imparatul sau ostasul, bogatul sau saracul, dreptul sau pacatosul..."

Bogatia si saracia ne insotesc numai pana in pragul mormantului. Daca romanul de rand pare ca se conformeaza intrucatva cu aceasta conditie umila, a vietii de azi pe maine, este si pentru ca in adancul sau impartaseste aceasta convingere. Aceasta a fost si credinta inaintasilor sai, care la randul lor, nu au dobandit averi si mari bogatii. Pentru roman exista un dincolo.

Romanul este o natie ciudata. Daca s-a invatat sa traiasca cu putin, sigur se va invata sa traiasca si cu mai putin. Pe acest lucru cred ca mizeaza si guvernantii nostri. Dar el nu inceteaza sa pastreze o luciditate in spirit.

Putinatatea romanului la nivel material s-ar putea sa-i asigure bunastarea de "dincolo". In acelasi timp, putinatatea materiala a romanului, pe care multi o iau in ras, e foarte posibil sa constituie "putina tina", cu care se vor curata ochii orbilor, a acelor popoare care fac din bogatia materiala un scop in sine.

Last edited by Marius22; 25.08.2010 at 18:30:03.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 25.08.2010, 18:37:57
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Implicit Raspuns

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Banii sunt necesari, fara discutie. sfatul lui andreicozia este f bun; trebuie incercat. dar nu am inteles de ce cer cei de la pensii acea suma mare. Ce reprezinta?
Am precizat de ce: am lucrat avand gradul II de invaliditate si gradul accentuat de handicap locomotor. Potrivit unui articol din Legea 19/2000 (Legea Pensiilor) - la care face referire Casa de Pensii in somatia pe care mi-au trimis-o -, cu gradul II de invaliditate, care este caracterizat, NUMAI ACOLO, prin "pierderea totala a capacitatii de munca, insa fara a fi nevoie de insotitor", NU AM DREPTUL SA MUNCESC. Dar:
1) Pe Decizia mea de incadrare in gradul II de invaliditate, scrie: "capacitate de munca pierduta in cea mai mare parte" (!!!), iar medicul expert nu a precizat, ca in alte dati (cand nu puteam sa merg deloc, deci stateam acasa, eram chiar o povara pentru parintii mei, care s-au imbolnavit din cauza mea!), in rubrica "Recomandari profesionale", "NICIO MUNCA".

2) Potrivit Legilor si Ordonantelor de protectie a persoanelor cu handicap (OUG 102/1999, revizuita si adaugita in 2002 si 2005; Legea 448/2006), AM DREPTUL SA MUNCESC CU GRADUL ACCENTUAT DE HANDICAP, CHIAR NU MI SE IMPOZITEAZA SALARIUL SI SUNT OBLIGATA (subliniez acest lucru) SA-MI CAUT DE LUCRU.

3) Casa de Pensii mi-a precizat: daca nu sunt de acord cu somatia lor, sa contest prin Tribunal. Lucru pe care l-am si facut, insa, dupa PRIMA ETAPA, rezultatul este: "actiune nefondata, cu posiblitate de recurs". ADICA... S-AR PAREA CA EU NU AM DREPTATE, CI CASA DE PENSII, CARE MA SOMEAZA, IN CONTINUARE, SA-I PLATESC ACEA SUMA ENORMA DE CARE VORBEAM: 123.770.000 LEI VECHI. Pe care eu nu-i am si nu-i voi avea niciodata, daca nu ma va ajuta cineva, in acest sens, acordandu-mi un ajutor financiar, sponsorizandu-ma.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 25.08.2010, 18:44:16
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nicoleta,
Foarte serios iti sugerez o varianta care te va costa o fractiune din cit ti se cere in mod ABUZIV in Romania. Cumpara-ti cu citeva sute de euro un bilet in Cuba la Institutul de medicina din Havana unde vei fi operata aproape gratis de chirurgii lor. Succesul este asigurat asa cum nivelul asistentei medicale este recunoscut la ei ca fiind cel mai bun din america centrala si de sud,...cea mai mica mortalitate infantila si altele.

Nu te lasa, cauta alternative!
Daca as avea acei sute de euro pentru drum, ce bine-ar fi!... Dar nu-i am. Si traiesc in Romania. Si merg cu sprijin in carja. Si ... ma lupt cu Casa de Pensii. Si am parinti bolnavi, care s-au imbolnavit numai din cauza mea (la aproape 25 de ani am avut accidentul si de-atunci ma chinuiesc sa merg).
Alternative? UNde? Tot caut, insa mi se spune: "nu te putem ajuta, cauta in alta parte". Unde?
Reply With Quote
  #214  
Vechi 25.08.2010, 19:00:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de enculescunicoleta Vezi mesajul
Daca as avea acei sute de euro pentru drum, ce bine-ar fi!... Dar nu-i am. Si traiesc in Romania. Si merg cu sprijin in carja. Si ... ma lupt cu Casa de Pensii. Si am parinti bolnavi, care s-au imbolnavit numai din cauza mea (la aproape 25 de ani am avut accidentul si de-atunci ma chinuiesc sa merg).
Alternative? UNde? Tot caut, insa mi se spune: "nu te putem ajuta, cauta in alta parte". Unde?
Da , asa este , in multe situatii de nedorit , parca nu exista iesire ! Dumnezeu stie de ce !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #215  
Vechi 25.08.2010, 19:46:47
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Fericiti cei saraci cu duhul, ca acelora este imparatia cerurilor!
__________________
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul – Amicus Plato sed magis amica veritas
Reply With Quote
  #216  
Vechi 25.08.2010, 20:07:47
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Atunci , te rog Dorina să-mi spui în ce țară exotică ai fost anul acesta ? Eu nici la Focșani nu am reușit în ultima perioadă să mă duc , dar nu-i bai, mă iartă mama soacră ! Să nu exagerăm, să nu generalizăm, să nu clevetim aiurea , căci ne adăugăm păcate aiurea și fără rost!
Dar nu de noi era vorba aici! Eu merg mereu în r.f.g(răcoare în fundul grădinii)
Oi avea eu ceva pe suflet de-i dau dreptate lui Andrei!
Reply With Quote
  #217  
Vechi 25.08.2010, 20:27:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Dar nu de noi era vorba aici! Eu merg mereu în r.f.g(răcoare în fundul grădinii)
Oi avea eu ceva pe suflet de-i dau dreptate lui Andrei!
Am vazut florile din gradina ta din Rai ( le-am vizualizat in albumul tau ) , sunt superbe ! Ai vazut si mica mea gradina din balcon , dar nu se compara cu a ta , deci avanaj la tine fara nici o ezitare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #218  
Vechi 25.08.2010, 20:43:46
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am vazut florile din gradina ta din Rai ( le-am vizualizat in albumul tau ) , sunt superbe ! Ai vazut si mica mea gradina din balcon , dar nu se compara cu a ta , deci avanaj la tine fara nici o ezitare !
Păi când am spus că sunt un om bogat chiar nu am mințit..
Nu te bate nicodată gândul ca la pensie să te retragi prin locurile natale?
Dacă mi-aș permite să dau un sfat cuiva acesta ar fi: dacă aveți undeva o căsuță și o palmă de pământ lăsați grijile orașelor mari și mergeți acolo.Încropiți-vă o gospodărie ,creșteți animale,păsări,cultivați tot ce vă este necesar pentru a vă hrăni și veți fi mult mai sănătoși și mai fericiți.
Ferice de Anca pentru hotărârea luată de a reveni în țară.
Mulți ar trebui să-i urmeze exemplul.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 25.08.2010, 21:01:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
.Încropiți-vă o gospodărie ,creșteți animale,păsări,cultivați tot ce vă este necesar pentru a vă hrăni și veți fi mult mai sănătoși și mai fericiți.
Ferice de Anca pentru hotărârea luată de a reveni în țară.
Mulți ar trebui să-i urmeze exemplul.
..si multi ti l-au urmat
Eu nu sunt pesimist, dar o familie de oraseni care au preluat un teren maricel peste drum de unde mergeam eu la cineva, tot asa s-au napustit la tara sa rupa piata. Au muncit saracii ce au muncit la rosii si castraveti..dupa care peste vre-o doi ani au murit amindoi, precizez, nu unul dintre ei, ci amindoi, de inima! ! !..nu stiu precis infarct ceva...unul dupa altul!

Trebuie sa nu fim negativi dar este important sa fi realist...daca nu esti crescut la tara, trebuie sa o iei usurel tata,..si mai ales sa stii ca spitalele sunt depaaaaaarte!..poti muri linistit de 10 ori pina ajunge o ambulanta la tine
Reply With Quote
  #220  
Vechi 25.08.2010, 21:10:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu te bate nicodată gândul ca la pensie să te retragi prin locurile natale?
Pai , locurile mele natale sunt strazile si bulevardele prafuite ale Bucurestiului, cu toate ca m-am nascut intr-un cartier linistit si plin de verdeata , in apropierea Bisericii Elfterie , Cotroceni , iar de aproape 40 de ani stau intr un cartier cu multa verdeata si-un parc superb , langa Biserica Mercurie , Cartierul Titan - Balta Alba ! Mai am o varianta , de ma ajuta Dumnezeu , sa merg ceva mai tarziu in locurile natale ale sotiei mele pe meleagurile vrancene unde avem cam 1 ha . de vie ! Deci Vrancea ma asteapta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarac vs Bogat AndruscaCIM Generalitati 46 09.01.2013 16:59:38
Ce sunt visele? ggmarius Generalitati 2 02.07.2011 12:33:28
Razbunarea celui sarac elisabeta cretu Intrebari utilizatori 5 24.05.2010 18:49:09