Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.02.2011, 15:14:27
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Dacă ai fost plecată cu munca sau ceva similar atunci cred că nu-i problemă. Pe acolo prin zonă nu erau Biserici Ortodoxe ? Cu alte cuvinte, trebuie să existe un motiv binecuvântat pentru a lipsi de la Sfânta Liturghie 3 săptămâni la rând.

Canonul 80 Trulan : „Dacă vreun episcop, presbiter, ori diacon, sau dintre cei numărați în cler (în clerul inferior), sau vreun laic, de n-ar avea nici o nevoie prea grea sau vreo treabă anevoioasă, ca să lipsească mai multă vreme de la biserica lui, ci fiind (petrecând) în cetate, nu ar merge (la biserică) trei zile de duminică în trei săptămâni, de ar fi clerîc, să se caterisească, iar de ar fi laic, să fie îndepărtat de la împărtășire (de la comuniune, afurisit).”
Dar eu, care sunt bolnava, si nu pot sa merg la biserica? Sau cel ce are probleme in familie (nu este lasat sa mearga la biserica, ci exact in acel timp i se impune sa faca alte activitati - mers la cumparaturi -?). Multumesc pentru raspunsuri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomelnic , acatist spre_rasarit Generalitati 22 12.07.2013 19:30:15
Inscriere pentru pomelnic N.Priceputu Stiri, actualitati, anunturi 22 27.10.2012 21:17:23
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54