Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 28.09.2010, 18:13:36
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Gandesc sa cele descrise de tine sunt ale tineretii valuri... si isi vor "reveni".
Sunt si studenti ce merita respect si daca unii sunt altfel de cum am dori asta e pentru ca nu isi dau seama de raspunderea pe care o au, trateaza totul cu o mare usurinta si superficialitate. Samanta credintei se sadeste in sanul familiei si pentru a rezista ispitelor trebuie sa Il aiba in suflet, inima si gand pe Hristos!
Sunt convins ca sunt si studenti care au chemare,cunosc si eu,dar spuneam ca o mare parte din ei sunt pe langa... Eram doar curios care ar fi raportul intre aceste doua categorii.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 29.09.2010, 10:37:33
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Fii ingaduitor

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am si eu o intrebare pentru cei ce sunt la teologie: mai exista acolo studenti care au cu adevarat inclinatie si chemare catre cele sfinte? Ca eu toti prietenii care-i am la teologie sau de care am auzit ca urmeaza aceasta facultate sunt cei mai mari vagabonzi,petrecareti,betivi,curvari,se ocupa cu droguri etc. Nici macar nu stiu sa se inchine cum trebuie cand trec pe langa biserica. Astia sunt preotii de maine? Oare despre ei se spune in profetii ca vor fi preoti fara har,cei care se vor afla in bisericile care vor inflori dar traire duhovniceasca va fi doar in cateva din ele?
Eu nu am legatura cu studiile despre care vorbiti aici, am o profesie tehnica.

Dar de preoti toti avem nevoie, ce ar fi biserica fara preot?
Nu stiu insa daca-i musai sa fie cu masterat, sau doctorat, asa cum am am vazut de multe ori la TV (pe Trinitas, unde sunt afisate toate titlurile interlocutorilor, iar la cei tineri abunda masterand, doctorand, doctor etc) sau cum am citit in postarile voastre (vad ca cei care scriu aici sunt preocupati de acest aspect), ori ii musai sa fie cu har.. Oare ce-o fi mai important pentru preot? Si ce-o fi mai folositor pentru pastoritii lui? Sacosa de diplome sau harul.

Uite ce zicea parintele Arsenie Boca atunci cand oamenii se plangeau de "calitatea" unor preoti: "Daca vreti preoti buni, aduceti pe lume copii buni, din care sa iasa preoti buni"

Iar Sfantul Siluan Athonitul spunea:
"Dacă oamenii ar vedea în ce slavă slujește preotul, atunci la această vedere ar cădea la pământ; și dacă preotul însuși s-ar vedea în ce slavă cerească stă (își săvârșește slujirea sa), ar deveni un mare nevoitor (ascet), ca să nu întristeze cu nimic Duhul Sfânt care viază în el"

Cei despre care scrii: lasa-i usor, or fi abia la inceput, nu se stie pana la urma ce roade dau! Si pomii salbatici fac fructe bune.

Am participat odata la slujba, la o biserica unde nu mai fusesem, o bisericuta de lemn, noua in cartier. Slujea un preot tanar, pe care atunci cand l-am vazut, primul gand (pacatos!) a fost: trebuie sa fi avut zdravene pile ca sa ajunga la o biserica de oras mare!
Nu a trebuit ca sa sa sfarseasca slujba, pe parcursul ei, pas cu pas, asistam la una din cele mai frumoase slujbe pe care o auzisem in ultima vreme. La incheierea slujbei parerea mea era total schimbata, eram uimita de harul pe care il avea acest tanar preot.
Am plecat marcata de cum a savarsit Sfanta Liturghie, bucuroasa ca am fost la acea bisericuta, umilita si rusinata de gandul meu murdar de la inceput.


Dumnezeu sa ne ajute sa avem preoti cu har.

Last edited by Adriana Cluj; 29.09.2010 at 14:31:12.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.09.2010, 00:34:34
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Doamne ajuta!

Ma numesc Cornelia si de vreo 3 ani imi tot fac curaj sa merg la Teologie. Pr e urmatoarea: lipsa timpului...3 copii. Imi poate spune cineva cum e la Teologie in Bucuresti? Mi-e teama ca nu voi face fata sesiunilor. Eu as vrea sa fac psihologie sau Asistenta Maternala, imi poate spune cineva daca trebe multa tociala sau daca sunt multi termeni ciudati de retinuti? Cum e cu limba straina?
__________________
"Dragostea duhovniceasca este ma inalta decat dragostea ce o au fratii dupa trup, pt ca se inrudeste cineva prin Hristos si nu prin mama. Toti cei ce au aceasta dragoste nobila sunt plin de bunatate, pt ca inlauntrul lor au pe Hristos, iar pe fetele lor se zugraveste indumnezeirea".
Cuviosul Paisie Aghioritul
Reply With Quote
  #84  
Vechi 01.10.2010, 08:29:59
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragilor,
iata ce cuvant frumos ne spune Sf Ioan Gura de Aur:

"Învățătura din constrângere nu e făcută să rămână, dar cea care pătrunde în suflet prin dragoste și bunăvoință, aceea rămâne acolo pentru totdeauna".


Daca sunteti pregatiti sa impliniti acestea mergeti la Teologie si indrumati pe altii daca nu, mergeti intai si invatati voi insiva.. Pentru ca mare raspundere ai suflete cand ai in grija suflete straine.. Nu va jucati cu acestea!
A lucra cu inima omului este cel mai greu. mai ales cu copii din ziua de astazi. Nu e suficient sa ai "scoala" trebuie intai o asezare duhovniceasca. Fara ea ramanem "profesori"...cu ea devenim indrumatori.

In rest,
Maicuta Domnului sa va bucure!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 19.02.2011, 18:47:43
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit Preoti in Germania

In Germania suntem 1 300 000 de crestin orthodocsi, sunt numai un numer restrans de preotii.
Cine vrea sa vina in Germania?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 19.02.2011, 20:39:35
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
In Germania suntem 1 300 000 de crestin orthodocsi, sunt numai un numer restrans de preotii.
Cine vrea sa vina in Germania?
Oh oh eu eu vreau
Reply With Quote
  #87  
Vechi 20.02.2011, 15:56:11
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fllorina Vezi mesajul
Foarte frumos preda Parintele Constantin Coman la cursul de Noul Testament. Se inspira din omiliile Sfantului Ioan Gura de Aur (cartea aceea groasa "Omilii la Ev. dupa Matei trebuie citita partial si pentru examene). La fel, la seminarul de noul Testament, dl asistent Sabin Preda isca adevarate dezbateri despre diferite teme din Noul Testament, si cand toti eram cu sufletul la gura, ne ajuta sa pricepem corect. Asta e partea frumoasa din anii 1-2. Foarte frumos e si la Morala, in anul 3 cu Pr. Gheorghe Holbea. Nu cred ca mai preda, eu l-am avut ca prof de seminat de Dogmatica si pe dl Adrian Lemeni, fost secretar de stat la ministerul cultelor.

PS: La preselectia pt corul facultatii, dati-va toata silinta sa cantati bine, la muzica au note peste 8 doar cei din cor!!!!!!!!
Iti mai pastrezi din cursuri? Sunt in anul al II-lea, la Facultatea de Teologie din Bucuresti. NU pot sa ajung la toate orele (Morala, Dogmatica, Teologie fundamentala, Limba greaca), din cauza unor probleme de sanatate si a faptului ca si predau, fiind licentiata intr-o alta specializare. Ma poti ajuta? Iti multumesc mult. Adresa mea de e-mail este ordiheea_orhidee@yahoo.com
Reply With Quote
  #88  
Vechi 25.04.2011, 15:48:55
alexandraaa alexandraaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2011
Mesaje: 2
Smile

buna:) sunt alexandra ... imi puteti spune va rog frumos cum e la facultate la teologie? sunt clasa a 11a dar as vrea tare mult sa urmez facultatea aceasta:) multumesc anticipat
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tabara de studenti de la SF.Man.Oasa andruca Pelerinaje la locuri Sfinte 2 31.07.2011 21:48:51
Masterat in teologie Silencer Generalitati 20 18.04.2011 20:52:21
Facultatea de Teologie nimicbun Generalitati 6 16.12.2010 17:36:13
Teologie la ID Pelerinul Generalitati 9 25.06.2010 09:54:22
Studentii la teologie-exemple negative printre studenti E_my Preotia (Hirotonia) 32 25.05.2010 13:38:30