Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.05.2012, 09:48:07
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

cum nu intelegem ceva, nu avem o explicatie logica pentru ceva, gata e mana lu' ala rau ... hahaha ...

eu ma bucur ffffffff multe mult ca a castigat Gog nenea asta ... este doar un om normal, un magician, unul de altfel foarte bun, care are trucurile lui, toate fiind reale, nimic suprareal, doar ca noi nu le stim, ca daca ni le-ar explica sigur am zice, eee ce usor, stiam si eu trucul asta ... da asa nuuuu, e diavolul de vina, omul are pact cu diavolul, e descendentul lui nu stiu care rau ... :) normal ca poate folosi cine stie ce instrumente ajutatoare, trucuri rapide de mana poate pe care noi nu le distingem, cine stie, dar o face intr-un mod incitant si ne lasa pe noi cu gura casca ... Bravo lui, inseamna ca se pricepe si este bun. da de aici si pana a fi mana lui ala rau ... eee ...

imi pare foarte bine ca a iesit Gog, sa mai aratam si noi lumii ca mai putem face ceva si cu mintea, nu numai cu corpul ... ca "roboti" de aia cum era cel care a iesit pe locul 2, tot sunt, e vb de fffff multa munca fizica, si voci bune tot la fel sunt ... de ex anu trecut am fost extrem de dezamagita ca a iesit baiatul ala care numai muzica nu se chema ceea ce scotea pe gura, (a prostit, scuze, impresionat lumea ca vai de mine nu avea parinti - doar nu tre sa ne facem remarcati prin talent ci prin povestile de viata nu?), fata de vocea extraordinara a lui Iustin Ianau.

sau am mai vazut comentarii ca totul a fost pus la cale de mentalist impreuna cu juriul si cu publicul ... siiiiigur ca da ...
ca daca ar imparti aia 120 de mii de euro la vreo 150 de oameni cat erau acolo ... da mai putin de 1000 de euro ... nu mai poate andra de 1000 de euro ... eventual sa zicem ca poate la juriu ar fi revenit mai mult ... dar ma indoiesc ca s-ar preta andra si andi moisescu sau mihai petre la de astea ... eu zic ca nu are nici o treaba ...

ca minte mi s-a parut mult mai buna, sclipitoare, mintea baiatului cu cuburile, dar ca show a fost mult mai interesant "mentalistul" ... Bravo Gog-ule!

Last edited by Mirela0110; 14.05.2012 at 10:01:44.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.05.2012, 11:04:53
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Gogu e un circar ieftin, poantele lui le stiu altii de mult mai mult timp, iar la ora actuala exista iluzionisti mult mai meseriasi decat asta.


Cititi aici sa vedeti explicatii pentru fiecare truc folosit de el, linkul a mai fost pus, dar cititi din nou

http://www.libertatea.ro/detalii/art...ut-393859.html


Mie mi se pare ca iar a castigat cineva pe nedrept, plus ca in anumite situatii Pro tv taia scena cu Gog si muta pe juriu sau pe public, asta se intampla in situatii critice pentru a vedea ce si cum face el.

Last edited by apophis; 14.05.2012 at 11:10:55.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.05.2012, 11:55:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Catalin, Gog spune ca el nu face trucuri ca orice “magician”, el face trucuri credibile. Asta nu inseamna automat paranormal. Daca el a levitat, insa dupa i-a spus bunicii lui ca nu e adevarat, ca e o iluzie, acuma eu sa cred ca el intr-adevar poate levita? Chiar am gasit explicatie data de un astfel de artist de scena pentru cum se fac levitatiile, explicata "babeste", se vede tot, tot. (Nici nu m-as fi putut gandi) Nu neg existenta fenomenului paranormal, insa cei care spun ca nu au puteri iesite din comun, ci talentul lor consta in a crea iluzii ,n-am de ce sa-i suspectez ca mint. Tot Gog spune e ca el a studiat iluzionismul, deci n-are un "talent nativ", n-are puteri paranormale, ci a invatat cum sa faca show-uri care sa para reale, a invatat secretele meseriei, trucurile.
Posibil sa nu fi inteles mesajul meu si ce spune si Gog. El spune ca la inceput facea iluzionism, apoi s-a apucat de mentalism. Cand era copil normal ca nu levita, era doar iluzionism. Dar nici acum n-am auzit sa leviteze, fac alti mentalisti asta nu el.
De ce am ingrosat ce spune el, ca acum face mentalism, adica ce tine de paranormal? El spune ca tine de paranormal, din varianta ta reiese ca de fapt el ne pacaleste, minte, si face doar iluzii obisnuite la orice magician.
Si a doua intrebare, de ce magicienii fac trucurile obisnuite si cunoscute, nu vor si ei faima si bani, succes mai mare la public? De ce nu indoaie monede si magicienii, se tem ca or sa aiba prea mare succes?
Asadar, in definitia mentalismului se spune ca se utilizeaza si elemente de paranormal, insusi Gog spune ca face ceva ce are legatura cu paranormalul, nu prea mai avem pe ce ne mai contrazicem. Toata teroia asta e facuta de cei ce nu cred in paranormal si in altceva in afara de ceea ce se vede.
Citat:
În prealabil postat de ioanna
s-a explicat si momentul cu "ghicitul" raspunsurilor date de jurati. A schimbat plicul sigilat, cu unul din masa adusa de tipul acela cu alb, care nu era la inceput pe scena.
Eu am spus ca acei iluzionisit nu au explicat trucul, pentru ca varianta aceasta am citit-o si eu. Dar nu stiu daca ai vazut si continuarea, aceatsa varianta presupune ceva ce chiar tine de paranormal, ca protv-ul a aranjat asta, probabil si ca juriul a fost complice. Si dau si explicatia, ca atunci cand a luat plicul a mutat camera de la el. Si Mircea Badea spunea aceste lucruri, desi cineva ii spusese ca a fost hipnoza.
Eu am citit si cand a fost la tv cu Blaine, am citit cum se fac trucuri cu levitatia, acesta nu facea trucuri.
Asadar, iluzionistii nu au nimic gresit, prin munca si indemanare pot realiza diverse trucuri, e meritul lor. Cu mentalistii care imbina paranormalul cu iluzionismul e problema. Ni ai vazut demonstratii cu hipnotizatori? Le induc subiectilor ce sa faca sau sa spuna si ei in starea aceea indusa de transa fac exact ce li se spune. In semifinala, la primul spectator care a spus un numar Gog i-a spus "spune acum" si a pocnit din degete, exact cum se face la hipnoza. E ceva evident, problema e ca un hipnotizator are la inceput acordul "victimelor", aici nimeni nu si-a dat acordul.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.05.2012, 12:06:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Eu nu stiu daca ii paranormal baiatul asta sau nu, dar toate lucrurile ingrosate pot fii doar chestii psihologice destul de simple, gen citire de microexpresii si folosirea unui anumit ton al vocii pt inducerea unei stari. De sugestie sa nu mai vorbim cat de simplu e de insuflat.
P.S.:ganditi si la ce numere misto au facut ceilalti concurenti. In Anglia cel mai talent britatnic se pare ca este un caine:))
Eu am dat defintia mentalismului de pe wiki, nu e o fraza construita de mine. La sugestie nu e vorba de ceva ce inseamna inducerea unui lucru prin cuvinte. Sa-ti dau un exemplu pe care il stiu si eu. Eu am facut inainte o tehnica paranormala, un curs pe care il poate face oricine care plateste o suma de bani. Eu stiam ca se poate vindeca, surpriza a fost sa aflu ca la gradul doi e mai mult de atat, nu mai era doar vindecare cu mainilie, era un fel de puterea mintii. Printre ele era si sugestia mentala, se faceau niste semne speciale la inceput, se spunea exact mesajul ce vroiai sa il transmiti si parca si numele persoanei. Unde am facut eu se spunea sa spunem doar lucruri pozitive si fara influentare, dar am vazut ca in alte ramuri nu era nicio grija, te indemna sa manipulezi pe oricine. Eu am terminat cu reiki dupa ce am devenit credincios, dar daca oricine poate invata asta, cu atat mai mult simple tehnici de hipnoza.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.05.2012, 12:15:27
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar, iluzionistii nu au nimic gresit, prin munca si indemanare pot realiza diverse trucuri, e meritul lor. Cu mentalistii care imbina paranormalul cu iluzionismul e problema. Ni ai vazut demonstratii cu hipnotizatori? Le induc subiectilor ce sa faca sau sa spuna si ei in starea aceea indusa de transa fac exact ce li se spune. In semifinala, la primul spectator care a spus un numar Gog i-a spus "spune acum" si a pocnit din degete, exact cum se face la hipnoza. E ceva evident, problema e ca un hipnotizator are la inceput acordul "victimelor", aici nimeni nu si-a dat acordul.
Orice explicatie ai primi, tu nu o vei crede, pentru ca vrei cu tot dinadinsul ca Gog asta sa fie "paranormal", sa nu fie unul normal, ci unul care se foloseste de hipnoza si alte procedee :) Exista diverse tehnici folosite in psihologie, pe care Cristian le-a aplicat si in semifinala, insa n-are nimic "paranormal".
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.05.2012, 12:18:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Întrebare de baraj:

Cum se numește tendința de a atribui explicații supranaturale lucrurilor pe care nu le putem înțelege sau pentru care nu am găsit încă o explicație credibilă ?
Eu o stiu pe alta: se spune ca romanii se pricep toti la orice, chiar daca nu au auzit de acel lucru. In cazul de fata toti de prin ziare si nu numai au deja o parere, si sunt si convinsi de ea.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.05.2012, 12:25:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Orice explicatie ai primi, tu nu o vei crede, pentru ca vrei cu tot dinadinsul ca Gog asta sa fie "paranormal", sa nu fie unul normal, ci unul care se foloseste de hipnoza si alte procedee :) Exista diverse tehnici folosite in psihologie, pe care Cristian le-a aplicat si in semifinala, insa n-are nimic "paranormal".
Daca vrei iti pot da link-ul cu blogul lui, ii poti scrie ca nu e cum crede el, paranormal si altele, si ii explici exact. :) Pe un alt topic spuneai ca magia e tot o iluzie si hipnoza o tehnica de relaxare. Deci chiar daca a praticat o hipnoza poate crezi ca e ceva psihologic. Nu-i nimic, asa invatam fiecare. Trecand peste subiectul cu mentalismul, in cazul paranormalului e importnat sa citim ce spun sursele ortodoxe despre aceste subiecte, nu lumea (unii poate nu cred decvat in ceva material, iar altii care se ocupa cu asa ceva or sa spuna ca sunt tehnici ale mintii, vitale pentru prosperitatea omenirii).
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.05.2012, 12:34:52
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Gogu asta nu face magie mai oameni buni. Are totul pregatit dinainte si complici care il ajuta, plus Pro tv-ul care schimba cadrele atunci cand trebuie, in asa fel incat noi, cei din fata televizoarelor, sa nu vedem ce manevre face "mentalistul" lu' peste.

Daca era mentalist, paranormal sau cum mai vreti voi se ducea prin cazinouri si le lua banii alora, hipnotizandu-i sau citindu-le gandurile.

Eu il las pe asta sa ma hipnotizeze, n-o sa reuseasca niciodata pentru ca ce face el se numeste abureala de 2 bani.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.05.2012, 12:35:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
pe alt topic spuneai ca magia e tot o iluzie si hipnoza o tehnica de relaxare.
Da asa este, magia poate fi o iluzie. Exista magie reala, falsa si amagitoare. Cat priveste hipnoza, nu are nimic "supranatural", ci e o stare a psihicului, deci totul tine de mecanismele naturale ale functionarii creierului uman. Cuvintele, sugestiile, toate sugereaza imagini in mintea noastra. Atata timp cat are si efecte negative, eu n-as folosi-o, nici recomanda-o. Nu mai insist, crezi ce vrei, dar eu, nu vad nimic "supranatural" (paranormal) in hipnoza.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.05.2012, 12:38:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Uri Geller e un mentalist foarte cunoscut, care a recunoscut ca are capacitati paranormale si a facut si "minuni" mai mari in afara de indoirea tacamurilor. A acceptat chair sa ii fie testate capacitatile. Iata un articol scurt despre el (site-ul e de paranormal, nu il bagati in seama): http://piramidaenergie.blogspot.com/...-gandului.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42