Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.06.2012, 19:58:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Biserica si politica - Teofil Paraian

O alta opinie . . . !


Rep.: Părinte, cum vedeti problematica implicării Bisericii în politică?
Părintele Teofil: În primul rând, aici se mai pune o problemă. Ce întelegem prin Biserică? Dacă prin Biserică întelegem toti credinciosii Bisericii noastre, în cazul aceste nu poti să zici că Biserica nu se implică în politică, pentru că credinciosii ei se implică în politică, nu? Într-un fel, eu as zice că, dat fiind faptul că oamenii care se angajează în politică sunt totusi credinciosii Bisericii – în măsura în care sunt sau mai sunt –, Biserica însăsi e reprezentată în politică. Nimai că ăstia politici mai si mint. Păi cine-i în Biserică nu-i corect să mintă... Mint pe oameni: "Că uite, dacă ajung eu, fac asa si asa", si nu face. Cât s-o insistat atuncia, într-o vreme, pe coruptie, că nu stiu ce. Păi mai zice cineva acuma ceva de coruptie? Nimica.
Rep.: Stiti că hotărârea Sfântului Sinod a fost că "clericii pot candida, numai ca independenti si numai cu aprobarea chiriarhului, pentru un loc în consiliile locale". De ce credeti că s-a ajuns la această variantă?
Părintele Teofil: Preotii, dacă tot candidează, cu aprobarea ierarhului, atunci trebuie să o facă numai ca independenti, ca să nu intre în conflict cu altii. Apoi, în consiliile locale se presupune că preotul ar putea tine echilibrul.
Rep.: Biserica Romano-Catolică are poate uneori niste politici, niste atitudini mai clare, mai bine definite vizavi de problemele lumii. V-am spus de documentele emise anul trecut în Argentina si Statele Unite. Credeti că s-ar putea face si în România ceva de genul acesta?
Părintele Teofil: Eu cred că s-ar putea face dacă ar fi oamenii oameni... Dragă, Biserica trebuie să se implice, dar nu direct. Adică să-si îndrumeze credinciosii. Dar să te duci tu acolo în Parlament, preot, episcop ..., în sfârsit, eu nu cred că e potrivit.
Rep.: Deci la nivelul ăsta al principiilor mai mult.
Părintele Teofil: Categoric. Că noi nu suntem trăitori în pustie. Noi trăim aici cu oamenii si cu organele sociale si politice, si-atunci nu-i indiferent cine ajunge si ce face acela care ajunge.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 03.06.2012 at 20:00:15.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.06.2012, 20:18:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Banii , doar sti ai cui ochi sunt . . . ?
da ... stiu ...
din pacate, acele fete bisericesti par sa gandeasca conform proverbului: fa-te frate cu dracul pana treci lacul/puntea.
ei uita ca dracul nu este asa usor de inselat, decat in povestile populare.
daca ai facut un pact cu el, pa ... esti frate cu el pana la sfarsit.
norocul lor e ca norodul are memorie scurta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.06.2012, 20:25:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
norocul lor e ca norodul are memorie scurta.

din pacate...si cine nu are memoria trecutului, risca sa-l repete
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.06.2012, 20:45:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hihi, acesta este o replica la topicul despre preotii pedofili din BC. Foarte bine, sa se vada ca ii aratam cu degetul si pe ai nostri, care nu se comporta corespunzator.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.06.2012, 21:04:08
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie mi se pare in neregula amestecul politicului in biserica si nu invers.
Invers insemnand ceea ce a spus IPS Bartolomeu, in acel sens invers, nu altfel.
http://www.crestinortodox.ro/editori...ca-123253.html
Tocmai vin de la Catedrala, unde s-a tinut vecernia plecarii genunchilor, urmata de o procesiune pe strazile Clujului.
M-am mirat sa-l vad pe Boc insotit de un staff, asa ca sa fie ocrotit, mai in marginea procesiunii, neamestecandu-se cu oamenii, desi oamenii nu l-au bagat in seama, nici nu s-a rastit vreunul la el (clujenii pastreaza un dram de civilizatie, totusi, nu era momentul pentru asemenea manifestari ...) dar si mai tare m-am mirat vazandu-l pe Uioreanu intre prelati, acolo in mijlocul soborului de preoti in usa Catedralei..
Ce cauta astia nene intre preoti?
Ca ma enerveaza cand ii vad de-mi vine sa dau cu clopu' de pamant!
Ma apuca o lehamite si o scarba, iertati-ma dar nu pot sa spun altfel decat simt!!! Nu pot sa-i mai suport!
M-am dus cu mare drag la slujba si cand i-am vazut pe toti politrucii aia m-a apucat ............m-am enervat.

Am avut insa si motive de bucurie. Slujba a fost foarte frumoasa, deosebita, a participat multa lume (puteau sa fie si mai multi la cati isi spun ortodocsi!!! mai ales ca in bisericile din oras nu s-a tinut vecernia tocmai pentru ca lumea sa participe la Catedrala), iar in timpul procesiunii m-am nimerit langa un grup in care era un tanar nevazator care a cantat mereu pe drum extraordinar de frumos, o voce deosebit de frumoasa!!!!

Last edited by Adriana Cluj; 03.06.2012 at 21:39:43.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.06.2012, 22:14:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
din pacate...si cine nu are memoria trecutului, risca sa-l repete
din pacate ...
stii ce mi se pare si mai grav?
daca aceste greseli s-ar repeta la fiecare generatie, am spune: bai asta e ... nu invatam din greselile din istorie.
problema e ca repetam propriile greseli, desi le recunoastem si le condamnam pe cele din trecut.
partea cea mai haioasa e ca ne credem mai intelepti, in urma acestor experiente.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.06.2012, 22:16:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hihi, acesta este o replica la topicul despre preotii pedofili din BC. Foarte bine, sa se vada ca ii aratam cu degetul si pe ai nostri, care nu se comporta corespunzator.
este o replica valabila pentru orice Padure.
sa se dea mare cu orice, dar sa nu spuna ca duce lipsa de uscaturi.

Last edited by Dumitru73; 03.06.2012 at 22:18:28.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.06.2012, 22:23:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
este o replica valabila pentru orice Padure.
sa se dea mare cu orice, dar sa nu spuna ca duce lipsa de uscaturi.
De multe lipsuri suferim , dar de uscaturi nu ducem lipsa , iar raul de nu-i scos la iveala , indiferent unde se afla el , rodeste, rodeste , rodeste pan-la sufocare , ne obisnuim cu el , si asta-i cel mai grav !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.06.2012, 22:36:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da ... stiu ...
din pacate, acele fete bisericesti par sa gandeasca conform proverbului: fa-te frate cu dracul pana treci lacul/puntea.
ei uita ca dracul nu este asa usor de inselat, decat in povestile populare.
daca ai facut un pact cu el, pa ... esti frate cu el pana la sfarsit.
norocul lor e ca norodul are memorie scurta.
Asa este si iata ca acest ban nenorocit aduce numai rau , caci in numele banului si al profitului totul e permis .
Cultele din România nu resimt efectele crizei economice. Facilitățile fiscale, fondurile imense alocate de stat și afacerile derulate cu succes au adus profituri în conturile Bisericii Ortodoxe Române. Din punct de vedere juridic, Cultele au același statut ca și organizațiile non- guvernamentale. În realitate, Cultele sunt cele mai „guvernamentale“ ONG-uri.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.06.2012, 23:40:34
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Intrebare de baraj: ce legatura exista intre USL si urmatorul link?
http://www.ziarullumina.ro/articole;...c-la-Iasi.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ciocolota ROM si noul ei aspect Delirul Generalitati 45 06.10.2010 05:25:01
Pseudo-gene care nu sunt deloc pseudo flying Teologie si Stiinta 0 17.07.2010 08:09:32
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 18:26:35
Implicarea sociala a Bisericii iosif Despre Biserica Ortodoxa in general 52 05.03.2008 18:10:19
politica nicoletajuravle Generalitati 76 20.05.2007 18:00:26