Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.09.2008, 02:47:38
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Maica Domnului nu cred ca s-a plins de asemenea probleme.
Iar tu draga Jean daca vrei sa-i faci consiliere de ce nu discutati pe privat???:)
"Maica Domnului nu cred ca s-a plins de asemenea probleme"-cred ca exagerezi...cum vom putea noi, bieti pacatosi atat de impatimiti, sa ajungem vreodata la "inaltimea" virtutilor Maicii Domnului care era desavarsita???


"Iar tu draga Jean daca vrei sa-i faci consiliere de ce nu discutati pe privat???:)"

Hopa!! ce surpriza! Ce schimbare de atitudine surato!!!!
Oare asa trebuiau sa replice si alti fratiori de pe forum cand ai fost"consiliata" direct pe forum si nu pe privat?? Vad ca ai lepadat repede blanitza de mielusel si incepi sa iti arati coltisorii.... f. "frumos" si fara alte cuvinte...
Numai durerile tale trebuiesc intelese si alinate, ale altora nu!!!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.09.2008, 05:28:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marina, sa-mi fie cu iertare, dar cred ca cele 2 cazuri nu suporta comparatie. Dorina a cerut parerea pe problema pe care a avut-o cu o donatie la o biserica, donatie ce nu i-a fost primita cum se cuvine se pare din cauza unor disensiuni cu familia preotului respectiv.

In schimb cris22 vine si cere pareri si sfaturi pe probleme de sex, ea nu are probleme ca barbatul n-ar mai iubi-o sau nu i-ar face copii (inseminarea artificiala i se pare o solutie la indemana, nu are nevoie de barbat ptr asta), ci pur si simplu e nemultumita ca nu face sex cu ea.

De aceea mi se pare potrivit sfatul Dorinei ca eventualele consilieri la obiect (daca cineva chiar doreste asta) sa se faca pe privat, asta ca sa nu alteram specificul duhovnicesc al acestui forum.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.09.2008, 07:05:16
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Marina, sa-mi fie cu iertare, dar cred ca cele 2 cazuri nu suporta comparatie. Dorina a cerut parerea pe problema pe care a avut-o cu o donatie la o biserica, donatie ce nu i-a fost primita cum se cuvine se pare din cauza unor disensiuni cu familia preotului respectiv.

In schimb cris22 vine si cere pareri si sfaturi pe probleme de sex, ea nu are probleme ca barbatul n-ar mai iubi-o sau nu i-ar face copii (inseminarea artificiala i se pare o solutie la indemana, nu are nevoie de barbat ptr asta), ci pur si simplu e nemultumita ca nu face sex cu ea.

De aceea mi se pare potrivit sfatul Dorinei ca eventualele consilieri la obiect (daca cineva chiar doreste asta) sa se faca pe privat, asta ca sa nu alteram specificul duhovnicesc al acestui forum.

Doamne ajuta!
opinii si opinii, Mirela... este si cum zici tu cu privire la "alterarea specificului duhovnicesc al forumului" ...doar ca in cazul in care poate avea loc un dialog deschis pe forum si nu pe privat, unele sfaturi ar putea fi de folos si altora.. la asta ma gandeam.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.09.2008, 10:24:25
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Eu sincer am mai intrat pe multe forumuri si n-am gasit atatea intepaturi, jigniri, respingere si judecata ca aici. Si acolo daca are cineva ceva spune deschis..aici toate se fac sub masca "dreptatii" si a "bunei cuviinte".

Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.09.2008, 17:08:29
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

hahahaha, nu m-a suparat nimeni pe mine. Ma supara doar cand oamenii sunt tratati urat. Si mai ales pe un forum "ortodox" cand pe celelalte forumuri sunt asa de draguti oamenii...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.09.2008, 19:29:29
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
hahahaha, nu m-a suparat nimeni pe mine. Ma supara doar cand oamenii sunt tratati urat. Si mai ales pe un forum "ortodox" cand pe celelalte forumuri sunt asa de draguti oamenii...
si cum anume sint mai draguti, soro?
adica i-ar cinta in struna si ar fi de partea acestei "sotii" si ar sfatui-o deverse, nu?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.09.2008, 21:08:29
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Maica Domnului nu cred ca s-a plins de asemenea probleme.
Iar tu draga Jean daca vrei sa-i faci consiliere de ce nu discutati pe privat???:)
"Maica Domnului nu cred ca s-a plins de asemenea probleme"-cred ca exagerezi...cum vom putea noi, bieti pacatosi atat de impatimiti, sa ajungem vreodata la "inaltimea" virtutilor Maicii Domnului care era desavarsita???


"Iar tu draga Jean daca vrei sa-i faci consiliere de ce nu discutati pe privat???:)"

Hopa!! ce surpriza! Ce schimbare de atitudine surato!!!!
Oare asa trebuiau sa replice si alti fratiori de pe forum cand ai fost"consiliata" direct pe forum si nu pe privat?? Vad ca ai lepadat repede blanitza de mielusel si incepi sa iti arati coltisorii.... f. "frumos" si fara alte cuvinte...
Numai durerile tale trebuiesc intelese si alinate, ale altora nu!!!
"Bucura-te,ceea ce prin necazuri curatesti pacatele noastre;"
"Bucura-te ceea ce ne inveti pe noi a nu iubi bunatatile acestei lumi desarte si trecatoare;"
........
"Bucura-te ceea ce ne izbvesti de razboiul cel dintre noi"
:):) "Bubura-te,linistea preadorita a casatoritilor celor credinciosi"
din Acatistele Maicii Domnului
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.09.2008, 21:25:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga mea Marina,cred ca mare suferinta este in sufletul tau.Desi nu am spus intreaga poveste si regret si cit am spus nu am primit prea multa alinare (in topicul care a placut atit de putin).
Dar sa stii ca este aici pe forum o persoana din localitatea mea care cuoaste totul si ceva in plus si este preot .Asa ca...este usor sa dai cu piatra.In legatura cu draguta de Criss am spus ca o inteleg ca femie dar nu ca si crestina.
Daca nu te superi as vrea sa ma rog pentru tine :thumbsup:
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.09.2008, 02:21:49
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Draga mea Marina,cred ca mare suferinta este in sufletul tau.Desi nu am spus intreaga poveste si regret si cit am spus nu am primit prea multa alinare (in topicul care a placut atit de putin).
Dar sa stii ca este aici pe forum o persoana din localitatea mea care cuoaste totul si ceva in plus si este preot .Asa ca...este usor sa dai cu piatra.In legatura cu draguta de Criss am spus ca o inteleg ca femie dar nu ca si crestina.
Daca nu te superi as vrea sa ma rog pentru tine :thumbsup:
Viata pe acest pamant este o continua lectie plina de incercari, suferinte, caderi, rastigniri.... asa incat am convingerea ca toti, dar absolut toti avem parte de suferinta in viata pamanteasca.. fara de ea nu ar mai fi mantuirea.... in ceea ce priveste % suferintei din sufletul fiecaruia e greu de facut calcule... iar tu care NU ma cunosti, cu atat mai putin poti aproxima.. nu crezi??:D
Dar ca sa vezi culmea coincidentei, si eu gandeam despre tine acelasi lucru cu privire la suferinta din sufletul tau(eronat sau nu:p???)

"Daca nu te superi as vrea sa ma rog pentru tine :thumbsup:"- nu ma supar deloc...si nici nu ma intimidez la auzul acestor vorbe.... esti invitata mea... asta ar intra la categoria sa te rogi ptr dusmanii tai , nu??:D:D:D
Nu-i bai daca ma consideri asa... sunt convinsa ca au ma facut-o si altii(sa imi rup o mana, un picior, sa imi mearga rau
:D:D:D.. ohoho si inca cate si mai cate poate scorni mintea ratacita a unora si dorinta de razbunare nejustificata)... atata timp cat sunt cu Domnul Iisus Hristos nimic din rautatea lor nu ma poate atinge..deci tu esti libera sa faci precum cum doresti..
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.09.2008, 02:31:11
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
In legatura cu draguta de Criss am spus ca o inteleg ca femie dar nu ca si crestina.
Sa imi fie cu iertare dar ceea ce nu pot intelege nici in ruptul capului este de ce trebuie sa existe separatie intre FEMEIE SI CRESTINA!!!... de ce nu putem pur si simplu avea intelegerea FEMEII CRESTINE??
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
12 fara 5.... eodor nastasa Generalitati 8 13.07.2010 15:02:37
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42