Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.08.2011, 16:14:57
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Care e rostul luminii in lume?

Citat:
În prealabil postat de florinbv Vezi mesajul
Care e rostul topicului? Suna mai special daca scrieti lucrurile astea intr-un limbaj pe care nu-l intelege aproape nimeni?
Credeti ca e mai interesant sa spui ce culoare lumina?
Poti tu sa spui ce culoare are are puterea ce iese din doi ochi de fier, unul ce da si altul ce primeste, si da lumina?
Poti tu sa spui ca lumina unui bec e mai buna ca cea a soarelui, pentru simplu fapt ca o ai cand vrei?
Te lumineaza lucrul acesta?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.08.2011, 16:17:14
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Poza ta

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
n-am inteles nimic... mai incearca... poate iti iese mai bine.
Dar poza ta ce duh crezi ca are, unul curat?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.08.2011, 16:20:00
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit raspunsul tau

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
cred ca intrebarea nu este formulata coerent
Coerent formulat nu este intrebarea-raspunsul ta/tau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.08.2011, 18:46:43
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Man Teo:Ce credeti ca se intampla cand fiara ce de lumina ce se vede moare ?
Cred ca vom trece de la 666 la 777 , adica cele 3 lumi create: materiala (simbol pamantul), imateriala/angelica (simbol cerul) si omul vor fi intr-o ordine si armonie deplina ,asa cum erau in ziua a 7-a a creatiei, deci moartea fiarei va marca sfarsitul unei lumi , urmat de regenerarea ei. Eu vad cifra 6 ca numarul creatiei, 666 cele 3 lumi create, iar fiara- raul prezent in creatie.

Last edited by ioanna; 11.08.2011 at 18:53:38.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.08.2011, 19:16:09
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Cum?

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cred ca vom trece de la 666 la 777 , adica cele 3 lumi create: materiala (simbol pamantul), imateriala/angelica (simbol cerul) si omul vor fi intr-o ordine si armonie deplina ,asa cum erau in ziua a 7-a a creatiei, deci moartea fiarei va marca sfarsitul unei lumi , urmat de regenerarea ei. Eu vad cifra 6 ca numarul creatiei, 666 cele 3 lumi create, iar fiara- raul prezent in creatie.
Spune-mi sincer, cum ai descoperit lumina asta?

Deci sus si jos e creatia lui Dumnezeu, pe orizontala, din viata in viata.
In stanga si in dreapta e creatia noastra, pe verticala, biserica si stiinta.
Eu asa vad crucea.

Last edited by Man Teo; 11.08.2011 at 19:21:20.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.08.2011, 23:01:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Am citit niste eseuri despre simbolismul numerelor in mai multe traditii (iudaice, extrem-orientale), care mi-au mai largit orizontul gandirii , putand face diverse corelari intre reprezentarile grafice din lumea traditionala si ce stiam eu din traditia crestina.

Citat:
În prealabil postat de Man Teo Vezi mesajul
Deci sus si jos e creatia lui Dumnezeu, pe orizontala, din viata in viata.In stanga si in dreapta e creatia noastra, pe verticala, biserica si stiinta.
Eu asa vad crucea.
interesant. Eu vad o cruce in plan orizontal intersectata cu o axa verticala(axis mundis). Iti fac un desen :) In traditia crestina, Trinitatea e reprezentata grafic printr-un triunghi cu varful in sus, unitatea varfului producand cele doua colturi ale bazei (Tatal da nastere Fiului si purcederea Sf. Duh) (fig 1). Reflectarea unitatii in manifestare ar fi un triunghi cu varful in jos (fig 2). Putem defini o Axa verticala rezultata prin unirea varfului superior cu cel inferior.

Cifra 4 o putem considera un simbol al lumii inferioare (terestre), pentru ca planul terestru e definit prin doua drepte rectangulare orientate catre cele 4 puncte cardinale , deci care formeaza o cruce orizontala (fig.3). Putem spune ca reprezentarea grafica a lumii, prin unirea punctelor cardinale, se inscrie intr-un patrat (cuaternar). De altfel apare in Isaiah 11:12 expresia „cele 4 colturi ale pamantului”, pe care eu asa o percep, deci cuaternaul e un simbol grafic al lumii. Daca trecem axa verticala prin centrul crucii, obtinem o cruce cu 6 ramuri (fig.4), un simbol al spatiului tridimensional, al intregului macrocosmos, ce e reprezentat grafic prin hexagon.

Acelasi hexagon, sub forma stelata, se obtine si prin suprapunerea celor doua triunghiuri cu varful in sus si in jos, formand pecetea lui Solomon care in traditia ebraica este simbolul cosmosului si al creatiei. 7 (septenarul) se deduce din numarul precedent (6) la care se adauga si centrul, punctul principial care-l genereaza.In traditia ebraica septenarul reprezinta insasi creatia lumilor, atat sub aspect principial (cele sapte zile ale Genezei) cat si sub aspect cosmic (cele sapte planete) sau ca aspect temporal (cele sapte zile ale saptamanii). In traditia crestina 7 e un numar al plenitudinii, simbolizeaza si cele 7 trepte ale desavarsirii spirituale (treptele urcusului duhovnicesc) ca si treptele manifestarii spiritului, fiind cifra cel mai frecvent folosita in Apocalipsa (de 40 ori).

Citat:
Spune-mi sincer, cum ai descoperit lumina asta?
Triada chineza(cer,pamant,om) m-a 'luminat' :) Ei spun ca din dualitatea cerului si a pamantului ia nastere omul, iar simbolul grafic e un triunghi cu varful in jos. In crestinism triada (creatorul) e un triunghi cu varful in sus, insa oglindirea/reflectarea acestuia in manifestarea ar trebui sa fie reprezentata grafic invers, asemeni triadei chineze. Daca suprapui cele doua triade, adica Dumnezeu si reflectarea acestuia in Creatie (cer,pamant,om), avem Steaua lui David (pecetea lui Solomon), adica simbolul Creatiei si al cosmosului, stea ce se inscrie in hexagonul de care aminteam anterior (daca unesti varfurile), deci 6 e simbolul numeric al creatiei.
Attached Images
File Type: jpg simbol.jpg (10,1 KB, 4 views)

Last edited by ioanna; 12.08.2011 at 10:29:03.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.08.2011, 11:08:30
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O parere.......

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
666 la 777 , Eu vad cifra 6 ca numarul creatiei, 666 ............

Am citit niste eseuri despre simbolismul numerelor in mai multe traditii (iudaice, extrem-orientale), care mi-au mai largit orizontul gandirii , putand face diverse corelari intre reprezentarile grafice din lumea traditionala si ce stiam eu din traditia crestina....
................
Cifra 4 o putem considera un simbol al lumii inferioare (terestre), pentru ca planul terestru e definit prin doua drepte rectangulare orientate catre cele 4 puncte cardinale , deci care formeaza o cruce orizontala
...........
Triada chineza(cer,pamant,om) m-a 'luminat'

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...hatologice-cu/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.08.2011, 11:58:41
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Adriana: daca doriti sa insinuati, sa obiectati sau sa-mi spuneti ceva, caci vad ca mi-ati citat postarea, faceti-o direct, fara indirecte , linkuri spre " atentie la oamenii inselati si pierduti 100%". Probabil acest stil va caracterizeaza pe dumneavoastra, insa mie imi place ca omul sa-si exprime parerea in fata, sa spuna ce gandeste.

Last edited by ioanna; 12.08.2011 at 12:09:26.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.08.2011, 12:14:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adriana: daca doriti sa insinuati, sa obiectati sau sa-mi spuneti ceva, caci vad ca mi-ati citat postarea, faceti-o direct, fara indirecte , linkuri spre " atentie la oamenii inselati si pierduti 100%". Probabil acest stil va caracterizeaza pe dumneavoastra, insa mie imi place ca omul sa-si exprime parerea in fata, sa spuna ce gandeste.

Oare ce se intampla?
Nu am facut decat sa postez un link catre un articol (impropriu spus) care vorbeste despre interpretari, inclusiv al numerologiei sa zicem, eu nu vreau sa scriu acel numar..... Nu pot sa fac un rezumat al cuvintelor unui intelept, am preferat sa-l las pe el sa spuna, asa cum a facut-o, pe intelesul tuturor.
Scuze pentru deruta.
Trebuie sa fiu mai prudenta pe viitor, unde si cui postez, ca ceva nu e in regula.....

Last edited by Adriana Cluj; 12.08.2011 at 12:18:20.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.08.2011, 12:18:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Imi cer eu scuze ca v-am inteles gresit intentia, n-am citit tot articolul respectiv.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16
fiara, a carei rana de moarte fusese vindecata bob2909 Din Noul Testament 0 19.12.2010 18:06:14
Ce se intampla cand nu se poate scana codul de bare? BogdanF2 Generalitati 2 26.01.2009 13:47:43
Cum vede un cuplu lucrurile "duhovniceste" ? nicolae.lucian Nunta 6 22.12.2007 16:40:13