Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 27.07.2012, 15:13:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Ceea ce văd că nu vede nimeni este aceea că Biserica nu doar că trebuie să se implice în politică, dar ar trebui să aibă chiar ea o politică și o doctrină politică și socială așa cum au dezvoltat romano-catolicii. Biserica nu trebuie sî aștepte atât de mult de la forțele politice existente ci trebuie ea însăși să fie factor catalizator pentru apariția unei forțe politice, chiar și minoritare, care să prezinte și să reprezinte politica inspirată de creștinism, să apere interesele autentice ale creștinilor ortodocși precum și să promoveze și să propună legi, hotărâri legislative pentru ortodocși și ortodoxie.
Aiurea, biserica nu are nici macar resursele necesare (umane mai ales) pentru a implementa cum trebuie teocratia in plan intern, de unde si pana unde in societate, chiar si ca tentativa?

Iar cu politicul - e un compromis, cea mai buna atitudine posibila este o relativa neutralitate.

Last edited by AlinB; 27.07.2012 at 15:15:53.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 27.07.2012, 15:48:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Ceea ce văd că nu vede nimeni este aceea că Biserica nu doar că trebuie să se implice în politică, dar ar trebui să aibă chiar ea o politică și o doctrină politică și socială așa cum au dezvoltat romano-catolicii. Biserica nu trebuie sî aștepte atât de mult de la forțele politice existente ci trebuie ea însăși să fie factor catalizator pentru apariția unei forțe politice, chiar și minoritare, care să prezinte și să reprezinte politica inspirată de creștinism, să apere interesele autentice ale creștinilor ortodocși precum și să promoveze și să propună legi, hotărâri legislative pentru ortodocși și ortodoxie.
nu cred ca ai dreptate. Atunci cand Biserica s-a implicat in politica A FOST O CATASTROFA. Vezi caderea imperiului Bizantin
Reply With Quote
  #123  
Vechi 27.07.2012, 16:54:20
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Biserica are tot ce trebuie sa aiba ca oamenii sa devina sfinti. Daca incercam sa credem ca ii lipseste ceva, asta o facem pentru ca nu-i mai vedem rostul - impartasirea vietii dumnezeiesti.
O fi având tot ce-i trebuie, deși mă îndoiesc pe partea doctrinară că are tot ce-i trebuie, însă nu se prea vede asta în practică. În practică ortodoxia suferă de preamulte ori eșecuri absolut lamentabile, și cedează foarte mult ortodocșii duhului lumesc în dauna Duhului Sfânt. Eu am întâlnit atâta exemple în viață încât nu cred că le pot număra, și în primul rând chiar în cazul meu.

Până la sfințenie este cale lungă iar ortodocșii noștri au lupte serioase de dat în principal cu convertirea la Christos iar apoi "dau" lupte serioase cu dreptatea și moralitatea.

Și uite ca să vă dați seama că într-o oarecare măsură viața creștină mai ține și de cele materiale, uitați-vă în ce hal a ajuns această țară, mai ales după '90 dar și înainte odată cu politica total anticreștină a guvernărilor de după al doilea război mondial încoace. Uitați-vă ce au făcut parlamentarii, guvernanții, președinții și în general politica, acestei țări. Cumva nu vedeți că Biserica era și încă mai este obligată să își creeze structuri ecleziale care, sub autoritatea doctrinară și ierarhică a Bisericii, să încerce să construiască soluții, recomandări (dar așa mai obligatorii) pe care în primul rând creștinii ortodocși, dar nu doar ei, să le aplice pentru ca țara asta să nu meargă în așa derivă?

Problema avorturilor este numai una; uitați-vă că și datorită avorturilor, dar nu doar lor, această țară a început să se rărească și să îmbătrânească, a crescut numărul pensionarilor, raportul dintre pensionari și activi, iar pensiile în afara unor credite internaționale, nu ar mai avea cine să le plătească. Care a fost poziția oficială a BOR luată în Sfânt Sinod și pe baza căreia să se facă presiunile și propaganda necesară așa încât factorii politici să fie forțați să aplice anumite politici împotriva avortului și în favoarea natalității? BOR a tăcut din gură și n-a făcut nici o presiune oficială, deși aveau anumite documente compuse într-o comisie, iar românii au ajuns azi rușinea Europei și a lumii, țară "majoritar" ortodoxă fiind, și fiind în cifre relative deasupra Rusiei ortodoxe la capitolul avorturi. Iar țara se golește de ortodocși și de români pentru a își face loc heterodocșii și ne-românii. Vedeți că deja am înțeles că au început străinii să cumpere suprafețe mari de pământ românesc pentru a face agricultură, asta în vreme ce agricultura românească este tot mai șubredă iar țăranii români sunt tot mai puțini și mai puțin stăpâni pe pământurile românești. Iar BOR tace din gură și zidește catedrale imense dar nu știu pentru cine că vom fi din ce în ce mai puțini și din ce în ce mai despărțiți de Dumnezeu. Cum zicea părintele Valica, probabil acolo se va ajunge să se facă Parastasul neamului, nu Mântuirea neamului românesc.

Și asta cu avorturile este numai una, care amenință fibra biologică a neamului românesc, dar gândiți-vă spre exemplu la marile cedări ale statului român odată cu Marea Privatizare și cu Marea Restituire. Vedeți că în ceea ce privește acel Status Romano-Catolic, dar e numai un exemplu, lucrurile sunt extrem de neclare, iar un politician precum Aurelian Pavelescu a avertizat foarte clar de mulți ani de zile că este posibil să avema de-a face cu una dintre cele mai mari escrocherii din Europa ultimilor 100 de ani. Dumnevoastră vi se pare ceva de trecut cu vederea? O să vedem consecințele nenumăratelor trădări de țară și vom mai vedea atunci dacă sunt lucruri de trecut cu vederea!!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 27.07.2012, 17:10:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
O fi având tot ce-i trebuie, deși mă îndoiesc pe partea doctrinară că are tot ce-i trebuie, însă nu se prea vede asta în practică.
Pe un alt topic v-ati ridicat impotriva ierarhilor. Stiti ce inseamna asta? Ca nu iubim cum ne cere Dumnezeu. Un motiv pentru care ortodoxia nu se vede in practica. Ortodoxia e deplina, noi suntem nedeplini. Suntem cel mult nepoti in relatia cu Dumnezeu, dar El are doar fii, dupa cum spunea Kallistos Ware.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 27.07.2012, 17:59:09
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Pe un alt topic v-ati ridicat impotriva ierarhilor. Stiti ce inseamna asta?
Unde m-am ridicat domnule Costel împotriva ierarhilor? Vă rog să îmi arătați cu subiect și predicat măcar o propoziție în care să fi făcut așa ceva. Nu am făcut decât să pun niște întrebări pe baza unor nedumeriri. Dacă dumneavoastră considerați că a pune câteva întrebări de bun simț este echivalent cu ridicarea sau revolta împotriva ierarhilor, asta din punctul meu de vedere este echivalent cu ideologia "crede și nu cerceta". Dar am văzut foarte bine cum ați evitat la întrebarea respectivă să răspundeți așa cu grație "pravoslavnică" și cu foarte multă "dreaptă măsură".

Last edited by Decebal; 27.07.2012 at 18:02:04.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 27.07.2012, 19:24:22
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

La articolul din link http://www.crestinortodox.ro/editori...ca-123253.html
mie imi place punctul de vedere al lui Cezar Mihai:
"Sf Serafim de Sarov spune ca intotdeauna a gresit atunci cand a dat un sfat de la el. Si astfel a invatat sa caute numai sfatul venit de la Domnul. Ce sfat duhovnicesc poate fi legat de sustinerea vreunui oarecare candidat la o functie politica?"
Reply With Quote
  #127  
Vechi 27.07.2012, 20:11:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ortodoxia e deplina, noi suntem nedeplini. .
Mare adevar ai rostit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 27.07.2012, 20:48:05
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu cred ca implicarea cu totul in politica a BOR nu serveste intereselor sale. Din contra, lobby-ul pe langa cine se intampla sa fie puterea „du jour” serveste mai bine acestor interese.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 27.07.2012, 23:18:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Unde m-am ridicat domnule Costel împotriva ierarhilor? Vă rog să îmi arătați cu subiect și predicat măcar o propoziție în care să fi făcut așa ceva.
Eu asa am inteles aceste cuvinte: "Cum se face că ierarhii BOR și poate și ai altor Biserici Ortodoxe stau la tot felul de dialoguri, conferințe, ba chiar am înțeles că BOR chiar face parte din Consiliul Mondial al Bisericilor (CMB sau CEB) cu adunări, grupări, culte protestante și neoprotestante, despre care se știe că au apărut prin tocmai ridicarea și revolta împotriva ierarhiei, ce-i drept aceea a Bisericii Romano-Catolice?..."

Nici fariseii nu erau multumiti cu faptul ca Mantuitorul vorbea cu desfranatii, ca a luat masa in casa vamesilor ...
Reply With Quote
  #130  
Vechi 28.07.2012, 00:30:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Problema avorturilor este numai una; uitați-vă că și datorită avorturilor, dar nu doar lor, această țară a început să se rărească și să îmbătrânească, a crescut numărul pensionarilor, raportul dintre pensionari și activi, iar pensiile în afara unor credite internaționale, nu ar mai avea cine să le plătească. Care a fost poziția oficială a BOR luată în Sfânt Sinod și pe baza căreia să se facă presiunile și propaganda necesară așa încât factorii politici să fie forțați să aplice anumite politici împotriva avortului și în favoarea natalității? BOR a tăcut din gură și n-a făcut nici o presiune oficială, deși aveau anumite documente compuse într-o comisie, iar românii au ajuns azi rușinea Europei și a lumii, țară "majoritar" ortodoxă fiind, și fiind în cifre relative deasupra Rusiei ortodoxe la capitolul avorturi. Iar țara se golește de ortodocși și de români pentru a își face loc heterodocșii și ne-românii. Vedeți că deja am înțeles că au început străinii să cumpere suprafețe mari de pământ românesc pentru a face agricultură, asta în vreme ce agricultura românească este tot mai șubredă iar țăranii români sunt tot mai puțini și mai puțin stăpâni pe pământurile românești. Iar BOR tace din gură și zidește catedrale imense dar nu știu pentru cine că vom fi din ce în ce mai puțini și din ce în ce mai despărțiți de Dumnezeu. Cum zicea părintele Valica, probabil acolo se va ajunge să se facă Parastasul neamului, nu Mântuirea neamului românesc.
Ortodoxia nu se poate face fara ortodocsi, cu directive "de la centru".

Matalutza ai vrea un sistem comunist, dar cu iz ortodox.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ciocolota ROM si noul ei aspect Delirul Generalitati 45 06.10.2010 05:25:01
Pseudo-gene care nu sunt deloc pseudo flying Teologie si Stiinta 0 17.07.2010 08:09:32
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 18:26:35
Implicarea sociala a Bisericii iosif Despre Biserica Ortodoxa in general 52 05.03.2008 18:10:19
politica nicoletajuravle Generalitati 76 20.05.2007 18:00:26