Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.06.2012, 14:15:34
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Este acelasi regizor , cel cu cornite !
Banul , in fata lui nimeni nu sta . Imi aduc aminte de o scena in care evlaviosul Becali smulgea fire din barba unui calugar , spre amintire . . . , apoi la plecare in fata camerelor de luat vederi a scos din buzunar o mica caramida de euroi ca donatie ! ! ! D-ul Becali e convins ca si-a cumparat mantuirea , defapt a cumparat cam tot , asta dupa mintea lui . . . !
lui Visarion Iugulescu
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.06.2012, 14:50:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
lui Visarion Iugulescu
corect...
recunosc ca am si eu un fir din barba dansului :)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.06.2012, 15:39:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
corect...
recunosc ca am si eu un fir din barba dansului :)
pe bune?! Si la ce iti foloseste?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.06.2012, 15:58:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe bune?! Si la ce iti foloseste?
pe bune.
la ... nimic.
nici cand l-am primit nu am fost extaziat.
se ajunsese la o situatie vecina cu idolatria.
venea cate una la biserica si ma indemna sa iau dintr-o punga cu mere, mici, urate, viermanoase, nespalate, etc.
daca refuzam, mi se spunea: ia ca sunt din gradina lui Taica Parinte (Visarion Iugulescu), cu blagaslovenie.
asa am luat si firul de barba. puteam sa refuz, daca mi-a fost prezentata ca o relicva de mare pret?
si nu m-am indurat sa o arunc.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.06.2012, 16:04:06
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Salut, Cristiane!

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pai ce , Ziarul Lumina n-are nevoie de euroi . . . ?
Da, frate, o avea, desigur insa... si totusi... si asa mai departe.
Partea proasta in articolul acela nu a fost ca s-a vorbit despre fotbal (un sport ca oricare altul, pana la urma, are si el noima si farmecul sau, ca doar l-am practicat si eu de-atatea ori, ca toti baietii si inca urmaresc cu placere vreun meci frumos, din Liga Campionilor, de pilda) ori despre acel fotbalist care, pana la proba contrarie, pare un om de treaba, cu o familie frumoasa, un om la propriu dus la Biserica. Pe scurt, eu zic despre acest om ca e pur si simplu un bun roman si ca ar fi de urmat pilda vietuirii lui asa cum a fost prezentata.
Partea suparatoare este ca, asa cum se intampla atat de des, un om si o familie cinstita SUNT FOLOSITI pentru interesele ascunse ale altora. S-AU FOLOSIT DE EI, pentru interese politice, practicind o manipulare in ton cu tendintele grobiene ale momentului.
Mizindu-se, clar, pe sustinerea simpatiei pentru o persoana, ca sa zic asa, legata in mintea noastra de fotbal. Manipulare care se vrea subtila si nu e decat vicleana, perfida. Va amintiti de practicile KGBiste? Dar de actualele practici apusene?...
Asta-i durerea!
Imi amintesc si alte exemple: politicieni care se folosesc de copii, de bolnavi, de batrani, de oameni cu talent si cu mare daruire de sine etc.
Porcaim, deturnam, murdarim. Pentru ce? Pentru putere, opulenta, lux si voluptate.
OK, veti spune ca e asa de cand lumea.
Dar cangrena aceasta s-a extins cuprinzind, cum vedem, si parti din, ca sa spun asa, ograda eclesiala!
Pe mine asta ma nelinisteste...
OK, recunosc: ma infurie! Cum oare de rabdam mereu terfelirea propriilor vieti, in toate formele ei?

Cam asta voiam sa zic, dar ma tin cu ochiul spre mine si, inainte de a mai spune vreun cuvant, caut sa vad de n-am facut si eu asa cu insasi viata mea si, poate, si a altora. Si tare ma tem ca da... am facut.
Si se cuvine sa tac acum. Si sa ma tin la pocainta mea.
Ma iertati!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.06.2012, 19:10:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation "Cangrena aceasta s-a extins . . ."

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
e etc.
Porcaim, deturnam, murdarim. Pentru ce? Pentru putere, opulenta, lux si voluptate.
OK, veti spune ca e asa de cand lumea.
Dar cangrena aceasta s-a extins cuprinzind, cum vedem, si parti din, ca sa spun asa, ograda eclesiala!
Iata ca si Biserica Ortodoxa Romana este "zguduita" de un nou scandal ! Cat de adevarat este vomv vedea , dar fum fara foc nu iese . Va las pe voi sa cititi o stire de ultima ora care circula deja cu viteza luminii , iar de se adevereste trebuie sa se faca lumina si dreptate !

IATA STIREA :
Patriarhul Daniel și-a lăsat toată averea unei nepoate MISTERIOASE. Tânăra face declarații ȘOCANTE



Un cutremur ar putea zgudui liniștea din interiorul Bisericii Române! Nepoata Patriarhului Daniel face declarații șocante, după ce înaltul prelat i-a lăsat toată averea. De câteva săptămâni, presa locală a început să facă speculații cu privire la această tânără, despre care scrie că ar fi rodul unei iubiri dintre înaltul prelat și o nemțoaică.


Nepoata Patriarhului Daniel a fost cununată de Prințul Paul și Prințesa Lia / FOTO: www.jurnaluldeargeș.ro

Patriarhul Daniel și-a lăsat toată averea unei nepoate misterioase / FOTO: http://www.stl.ro/
Citește totul despre:
fiica patriarhului Daniel, moștenitoarea patriarhului daniel, patriarhul Daniel, Patriarhul Daniel are o fiică cu o nemțoaică, Patriarhul Daniel i-a lăsat averea nepoatei sale, patriarhul daniel și-a recunoscut fiica, steluța ciubotea

Steluța este moștenitoarea averii Patriarhului Daniel / FOTO: www.jurnaluldeargeș.ro

Steluța Vișan Ciobotea, nepoata Patriarhului Daniel, despre care presa locală spune că "este rodul unei relații avute de actualul patriarh în tinerețe, cu o nemțoaică" ar putea stârni un adevărat scandal în interiorul Bisericii Române, scrie jurnaluldeargeș.ro. Până acum se știa că Steluța este fiica cea mare a surorii Patriarhului, Florica Ciobotea, dar tânăra a intrat în atenția presei în urma unor declarații cel puțin controversate.
"La 13 ani am căzut și m-am lovit rău, iar în adolescență, starea mi s-a agravat, afectându- mi și coloana vertebrală. Cu timpul, am început să îmi mai revin, numai că familia mea s-a folosit și se folosește încă de accidentul meu pentru a scoate cât mai mulți bani de pe urma unchiului meu", a declarat Steluța, care suferă de o afecțiune gravă.
Steluța a rămas însărcinată, lucru care a stârnit furia părinților, ce ar ar fi dat-o în judecată pe motiv că ar fi nebună și că ar avea nevoie de un tutore. "După tot ce s-a întâmplat, îmi pun și eu acum serioase semne de întrebare dacă aceasta e familia mea. Cred că o adevărată mamă nu ar putea face așa ceva propriului copil", susține fata.
Zvonurile că Steluța ar fi fiica înaltului prelat nu au încetat să apară. Nici tânăra nu poate exclude ipoteza. "Nu știu ce să spun! Dar asemănarea asta dintre mine și Patriarh... Știu că unchiul meu, Patriarhul, mi-a lăsat mie tot ceea ce avea. Știu că și casele din București sunt, în procent de 80%, pe numele meu", spune Steluta.
Potrivit jurnaluldeargeș.ro, Steluța Vișan Ciobotea, despre care se spune că ar fi fiica secretă a Patriarhului Daniel, s-a căsătorit cu Costel Ispas, a dat naștere unei fetițe, iar nașii au fost prințul Paul de România și Prințesa Lia.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/patriarhul...#ixzz1wqCooXOb
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.06.2012, 19:13:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iata ca si Biserica Ortodoxa Romana este "zguduita" de un nou scandal ! Cat de adevarat este vomv vedea , dar fum fara foc nu iese . Va las pe voi sa cititi o stire de ultima ora care circula deja cu viteza luminii , iar de se adevereste trebuie sa se faca lumina si dreptate !

IATA STIREA :
Patriarhul Daniel și-a lăsat toată averea unei nepoate MISTERIOASE. Tânăra face declarații ȘOCANTE



Un cutremur ar putea zgudui liniștea din interiorul Bisericii Române! Nepoata Patriarhului Daniel face declarații șocante, după ce înaltul prelat i-a lăsat toată averea. De câteva săptămâni, presa locală a început să facă speculații cu privire la această tânără, despre care scrie că ar fi rodul unei iubiri dintre înaltul prelat și o nemțoaică.


Nepoata Patriarhului Daniel a fost cununată de Prințul Paul și Prințesa Lia / FOTO: www.jurnaluldeargeș.ro

Patriarhul Daniel și-a lăsat toată averea unei nepoate misterioase / FOTO: http://www.stl.ro/
Citește totul despre:
fiica patriarhului Daniel, moștenitoarea patriarhului daniel, patriarhul Daniel, Patriarhul Daniel are o fiică cu o nemțoaică, Patriarhul Daniel i-a lăsat averea nepoatei sale, patriarhul daniel și-a recunoscut fiica, steluța ciubotea

Steluța este moștenitoarea averii Patriarhului Daniel / FOTO: www.jurnaluldeargeș.ro

Steluța Vișan Ciobotea, nepoata Patriarhului Daniel, despre care presa locală spune că "este rodul unei relații avute de actualul patriarh în tinerețe, cu o nemțoaică" ar putea stârni un adevărat scandal în interiorul Bisericii Române, scrie jurnaluldeargeș.ro. Până acum se știa că Steluța este fiica cea mare a surorii Patriarhului, Florica Ciobotea, dar tânăra a intrat în atenția presei în urma unor declarații cel puțin controversate.
"La 13 ani am căzut și m-am lovit rău, iar în adolescență, starea mi s-a agravat, afectându- mi și coloana vertebrală. Cu timpul, am început să îmi mai revin, numai că familia mea s-a folosit și se folosește încă de accidentul meu pentru a scoate cât mai mulți bani de pe urma unchiului meu", a declarat Steluța, care suferă de o afecțiune gravă.
Steluța a rămas însărcinată, lucru care a stârnit furia părinților, ce ar ar fi dat-o în judecată pe motiv că ar fi nebună și că ar avea nevoie de un tutore. "După tot ce s-a întâmplat, îmi pun și eu acum serioase semne de întrebare dacă aceasta e familia mea. Cred că o adevărată mamă nu ar putea face așa ceva propriului copil", susține fata.
Zvonurile că Steluța ar fi fiica înaltului prelat nu au încetat să apară. Nici tânăra nu poate exclude ipoteza. "Nu știu ce să spun! Dar asemănarea asta dintre mine și Patriarh... Știu că unchiul meu, Patriarhul, mi-a lăsat mie tot ceea ce avea. Știu că și casele din București sunt, în procent de 80%, pe numele meu", spune Steluta.
Potrivit jurnaluldeargeș.ro, Steluța Vișan Ciobotea, despre care se spune că ar fi fiica secretă a Patriarhului Daniel, s-a căsătorit cu Costel Ispas, a dat naștere unei fetițe, iar nașii au fost prințul Paul de România și Prințesa Lia.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/patriarhul...#ixzz1wqCooXOb
la tot ce se intampla acum in BOR nu ma m-ai mira nimic
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.06.2012, 19:22:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
la tot ce se intampla acum in BOR nu ma m-ai mira nimic
Vezi , de aceea trebuie aratat raul , cu blandete cum spun unii , dar trebuie aratat , pentru ca altfel nimic nu se indreapta . De rusine sau de frica lui Dumnezeu , sau amandoua la un loc , mai marii nostrii , indiferent cum se cheama sau cine sunt , trebuie sa stie ca exista o dreptate si o judecata Divina inca din asta viata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.06.2012, 19:29:11
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vezi , de aceea trebuie aratat raul , cu blandete cum spun unii , dar trebuie aratat , pentru ca altfel nimic nu se indreapta . De rusine sau de frica lui Dumnezeu , sau amandoua la un loc , mai marii nostrii , indiferent cum se cheama sau cine sunt , trebuie sa stie ca exista o dreptate si o judecata Divina inca din asta viata !
Asta e, putin spus, o bomba.
Iar faptul ca nasi sunt aceia doi, adauga un plus de ceata+motiv temeinic de intrebari indiscrete la toata treaba.

Last edited by Adriana Cluj; 04.06.2012 at 19:32:51.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.06.2012, 19:32:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Asta e, putin spus, o bomba.
Iar faptul ca nasi sunt aceia doi, adauga un plus de ceata+motiv temeinic de intrebari indiscrete la toata treaba.
Trebuie sa existe o reactie din partea Patriarhiei , dar sper ca o reactie in adevar nu in minciuna si musamalizare , caci aici nu ne jucam !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ciocolota ROM si noul ei aspect Delirul Generalitati 45 06.10.2010 05:25:01
Pseudo-gene care nu sunt deloc pseudo flying Teologie si Stiinta 0 17.07.2010 08:09:32
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 18:26:35
Implicarea sociala a Bisericii iosif Despre Biserica Ortodoxa in general 52 05.03.2008 18:10:19
politica nicoletajuravle Generalitati 76 20.05.2007 18:00:26