Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.08.2006, 18:17:55
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel.F
Pot sa te intreb? Care este sursa credintei tale? Unde isi are ea radacinile? Pe ce temelie zidesti? Pe temelia Sfintilor Parinti, sau pe Cuvantul Domnului? Nimeni nu poate pune o alta temelie decat cea pusa de Mantuitorul Iisus Hristos. La cine te raportezi tu in viata de credinta? Cine a murit pentru pacatele tale? Cui trebuie sa i te inchine in duh si-n adevar?
Sfintii Parinti si-au ales temelia pe care au zidit. A ta care este?
Omule ratacit la minte, ce fost mai intai, Sfanta Scriptura sau Sfanta Traditie? De la Adam si pana la Avraam au trecut 3387 de ani, si cu 430 de ani, cat au stat israelitii in robia Egiptului, fac 3817 ani. In acesti ani Sfanta Scriptura nu a fost. Timp de atatea mii de ani, oamenii cei credinciosi si alesi ai lui Dumnezeu s-au povatuit pe calea mantuirii numai prin Sfanta Traditie, adica dupa invatatura despre Dumnezeu insusita prin viu grai; si numai vreme de 1700 de ani - cat a fost de la Moise pana la venirea Domnului - s-au calauzit si de Sfanta Scriptura a Vechiului Testament.
Din ziua intemeierii ei, anul 33 d.Hr. si pana in anul 44 d.Hr., cand Sf. Apostol Matei a scris prima Evanghelie, Biserica s-a condus fara Sfanta Scriptura a Noului Testament.
Sfanta Scriptura este rodul care a crescut in pomul Sfintei Traditii.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.08.2006, 08:25:27
Daniel.F Daniel.F is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Citat:
În prealabil postat de Daniel.F
Pot sa te intreb? Care este sursa credintei tale? Unde isi are ea radacinile? Pe ce temelie zidesti? Pe temelia Sfintilor Parinti, sau pe Cuvantul Domnului? Nimeni nu poate pune o alta temelie decat cea pusa de Mantuitorul Iisus Hristos. La cine te raportezi tu in viata de credinta? Cine a murit pentru pacatele tale? Cui trebuie sa i te inchine in duh si-n adevar?
Sfintii Parinti si-au ales temelia pe care au zidit. A ta care este?
Omule ratacit la minte, ce fost mai intai, Sfanta Scriptura sau Sfanta Traditie? De la Adam si pana la Avraam au trecut 3387 de ani, si cu 430 de ani, cat au stat israelitii in robia Egiptului, fac 3817 ani. In acesti ani Sfanta Scriptura nu a fost. Timp de atatea mii de ani, oamenii cei credinciosi si alesi ai lui Dumnezeu s-au povatuit pe calea mantuirii numai prin Sfanta Traditie, adica dupa invatatura despre Dumnezeu insusita prin viu grai; si numai vreme de 1700 de ani - cat a fost de la Moise pana la venirea Domnului - s-au calauzit si de Sfanta Scriptura a Vechiului Testament.
Din ziua intemeierii ei, anul 33 d.Hr. si pana in anul 44 d.Hr., cand Sf. Apostol Matei a scris prima Evanghelie, Biserica s-a condus fara Sfanta Scriptura a Noului Testament.
Sfanta Scriptura este rodul care a crescut in pomul Sfintei Traditii.
Incep printr-o scurta intrebare: In acei 11 ani (33d.Hr.-44d.Hr.) la care tu faci referire ca stau la baza Sfintei Traditii despre ce anume s-a vorbit? Despre icoane? Si altele de acest gen? Putem citi in FA, unde spune ca Apostolii talcuia poporului despre Iisus Hristos, din cartile Vechiului Testament, le arata lor ca ceea ce au spus proroci este adevarat, si ca oamenii studiau Scripturile sa vada daca este adevarat ceea ce le spuse. Tu ce parere ai? Mai citeste odata FA sa vezi modul de viata al primilor crestini. Cand Iisus a vestit Evanghelia a folosit de multe ori expresia "Sta scris"
Scis unde? Nu in Legea pe care Dumnezeu a dat-o poporului evreu prin Moise, si in proroci.
Sunt ortodox ca si tine.
Pacea si harul Domnului cu tine.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.08.2006, 10:27:47
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Ti-am aratat foarte clar ca in perioada 33-44 d.Hr. n-a existat nicio carte a Noului Testament, pentru ca nu fusese inca scrisa vreuna. N-a spus nimeni ca la acea vreme crestinii nu se indrumau si dupa Legea scrisa a Vechiului Testament.
Daca esti ortodox, dovedeste-o, pentru ca pana acum nu te-ai ridicat mai presus decat un baptist.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.08.2006, 13:40:08
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

se dezbate despre o intrebare cam ciudata, cum se poate invatza sfinta scriptura, de la sfanta traditie sau de la sfanta Biblie? Pai raspunsul se poate descifra daca ne dam seama ca pe vremea vechiului testament, adica mult inainte de Cristos cu sute de ani si chiar pe vremea Lui in sinagogi scriptura era pe suluri de hartie in diferite scrieri evreiesti unde nu se scriau vocale ci doar consoane si ramanea la latitudinea rabinului/rabinilor sa interpreteze scripturile... Iar dupa Cristos, adica in era noastra, tiparul a aparut tarziu, asa ca nu prea erau Biblii si nici carti nu prea erau... si cam astea sunt prezentate pe la Discovery sau prin filme, de unde am aflat si eu :rolleyes:
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.08.2006, 22:28:16
gvand gvand is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 4
Implicit

E clar ca Biblia nu a existat pana nu a fost scrisa, dar dupa ce a fost scrisa, in ce sens mai era nevoie de traditie?

Sunt destul de sigur ca atunci cand vorbiti despre Sfanta Traditie nu va referiti la ce i s-a transmis pe cale orala lui Moise.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.08.2006, 11:33:45
Daniel.F Daniel.F is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Ti-am aratat foarte clar ca in perioada 33-44 d.Hr. n-a existat nicio carte a Noului Testament, pentru ca nu fusese inca scrisa vreuna. N-a spus nimeni ca la acea vreme crestinii nu se indrumau si dupa Legea scrisa a Vechiului Testament.
Daca esti ortodox, dovedeste-o, pentru ca pana acum nu te-ai ridicat mai presus decat un baptist.
Atunci explica care este traditia din anii 33-44 d.Hr. de care tu vorbesti. Nu evita intrebarile. In acesti ani Apostolii explicau venirea si patimile lui Mesia din Vechiul testament. Explica tu traditia acelor ani.
Te consideri mai bun decat un baptist? Care sunt atributele pe care te bazezi? Ii cunosti?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.08.2006, 14:40:56
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ma mira faptul ca a comenta Biblia vi se pare un sacrilegiu! Cred ca nu intelegeti termenul! A comenta Biblia este un act absolut firesc si de datoria fiecaruia. Cine nu stie sa comenteze Sfanta Scriptura, macar in linii mari, nu isi intelege credinta! Cu interpretarea Sfintei Scripturi se ocupa disciplina de Vechiul si Noul Testament la facultatile de teologie, predicile si catehezele din Biserica. Astea toate se fac ca si noi sa fim in stare sa o comentam. Oare Dumnezeu ne-a dat capacitatea intelectuala ca sa o tinem la pastrare???
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.09.2006, 02:38:34
mariusboariu mariusboariu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
N-am folosit decat cuvinte cat se poate de simple. In fond ce vrei, ca pe un forum ortodox sa stam cu capetele plecate fiindca au "binevoit" sectarii sa ne invete ce si cum sa credem? Tu n-ai habar de preotie, de spovedanie, dar iti permiti sa dai lectii.
Iar eu am pentru tine o veste si mai proasta. "Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică..." (Ioan 6,54), si nu se refera la simboluri, la paine si vin fara sfintire (iaca si rolul preotului, la care voi - dupa mintea voastra putina - ati renuntat). Felul cum eu cred, relatia mea cu Iisus Hristos, faptele mele s.a. nu te privesc pe tine, nu o sa fii tu etalonul judecatii mele, asta e sigur. Asa ca vezi-ti de ratacirea ta si analizeaza-ti primejdia pierderii mantuirii. Iar pentru cultura ta generala, spovedania nu te sfinteste, dar te ajuta sa scapi de pacate. Stiu ca voi, in mandria voastra, n-aveti nevoie de "mijlocitori", va spovediti direct la Dumnezeu, dar exista pericolul de a ramane in pacat (iaca de ce nu aveti sfinti), pentru ca nimic nu e mai usor decat autosugestia de a te ierta singur, ca nu trimite Dumnezeu un inger ca sa-ti spuna ca ai fost dezlegat si iertat. Asa ca las-o mai usor, cunosc Scriptura mai bine decat tine, chiar daca sunt ortodox. Citatul cu credinta fara fapte este din Iacov 2,17. Mai am un mesaj pentru tine si cei asemenea tie: "Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş". (Mt. 18,17), iar un verset mai jos gasesti imputernicirea pentru taina spovedaniei. Noi, ortodocsii, spre deosebire de voi, acestea toate le-am primit direct de la Apostoli, n-am primit credinta de la alti oameni dupa cum au interpretat ei prin mintea lor si influentati de altii, ca si voi, litera Scripturii. Asa ca "frate" lasa-ne, lasa-ne.....
Crestinii sunt acei care i-l urmeaza pe Cristos dupa cite stiu. Tu dupa cum se vede nu prea semeni cu El.'Iubesteti dusmanii,, Binecuvintati pe cei ce v-a blesteama' faceti altora ce v-ar place sa vi se faca' V-a dau o porunca Iubiti-va unii pe altii -prin aceasta sa se vada ca sunteti ucenicii mei,, Dragostea de aproape ,dragostea de oamenii,,Nu uitati de saraci,,sunt cuvintele Mintuitorului..de ce alta rastalmacire ua nevoie aceste cuvinte!!!??? Biserica sunt oamenii care o formeaza nu zidurile reci si goale ale unei catedrale ...Mintuirea ,Oricit t-e-ai strofoca cu :Sfinti ca (Stefan cel mare si curvar) Spovedanii ,Fapte bune,Matanii si flotari nu o so poti avea.Standardul lui Dumnezeu e prea mare sa ajungi la el.Totusi acum de mai bine de 2000 de ani cineva a murit pe cruce s-a ne impace cu Dumnezeu.Harul ,e darul nemeritat de care probabil nu ai nevoie...,dupa cit de cocos te dai.Acela care a platit pentru pacatele noastre( din pacate pentru unii catine) a si inviat.Ai atita bun simt si recunoaste ca esti un pacatos ca noi toti dealfel.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.09.2006, 02:54:41
mariusboariu mariusboariu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de barboneii
:)DUMNEZEU IUBESTE OAMENII
Danile ,Din cite se vede din aceste mesaje cam pierzi teren mai baiatule .Adezbate lucrurile acestea si pentru un indoctrinat ca tine poate fii un lucru pozitiv intro zii.Poate te ve-i apuca sa citesti (am spus doar citesti)din Scriptura din curiozitate si o sa descoperi ca traditia e ca o rugina pe o bijuterie,Cuvintul lui Dumnezeu i-l gasesti in Biblie .Dumnezeu insusi se reveleaza in Scriptura.Tu insa pui Standardul lui Creatorului alaturi de standardul lui Stefan cel mare si sfint(citeste curvar).Ce giveci pe bune..........
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.09.2006, 12:19:28
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Pai da, avut-a Domn Stefan,
Sotzii si iubite si tiitoare,
Si s-a chemat, totusi, Stefan cel Mare
Si este sarbatorit in fiecare an
Fiind cam iubaretz, al nostru Domn Stefan.
Dar cati copii o fi avut, nici nu cred ca se mai stie
Voinici si domnitori si fratzi din munte in campie,
Iar Vrancioaia, nici poarta n-a deschis, valeu
"De esti tu acela, nu-ti sunt muma eu".
Si intors la lupta, si-a restrans ostenii
De-a facut... tzarana, turcii si viclenii,
Si sa-ntors, falnic, inapoi pe tron,
Si shade s-acuma sub al vietzii pom.
Dar mai sunt pe-aici, stele mici, faclii
Care-i pizmuiesc si acuma pruncii,
Fii frumosi si ninsi, bouri cu stea un frunte
Tzesalatzi de doine, vanturi sa-i asculte...
Si sa aminteasca
de Moldova... noastra.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Scriptura EDI Despre Sfanta Scriptura 0 09.06.2008 14:19:49
Despre Sfanta Scriptura strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:22:11
Sfanta Scriptura danyel Despre Sfanta Scriptura 22 12.11.2007 23:39:18
Sfanta Scriptura Dodi Despre Sfanta Scriptura 6 24.03.2007 03:27:38