Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.07.2023, 13:02:17
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Unificarea nu se poate face cât ai clipi din palme, trebuie referendumuri inițiate de Parlamente, e posibil să fie mișcări autonomiste și în Gagauzia de ex.
Nu poți ocupa militar Basarabia că altfel acreditezi teza sovietică că România a anexat militar în interbelic, deși atunci omogenitatea etnică era mult mai mare decât acum, după ce au trecut decenii de deportări și migrare economică.
Păi lucrurile ăstea nu erau valabile și pe vremurile când Simion zice că scrijelea pe ziduri cum că „Basarabia” era România sau când a candidat la europarlamentare tot cu această tematică în principal? Deci ce să înțelegem, că escrocheria politicianistă era și atunci, nu doar acum? Că eu asta înțeleg.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De unde știi că în România va trece un referendum unionist, poate nu se face cvorum de 30% ca la Referendumul pt familie, rezultatul care ar fi, România abandonează Basarabia sau o refuză.
De unde știi că populația rusofonă, ucraineană sau gagauză, ar vot unirea cu Ro, la un referendum în R M ?
Aspectul principal este că subiectul a fost exclus complet din programul de guvernare, el nu apare ca niciun fel de țintă. Evident că pentru întregirea României cu Moldova de Est ar trebui niște politici preliminare, dar care să fie tot spre orizontul reunificării. Or, tocmai că așa ceva nu este prevăzut.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.07.2023, 13:25:08
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Astăzi faci mișto de George Simion,
Eu nu „fac mișto” de nimeni, că nu provin din mediile sociale de joasă speță ale Bucureștilor, unde se „face mișto” și de unde provine și George Simion.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
peste 10-15 ani o să plângi în pumni că suntem ultimele slugi, îndatorați, dezrădăcinați, plini de tot ce e mai rău de la droguri, la insecuritate pe stradă, migrație necontrolată în care se pot strecura delincvenți, amestecări de credințe și melting pot, babilonie, fără nicio firmă serioasă cu Capital Românesc.
Că am mai pierdut vreo 2-3 milioane de locuitori și populația e tot mai îmbătrânită, mai sărăcită și mai neajutorată.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În loc să vezi cât de gunoaie sunt ăștia că sacrifică dreptul românilor la un spital decent, doar pt ca AUR să nu realizeze promisiunea din campanie și să arate cu degetul că n-au făcut nimic, tu ții tot cu cei care au nenorocit România în ultimii 34 de ani.
Asta este o părere foarte greșită despre mine, să insinuezi că dacă în această dezbatere critic anumite aspecte de la AUR sau din conducerea AUR, asta ar însemna că aș fi partizanul celor vinovați de dezastrul Țării. Dimpotrivă, eu sînt mai critic chiar și decât cei din AUR.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.07.2023, 22:10:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Păi lucrurile ăstea nu erau valabile și pe vremurile când Simion zice că scrijelea pe ziduri cum că „Basarabia” era România sau când a candidat la europarlamentare tot cu această tematică în principal? Deci ce să înțelegem, că escrocheria politicianistă era și atunci, nu doar acum? Că eu asta înțeleg.
La europarlamentare sloganul era România - mare în Europa, sau așa ceva, deci se referea și la creșterea forței de negociere și de vizibilitate și respectabilitate a țării în concertul european.
La Europarlamentare a prezentat CV-ul său, toate acțiunile civice și caritabile de ex și strângere de fonduri pt liceul Lucian Blaga din Tiraspol singurul cu predare în lb română, a adus mii de oameni din Basarabia să viziteze România.
Era ca și cum cineva vine în față cu ce a făcut, restul din P$D și PNL mai ales cei până în 33 de ani nu au atâtea acțiuni civice până la vreo 33 de ani cât avea el prin 2019.

De ce ai trece în programul electoral ceva ce nu depinde numai de guvernul și Parlamentul tău ?

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Asta este o părere foarte greșită despre mine, să insinuezi că dacă în această dezbatere critic anumite aspecte de la AUR sau din conducerea AUR, asta ar însemna că aș fi partizanul celor vinovați de dezastrul Țării. Dimpotrivă, eu sînt mai critic chiar și decât cei din AUR.
Păi te văd excesiv de critic cu diferiți vectori de imagine, românii nu-și mai permit să caute pete în soare când situația e foarte aproape de ruină socială, dispariția proprietății, a mâncării, a micro fermelor, a banilor cash, a dreptului de a deține o mașină personală ieftină, depopulare masivă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.07.2023, 22:43:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu nu „fac mișto” de nimeni, că nu provin din mediile sociale de joasă speță ale Bucureștilor, unde se „face mișto” și de unde provine și George Simion.
Zici tu că nu faci mișto, dar acuzi că e circărie efortul unor oameni care au investit bani de la nuntă și din cotizații în niște tiruri asamblate de români și pt niște oameni mai săraci, care nu au dispensar ca lumea aproape, sau sunt uitați sau nu-și permit, sau poate sunt tratați cu indiferență în spitalele din oraș, că n-au standarde de igienă.
S-au tot închis spitale, policlinici, Boc a tăiat în carne vie între 2009 și 2012, dar nu e singurul, aceste caravane ar trebui statul să le finanțeze ca să se facă o ecranare generală a sănătății populației, pe diabet, probleme cardiovasculare, chiar cancer la sân etc.

Mă uitam cum un doctor din Târgu Mureș venise din proprie inițiativă în Moldova cu caravana și făcuse el singur în vreo 11 ore, la foc continuu - zeci de EKG-uri fără să aibă tură de schimb ca la spitalul public.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Asta este o părere foarte greșită despre mine, să insinuezi că dacă în această dezbatere critic anumite aspecte de la AUR sau din conducerea AUR, asta ar însemna că aș fi partizanul celor vinovați de dezastrul Țării. Dimpotrivă, eu sînt mai critic chiar și decât cei din AUR.
Păi nu insinuez asta citesc numai de la tine, Streza, Necula și acum AUR și Simion, nu PNL care ne ruinează prin facturile la energie care-l ține pe Popescu ministru, care e un vătaf al intereselor economice austriece și o să simțim toți la iarnă la buzunar.

Chiar nu crezi că o să fie oameni care-și pierd locuința că la același consum sau chiar mai mic niște jeguri de speculanți au triplat factura sau au făcut-o de 5x mai mare prin speculă la bursă și taxe mascate în regimul de distribuție ?
Și evident dacă toți se înghesuie la lemne crește prețul și acolo.

PNL, USR si PSD ne-au băgat pe gât regimul draconic din pandemie, ei ne măresc taxele, vând resursă strategică care putea fi folosită să ne îmbunătățească nouă cetățenilor traiul, ne îndatorează, produc analfabeți prin legile învățământului, folosesc învățământul pt înregimentare ideologică woke, deci eu aici văd răul extern.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.07.2023 at 23:21:53.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.07.2023, 01:04:48
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Cam greu as vedea AUR sa conduca tara, avand in vedere ca puterile globalistilor sunt tot mai mari. Din pacate nu Iohannis conduce tara, ci acei care il conduc pe el... :/
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.07.2023, 01:17:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Cam greu as vedea AUR sa conduca tara, avand in vedere ca puterile globalistilor sunt tot mai mari. Din pacate nu Iohannis conduce tara, ci acei care il conduc pe el... :/
Gândește-te că AUR va avea observatori în fiecare secție de vot din țară și sunt peste 20.000, greu să mai măsluiască procesele verbale PNL/PSD prin sate,comune, orașe medii și mici pe unde împărățesc de zeci de ani.

AUR poate obține un scor mare, cu 3 în față, condiția e să nu se fărâmițeze votul, ei să nu se lenevească, preoții, profesorii de religie, intelectualii creștini care stau sub acoperire de frica prigonitorilor vremii să se implice.

Fermentul creștin de la Referendumul pentru familie, luptătorii pentru libertăți din pandemie să strângă rândurile.

O altă condiție e ca omul de rând să câștige războiul psihologic cu presa care încearcă să-l înspăimânte, să-l demobilizeze sau să-l facă să nu se prezinte că oricum nu are rost.

Românul va fi liber abia atunci când nu intră la urnă cu vocea mălinbotului sau a cetepeului în cap, sau a altui pseudo elitist, ci cu conștiința lui.
Nu-mi comandă votul nici euronewsul, nici alți presari care se pretind ei quality dar nu știi de unde li se umple punga lor cu bani și de unde se alimentează.

Oricum dacă nu votăm și va fi mai rău, tot am ajutat răul să se instaureze nefăcând nimic să-l oprim, sau și mai rău prin vot greșit, am încurajat experimente toxice de tip neoliberalism prin încolonare în rândurile lor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.07.2023 at 01:23:32.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.07.2023, 09:48:47
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Oricum dacă nu votăm și va fi mai rău, tot am ajutat răul să se instaureze nefăcând nimic să-l oprim, sau și mai rău prin vot greșit, am încurajat experimente toxice de tip neoliberalism prin încolonare în rândurile lor.

Ar putea guverna AUR ca lumea, numai daca s-ar unii toate partidele de dreapta din Europa si ar castiga in orice tara, abia atunci poti sa zici ca dai o lovitura sub centura asupra globalistilor.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.07.2023, 10:07:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Zici tu că nu faci mișto, dar acuzi că e circărie efortul unor oameni care au investit bani de la nuntă și din cotizații în niște tiruri asamblate de români și pt niște oameni mai săraci, care nu au dispensar ca lumea aproape, sau sunt uitați sau nu-și permit, sau poate sunt tratați cu indiferență în spitalele din oraș, că n-au standarde de igienă.
S-au tot închis spitale, policlinici, Boc a tăiat în carne vie între 2009 și 2012, dar nu e singurul, aceste caravane ar trebui statul să le finanțeze ca să se facă o ecranare generală a sănătății populației, pe diabet, probleme cardiovasculare, chiar cancer la sân etc.

Mă uitam cum un doctor din Târgu Mureș venise din proprie inițiativă în Moldova cu caravana și făcuse el singur în vreo 11 ore, la foc continuu - zeci de EKG-uri fără să aibă tură de schimb ca la spitalul public.




Păi nu insinuez asta citesc numai de la tine, Streza, Necula și acum AUR și Simion, nu PNL care ne ruinează prin facturile la energie care-l ține pe Popescu ministru, care e un vătaf al intereselor economice austriece și o să simțim toți la iarnă la buzunar.

Chiar nu crezi că o să fie oameni care-și pierd locuința că la același consum sau chiar mai mic niște jeguri de speculanți au triplat factura sau au făcut-o de 5x mai mare prin speculă la bursă și taxe mascate în regimul de distribuție ?
Și evident dacă toți se înghesuie la lemne crește prețul și acolo.

PNL, USR si PSD ne-au băgat pe gât regimul draconic din pandemie, ei ne măresc taxele, vând resursă strategică care putea fi folosită să ne îmbunătățească nouă cetățenilor traiul, ne îndatorează, produc analfabeți prin legile învățământului, folosesc învățământul pt înregimentare ideologică woke, deci eu aici văd răul extern.
Ai zice ca numa baietii destepti din energie fura impreuna cu politrucii si bancherii aparati de statul politienesc justitiar securistoid privilegiat, insa iata ce am patit.

Merg spre servici si mi-era foame si trec pe langa Croco si dau de doua fastfooduri micute unde manca toti batranii si saracii. Intru si zic sa-mi iau ceva mancare de post. Miera sete si de o ciorba. Aleg de acolo si comand, o ciorba de tarhon, un polonic de pireu si unul de spanac. Mi le pune in tava de plastic si apoi in punga si zice: 49 roni. Cand aud mi se ridica parul pe spate de spaima amestecata cu furie. Fac un calcul: doi cartofi fierti si zdrobiti, 2-3 frunze de spanac tocate si fierte, niste orez amestecat cu niste clise de porc si tarhon cu apa (n-am stiut ce contine ciorba, credeam ca-i de legume). Cat sa coste productia? Pai cartofii sun 6 lei kg. Mie mi-a pus cam 200g deci 1,5 ron. Cu fierberea si amestecul sa zic inca 0,5 ron. Spanacul e 10ron kg. 2-3 frunze sunt cam 1,5 ron. Cu fierberea si tocarea inca 0,5 ron. Supa de tarhon formata din 100g clisa afumata 30ron kg 3ron, orez si tarhon inca 2 ron. Deci facand totalul avem 2+2+5=9ron. Daca pui un adaus pentru profit de 10% cat ar fi normal ar rezulta ce am comandat =10 ron. M-au taxat cu 50 ron ca am platit si punga de unica folosinta. In concluzie din pix si-au marit profiturile cu 40 ron fata de 1 ron cat era firesc la ce am comandat. Asta inseamna ca au marit pretul de 5 ori ca sa-si mareasca profiturile de 40 de ori.

Atunci cum sa nu te intrebi ce-i cu tzara asta de s-a umplut de hoti ce te ingrozesc cu tupeul si jecmaneala lor care a devenit un sport national?

Deci cum sa ceri pe ceva ce costa 10 roni cu profit cu tot 50 ron?

Pai daca as manca zilnic la acel fastfood ordinar, m-ar costa 1500 ron pe luna o singura masa. Daca as manca ceva si dimineata si seara m-ar costa cam 3000 ron pe luna. Unde sunt restul cheltuielilor obligatorii, apa, gunoi, canal, lift, curent, fond de rulment, impozite si taxe locale pe casa si masina, benzina, asigurari, transport?....

Iata ca am ajuns ca sa nu-ti ajunga 5000 ron pe luna salar si cu ei iti asiguri doar minimul necesar, nu tu concedii, nu tu alte cumparaturi.

In conditile in care un salar sau o pensie este inte 1000-2500 ron, rezulta ca suntem exterminati! De cine? Pai nu AUR e la putere de 34 de ani! Nu AUR au facut din Romania o colonie africana plina de cetateni europeni de rangul 2, 3, ... careia i se fura toate bogatiile pentru a fi primiti in Nato, UE si schenghen cu capul plecat luand lumina de la cezari! Daca pana in 89 ne fura neamul sovietic fara cruce al lui Putin, iata ca dupa 89 ne fura occidentul "crestin" si culmea e ca in ambele cazuri cei de la putere care faceau posibila jefuirea si distrugerea tarii erau romani: regimul, Groazea-Dejectie, Ceausecu, Iliesecu cu demoncratia originala, Constantinesecu, iar Iliesecu cu democratia de cumetrie, Basecu, Iohanisecu... si iata cum din 2024 precis intram in epoca de AUR asa cum ne-a fost prezis si scris de antihristii si ereticii care ne-au blestemat: "dar-ar comunismu-n voi pana va inghite epoca de AUR inclusiv". Cine stie deci ce nenorociri ne mai aduc si cei din AUR cu care voi vota, ca n-am cum sa nu votez cu ei sperand ca nu vor desavarsi si ei blestemul. Insa asa s-a intamplat mereu. Raul mai mic ales dupa ce a ajuns la putere a devenit brusc raul mai mare adeverind zicala ca raul mai mic e intotdeauna raul mai mare dupa formul pisicutza blanda zgariaza rau... fiindca n-are dresaj si joaca blandetea ca ipocritii, ca Zimbiliesecu mai draga animalule! Daca votezi cu astia care ne prigonsesc de 34 de ani stii ce o sa fie, stii ca rau mai mare nu poate sa fie decat cu ei la conducere. Cu AUR insa nu te astepti. N-o sa-ti vina sa crezi ca raul mai mic, brusc o sa devina raul mai mare... si n-are cum sa nu se intample asa din moment ce astia mai batrani o sa-i "ajute"... ca n-are cum fi altfel din moment ce sunt pe pozitii de sefi in toate domeniile strategice. O sa-i ajute sa arunce tara in prapaste, o sa arunce vina pe ei si dupa aia o sa "avem" o colonie dator vanduta pe sute sau mii de ani la care datoria le creste cu fiecare zi. Nu faci nimic dar creste datoria si ti se confisca tara cu colonie cu tot. Cum o sa te mai lupti sa dai hotii afara daca trupele nato sunt la tine acasa si comanda e la ei? Patim ca ruso-ucrainenii, si cu tara distrusa si vanduta si omorandu-ne ca prostii intre noi!

Deci io cu cine ati vrea voi sa votez pentru tara ca sa fie mai bine si nu mai rau pentru tara? Si la ce-mi foloseste daca-mi pierd sau imi vand sufletul la alti cezari-dumnezei ce ne implementeaza o tzara ca afara in loc sa ne implementeze o tara ca inauntru. Pai orice prost stie ca afara-i frig si urat, sateism laudaros viclean si desfranat, munci desarte pentru bani murdari cu care nu o sa poti sa-ti cumperi nici macar necesarul de mancare consumat pe munci.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.07.2023 at 10:10:43.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.07.2023, 11:42:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ai zice ca numa baietii destepti din energie fura impreuna cu politrucii si bancherii aparati de statul politienesc justitiar securistoid privilegiat, insa iata ce am patit.
Acolo se fură miliarde.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Merg spre servici si mi-era foame si trec pe langa Croco si dau de doua fastfooduri micute unde manca toti batranii si saracii. Intru si zic sa-mi iau ceva mancare de post. Miera sete si de o ciorba. Aleg de acolo si comand, o ciorba de tarhon, un polonic de pireu si unul de spanac. Mi le pune in tava de plastic si apoi in punga si zice: 49 roni. Cand aud mi se ridica parul pe spate de spaima amestecata cu furie. Fac un calcul: doi cartofi fierti si zdrobiti, 2-3 frunze de spanac tocate si fierte, niste orez amestecat cu niste clise de porc si tarhon cu apa (n-am stiut ce contine ciorba, credeam ca-i de legume). Cat sa coste productia? Pai cartofii sun 6 lei kg. Mie mi-a pus cam 200g deci 1,5 ron. Cu fierberea si amestecul sa zic inca 0,5 ron. Spanacul e 10ron kg. 2-3 frunze sunt cam 1,5 ron. Cu fierberea si tocarea inca 0,5 ron. Supa de tarhon formata din 100g clisa afumata 30ron kg 3ron, orez si tarhon inca 2 ron. Deci facand totalul avem 2+2+5=9ron. Daca pui un adaus pentru profit de 10% cat ar fi normal ar rezulta ce am comandat =10 ron. M-au taxat cu 50 ron ca am platit si punga de unica folosinta. In concluzie din pix si-au marit profiturile cu 40 ron fata de 1 ron cat era firesc la ce am comandat. Asta inseamna ca au marit pretul de 5 ori ca sa-si mareasca profiturile de 40 de ori.
E pipărat prețul, din păcate Clujul și alte orașe la care li se face reclamă pt ca samsarii imobiliari să taxeze niște pușcării de apartamente la 70.000 de euro, stau prinse în povara faptului că domnle e oraș bine cotat deci și prețurile trebuie umflate chiar la chestii de necesitate, o masă caldă.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci cum sa ceri pe ceva ce costa 10 roni cu profit cu tot 50 ron?

Pai daca as manca zilnic la acel fastfood ordinar, m-ar costa 1500 ron pe luna o singura masa. Daca as manca ceva si dimineata si seara m-ar costa cam 3000 ron pe luna. Unde sunt restul cheltuielilor obligatorii, apa, gunoi, canal, lift, curent, fond de rulment, impozite si taxe locale pe casa si masina, benzina, asigurari, transport?....
Ai uitat de niște taxe.
1 Inspecție tehnică periodică - ITP la mașină.
2.Răspundere civilă auto - RCA falimente patronate tot de guvernul P$D, mai nou vor să bage și la trotinete electrice și biciclete electrice:Se schimbă legea RCA. Cei care circulă cu biciclete și trotinete electrice vor trebui să-și facă polițe de asigurare
3. Impozitul pe muncă - angajatorul tău plătește 41% la stat pe lângă ce îți dă ție în mână
4. Taxele pe canalizare, când plouă e tot vina ta de cetățean că plouă și plătești apă meteorică.
5. Taxele mărite pentru extinderea pe fonduri europene, se construiește ceva nou la care x% e din bani europeni, automat o condiție e să crească prețul la bilete dacă se schimbă niște linii de tramvai, prețul la metru cub de apă pt că se trage apă în județ la sate.

Unele proiecte europene sunt fără rost, că s-au mai făcut lucrări în ultimii 10-15 ani în aceleași locuri, doar ca să se umfle primarul cu rata de absorbție pe proiecte.

6. Rovinieta care va fi mai scumpă în funcție de distanță.

7. Taxa pentru cititoare de la distanță ale energiei termice, care vor fi obligatorii și întreținerea lor lunară va avea o taxă care va tot crește probabil.

Legea prin care contoarele inteligente pentru energie termică devin obligatorii, până pe 31 decembrie 2023, în imobilele de tip condominiu, promulgată

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Iata ca am ajuns ca sa nu-ti ajunga 5000 ron pe luna salar si cu ei iti asiguri doar minimul necesar, nu tu concedii, nu tu alte cumparaturi.
Dacă ai și copii și plătești meditații, after school, un sport, un instrument muzical, te-ai ars statul te bate ca pe hoții de cai.


Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
In conditile in care un salar sau o pensie este inte 1000-2500 ron, rezulta ca suntem exterminati!
Păi bătrânii din România încă au casele lor și nu plătesc chirie, dacă ar mai trebui să plătească și o chirie de 300 de euro la oraș, la revedere viață în orașe unde măcar ai acces rapid la spitale.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Cine stie deci ce nenorociri ne mai aduc si cei din AUR cu care voi vota, ca n-am cum sa nu votez cu ei sperand ca nu vor desavarsi si ei blestemul. Insa asa s-a intamplat mereu. Raul mai mic ales dupa ce a ajuns la putere a devenit brusc raul mai mare adeverind zicala ca raul mai mic e intotdeauna raul mai mare dupa formul pisicutza blanda zgariaza rau... fiindca n-are dresaj si joaca blandetea ca ipocritii, ca Zimbiliesecu mai draga animalule! Daca votezi cu astia care ne prigonsesc de 34 de ani stii ce o sa fie, stii ca rau mai mare nu poate sa fie decat cu ei la conducere. Cu AUR insa nu te astepti.
Ce poate fi mai rău de atât, trebuie să punem punct influenței austriecilor în economia României, nu suntem o rămășiță izolată a imperiului habsburgic, Austria nu reprezintă nimic nici militar, nu e o putere hegemonică, am adus-o noi în casă prin ticăloșia lui Năstase-Tăriceanu și alții care au nenorocit industria energetică a României.
Nici acum n-au plătit toate miliardele pt privatizarea PETROM și așa pe un tarif foarte mic raportat la valoarea lui.
Hidroelectrica nu trebuie vândută pe model Petrom că se alege praful de prețurile la electricitate.

Scumpești electricitatea, serele de legume se încălzesc și irigă cu electricitate, fabricile, magazinele, școlile, bibliotecile, spitalele, distrugi tot.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.07.2023 at 12:29:50.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.07.2023, 14:23:40
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
La Europarlamentare a prezentat CV-ul său, toate acțiunile civice și caritabile de ex și strângere de fonduri pt liceul Lucian Blaga din Tiraspol singurul cu predare în lb română, a adus mii de oameni din Basarabia să viziteze România.
Și cu toate astea vedem că rezultatul politic este zero barat, pentru că subiectul pur și simplu nu face parte din programul de guvernare. Deci subiectul cu care Simion a ținut cel mai mult să fie identificat, deși nu pe bună dreptate și vedem foarte bine acum că era vorba doar despre folosirea temporară a unei propagande care să sensibilizeze români care cunosc anumite interese naționale românești autentice, vedem că nici măcar nu apare în program, nici explicit și nici prin diverse componente preliminare, diverse etape intermediare care ar putea duce la reunificarea Moldovei de Est cu România.

Mai mult, dacă se urmărește atent, se vede că logoul folosit în pdf-ul despre programul de guvernare nu face nicio referire nici el la logoul pe care AUR încă îl menține oficial. Vedem doar o Românie între granițele actuale, iar lozinca de bază este „Reconstruim România”, deci nici din logouri nu reiese că s-ar urmări ceva vizavi de Moldova de Est în sensul vechilor teme susținute ani și ani de zile, nu doar de Simion, ci și de Claudiu Târziu și probabil și de alții.

Eu îți spun sigur că vorbim despre o chestie foarte gravă, care, pentru oamenii care urmăresc cât de cât spațiul politic și în special zona naționalistă și conservatoare, este un argument atât pentru autodiscreditarea partidului, dar și a persoanelor din conducere, și mă refer în special la Claudiu Târziu și George Simion.

Faptul că presa antiromânească nu se sesizează cu privire la așa ceva, că ei oricum nu dau doi bani în general pe niciun interes național simbolic, asta nu înseamnă că partidul și conducerea lui au dreptul să îi prostească în asemenea hal pe votanți, atât foștii votanți, cât și pe cei viitori, iar eu personal am votat AUR în 2020 și pentru că susțineau această temă fundamentală. Sper că poți să mă înțelegi că eu nu doar ca intelectual obiectiv, dar și ca fost votant AUR nu pot să accept o asemenea batjocură la adresa inteligenței mele și a altora.
Reply With Quote
Răspunde