Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 24.06.2013, 19:28:10
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu chiar. Animalele au creierul emotional, pe el se bazeaza. Cu alte cuvinte, pe instincte. Cand pisica vegheaza gaura soarecelui o face din instinct, nu ptr. a facut ea planuri strategice. Au si putin atasament de semenii lor, adica cand un alt caine moare, cainele ramas in viata il plange, la fel si pisica si asa.
Un atasament este.

Si oamenii au creierul emotional, dar au si cortexul pre-frontal, adica partea din fata, care lipseste la animale. Deaia aveam fruntea lata. Creierul rational, care trece prin ratiune semnalele venite de la creierul emotional. Insa acest creier se dezvolta in timp, pe la 21-25 de ani. In adolescenta, oamenii se bazeazea mai mult pe partea emotionala, decat pe cea rationala, de aceea fraza: "adolescentii nu gandesc" este adevarata.

Oamenii au ratiune, animalele instincte.
*
Sunt sfinti care ajutau animele ranite pe care la intalneau in cale. Sfinti care au avut ca si protectori animele salbatice.
Emotionanta este in acest sens povestirea leului vindecat de Sfantul Gherasim de la Iordan.

"Sfântul Gherasim și leul Iordan

Următorul popas îl facem la Mănăstirea Sfântul Gherasim de la Iordan.
Acesta a viețuit aici prin secolul șase. A dus o viață plăcută lui Dumnezeu. Viața monahală era foarte aspră. Părinții începători făceau diferite ascultări iar când deveneau mai sporiți se nevoiau în pustietate în deplină tăcere. Mâncau doar pâine și apă nu consumau fiertură și se ocupau cu lucrul de mână. Duminica veneau în mănăstire, participau la Sfânta Liturghie, se spovedeau, se împărtășeau, primeau hrană fiartă și puțin vin.
Sfântului Gherasim a fost slujit de un leu așa ca și cum l-ar sluji un om. Se povestește că umblând prin pustiul Iordanului a întâlnit un leu bolnav, care i-a arătat piciorul umflat în care intrase un ghimpe mare.
Animalul se uita spre stareț cu ochi blânzi, parcă rugându-l să-l vindece. Văzându-i suferința i-a scos spinul, curățându-i rana care se infectase. L-a pansat cu o cârpă și i-a dat drumul să plece. După ce s-a vindecat a rămas lângă stareț ca un ucenic, umblând după dânsul ori unde se ducea. Părinții aveau un catâr folositor la cărat apă de la râul sfânt Iordan, pentru folosul obștii. Sfântul Gherasim a poruncit să dea catârul în seama leului, să umble cu el și să-l pască pe lângă apa curgătoare. Într-una din zile, acest a s-a îndepărtat în timp ce leul dormea la soare. Trecând din Arabia un om cu cămile, a văzut catârul, l-a prins, apoi l-a luat cu animalele sale. Leul a venit în mănăstire singur. Starețul crezând că leul a mâncat animalul îi vorbi ca unui frate spunându-i că va trebui să care apă de la Iordan în locul măgarului. Cu un vas mare în spate regele animalelor făcea întocmai cum i se se poruncise. Un soldat venind în mănăstire să se roage a fost impresionat de această ascultare făcută de animal. Le-a dat trei galbeni părinților să cumpere un catâr și pentru a elibera leul de această robie.
Negustorul care furase leul trecând spre cetatea Ierusalimului pe același drum avea cu el și catârul mănăstirii. Leul a recunoscut animalul de cum l-a văzut și s-a repezit la el. Hoțul a fugit îngrozit iar falnicul rege al animalelor a luat de frâu micul cărăuș legat împreună cu cele trei cămile ce purtau în spate desăgi cu grâne și l-a dus la stareț. Mare bucurie au avut de găsirea acestuia. De atunci leul a fost numit
Iordan. El a stat în mănăstire cinci ani după care a plecat. La o vreme când a revenit starețul murise. Un viețuitor l-au dus la mormântul sfântului. Dându-și seama că cel ce-i fusese stăpân și binefăcător nu mai este, Iordan a murit pe loc. Prin această întâmplare Dumnezeu a dorit să preamărească pe cel ce L-a preamărit pe El, adică pe Sfântul Cuviosul Gherasim, nu numai în viață, ci și după moartea sa.
Se spune că din Mănăstirea Sfântul Gherasin de la Iordan, cu post și cu rugăciune, a trecut Preotul Zosima de cealaltă parte a Iordanului s-o împărtășească pe Maria Egipteanca ce a postit mai bine de patruzeci de ani în pustie și a devenit sfântă."
( din cartea De florii in tara lui Iisus" de D.S)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 24.06.2013, 20:13:32
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur ca este un atasament dar este unul construit pe reflexe.
Omului, ca fiinta superioara ii vine foarte usor sa formeze/conditioneze aceste reflexe afective, practic manipuleaza animalul.
Insa fara conotatii morale negative (in general) - pentru ca asa au fost lasate lucrurile de la Dumnezeu.
Nu neaparat manipuland, in sens negativ. Bunica de la tara avea caine si mereu cand mergeam la ea cainele topaia si face ture de intampinare si era numai langa mine. Si nu locuiam acolo, ci mergeam o data pe saptamana/luna.

Un atasament exista si cred ca putin mai mult decat simple reflexe, dar in nici un caz la nivelul la care tot spun unii oameni. Am vazut pe un canal despre animale, un "medium" care stia ce gandesc animalele si le spunea stapanilor ce gandeau ele si ce simteau si ce sa faca stapanii. Aia e deja nebunie. Sau oameni care isi duc cainii la frizerie, la piscina, le fac nunta, le cumpara haine, dorm cu ele in pat, le pupa toata ziua, mananca cu ele pe masa. Si majoritatea care fac asa sunt femei, nu barbati.
Citat:
Sursa acestei informatii?

EU ma indoiesc.
Se dezvolta in masura in care este educational incurajat sa se dezvolte.
La unii nu se dezvolta cine stie ce, probabil, pana mor.
Sursa: "The Femal Brain", "The Male Brain" de Brizendine, Louann Md
"Hooked: New Science on How Casual Sex is Affecting Our Children" de Bush, Freda McKissic; McIlhaney Jr., Joe S.
Autorii de mai sus sunt medici.

Cartile dl.Virgiliu Gheorghe si sursele mentionate de el.
*
Eu vorbeam despre cand se dezvolta in mod normal creierul ca si organ, cand ajunge la maturitate, cand are capacitatea sa proceseze rational toate informatiile si sa blocheze instincteze primare (ma refer mai ales la cele sexuale). Cum functioneaza creierul la 16 ani si cum functioneaza la 21. Am spus la modul general. Ca parintele si profesorii nu iau in seama aceste lucuri, poate afecta. Eu vroiam sa subliniez faptul ca omul are creierul rational si creierul emotional, iar animalul doar pe cel emotional.

De ce crezi ca in State tanarul are voie alcool si sa voteze abia la 21 de ani? Sau companiile de inchiriat masini, nu accepta clienti sub 25 de ani.

E adevarat ca unii oameni nu se dezvolta cum trebuie, dar asta tine de mediu, nu de organ. Cortexul prefontal il are tot omul. Acum, ca sufera leziuni in copilarie, ca nu este stimulat sa se dezvolte la maxim, ca mediul nu este propice, ca consuma televizor, alcool si droguri, e alta poveste.
Dar se poate ameliora situatia sau sa se schimbe complet, dar aici intervine metanoia si Biserica.

Citat:
Si..?
Asta inseamna ca nu e gresit cand vezi un animal ranit si ii ingrijesti ranile. Asa cum si taranul cheama veterinarul sa ii ingrijeasca vaca sau calul bolnav.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 24.06.2013, 20:23:30
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Emotionanta este in acest sens povestirea leului vindecat de Sfantul Gherasim de la Iordan.
Foarte frumos. :)

Eu ma gandisem la Sf.Fanurie, la Pr.Arsenie Boca, la Sf. Mucenic Vlasie si la Rugaciunea Sfantului Modest pentru animale.

De Pr.Arsenie Boca nu stiu sa fi vindecat animale, dar stiu ca era prieten cu ursii.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 24.06.2013, 22:06:22
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pisicuța mea a murit în seara asta. Nu mai face obiectul discuției de față.
Ai o inima mare, draga Mirela! Sper ca Domnul sa-ti daruiasca, de acum, doar:
Bucurii!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 24.06.2013, 22:10:14
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Inteleg de ce v-au lasat clientii.
Iar daca decizia a fost inversa, va felicit chiar. :)
Care clienți? ...

Last edited by cezar_ioan; 25.06.2013 at 06:27:12.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 25.06.2013, 19:58:42
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Emotionanta este in acest sens povestirea leului vindecat de Sfantul Gherasim de la Iordan.

"Sfântul Gherasim și leul Iordan

Următorul popas îl facem la Mănăstirea Sfântul Gherasim de la Iordan.
Acesta a viețuit aici prin secolul șase. A dus o viață plăcută lui Dumnezeu. Viața monahală era foarte aspră. Părinții începători făceau diferite ascultări iar când deveneau mai sporiți se nevoiau în pustietate în deplină tăcere. Mâncau doar pâine și apă nu consumau fiertură și se ocupau cu lucrul de mână. Duminica veneau în mănăstire, participau la Sfânta Liturghie, se spovedeau, se împărtășeau, primeau hrană fiartă și puțin vin.
Sfântului Gherasim a fost slujit de un leu așa ca și cum l-ar sluji un om. Se povestește că umblând prin pustiul Iordanului a întâlnit un leu bolnav, care i-a arătat piciorul umflat în care intrase un ghimpe mare.
Animalul se uita spre stareț cu ochi blânzi, parcă rugându-l să-l vindece. Văzându-i suferința i-a scos spinul, curățându-i rana care se infectase. L-a pansat cu o cârpă și i-a dat drumul să plece. După ce s-a vindecat a rămas lângă stareț ca un ucenic, umblând după dânsul ori unde se ducea. Părinții aveau un catâr folositor la cărat apă de la râul sfânt Iordan, pentru folosul obștii. Sfântul Gherasim a poruncit să dea catârul în seama leului, să umble cu el și să-l pască pe lângă apa curgătoare. Într-una din zile, acest a s-a îndepărtat în timp ce leul dormea la soare. Trecând din Arabia un om cu cămile, a văzut catârul, l-a prins, apoi l-a luat cu animalele sale. Leul a venit în mănăstire singur. Starețul crezând că leul a mâncat animalul îi vorbi ca unui frate spunându-i că va trebui să care apă de la Iordan în locul măgarului. Cu un vas mare în spate regele animalelor făcea întocmai cum i se se poruncise. Un soldat venind în mănăstire să se roage a fost impresionat de această ascultare făcută de animal. Le-a dat trei galbeni părinților să cumpere un catâr și pentru a elibera leul de această robie.
Negustorul care furase leul trecând spre cetatea Ierusalimului pe același drum avea cu el și catârul mănăstirii. Leul a recunoscut animalul de cum l-a văzut și s-a repezit la el. Hoțul a fugit îngrozit iar falnicul rege al animalelor a luat de frâu micul cărăuș legat împreună cu cele trei cămile ce purtau în spate desăgi cu grâne și l-a dus la stareț. Mare bucurie au avut de găsirea acestuia. De atunci leul a fost numit
Iordan. El a stat în mănăstire cinci ani după care a plecat. La o vreme când a revenit starețul murise. Un viețuitor l-au dus la mormântul sfântului. Dându-și seama că cel ce-i fusese stăpân și binefăcător nu mai este, Iordan a murit pe loc. Prin această întâmplare Dumnezeu a dorit să preamărească pe cel ce L-a preamărit pe El, adică pe Sfântul Cuviosul Gherasim, nu numai în viață, ci și după moartea sa.
Se spune că din Mănăstirea Sfântul Gherasin de la Iordan, cu post și cu rugăciune, a trecut Preotul Zosima de cealaltă parte a Iordanului s-o împărtășească pe Maria Egipteanca ce a postit mai bine de patruzeci de ani în pustie și a devenit sfântă."
( din cartea De florii in tara lui Iisus" de D.S)
Nu mai stiu ce sfint din Egipt, parca insusi Sf. Antonie cel Mare, a vindecat de orbire puiul unei hiene. Drept care mama puiului ii aducea in mod regulat pielea vinatului, spre a se inveli cu ea in noptile reci din desert.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 02.07.2013, 16:08:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Ai o inima mare, draga Mirela! Sper ca Domnul sa-ti daruiasca, de acum, doar:
Bucurii!
Doamne ajuta! Multumesc frumos. Asemenea si tie iti doresc. :)
PS: Ma bucur ca ai revenit pe forum.

Last edited by mirela.t; 02.07.2013 at 16:10:16. Motiv: PS
Reply With Quote
  #118  
Vechi 02.07.2013, 22:16:28
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
PS: Ma bucur ca ai revenit pe forum.
Multumesc frumos, Mirela, insa o sa postez mai rar ca sa nu deranjez prea tare.
Ma multumesc sa mai cetesc ceva pilde, ceva povestiri si vorbe de duh care sa-mi
atinga inima asta neroada. Ca nu numai ca e pietroi de nesimtita, da' mai e si neroada. Auzi tu, in loc sa-i placa teologie inalta, ei ii plac pildele, povestile cu talc si altele asemenea. Neroada, neroada de tot, auzi pretentie la ea, sa-i ceteasca numai pe cei la care simte caldura! P-aialalti nu vrea, incapatanata rau, cica omul fara iubire e doar alama sunatoare! Pai ea ce e? Un pietroi mare si nerod. Da' oare o invata ceva?
Bucurii!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 09.10.2013, 07:49:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Angry permite biserica otravirea si alte acte de cruzime fata de animale?

Frati crestini, sunt destul de frecvent solicitata pt sfaturi si solutii pentru a scapa de animale nedorite (caini, pisici, cartite, dihori, etc). La vanzare nu am (si nu am voie) decat insecticide si raticide. Ei si atunci clientii au impresia ca eu as fi obligata si sa-i ajut cu sfaturi si solutii care mai de are mai ...dragute: era un insecticid bun pe vremuri, regent, daca ar da la niste pisic, oare?...dar daca le pune la sobolani soda caustica, ce ziceti, din experienta dvs? Fratilor, nu am astfel de experiente ucigase si nu vreau sa imi dezvoltastfel fantezii distructive! Credeti ca sunt obligata, crestineste, am datoria sa va ajut in astfel de probleme? Ei bine, imi pare rau, inseamna ca nu sunt asa bun crestin...Afara de-asta nu stiu daca legea sanitar veterinara imi permite sa va furnizez asemenea informatii. Dvs vreti sa otraviti animale pe care altii le vor duce la colegii mei care se vor chinui sa le salveze. Chiar daca unii poate se vor bucura ca au de lucru, majoritatea n-o vor face pt ca sansele lor de reusita nu vor fi prea grozave. Chiar daca stiu care cea mai "fatale' substanta pt caini si pisici nu sunt sigura ca e bine sa va spun. desi uneori sunt ispita sa o fac, va repet ma tem ca legea nu imi permite si pot sa imi pierd jobul. Daca ei imi dau ok-ul atunci ma mai gandesc, dar tot nu am convingerea 'morala" ca e bine sa o fac. Pt dvs spuneti ca e "crestineste ' sa ajuti omul, nu animalele, dar, dincolo de perspectiva foarte limitata a unora, lumea asta nu poate functiona decat intr-un anume echilibru intre vietuitoarele ei, pe care de obicei omul il strica. Omul care se crede dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, o sa fie asa abia atunci cand o sa inteleaga cum functioneaza lumea asta si n-o s-o mai strice doar pentru ca crede el ca e indreptatit s-o faca, ca e stapanul ei.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 09.10.2013, 07:51:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Angry permite biserica otravirea si alte acte de cruzime fata de animale?

era acealsi lucru, dublat. continui altadata.

Last edited by fallen; 09.10.2013 at 08:00:05.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46