Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.12.2009, 19:25:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Iertati-ma si pe mine

Iertati-ma toti cei care nu ati fost de acord cu mine si v-am suparat fara sa vreau.
Iertati-ma toti cei cu care am fost zeflemitoare, ironica..

In mod special, iarta-ma, Andrei Cozia, cu tine am fost des ironica si f des te-am ispitit sa-mi dai raspunsuri grabite si negandite.
Dar nu-ti pot promite ca nu mai fac.. nu o fac cu rautate (eu sunt destul de ironica de felul meu si plina de mandrie, dar cred ca tu, ca un frate bun, ma vei ierta)

Iarta-ma Om Bun ca te-am "atacat" demult cand ai vorbit despre infidelitate. Acum stiu ca esti om bun :).

Iarta-ma Sophia, ca poate ai crezut uneori ca te critic. Ei bine, nu te-am criticat :). (Tu esti f sensibila la opiniile celorlalti.)

Si toti ceilalti pe care i-am iritat.. (nu dau nume ca sa nu nasc noi discutii.. dar stiu ca i-am enervat pe multi prin pozitia mea care nu's de ce pare radicala. Nu sunt radicala, sunt.. vai de capul meu).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.12.2009, 19:26:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu are sens sa tot repeti Iarta-ma..daca nu te tii de cuvint.

Copiiilor la scoala le repet incontinuu acest lucru.
Cum sunt prinsi cu o cotzcarie cum spun imediat iertati!, iertati, ..nu se va mai intimpla niciodata, si dupa citeva minute sau in cazul nostru dupa citeva postari mai cuminti iar se da cu muci-n fasole si jignim, desconsideram.

Asta ce mai este fratilor?
Pune-ti mina pe dictionarul explicativ pentru a putea PATRUNDE sensul acestui cuvint!
Este de preferat sa nu spunem nimic DACA NU NE PUTEM TINE DE PROMISIUNE
Unde este iubirea de care se tot face atita caz de unii si altii dar in fapt...ne sta in git?
Da, desigur, iarta-ma ca-mi cer iertare.
:).
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.12.2009, 19:56:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

In mod special, iarta-ma, Andrei Cozia, dar cred ca tu, ca un frate bun, ma vei ierta)

.
Eu cu tine nici nu m-am suparat, de ce?, pentru ca te inteleg. :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.12.2009, 21:39:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Și mie mi-au dat lacrimile citind postările voastre.Mi-am amintit câteva întâmplări legate de forum.Deschisesem un topic intitulat "Bătrânii".Am folosit de mai multe ori cuvântul"sincer".Cineva și-a făcut cont(pe care imediat l-a șters) cu acest username"sincer" și mi-a scris un mesaj care suna cam așa"vrei să fiu sincer? o cam faci pe deșteapta".Nu am răspuns la mesaj dar m-am gândit mult la cele scrise și am ajuns la concluzia că ar putea să aibă dreptate persoana care mi-a scris!
Nu vreau să par ceea ce nu sunt iar dacă am lăsat această impresie cuiva,dacă am părut că vreau să fiu sofisticată sau mai erudită decât sunt voi spune din nou IERTAȚI_MĂ.
Dacă am ceva în plus față de majoritatea userilor este doar vârsta (dar nu cea duhovnicească unde sunt copil mic !).

Andrei spuneai în postarea de mai sus că ne cerem asemenea copiilor iertare și iar greșim.
învățătura Sfinților Părinți ne învață să iertăm "de șaptezeci de ori câte șapte" sau "de câte ori ai greșit ridică-te și te vei mântui".
Ce este mai bine oare să greșim și să ne cerem iertare sau să greșim mereu și să nu cerem niciodată iertare?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.12.2009, 22:02:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul

Andrei spuneai în postarea de mai sus că ne cerem asemenea copiilor iertare și iar greșim.
învățătura Sfinților Părinți ne învață să iertăm "de șaptezeci de ori câte șapte" sau "de câte ori ai greșit ridică-te și te vei mântui".
Ce este mai bine oare să greșim și să ne cerem iertare sau să greșim mereu și să nu cerem niciodată iertare?

Dragele mele Dorina si Jeni, nu despre voi era vorba, dar daca tot ai amintit de iertaRE, sa nu uitam ca una este sa IERTI( si asta da, din iubire se face de jdemii de ori si alta este sa-ti tot ceri iertare repetind ca un papagal dupa care sa iar sa continui sa lovesti in aproapele tau)
Asemenea atitudine cere tratament, nu iertaREA in sine

Last edited by andreicozia; 11.12.2009 at 22:04:22.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.12.2009, 12:16:56
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Daca Domnul nostru Iisus Hristos ar fi aici, noi l-am crucifica...din nou...cu atitudinea noastra.
Oare unde ne este dragostea, iertarea, parerea de rau ca L-am ofensat pe El si pe fratii nostri?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.12.2009, 18:28:38
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dragele mele Dorina si Jeni, nu despre voi era vorba, dar daca tot ai amintit de iertaRE, sa nu uitam ca una este sa IERTI( si asta da, din iubire se face de jdemii de ori si alta este sa-ti tot ceri iertare repetind ca un papagal dupa care sa iar sa continui sa lovesti in aproapele tau)
Asemenea atitudine cere tratament, nu iertaREA in sine
Eu sunt, inca, in "tratament".Iertati-ma!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.12.2009, 20:05:25
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
Eu sunt, inca, in "tratament".Iertati-ma!
Ești de foarte mult pe forum dar eu nu cred că ai supărat vreodată pe cineva.
Pentru oamenii care au dobândit puțină smerenie a spune acest cuvânt fermecat este foarte ușor.
Pentru cei mândri este anevoie sau imposibil.
Se spune că diavolul dacă ar spune IARTĂ_MĂ s-ar transforma imediat într-un înger minunat.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.12.2009, 20:50:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ești de foarte mult pe forum dar eu nu cred că ai supărat vreodată pe cineva.
Pentru oamenii care au dobândit puțină smerenie a spune acest cuvânt fermecat este foarte ușor.
Pentru cei mândri este anevoie sau imposibil.
Se spune că diavolul dacă ar spune IARTĂ_MĂ s-ar transforma imediat într-un înger minunat.
Greșești Dorina ! Greșești mult de astă dată ! Greșești și judeci 95% din cei aflați pe acest forum , numai pentru simplu fapt că nu stau la coadă la topicul deschis de tine să voteze IERTAREA ! Îmi pare tare rău de felul în care JUDECI de astă dată . Smerenia implică și tăcere și dragoste și iertare . . . Ultima dată în urmă cu ceva zile la Topicul Aniversări , mi-am cerut și scuze și iertare ,dar atitudinea ta a fost extrem de ciudată ! Dar te iert, precum și eu am cerut iertare acolo și nu numai . Mândria, iertare te rog , este ceva mai mare din partea ta de astă dată, punând la colț pe cei ce nu vor , dintr un motiv sau altul, să-ți răspundă aici . Toți sunt iertători și păcătoși Dorina , cel puțin pe acest forum. Ce mă bucură imens, este venirea multor membrii noi ce ne sunt de un real folos aici . Revenind la iertare , te întreb pe tine , este firesc ca atunci când îți ceri iertare de mai multe ori față de cineva de aici , spre exemplu, să fi tratat cu ignoranță, superioritate și dispreț ? În final, te rog mult să-i scuzi și să-i nu-i judeci pe cei ce nu vin aici să-și pună semnătura pe lista de iertare ! Sunt convins că în spatele nostru sunt mulți alții cu mult mai vrednici ca noi, cu mult mai multă iubire și bun simț, dar care preferă tăcerea . Te rog să-i scuzi și să-i nu-i judeci într-un fel sau altul .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.12.2009, 21:11:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Greșești Dorina ! Greșești mult de astă dată ! Greșești și judeci 95% din cei aflați pe acest forum , numai pentru simplu fapt că nu stau la coadă la topicul deschis de tine să voteze IERTAREA ! Îmi pare tare rău de felul în care JUDECI de astă dată . Smerenia implică și tăcere și dragoste și iertare . . . Ultima dată în urmă cu ceva zile la Topicul Aniversări , mi-am cerut și scuze și iertare ,dar atitudinea ta a fost extrem de ciudată ! Dar te iert, precum și eu am cerut iertare acolo și nu numai . Mândria, iertare te rog , este ceva mai mare din partea ta de astă dată, punând la colț pe cei ce nu vor , dintr un motiv sau altul, să-ți răspundă aici . Toți sunt iertători și păcătoși Dorina , cel puțin pe acest forum. Ce mă bucură imens, este venirea multor membrii noi ce ne sunt de un real folos aici . Revenind la iertare , te întreb pe tine , este firesc ca atunci când îți ceri iertare de mai multe ori față de cineva de aici , spre exemplu, să fi tratat cu ignoranță, superioritate și dispreț ? În final, te rog mult să-i scuzi și să-i nu-i judeci pe cei ce nu vin aici să-și pună semnătura pe lista de iertare ! Sunt convins că în spatele nostru sunt mulți alții cu mult mai vrednici ca noi, cu mult mai multă iubire și bun simț, dar care preferă tăcerea . Te rog să-i scuzi și să-i nu-i judeci într-un fel sau altul .
"Am învățat că oricât de bun îți este un prieten
Oricum te va răni din când în când
Iar tu trebuie să-l ierți pentru asta.
Am învățat că nu este întoseauna deajuns să fii iertat de alții
Câteoadată trebuie să înveți să te ierți pe tine însuți"(Octavian Paller)

Să știi dragă prietene Cristian că ideia deschiderii acestui topic mi-a venit atunci când am citit postarea ta de pe topicul "Aniversări ..."Am gândit cam așa ...dacă este un topic cu aniversări de ce nu ar fi și unul cu iertări..!!!
Nici nu-ți imaginezi cât de simplă și practică sunt! Nu am avut intenția de a supăra pe nimeni .Vă iubesc pe toți și sunt convinsă că și voi pe mine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu iarta dar nu uita ladyanda Generalitati 22 06.06.2011 21:05:52
iarta-ma sunt tanar maria32 Generalitati 0 18.02.2011 20:35:06
Scuze, iarta-ma, nu pot Florin-Ionut Din Noul Testament 34 01.01.2011 21:59:48
Doamne iarta militari BogdanBogdan Generalitati 18 22.03.2008 20:29:18
Doamne iarta-ne pe noi pacatosii si ne miluieste serb_crina Preotul 3 04.12.2007 21:54:16