Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2009, 01:57:17
racismdude
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre nazisti

voi credeti ca e gresit ce fac nazisti din ziua de azi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.08.2009, 02:03:46
antonio antonio is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Locație: Italia
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru antonio
Implicit

Citat:
În prealabil postat de racismdude Vezi mesajul
voi credeti ca e gresit ce fac nazisti din ziua de azi?
Pai ce fac nazistii?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.08.2009, 04:01:54
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Pai fac demonstratii si se incaiera cu politia, negrii, tiganii, homosexualii si cu strainii in general. Au avut loc si crime destul de odioase.
Orice om normal crede ca ceea ce fac e gresit, intrebarea ta e mai mult retorica sper.
Desi am unele dubii din cauza nickname-ului ales de tine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.08.2009, 12:33:08
antonio antonio is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Locație: Italia
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru antonio
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan4 Vezi mesajul
Pai fac demonstratii si se incaiera cu politia, negrii, tiganii, homosexualii si cu strainii in general. Au avut loc si crime destul de odioase.
Orice om normal crede ca ceea ce fac e gresit, intrebarea ta e mai mult retorica sper.
Desi am unele dubii din cauza nickname-ului ales de tine.
Ai dreptate. Dar sa nu uitam ce fac tiganii, negrii si homosexualii.

1) Tiganii in ultimele luni:

Doua clanuri de tigani s-au impuscat in Slobozia. Seful Politiei bea cu infractorii.

http://ro.altermedia.info/minoritati...rii_15106.html


Se macelaresc in strada

http://www.libertatea.ro/stire/se-ma...da-253641.html


Premierul slovac considera ca exista multi tigani infractori

http://ziarulfaclia.ro/Premierul-slo...fractori+29957


Vanzatorii de copii

http://www.adevarul.ro/articole/vanz...-de-copii.html


Un bărbat din localitatea băcăuană a murit sâmbătă noapte, după ce a fost înjunghiat în inimă de mai mulți atacatori. [...]

http://www.antena3.ro/stiri/romania/...sti_75608.html


Romii din Tandarei dau batai de cap autoritatilor pariziene

http://www.ziare.com/Rromii_din_Tand...ne-800875.html

Am fost si eu in Paris. Nu poti sa te intinzi pe iarba sub Tour Eiffel ca vin peste tine.


O femeie de etnie tiganeasca a lovit un politist francez cu un bebelus

http://lupta-ns.blogspot.com/2009/06...-lovit-un.html


Tiganii fac legea la Uliuc: o familie a fost jefuita, iar un copil a fost bagat in spital.

http://www.frontpress.ro/?p=3236


Conflict intre rromi si locuitorii din zona Radeana

http://www.frontpress.ro/?p=3306


Sibiu: tanar ucis in inima cu cutitul de 2 tigani.


http://lupta-ns.blogspot.com/2009/06...-inima-de.html


Ei ne-au reprezentat la Festvalul International de folclor

http://www.libertatea.ro/stire/ei-ne...or-247848.html


Tiganii ii scriu presedintelui Napolitano (Italia)

Primarul localitatii Piotello:
"Noi am reușit să găsim o soluție pentru opt familii rom, 49 de persoane, care au primit rulote și au fost cazați pe un teren al primăriei. Datorită unei finanțări de jumătate de milion de euro ne-am luat angajamentul de a ajuta aceste persoane să își găsească un loc de muncă și oasă"

http://www.adevarul.it/stiri/actuali...lui-napolitano

Tata a venit cu o punga in Italia. La fel ca alte sute de mii de romani. Si acum, multumesc lui Dumnezeu, avem casa si tot ce ne trebuie. Dar el a lucrat de la inceput, onest, nu parazitand pe urma statului italian.




Sute de maghiari din Sanmartin urmariti penal pentru conflictul cu romii

http://www.gardianul.ro/Sute-de-magh...i-s142483.html

Oare de ce au si maghiarii probleme cu ei?




Aici o parere a celor din ND despre problema tiganeasca:

De C.G., de pe ND Blog [COLOR=#ff0000]A recunoaste existenta problemei tiganesti nu ne face rasisti. Problema tiganeasca nu are nimic de a face cu rasismul asa cum am fost invatati sa credem. Si asta pentru ca responsabili pentru problema tiganeasca nu sunt toti tiganii, ci doar o parte a acestei etni, daca sunt un procent mic sau mare, presupun ca stiti raspunsul. De asemenea responsabili pentru aceasta problema sunt si romanii tiganizati, care se comporta asemeni tiganilor la care m-am referit anterior.[/COLOR]
Din miile de probleme pe care le are Romania, aceasta e una a carei rezolvare trebuie sa aiba prioritate. Din pacate ne confruntam cu dictatura minoritatilor impusa de UE, care nu ne permite sa spunem lucrurilor pe nume. E evident faptul ca in randul tiganilor exista o infractionalitate ridicata, dar daca spunem adevarul riscam sa fim catalogati drept rasisti.
Problema tiganeasca poate fi impartita in 5 mari aspecte:
1.Gradul ridicat de infractionalitate in randul tiganilor: Crimele, jafurile, violurile si cersetoria fac parte din stilul de viata al anumitor tigani. In anumite zone este deja periculos sa mai iesim pe strada daca nu avem pielea inchisa la culoare, riscand sa ne trezim inconjurati de 10-20 de tigani cu cutite in maini. S-a ajuns atat de departe incat anuumite orase, precum Craiova, sunt controlate de clanurile tiganesti. Mafia tiganeasca continua sa faca trafic de droguri si de arme, se ocupa de proxenetism si cere taxe de protectie fara ca cineva sa ii stea in cale.
2.Numarul populatiei tiganesti: In timp ce numarul romanilor scade de la an la an, tiganii au un spor natural foarte ridicat. De multe ori fac 10-12 copii, chiar daca nu au posibilitati financiare de a-i creste. Din cauza saraciei sunt apoi impinsi sa comita infractiuni. In prezent vorbim de o minoritate tiganeasca in Romania, dar daca lucrurile continua asa, peste 50 de ani, vom vorbi de o minoritate romaneasca.
3. Imaginea romanilor in strainatate: Infractionalitatea tiganeasca a trecut dincolo de granitele Romaniei, afectand intreaga Europa. Datorita tarii de origine a infractorilor precum si a termenului artificial de „romi”, folosit de tigani pentru a se denumi, romanii sunt confundati cu tiganii si de multe ori ajung victime ale xenofobiei strainilor. Romania a ajuns sa fie vazuta ca „tara tiganilor” iar romanii sunt considerati un popor de hoti, criminali, violatori si cersetori.
4. Lipsa de educatie din randul acestei etni: Multi tigani au doar cateva clase, altii sunt chiar analfabeti. De multe ori tiganii refuza sa mearga la scoala, chiar si atunci cand statul face tot posibilul pentru a-i educa. Refuzul de a merge la scoala se transforma apoi in refuzul de a muncii. Lipsa de educatia favorizeaza si inclinatia catre infractiune si comportamentul anti-social.
5. Tiganizarea romanilor: Se face prin manele, promovarea stilului de viata anti-social al anumitor tigani, telenovele (Inima de Tigan, o telenovele de mare succes), emisiuni in care sunt invitati cocalari si tigani, camapnii anti-rasism, care ne dau impresia ca nu exista nici o diferenta intre noi si tigani. Romanii tiganizati sau cocalarii, ajung apoi sa aiba acelasi comportament ca tigani, culoarea pielii find tot ce ii mai deosebeste.
Nu ne mai putem preface ca aceasta problema nu exista sau ca se va rezolva de la sine. In primul rand pentru a rezolva aceata problema, majoritatea romanilor trebuie sa fie constienti ca ea exista. Numai atunci societatea civila va avea in spate o forta puternica si va putea influenta atitudinea statului in fata problemei tiganesti.


2) Homosexualii.

Ce sa mai zic despre ei? Intretin acte obscene in public, sunt pentru legalizarea prostitutiei, fac mitinguri scarboase.

3) Negrii.

Nu cunosc situatia din USA deci nu ma pot exprima. Doar imi pot imagina cum traieste un cetatean american onest in Bronx.

Insa cunosc situatia de aici. Una trista...




Suntem crestini si vrem sa traim crestineste. Dar cand nu suntem lasati in pace, ce trebuie sa facem?

Razvan tu personal ce ai face?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.08.2009, 14:11:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

...Eu nu stiu ce as face, dar in nici un caz NU as zice ca sunt suboameni si NU i-as baga in lagare de munca si la camerele de gazare, cum faceau nazistii.

Pentru infractori exista politia.
Pentru preventie, ar trebui sa existe programe sociale si bisericesti de ajutor de integrare etc.
Si last not least ar trebui ca fiecare dintre noi sa isi ajute aproapele si sa-l priveasca ca pe un OM - aproapele insemnand oricine, nu numai pe cei de acelasi neam sau cei cu aceeasi culoare de piele sau cei cu aceleasi convingeri religioase, practici sexuale etc..

Lucrurile astea sunt atat de elementare incat eu una nu inteleg cum de pot exista crestini cu orientari naziste.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.08.2009, 14:32:14
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Tziganii sunt problema Romaniei

deoarece Romania nu a facut aproape nimic ca sa-i educheze,sau nu a stiut ce sa faca ca sa le schimbe mentalitatea si felul lor de viata ,sau Romania nu a avut imensele bugete sa faca asta.
A educa tziganii nu este un lucru de legi si pedepse.Este un lung-lung efort national care trebuie inceput cat mai devreme si in primul rand, multii lor copii . Daca planurile care le ve-ti face vor reusi,sa sperati ca in10-15 ani ve-ti incepe sa va bucurati de roade.
Foarte adevarat ce s-a scris aci despre problema demografica . Daca o sa o maturati sub covor o sa va treziti intr`o rea-zi ca tziganii va vor condui tara.
Parerea mea.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.08.2009, 14:35:31
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu toti tiganii sunt criminali
Nu toti negrii sunt infractori
Nu totii crestinii sunt buni
Nu toti evreii sunt conspirativi

Daca exista un singur tigan, negru sau ce-o fi el cu suflet curat, atunci nu este permis nimanui sa condamne o etnie sau o tara.


Nazismul este o miscare si nu are ce cauta in comparatie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.08.2009, 16:30:25
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonio Vezi mesajul
Ai dreptate. Dar sa nu uitam ce fac tiganii, negrii si homosexualii.
Suntem crestini si vrem sa traim crestineste. Dar cand nu suntem lasati in pace, ce trebuie sa facem?

Razvan tu personal ce ai face?
Intrucit intrebarea mi se adreseaza direct, voi incerca sa raspund.
In primul rind formularea "problema tiganeasca" este total nefericita. Suna exact ca si "problema evreiasca" pe care stim cu totii cum au incercat sa o rezolve fascistii, inclusiv cei din Romania: prin genocid. Pina nu vom recunoaste ca uciderea altei fiinte umane nu poate fi justificata prin nici un motiv, vom ramine doar o hoarda de barbari singerosi. NU EXISTA SUBOAMENI. Toti suntem la fel, indiferent de culoare, nationalitate, religie sau preferinte sexuale. Nu trebuie sa judeci si sa pedepsesti tu pe nimeni, este treaba lui Dumnezeu sa faca asta. Daca nu intelegi asta, dupa parerea mea esti un rau crestin.

Daca mi se permite sa aduc si un alt argument teologic, porunca a 6-a spune extrem de clar si nu poate fi interpretata: SA NU UCIZI !!! Tocmai de aceea nu inteleg de ce unii dintre voi apara pe fascisti. Principala idee a fascistilor a fost uciderea TUTUROR evreilor, pe care ii considerau suboameni. Nu exista fascist nevinovat, chiar daca nu a ucis personal, tocmai pentru ca a aderat la aceasta idee contrara poruncii exprese a lui Dumnezeu. Crima este un pacat grav pentru oricare dintre confesiunile crestine, inclusiv ortodocsi. Violeaza direct una din poruncile date de Dumnezeu
Si porunca aceasta este valabila atit pentru crestini, cit si pentru evrei si musulmani.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.08.2009, 18:55:04
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu e vina României pentru cum sunt tiganii. Nu avem datoria sa-i ajutam pe acestia mai mult decât pe alti cetateni. Ei sunt datori sa devina civilizati, asa cum sunt de pilda ungurii (mai civilizati ca românii).

Ca si negrii americani ei sufera de sentimentul de frustrare datorat faptului ca stramosii lor au fost robi si asta îi face sa creada ca sunt priviti ca fiind inferiori si sa fie agresivi, nesupusi legii. Dar trebuie sa înteleaga ca românii actuali nu sunt vinovati de asta si sa nu ne mai urasca.

Am vazut o data un tigan care întelesese acest lucru si se purta frumos cu românii nu doar la suprafata. Deci se poate.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.08.2009, 19:02:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu e vina României pentru cum sunt tiganii. Nu avem datoria sa-i ajutam pe acestia mai mult decât pe alti cetateni. Ei sunt datori sa devina civilizati, asa cum sunt de pilda ungurii (mai civilizati ca românii).

Ca si negrii americani ei sufera de sentimentul de frustrare datorat faptului ca stramosii lor au fost robi si asta îi face sa creada ca sunt priviti ca fiind inferiori si sa fie agresivi, nesupusi legii. Dar trebuie sa înteleaga ca românii actuali nu sunt vinovati de asta si sa nu ne mai urasca.

Am vazut o data un tigan care întelesese acest lucru si se purta frumos cu românii nu doar la suprafata. Deci se poate.
Frstrarile stramosilor se transmit intr-un fel si exista si o resposabilitate care se transmite peste generatii. Asta nu o spune numai psiholmogia, ci chiar si religia. De ce papa si-a cerut iertare pentru inchizitie? De ce noi purtam pacatul lui Adam?
Sigur, nu este vorba de pacate ale noastre pe care le purtam, insa eu cred ca se poate si trebuie facut mai mult pentru tigani, pentru ca acestia sa se integreze in societate. Altfel degeaba spunem ca e vina lor, vom avea aceleasi probleme si peste 20 de ani, ba chiar mai mari.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23