Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2007, 22:58:16
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Tineti minte aceasta filozofie/morala pentru data viitoare cand fie ca auziti un zvon, fie ca vreti sa-l repetati.
In Grecia antica Socrate (469-399 DC), era foarte mult laudat pentru intelepciunea lui.
Intr-o zi, marele filozof s-a intalnit intamplator cu o cunostinta care alerga spre el agitat si care i-a spus:
- „Socrate, stii ce-am auzit tocmai acum, despre unul dintre studentii tai?"

- „Stai o clipa," ii replica Socrate. „Inainte sa-mi spui, as vrea sa treci printr-un mic test. Se numeste Testul celor Trei."

- „Trei?"

- „Asa este," a continuat Socrate. „Inainte sa-mi vorbesti despre studentul meu, sa stam putin si sa testam ce ai de gand sa-mi spui.
Primul test este cel al Adevarului. Esti absolut sigur ca ceea ce vrei sa-mi spui este adevarat?"
- „Nu," spuse omul. „De fapt doar am auzit despre el."

- „E-n regula," zise Socrate. „Asadar, in realitate, tu nu stii daca este adevarat sau nu. Acum sa incercam testul al doilea, testul Binelui. Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu este ceva de bine?"

- „Nu, dimpotriva..."

- „Deci," a continuat Socrate, „vrei sa-mi ceva rau despre el, cu toate ca nu esti sigur ca este adevarat?"
Omul a dat din umeri, putin stanjenit.
Socrate a continuat.
- „ Totusi mai poti trece testul, pentru ca exista a treia proba – filtrul Folosintei (daca e de folos). Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu imi este de folos?"


- „Nu, nu chiar..."

- „Ei bine," a conchis Socrate, „daca ceea ce vrei sa-mi spui nu este nici Adevarat, nici de Bine, nici macar de Folos, atunci de ce sa-mi mai spui?"

Omul era invins si s-a rusinat.
Iata de ce Socrate a fost un mare filozof si era atat de mult respectat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2007, 23:39:37
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

Frumos.......
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.01.2007, 23:55:35
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Oare putem sa-l numim noi pe acest om pagan???????
Eu nu cred asta dar multi nu pot intelege aceste invataturi din cauza dogmelor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2007, 07:30:24
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu putem nega valorile umane, materiale si culturale ale unei epoci. Si invataturile unui intelept nu pot fi contestate niciodata. Dincolo de timp, invataturile lui Socrate sunt valabile si astazi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2007, 08:24:09
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

"Cand la fruntea inaltelor statui nu poti ajunge, le asterni coroane la picioare" - S.A.Propertius
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2007, 11:09:27
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

la Manastirea Rohia parca, da acolo, am vazut pe langa icoanele cu sfinti de pe fatada bisericii erau si filozofi greci precum Aristotel, Socrate, Pitragora etc. Erau reprezentati la fel numai ca nu aveau aura si titlul de sfant!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Socrate si cele trei probe Marius22 Generalitati 7 22.04.2010 14:42:27