Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.07.2009, 11:42:10
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit Mersul la mare, la plaja.

A venit vara. Unii dintre noi ne gandim la un concediu la mare.
Mi-am pus niste intrebari: Cat de moral sau imoral este a face plaja? Cat de bine, din punctul de vedere al moralei crestine, este a merge la mare, a face baie, a sta intr-un loc unde oamenii din jur sunt imbracati foarte sumar, iar tu esti imbracat la fel de sumar.
Este bine ca lumea sa mearga la mare?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.07.2009, 11:48:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Alta acum. La creerea lui, omul nu avea haine, erau toti la fel, cu sau fara frunze.
Oamenii se duc in natura si atat, fie ca la mare, la strand, in gradina proprie, sau la munte in poienita.
Ce este rau in asta? Sa fie totusi costumul de baie.

Altceva ma uimeste pe mine: noi ne dezbracam cand ne ducem la soare, la nisip. In Africa si alte zone, se infasoara lumea (si inca in culori inchise), cum rezista oare? Temperaturile f.ridicate si traiul permanent in acele conditii creeaza alte mecanisme.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.07.2009, 11:54:45
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Din ciclul: "De dragul capsunilor sa le mancam si frunzele"...
Esti cumva calugar si traiesti la manastire?Daca da,atunci,intr-adevar,mi se pare putin cam bizar sa mergi la Mamaia la plaja.
Oameni buni,traiti-va firesc viata!Dumnezeu pare-mi-se ca nu ne-a facut imbracati,deci nu de trupul nostru trebuie sa ne rusinam,ci de gandurile ascunse si rele din suflet.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.07.2009, 11:58:24
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Altceva ma uimeste pe mine: noi ne dezbracam cand ne ducem la soare, la nisip. In Africa si alte zone, se infasoara lumea (si inca in culori inchise), cum rezista oare? Temperaturile f.ridicate si traiul permanent in acele conditii creeaza alte mecanisme.
In Africa,in desert,temperaturile sunt mult mai ridicate si chiar este indicat sa te acoperi din cap pana in picioare.Hainele lor sunt facute din niste materiale speciale care protejeaza de caldura.
E ceva diferit.La mare,la plaja mergem sa ne bronzam,sa ne balacim in apa si temperaturile sunt suportabile,desi,cu utravioletele de acum,ar trebui sa avem grija sa nu stam la ore de varf sau fara o crema cu protectie solara.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.07.2009, 12:22:10
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Cred ca se referea la ideea crestina ca daca poftesti la o femeie cu ochii este ca si cum ai fi pacatuit cu ea.Si unde altundeva se mai pot naste asemenea ganduri decat acolo unde trupul este expus privirilor in intreaga lui goliciune?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.07.2009, 12:31:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La creerea lui, omul nu avea haine, erau toti la fel, cu sau fara frunze.
[COLOR=darkred]La crearea omului[/COLOR], acesta nu avea mintea murdara, pe care o are acum. In momentul caderii, Dumnezeu i'a facut "haine de piele" si l'a alungat din Rai. Cand Dumnezeu il intreaba pe om unde este, omul insusi spune "sunt gol si mi'e rusine". Este interesant acest aspect. Sa nu'l trecem cu vederea.

Si eu am fost la mare, de cateva ori, si abia astept sa ajung din nou. Imi place mult de tot apa. Nu suport nimic din cele ale marii, in afara de vant curat si apa. Pentru apa, astept sa ajung din nou.

[COLOR=darkred]Constiinta fiecaruia[/COLOR] ii va spune ce are de facut. Unul poate merge, iar altul nu. Esential este ca c[COLOR=darkred]el care nu merge sa nu dea cu pietre in cel care merge[/COLOR]. Cel care nu merge, din motive de evlavie, sa nu fie vazut prost ori incult, ori altele asemenea, caci face aceasta din teama de ispite si pentru Dumenezeu. Domnul va lua aminte la aceasta jertfa a aceluia.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2009, 12:35:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Heaven, am ras cu lacrimi la mesajul tau cu capsunile.
Si da , la explicatiile care le-ai dat tu m-am gandit si eu, numai ca ma mir ca nu le este cald infasurati si nu transpira. Cred insa ca organsimul lor este si altfel obisnuit.
Eu cand le vad pe femeile astea acoperite pana la ochi si vara, transpir eu in locul lor.

La aspectul cu poftitul femeilor. Si femeile pot pofti barbati. Dar altceva am vrut sa spun: nu vad legatura cu crestinismul aici.
In mod normal poti vedea, pofti, te duci acasa si ti-a trecut.
Poti sa poftesti si o ciocolata sau o friptura. Daca nu poti s-o ai, nu ti se intampla nimic, afara de cazul in care esti gravida (nu stiu care este mecanismul, ca n-am trecut prin asta).
In general este buna moderatia, sa te bucuri de viata, fara excese si fara sa sochezi pe altul. La mine in parc, deci nici nu trebuie sa ajung in parc sau la mare, mai face lumea plaja in mod mai socant. Ma fac ca nu-i vad si trec mai departe. E mai rau pentru copii.
Dar am auzit si explicatia ca este bine sa te intorci la natura, la cum te-a facut Dumnezeu si la a-ti accepta si iubi corpul asa cum este.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.07.2009, 12:51:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Cred ca se referea la ideea crestina ca daca poftesti la o femeie cu ochii este ca si cum ai fi pacatuit cu ea.Si unde altundeva se mai pot naste asemenea ganduri decat acolo unde trupul este expus privirilor in intreaga lui goliciune?
Sa stii ca nu este chiar asa.Acolo unde goliciunea este expusa la tot pasul nu mai este atat de tentanta,ca atunci cand ea este ascunsa ori mult prea putin relevata.E ceva psihologic.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.07.2009, 12:52:01
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Pot sa spun ca daca am avut de ales vreodata in a merge in vacanta la mare sau la munte, am ales marea. Nimic nu ma bucura mai mult decat sa vad marea. Ma fascineaza, ma linisteste. Intr-adevar, de cativa ani, fetele nu se mai rusineaza sa se descopere. Oricat ai vrea sa le ignori, nu se poate. Pe mine, cel putin, ma intristeaza. Nu cred ca e pacat sa faci plaja, atata timp cat iti acoperi partile intime. E un lucru de bun simt.
Marea ofera multe beneficii. Stiu o prietena, al carei copil s-a nascut cu astm. In fiecare vara a dus copilul la mare. Stiu ca acum este mult mai bine.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.07.2009, 13:42:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate eu desi nu am fost niciodata pe acolo iti recomand sa mergi la Sfantu Gheorghe.
Se ajunge din Tulcea cu vaporul.
E liniste,e mult mai ieftin ca pe litoral.
De facut plaja si de innotat e foarte moral.
Da nu stiu cum e cu radiatiile astea ultraviolete adica intre orele 10-16 cica e bine sa nu stai mult la soare.Da exista umbrar sau poti sta jumatate de ora la soare jumatate la umbra etc.
Iata ce zice parintele Arsenie Papacioc:
http://www.ziarullumina.ro/articole;...a-spre-El.html
Se intelege m-am referit la localitatea Sfantu Gheorghe cea de pe bratul Dunarii din judetul Tulcea pentru mers la mare nu la cea din judetul Covasna.

Last edited by mihailt; 09.07.2009 at 13:43:48. Motiv: Am uitat sa adaug ultimul rand.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cleopa ne vorbeste despre cele 14 conditii canonice pt mersul la biserica: caminaris Tinuta in Biserica 28 03.01.2013 17:15:44
Doctrina socului- mersul lumii Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 3 06.06.2012 19:29:32
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
plaja versus rugaciune jenica Generalitati 29 01.08.2007 07:50:09