Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.06.2010, 13:06:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mihnea si Scotianul

Corect ce spuneti voi.
Exista o diferenta intre confesiuni si nu stiu in avantajul careia dintre ele:
In ortodoxie exista numai spovedania si predica. Atat face un preot/duhovnic.
La predica este un monolog. La spovedanie, depinde...
In rest nu este spatiu organizat si timp afectat in mod oficial pentru discutii de suflet, sau indrumari. Numar si timp insuficient, poate pregatire insuficienta.

La celelalte confesiuni am inteles ca exista in mod organizat aceasta posibilitate. Se numesc in traducere libera: indrumatori sau ingrijitori sufletesti.
Ei colaboreaza si cu institutii sociale, medici, etc.
Ajuta oamenii in spitale: atat pe bolnavi (mai ales cei gravi sau terminali), cat si pe familiile lor.
De asemenea asigura consultatii, un fel de terapii. Nu stiu daca nu cumva in acest caz nu colaboreaza cu psihoterapeutii. Asa ar fi bine.

Acum si in ortodoxie depinde de preoti. Sunt unii la care poti apela si nu te refuza, ii poti cauta si acasa.

Am intrebat si eu cu ceva vreme in urma daca la spovedanie mai poti discuta si altele, sau cere sfat, sau cand poti face asta si mi s-a spus ca la spovedanie nu poti, dar cand poti nu mi s-a spus.
De unde deduc eu ca nu este nimic reglementat in acest sens.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.06.2010, 13:19:59
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Pt Sofia

Cred ca trebuie sa existe o distinctie intre spovedanie si indrumari.Pt spovedanie te pregatesti inainte(am citit cum fac ortodocsi acest lucru)si cand te duci cred ca este normal ca preotul sa aiba rolul de a-ti vorbi fie si printr-un monolog pt ca pozitia ta este una smerita,de marturisire a pacatelor,de cautare a iertarii,de a primi povatuire dreapta din partea preotului.Sper ca am inteles bine(scuze anticipate daca spun ceva gresit) cateva notiuni din ortodoxism.In schimb daca ma duc pt o discutie pe subiecte care ma framinta si care nu sunt neaparat obiectul unui pacat al meu ci pot fi simple neclaritati din perspectiva crestina>atunci cred ca trebuie sa fie un dialog pt ca preotul sa inteleaga punctul meu de vedere si sa ma poata indruma corect.Este posibil ca pt acesta sa aiba la rindul lui nevoie de timp pt a se ruga/medita/informa(cum spunea dl.Dragomir).
Cred ca este echitabil>nimeni nu poate avea un raspuns in orice moment pt orice si decat sa ma duc la ,,vizionari" care sa-mi dea un raspuns pe sistem,,oasele de peste si bilutele colorate spun ca vei avea bogatie la drum de seara" :) mai bine il las pe acel preot/pastor sa mediteze la neclaritatea mea,sa se roage pt indrumare la rindul lui la Cel de Sus,sa verifice si sa mediteze la cele cuprinse in Biblie si revin cand imi spune.Daca chiar sunt presat de un raspuns atunci cu siguranta imi poate da o linie generala iar pt detalii ne intalnim cand are si dinsul un raspuns mai detaliat.

Last edited by Scotianul; 18.06.2010 at 13:23:49.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.06.2010, 13:27:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Scotianul - da, asa este, numai ca la noi, in ortodoxie, nu mai ai timp sau ocazie sa-l prinzi pe preot/duhovnic pentru discutie spirituala.
De aceea spun ca la noi sfatuirea se rezuma de fapt la spovedanie (adica la a-ti spune pacatele).
Si te scapi de pacate acolo, dar ramai in suflet cu intrebari, nelamuriri, lacrimi si le tot duci cu tine, ca n-ai cu cine si cand sa vorbesti (in cadrul bisericii).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.06.2010, 13:31:18
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Thumbs up

E bine ca preotii nostri ortodocsi merg prin spitale si tin slujbe Duminica,in Sarbatori,Sf.Maslu,etc.Totusi,cred ca s-ar putea face mai mult,ar putea fi o mult mai mare implicare si in ceea ce priveste si trupul,nu numai sufletul.E adevarat,alte confesiuni crestine au o cultura mult mai dezvoltata in ceea ce priveste atentia catre omul bolnav,catolicii au chiar centre de ingrijiri paleative pentru cei aflati in anumite stari avansate a diferitelor boli,chiar vizite si ingrijiri la domiciliu facute de calugaritele lor,repartizate pe parohii si zone.Avand in vedere ca sunt multi care nu prea au nici un sprijin concret,astfel de initiative sunt binevenite.
Cred ca este un subiect extrem de important si ca Biserica Ortodoxa,in totalitatea ei,impreuna cu calugari,calugarite,voluntari,asistenti sociali,medici,asistenti medicali,ar putea face mult mai mult.
Bani ar putea veni din donatiile enoriasilor,care,daca ar aparae astfel de initiative cu siguranta ca ar contribui,impreuna cu luarea in evidenta a tuturor cazurilor disperate din parohia respectiva.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.06.2010, 13:32:57
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Scotianul - da, asa este, numai ca la noi, in ortodoxie, nu mai ai timp sau ocazie sa-l prinzi pe preot/duhovnic pentru discutie spirituala.
De aceea spun ca la noi sfatuirea se rezuma de fapt la spovedanie (adica la a-ti spune pacatele).Si te scapi de pacate acolo, dar ramai in suflet cu intrebari, nelamuriri, lacrimi si le tot duci cu tine, ca n-ai cu cine si cand sa vorbesti (in cadrul bisericii).
Nu pot da o parere avizata in materie de ortodoxism dar va pot spune ca eu am stat de vorba preoti ortodocsi cu privire la mai multe probleme care imi erau neclare.Am adus in discutie si probleme de care ma loveam eu zilnic.Nu a fost o spovedanie(nici nu era posibil asa ceva in aceste circumstante)dar a fost un dialog,trebuie sa recunosc,foarte frumos.Am aflat lucruri foarte interesante.Va mai pot spune ca am stabilit intalnirea din timp precum si subiectul ei>,,discutii generale".Eu sunt convins ca puteti gasi preoti in ortodoxism care sa va ajute in ambele situatii si cred ca pt a lamuri acesta situatie a dvs>cel mai bine este sa vorbiti cu un,yep,preot ortodox caruia sa-i spuneti tot ce va framinta.Sunt multi ortodocsi pe acest forum si cu siguranta va pot ajuta mai bine decat un protestant picat pe aici :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.06.2010, 14:03:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

@sophia: când mai mergeți la spovadă, după ce preotul rostește formula de dezlegare sacramentală, întrebați-l: "părinte, aș avea nevoie și de alte sfaturi, dar în afara cadrului spovezii. Când mă puteți primi ?". Îmi place să cred că nu vă va refuza, cu atât mai mult cu cât înțeleg că aveți o slujire în biserică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.06.2010, 15:02:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un sfat prietenesc

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Scotianul - da, asa este, numai ca la noi, in ortodoxie, nu mai ai timp sau ocazie sa-l prinzi pe preot/duhovnic pentru discutie spirituala.
De aceea spun ca la noi sfatuirea se rezuma de fapt la spovedanie (adica la a-ti spune pacatele).
Si te scapi de pacate acolo, dar ramai in suflet cu intrebari, nelamuriri, lacrimi si le tot duci cu tine, ca n-ai cu cine si cand sa vorbesti (in cadrul bisericii).
Nu e de mirare ca nu ai cu cine discuta acele nelamuriri...
Sophia, din cate am inteles, din cele scrise de tine de-a lungul timpului, tu vrei sa impui punctul tau de vedere, nu sa primesti cunoastere. Deci, pe de o parte esti plina de intrebari, iar pe de alta parte nu accepti ceea ce spun Parintii, caci parerea ta este formata. Tu ai o idee despre tot - nu stiu de unde, din ce alte lecturi (ai pomenit de ele undeva), care te-au convins - care insa difera f mult de invatatura ortodoxa.

Pe aceasta o gasesti de exemplu la Pr. Cleopa, pe care tu il respingi din motive personale, care nu au nici o legatura cu credinta ortodoxa. In plus, modul patratos de a privi lucrurile, constituie o alta piedica, avand in vedere ca ortodoxia este vie, deci nu poate fi redusa la o schema si la doua reguli fixe. Iarta-ma ca iti spun, dar ne aduci de multe ori la exasperare cu acest mod de a privi lucrurile.

Ar fi bine sa incerci sa intelegi si sa accepti si ceea ce spune unul ca Pr. Cleopa, caci el este ortodox, care a trait ortodoxia, nu doar a citit-o. Si la aceasta traire suntem chemati cu totii, pentru a ajunge sa ne mantuim.

Cred ca mai multa rugaciune, precum si tinerea posturilor de peste an te vor ajuta la deschiderea inimii; ceea ce va aduce si mai multa intelegere.

Cine si-a dedicat/pierdut timpul cu lectura unor carti New-Age-iste, precum ale lui Scarlat Demetrescu, nu a acumulat decat o falsa stiinta despre Dumnezeu si univers; chiar daca universul intocmit de acesti autori se prezinta ca pe un intreg, cu solutii clare si usor de imaginat; niste hap-uri usor de inghitit, nimic altceva.

Dumnezeu este infinit; iar omul este incapabil sa isi reprezinte infinitul, iar sa-l inteleaga... nici atata. De aceea solutiile facile prezentate de altii ar trebui sa ne pun doar in garda, si sa ne spuna, ca Dumnezeu (si implicit lumea creata de El) nu poate fi redus la teorii asa simple, pe care noi cu usurinta le putem intelege. Te sfatuiesc prieteneste sa mai stergi din cele in care crezi acum, caci iti stau doar in cale si te impiedica sa primesti invatatura adevarata, care se soldeaza si cu credinta adevarata.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.06.2010, 08:44:07
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
la noi, in ortodoxie, nu mai ai timp sau ocazie sa-l prinzi pe preot/duhovnic pentru discutie spirituala.
De aceea spun ca la noi sfatuirea se rezuma de fapt la spovedanie (adica la a-ti spune pacatele).
Si te scapi de pacate acolo, dar ramai in suflet cu intrebari, nelamuriri, lacrimi si le tot duci cu tine, ca n-ai cu cine si cand sa vorbesti (in cadrul bisericii).
intre spovada si discutie spirituala sunt cateva difernete mari


la spovada te prezinti in fata lui Dumnezeu, prin intermediul preotului, recunoscand-ti pacatele si exprimandu-ti parerea de rau ca le-ai facut si hotararea de a nu le mai face, primind iertare si dezlegare
la discutia spirituala vorbesti cu preotul despre nedumeririle, durerile, intrebarile tale, primind indrumari, raspunsuri...

la spovada nu ar trebui sa ajungi cu nedumeriri, de exemplu
nedumeririle se rezolva inainte, si apoi, daca e cazul, mergi la spovada
__________________
catolica
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reguli Valentin Reguli in Biserica 69 27.05.2015 13:41:58
Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica? sophia Biserica Ortodoxa Romana 10 24.07.2012 13:04:20