Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2013, 20:59:54
Adiadrian Adiadrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2013
Mesaje: 10
Implicit o rugaciune pt un bolnav

Salut, am 22 de ani si in urma cu 9 ani am fost diagnosticat cu vitiligo in urma unei lovituri de picior primita in arcada pe nepregatite. Au urmat pastile, vizite la doctor etc etc, nimic nici un rezultat. Dupa mai multe intamplari nefericite, am ajuns la viisoara, un sat de langa Constanta. De abia anul trecut mi-am facut curaj sa imi intreb duhovnicul daca este sau nu voia Domnului sa fiu bolnav, deoarece mai auzisem ca asa vrea Dumnezeu ca unii copii sa se nasca bolnavi sau mai stiu eu ce. Raspunsul a fost ca nu, nu vrea sa fiu bolnav, ci vrea sa fiu sanatos, exact ceea ce vreau si eu pentru mine . Intr-o seara eram in gradina, era seara tarziu si stateam pe ganduri, si am inceput sa ma adresez Lui, intrebandu-L

"Ce sa fac Doamne sa ma vindec?" Pentru cateva secunde urechile mi s-au infundat si am simtit din adancul sufletului o voce care mi-a spus " Roage-te ". Nimic mai mult sau mai putin. Duhovnicul meu este plecat acum si vreau sa va cer sfaturile
As dori sa tin post negru ( sau cu apa) 40 de zile, am auzit ca purifica corpul, celulele se regenereaza etc etc, dar postul fara rugaciune e doar cura de slabire. Sunt pregatit sa ma rog, sa citesc, sa fac matanii, orice. Sunt pregatit
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2013, 21:13:54
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adiadrian Vezi mesajul
Salut, am 22 de ani si in urma cu 9 ani am fost diagnosticat cu vitiligo in urma unei lovituri de picior primita in arcada pe nepregatite. Au urmat pastile, vizite la doctor etc etc, nimic nici un rezultat. Dupa mai multe intamplari nefericite, am ajuns la viisoara, un sat de langa Constanta. De abia anul trecut mi-am facut curaj sa imi intreb duhovnicul daca este sau nu voia Domnului sa fiu bolnav, deoarece mai auzisem ca asa vrea Dumnezeu ca unii copii sa se nasca bolnavi sau mai stiu eu ce. Raspunsul a fost ca nu, nu vrea sa fiu bolnav, ci vrea sa fiu sanatos, exact ceea ce vreau si eu pentru mine . Intr-o seara eram in gradina, era seara tarziu si stateam pe ganduri, si am inceput sa ma adresez Lui, intrebandu-L

"Ce sa fac Doamne sa ma vindec?" Pentru cateva secunde urechile mi s-au infundat si am simtit din adancul sufletului o voce care mi-a spus " Roage-te ". Nimic mai mult sau mai putin. Duhovnicul meu este plecat acum si vreau sa va cer sfaturile
As dori sa tin post negru ( sau cu apa) 40 de zile, am auzit ca purifica corpul, celulele se regenereaza etc etc, dar postul fara rugaciune e doar cura de slabire. Sunt pregatit sa ma rog, sa citesc, sa fac matanii, orice. Sunt pregatit
nu te apuca de post negru fara binecuvintarea duhovnicului!!
si pe langa asta, 40 zile post negru?? pai nici calugarii nu pot asa ceva..doar pustnicii si schimnicii ascunsi de ochii lumii pe care numai Dumnezeu ii stie...
Citeste viata si minunile Sf. Nectarie de Eghina. Te va ajuta mult
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2013, 21:29:34
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adiadrian Vezi mesajul
Salut, am 22 de ani si in urma cu 9 ani am fost diagnosticat cu vitiligo in urma unei lovituri de picior primita in arcada pe nepregatite. Au urmat pastile, vizite la doctor etc etc, nimic nici un rezultat. Dupa mai multe intamplari nefericite, am ajuns la viisoara, un sat de langa Constanta. De abia anul trecut mi-am facut curaj sa imi intreb duhovnicul daca este sau nu voia Domnului sa fiu bolnav, deoarece mai auzisem ca asa vrea Dumnezeu ca unii copii sa se nasca bolnavi sau mai stiu eu ce. Raspunsul a fost ca nu, nu vrea sa fiu bolnav, ci vrea sa fiu sanatos, exact ceea ce vreau si eu pentru mine . Intr-o seara eram in gradina, era seara tarziu si stateam pe ganduri, si am inceput sa ma adresez Lui, intrebandu-L

"Ce sa fac Doamne sa ma vindec?" Pentru cateva secunde urechile mi s-au infundat si am simtit din adancul sufletului o voce care mi-a spus " Roage-te ". Nimic mai mult sau mai putin. Duhovnicul meu este plecat acum si vreau sa va cer sfaturile
As dori sa tin post negru ( sau cu apa) 40 de zile, am auzit ca purifica corpul, celulele se regenereaza etc etc, dar postul fara rugaciune e doar cura de slabire. Sunt pregatit sa ma rog, sa citesc, sa fac matanii, orice. Sunt pregatit
Hm! Esti pregatit? Pentru ce? Ai grija sa nu faci greseli doar din vointa de a "repara" ceva.
Oricum, tu la varsta ta poti rasturna muntii!... TOTUL iti este in avantaj, iar daca mai ai si dorinta de a te ruga (mai ales ca Insusi Dumnezeu ti-a "soptit-o"), cu atat mai bine. Eu aveam 26 cand mi se spusese ca-s gata, iar dupa un an cand am mers din nou la Fundeni, li se parea ca vad o... fantoma. Din pacate, eu nu stiam nimic (sau aproape nimic) despre rugaciune. Biata mama, saracuta, a plans mult la icoana Sfintei Fecioare, astfel incat sa-mi gasesc eu... "leacul". Deocamdata, tu doar roaga-te, ca "leacul" ti-l da Dumnezeu.
Eu unul sunt chiar convins ca tu vei invinge boala. Altfel, ceea ce spui tu ca "ai auzit", n-ar avea nici un sens. Iar Dumnezeu nu face niciodata lucruri... fara sens!
Sanatate si Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2013, 22:00:22
Adiadrian Adiadrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2013
Mesaje: 10
Implicit

"si pe langa asta, 40 zile post negru??"

Am vrut sa spun postul cu apa, fara mancare, parerea mea este ca doar cei foarte foarte evoluati pot trai 40 de zile FARA APA

Mosh-Neagu multumesc, m-au miscat cuvintele tale :).. stiu, sunt foarte foarte aproape , insa am o intrebare mai ..

Vreau sa ma rog mult, asta inseamna sa zic de exemplu rugaciunea inimii cat pot de mult stand in genunchi, sau pot sa iau o carte de rugaciuni si sa le iau la rand, fara graba din suflet?

Multumesc, si sunt foarte fericit ca mi-am facut in sfarsit curaj sa scriu pe forum, va urmaream de mult ca Oaspete
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2013, 22:31:02
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adiadrian Vezi mesajul
"si pe langa asta, 40 zile post negru??"

Am vrut sa spun postul cu apa, fara mancare, parerea mea este ca doar cei foarte foarte evoluati pot trai 40 de zile FARA APA

Mosh-Neagu multumesc, m-au miscat cuvintele tale :).. stiu, sunt foarte foarte aproape , insa am o intrebare mai ..

Vreau sa ma rog mult, asta inseamna sa zic de exemplu rugaciunea inimii cat pot de mult stand in genunchi, sau pot sa iau o carte de rugaciuni si sa le iau la rand, fara graba din suflet?

Multumesc, si sunt foarte fericit ca mi-am facut in sfarsit curaj sa scriu pe forum, va urmaream de mult ca Oaspete
incepe cu rugaciunile de dimineata si seara in caz ca nu ai inceput inca. o sa ramai uimit cum si cat te pot ele schimba. tine-o asa vreo 2 luni pana iti intra in obisnuinta. Iti zic din proprie experienta. Pe langa asta poti adauga treptat si cate un acatist zilnic sau un paraclis. Rugaciunea inimii fara rugaciunile de dimineata si rugaciunile incepatoare+ cele de seara e rugaciune uscata, rugaciune seaca fara fond...ea are nevoie de o fundatie puternica ca sa creasca...
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2013, 23:13:17
Adiadrian Adiadrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2013
Mesaje: 10
Implicit

o sa incep de dim si seara cu 5 rugaciuni, sa le citesc dintr-o carticica + acatist ( conteaza care? sa imi aleg unul sa il repet zilnic, sau mai multe , sau nu conteaza?:) )
Iar noptea, si asa eu ma culc tarziu, o sa imi aprind candela si o sa incep sa spun rugaciunea inimii
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2013, 23:27:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Bine ai venit pe acest forum Ortodox !

Citat:
În prealabil postat de Adiadrian Vezi mesajul
o sa incep
Te rog sa incepi cu inceputul , sa nu te avanti in larg fara exercitii si multa truda , caci risti sa te ineci la mal . Sa incepi cu inceputul , adica obligatoriu , rugaciunea de dimineata , de seara si de noapte , apoi vezi ce si cum , caci daca inceputul scartaie si n-ai putere de concentrare , rabdare , nu poti sari cinci trepte odata , caci risti sa te lovesti , sa cazi mai jos , si cunosc cazuri chiar de deznadejde .
Te invit sa citesti despre neajunsurile vietii duhovnicesti , atat de bine scrise de Parintele Arsenie Boca . Un mai bun sfatuitor ca Parintele Arsenie Boca in problema ta , n-ai sa gasesti pe forum , asa ca te rog citeste :

Parintele Arsenie Boca ~ Capitolul 3: Neajunsurile duhovnicești ale începătorilor


http://www.nistea.com/cararea/carare...hovnicesti.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2013, 23:48:52
Adiadrian Adiadrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2013
Mesaje: 10
Implicit

Ma pot concentra, intr-o seara am stat aproape 3 ore in genunchi spunand rugaciunea inimii, dar apoi, ispita, am sarit dintr-o data in pat si am adormit in 3 secunde, parca eram nebun
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2013, 00:15:10
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adiadrian Vezi mesajul
Ma pot concentra, intr-o seara am stat aproape 3 ore in genunchi spunand rugaciunea inimii, dar apoi, ispita, am sarit dintr-o data in pat si am adormit in 3 secunde, parca eram nebun
se pare ca indiferent de ce sfat ti se da tu tot pe a ta o tii...
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2013, 00:16:27
Adiadrian Adiadrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2013
Mesaje: 10
Implicit

Nu, o sa va urmez sfatul, am spus doar asa.
Reply With Quote
Răspunde