Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2015, 18:58:55
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Saint Patrick's day, anyone?

Azi majoritatea lumii crestine il sarbatoreste pe Sfantul Patrichie (pe romaneste). Traditiile in lume difera de la imbracat in verde la festivaluri diverse.

Sunt curios, este prezenta in cultura romaneasca vreo traditie in aceasta zi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2015, 19:12:46
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Azi majoritatea lumii crestine il sarbatoreste pe Sfantul Patrichie (pe romaneste). Traditiile in lume difera de la imbracat in verde la festivaluri diverse.

Sunt curios, este prezenta in cultura romaneasca vreo traditie in aceasta zi?
E unul dintre occidentalii pe care ii respect profund, mai mult, la care am evlavie. Datorita lui au existat atatia sfinti irlandezi, britanici si scotieni.
Saint Patrick, pray for us!

Last edited by Barsaumas; 17.03.2015 at 19:14:51.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2015, 22:58:46
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Azi majoritatea lumii crestine il sarbatoreste pe Sfantul Patrichie (pe romaneste). Traditiile in lume difera de la imbracat in verde la festivaluri diverse.

Sunt curios, este prezenta in cultura romaneasca vreo traditie in aceasta zi?
Nu crezi ca suna mai bine Sf.Patriciu? Patriciu stiu ca e nume, dar de Patrichie nu am auzit(eu).

Nu, in cultura romaneasca nu e sarbatoare azi. Nu ar trebui sa te mire. Fiecare cultura si spiritualitate are sarbatorile ei. Biserica Ortodoxa il recunoaste pe Sf.Patrick, mai ales cea din Vest. Banuiesc ca ei sarbatoresc, dar probabil la Biserica, nu in pub-uri. :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.03.2015, 22:59:49
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Inca o chestiue. Din cate am inteles, acest fel de a sarbatori Sf.Patrick, este o traditie americana, nu irlandeza. Ma refer la imbracat in verde, parade, etc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.03.2015, 23:12:17
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Inca o chestiue. Din cate am inteles, acest fel de a sarbatori Sf.Patrick, este o traditie americana, nu irlandeza. Ma refer la imbracat in verde, parade, etc.
Irlandezii au traditie sa-si dea in cap cu whiskey :))

Si am citit Patrichie pe crestinortodox.ro. Suna mai arhaic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.03.2015, 23:26:47
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Irlandezii au traditie sa-si dea in cap cu whiskey :))
Dupa ce se imbata sau inainte ? =))
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.03.2015, 09:27:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Saracul Sf.Patrick ,nu stiu ce are dansul in comun cu betia insa in America sarbatoarea se cinteste musai cu betii mari.
Toata lumea se imbraca in verde ca cica daca nu ai ceva verde la tine vei fi piscat de aia care au...o aberatie!

Mie nu-mi place spiritul asta occidental al sarbatorii fatise cat si comformismul asta fervent,vai este Valentine's Day si trebuie sa port rosu si accesorii cu inima!
Iar de Craciun pot sa ies afara la cumparaturi,la dentist sau la restaurant cu o caciula rosie cu mot...caci vai cat sunt eu de excited de" sezonul sarbatorilor"!
Sunt entuziasmata dar si fara caciula si accesorii tampite facute in China.

Astea-s poate pt copii dar cand le poarta oameni in toata firea si batrani parca ti se face greata!
Mai ales ca astea sunt sarbatori religioase ,au de-a face cu spiritul nu cu purtatul caciulilor rosii ,a hainor verzi sau a decoratiilor cu oua si iepurasi...

Ce frumos era odata in Romania cand nu ajunsese moda cu valentines day,cu Halloween sau Patrick day...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.03.2015, 09:36:29
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Saracul Sf.Patrick ,nu stiu ce are dansul in comun cu betia insa in America sarbatoarea se cinteste musai cu betii mari.
Toata lumea se imbraca in verde ca cica daca nu ai ceva verde la tine vei fi piscat de aia care au...o aberatie!

Mie nu-mi place spiritul asta occidental al sarbatorii fatise cat si comformismul asta fervent,vai este Valentine's Day si trebuie sa port rosu si accesorii cu inima!
Iar de Craciun pot sa ies afara la cumparaturi,la dentist sau la restaurant cu o caciula rosie cu mot...caci vai cat sunt eu de excited de" sezonul sarbatorilor"!
Sunt entuziasmata dar si fara caciula si accesorii tampite facute in China.

Astea-s poate pt copii dar cand le poarta oameni in toata firea si batrani parca ti se face greata!
Mai ales ca astea sunt sarbatori religioase ,au de-a face cu spiritul nu cu purtatul caciulilor rosii ,a hainor verzi sau a decoratiilor cu oua si iepurasi...

Ce frumos era odata in Romania cand nu ajunsese moda cu valentines day,cu Halloween sau Patrick day...
Sincer, poate realizam cu totii ca est-europeanul era mai sanatos spiritual pe vremea marelui Leonid Ilici Brejnev. Si, mai ales spre sfarsitul domniei, chiar pe vremea lui Iosif Vissarionovici Stalin. (Mi-e dor de vremurile Sinodului de la 1948, de la Moscova). Pe vremea aceea, apologetii "pietei libere", "libertatii sexuale" si "multipartitismului" erau fie in inchisoare, fie la doi metri sub pamant. Istoria a dovedit ca, desi ei insisi niste mari criminali, mai mari chiar decat nazistii, comunistii au avut dreptate in privinta capitalismului si tipului uman, anume scursoare lacoma, produs si promovat de acesta. Asa ca "elita" prooccidentala a burgheziei interbelice a meritat ce a primit de la baietii lui Nikolski si Turcanu. Chiar regret ca au mai scapat de pedeapsa administrata de DGSP cativa "martiri" din acei sobolani, deveniti ulterior transfugi, care au mai si scris carti de propaganda vestica, sau, ma rog, au scris altii pentru ei. Vorbesc serios, poate crezi ca scriu la misto. Ma refer la elita burgheza aka lideri politici, nu la credinciosii, pastorii, preotii si epsicopii catolici, ortodocsi si neoprotestanti, care au fost chiar martiri pentru Cristos, cu totii, ca sa fie clar si limpede.
Si revenind la ce scrii, da, astfel de sarbatori consumeriste nu au existat in comunism. Nu e mai decent ca oamenii sa manifeste in Piata Scanteii cu steaguri si portretele lui Stalin sau Ceausescu, decat sa comita betii, drogari, si fornicatie?

Last edited by Barsaumas; 18.03.2015 at 09:55:35.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.03.2015, 09:48:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Azi majoritatea lumii crestine il sarbatoreste pe Sfantul Patrichie (pe romaneste). Traditiile in lume difera de la imbracat in verde la festivaluri diverse.

Sunt curios, este prezenta in cultura romaneasca vreo traditie in aceasta zi?
nu. E o sarbatoare irlandeza, sarbatorita in restul lumii de comunitatile irlandeze, ajunsa in zilele nostre o "sarbatoare" pur comerciala
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.03.2015, 09:57:42
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu. E o sarbatoare irlandeza, sarbatorita in restul lumii de comunitatile irlandeze, ajunsa in zilele nostre o "sarbatoare" pur comerciala
Pai da, capitalismul comercializeaza orice, inclusiv sentimentul religios, transforma omenirea, a la longue, in o masa gregara de creaturi mai prejos decat animalele, si unii se indigneaza ca imi doresc nimicirea lui definitiva, fie si prin violenta pura.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
As vrea sa intru intr-o biserica ortodoxa de rit latin (da, exista asa ceva) si sa sarbatoresc acea sarbatoare cum se facea la cateva secole de la mutarea sfantului la Domnul. Asta ar fi o picatura de roua intr-un ocean de otrava...

Last edited by Barsaumas; 18.03.2015 at 10:01:20.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare