Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2009, 11:49:04
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pacatele de la volan

Am observat ca o mare parte din pacate le savarsesc la volan. In sensul ca ma enervez, ma abitionez, injur, imi neglijez aproapele, mai privesc "peisajul" etc.

Ma bucur cel putin ca am progresat putin si nu ma mai dau jos din masina sa-l amenint cu bataia pe cel ce ma claxona sau imi taia fata, ca am redus la minim vocabularul de injuraturi si ca pot sa-mi pastrez calmul cand se baga unul cu nesimtire in fata.

Oamenii sunt de nerecunoscut cand sunt la volan, fie profesor, director, mama... toti se transforma in soferi. Suntem intr-o competitie directa fara niciun premiu, manevram niste arme mortale fara discernamant fata de aproapele nostru.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2009, 12:34:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Am observat ca o mare parte din pacate le savarsesc la volan. In sensul ca ma enervez, ma abitionez, injur, imi neglijez aproapele, mai privesc "peisajul" etc.

Ma bucur cel putin ca am progresat putin si nu ma mai dau jos din masina sa-l amenint cu bataia pe cel ce ma claxona sau imi taia fata, ca am redus la minim vocabularul de injuraturi si ca pot sa-mi pastrez calmul cand se baga unul cu nesimtire in fata.

Oamenii sunt de nerecunoscut cand sunt la volan, fie profesor, director, mama... toti se transforma in soferi. Suntem intr-o competitie directa fara niciun premiu, manevram niste arme mortale fara discernamant fata de aproapele nostru.
Luchian ,hai sa fim seriosi ,cum sta bine unor oameni maturi,aceasta propunere a ta nu este un subiect de nou topic ! Pai tu acum ai prezentat si ti-ai dat seama de pacatele de la volan dar cite alte locuri nu sunt unde nu ne rasvratim si facem pacate : in bucatarie cind gatim, in casa cind suntem nevoiti sa facem curatenie generala,la servici cind ni se dau repetat sarcini in plus fata de ceilalti colegi egali cu noi (asa cum a si deschis un topic o ...crestina !),la pescuit cind in loc sa ne distram si sa ne relaxam pierdem fara rost 10 ore de geaba s.a.m.d. Ceea ce atrage atentia in cazul postarii tale este ca daca ai disponibilitatea in tine asa de evidenta spre pacate la volan pai o ai si in alte situatii stresante sau limita. Cu alte cuvinte ,daca esti in stare de asa ceva la volan atunci o mai faci si in altele multe. Deci problema nu este ,,la volan" ci in predispozitia evidenta spre pacate ...si aceasta trebuie sa dea de gindit si de impins spre indreptare. Dar daca este cum spui ca esti in schimbare,atunci este spre bine .
Doamne ajuta sa te indreptezi ,dar nu din motive sociale in primul rind ci din cele ortodoxe !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.09.2009, 12:45:02
flushaddy flushaddy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2009
Mesaje: 1
Implicit Bine ca ne dam seama de pacate.

Salut. Sunt si eu sofer de aproximativ 2 ani si mi-am dat seama ca este mare greseala sa te grabesti sa ajungi undeva, cand conduci, pentru ca calci acceleratia mai mult decat o faci in mod obisnuit. Ce am observat este ca desi accelerezi mai mult, nu ajungi mai repede decat cu maxim 5 minute.

Cand ne grabim ne enervam mai tare daca ne taie cineva calea, din orice motiv. Nu mai acordam prioritate pietonilor, reprezentam un pericol pentru ceilalti soferi. Plus ca consumam mai multa benzina si ne si stresam.

Este pacat ca toata lumea este grabita in ziua de azi, peste tot claxoane si nervi.
Condusul a devenit un mijloc de a face mai multe pacate, de parca nu aveam destule.

Este un cerc vicios in care ne invartim in fiecare zi, si ce este mai grav este ca nu ne dam seama. Este bine ca unii dintre noi isi mai dau seama si ca se tempereaza.

Da, este adevarat ca nu acesta este singurul mod de a face pacate, ci a devenit unul dintre ele.

Trebuie sa ne gasim echilibrul in tot ce facem, si sa ne temperam in tot ce facem, inclusiv in condus. Totul in ziua de astazi devine stresant, pana si banalul condus, simpla ajungere din punctul A in punctul B.

Dumnezeu sa aiba grija de noi si sa ne intelepteasca, sa ne ajute sa ne vedem pacatele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.09.2009, 13:00:08
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Luchian ,hai sa fim seriosi ,cum sta bine unor oameni maturi,aceasta propunere a ta nu este un subiect de nou topic ! Pai tu acum ai prezentat si ti-ai dat seama de pacatele de la volan dar cite alte locuri nu sunt unde nu ne rasvratim si facem pacate : in bucatarie cind gatim, in casa cind suntem nevoiti sa facem curatenie generala,la servici cind ni se dau repetat sarcini in plus fata de ceilalti colegi egali cu noi (asa cum a si deschis un topic o ...crestina !),la pescuit cind in loc sa ne distram si sa ne relaxam pierdem fara rost 10 ore de geaba s.a.m.d. Ceea ce atrage atentia in cazul postarii tale este ca daca ai disponibilitatea in tine asa de evidenta spre pacate la volan pai o ai si in alte situatii stresante sau limita. Cu alte cuvinte ,daca esti in stare de asa ceva la volan atunci o mai faci si in altele multe. Deci problema nu este ,,la volan" ci in predispozitia evidenta spre pacate ...si aceasta trebuie sa dea de gindit si de impins spre indreptare. Dar daca este cum spui ca esti in schimbare,atunci este spre bine .
Doamne ajuta sa te indreptezi ,dar nu din motive sociale in primul rind ci din cele ortodoxe !
Predispozitia pentru pacate o avem cu totii , si da pacatuisc si in alte multe momente.

Am aratat ca atunci cand conduci, ai mult mai multe sanse sa-ti vatamezi aproapele.
Adica nu e ca atunci cand in dumul catre gradina te intalnesti cu un vecin care te ocaraste zilnic, cu timpul acesta se poate schimba si problema e rezolvata. Ci zilnic te intalnesti cu sute de oameni cu care impartasesti acelasi drum, dar pe multi ii scarbesti cu atitudinea ta, multora le dai prilej de cearta si tot asa.

PS. imi permiti ca atunci cand vreau sa mai postez un topic nou sa ti-l trimit spre aprobare?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.09.2009, 13:04:12
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Doamne ajuta sa te indreptezi ,dar nu din motive sociale in primul rind ci din cele ortodoxe !
Motivele sociale de convietuire buna intre oameni sunt motive ortodoxe, sau invers - e acelasi lucru.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.09.2009, 14:52:59
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Eu nu inteleg cum poate cineva sa se dea jos din masina si sa bage in spital un om pentru ca l-a claxonat.Trebuie sa fii idiot si oligofren numai si pentru a te da jos si a ameninta cu bataia.Descreieratii care fac asa ceva distrug vieti, de isi vad unii tatal batut in fata lor pentru ca un imbecil a considerat ca are dreptul sa isi faca dreptate cu bata.
Cum ati trecut examenul psihologic pentru a primi carnet, cu shpaga sau cu pile?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.09.2009, 15:28:26
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Oamenii sunt de nerecunoscut cand sunt la volan, fie profesor, director, mama... toti se transforma in soferi. Suntem intr-o competitie directa fara niciun premiu, manevram niste arme mortale fara discernamant fata de aproapele nostru.
Nu generaliza,pentru ca mie mi se pare foarte ciudat sa vad sau sa aud de cineva care se " tranforma" la volan...de fapt e una si aceeasi persoana care nu se poate controla, simplu!
Eu am fost soferita timp de 2 ani ( si e clar ca nu mai sunt din cauza unui incident care m-a " traumatizat" ), dar nu injuram deloc, daca eram nevoita sa franez brusc amuteam pur si simplu si imi crestea pulsul, ma enervam putin...dar cam atat, dar nu aveam cum sa am un comportament strain de mine...asta in nici un caz. Poate ca ar trebui sa mentionez ca decat sa botesc masina cuiva am ajuns sa ies eu in decor...si asta pentru ca tin foarte mult la siguranta aproapelui meu si a bunurilor lui implicit ...deci nu m-am integrat in oala soferilor care " conduc arme mortale fara discernamant fata de aproapele nostru".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.09.2009, 16:38:35
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Eu nu inteleg cum poate cineva sa se dea jos din masina si sa bage in spital un om pentru ca l-a claxonat.Trebuie sa fii idiot si oligofren numai si pentru a te da jos si a ameninta cu bataia.Descreieratii care fac asa ceva distrug vieti, de isi vad unii tatal batut in fata lor pentru ca un imbecil a considerat ca are dreptul sa isi faca dreptate cu bata.
Cum ati trecut examenul psihologic pentru a primi carnet, cu shpaga sau cu pile?
Nu cred ca are legatura cu examenul psihologic, acest examen are putine sanse sa descopere un nebun, dar ce sa mai vorbim de a precizice innebunirea unora.

In dreptatea mea credeam ca: dau o lectie celor care gresesc sau nu ma lasam calcat de cei care ma provocau.
Cum sa-ti explic: De exemplu daca imi vad de drumul meu si vine unul cu obraznicie si imi taie fata, iar daca il atentionez ca a gresit ma injura/provoaca, atunci consideram ca il pot invata o lectie, ca data viitoare sa se gandeasca de doua ori inainte sa injure/provoace pe cineva. E drept ca n-am bagat pe nimeni in spital , n-am lovit dar pe unii i-am speriat.
Acum am ajuns sa ignor majoritatea cazurilor, mai ales ca am familie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.09.2009, 16:45:24
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu generaliza,pentru ca mie mi se pare foarte ciudat sa vad sau sa aud de cineva care se " tranforma" la volan...de fapt e una si aceeasi persoana care nu se poate controla, simplu!
Eu am fost soferita timp de 2 ani ( si e clar ca nu mai sunt din cauza unui incident care m-a " traumatizat" ), dar nu injuram deloc, daca eram nevoita sa franez brusc amuteam pur si simplu si imi crestea pulsul, ma enervam putin...dar cam atat, dar nu aveam cum sa am un comportament strain de mine...asta in nici un caz. Poate ca ar trebui sa mentionez ca decat sa botesc masina cuiva am ajuns sa ies eu in decor...si asta pentru ca tin foarte mult la siguranta aproapelui meu si a bunurilor lui implicit ...deci nu m-am integrat in oala soferilor care " conduc arme mortale fara discernamant fata de aproapele nostru".
Eu conduc in Bucucuresti cel putin 3-4 ore pe zi de 12 ani. E un adevarat vacarm.
Ai sa vezi cum un domn respectabil, te injura ca in mahala. Cum un tata cu copii in masina face salom printre masini... si cate si mai cate.

Am condus si afara in UE, e o mare diferenta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.09.2009, 17:46:05
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Eu conduc in Bucucuresti cel putin 3-4 ore pe zi de 12 ani. E un adevarat vacarm.
Ai sa vezi cum un domn respectabil, te injura ca in mahala. Cum un tata cu copii in masina face salom printre masini... si cate si mai cate.

Am condus si afara in UE, e o mare diferenta
Da, e incomparabil.

Cand te intorci in Bucuresti ai senzatia ca ai ajuns intr-un loc plin cu isterici.

Am stat in ambuteiaj in centrul Genevei, 1 ora pe 300 m. N-am auzit un claxon.

In Paris, ca pieton, am dat sa trec pe rosu iar soferul in loc sa claxoneze s-a oprit si mi-a facut semn sa trec.
Tot in Paris am vazut o masina de marfa oprita pe o strada cu o singura banda, descarcand marfa. In spatele ei coada, 15 min, niciun claxon.

Toate acestea la pranz, in zile de lucru.

Nu trebuie sa ne plangem de mila, ci sa ne infranam si sa ne civilizam.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatele straine Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 20 10.01.2013 12:04:33
Ma urmaresc pacatele! skicolour Pocainta 38 20.01.2011 09:24:56
PACATELE SUBTILE ALE SEC XXI cozia Generalitati 43 20.10.2009 20:08:14
PACATELE ancah Pocainta 24 24.09.2008 14:04:20
Pacatele nespovedite cod_gabriel Impartasania (Taina Euharistiei) 11 03.10.2007 21:48:33