Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.09.2010, 10:31:32
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fierarul Vezi mesajul
Ma tot gandesc...

Multor oameni li s-ar parea aberanta sugestia sa se casatoreasca pe la 20 de ani, dar nu li se pare deloc anormal sa aiba relatii trupesti/sa traiasca intr-un fel de concubinaj, chiar si inainte de aceasta varsta.
Poate cineva sa gaseasca un motiv de a nu te casatori? Adica, ce griji in plus implica casatoria fata de o astfel de relatie?
Interesanta problema ridicata!

Motive de a nu te casatori de la 20 de ani exista, chiar atunci cand cei doi tineri sunt convinsi ca vor sa se casatoreasca dupa ce termina studiile, eventual dupa ce-si fac si cat de cat un rost. Am sa numesc cateva pe care le-am observat in jurul meu. Sunt chiar justificate.
Frecvent parintii care sunt dispusi sa-si intretina copilul, nu sunt dispusi sa-i intretina si nevasata/sotul din doua motive (chiar daca nu e asa, lor asa li se pare) si apoi nu vor sa creeze un obicei prost de a avea familia copilului dependenta de ei. Mai mult, parintii inca mai sunt obisnuiti ca dupa casatorie vin copiii (asa era in trecut, intai faceai copiii si apoi avorturile ca daca era invers, riscai sa nu mai faci copii niciodata). De aici vine si teama ca se vor trezi cu nepotii in brate, tocmai cand au apucat si ei sa se mai linisteasca si poate nici cheltuielile suplimentare aduse de nepoti nu le surad, pentru ca totul va fi in seama lor. Mai mult, cum sunt cu capul pe umeri, stiu ca uneori cu copiii vin si probleme serioase legate de santatea copiilor (un copil care raceste f. des, un copil alergic, unele mici defecte congenitale, care se remediaza, dar impun niste operatii, sau gimnastica si alte proceduri terapeutice, etc). Asta chiar ar distruge scoala pe care tinerii o au de terminat si pentru care parintii lor au platit atatia ani, sau i-ar impovara pe bunici peste masura.
Am avt in facultate colegi care nu se casatoreau pentru ca stiau ca dupa casatorie li se vor diminua subventiile.
Adesea parintii gandesc logic: copilul s-a casatorit, trebuie sa-l ajutam sa-si faca o casa, un rost, iar el daca are familie, trebuie sa faca ceva sa mai castige si el un ban. Ca urmare parintii deturneaza fondurile de la intretinerea/distractia copiilor, spre un avans la o casa...
Un alt motiv pentru care parintii nu sunt dispusi sa continue subventionarea copiilor casatoriti ar mai fi faptul ca parintii fetei considera ca fata lor preia macar o parte din treburile casnice ale sotului plus ca ofera sex gratis si s-ar cuveni sa fie intretinuta de el/parintii lui pentru ca el/ei sunt degrevati de poverile casnice. Mai mult aceste noi ocupatii de femeie maritata ii afecteaza sutdiile ei.
Pe de alta parte, parintii baiatului poate nu se simt in stare creasca suma alocata copilului lor, poate nici nu au de unde, poate nici nu le convine nora prea tanara, prea fitzoasa, prea nestiutoare in ale gospodariei, ca urmare prea dispusa sa-si aduca mama sa-i faca treburile si ea sa nu se mai invete niciodata sa devina gospodina, ba mai mult, fiind studenta inca isi petrece cea mai mare parte a timpului intre tineri pusi pe distractie, intre posibili pretendenti, sansele sa-i fuga ochii in alta parte sunt intr-adevar mai mari...

Parintii stiu ca atunci cand omul se casatoreste "se asaza la casa lui", incepe sa-si rostuiasa viata. Ei vad adesea o familie traditionala (inca ramne regula in societatea noastra). Barbatul trebuie sa aduca bani in casa, daca nu pe toti, macar sa fie capabil sa asigure intretinerea familiei, chiar daca si sotia castiga, banii ei sa fie bani destinati confortului, de care familia sa se poata lipsi atunci cand ar aparea un copil si mama ar fi nevoita sa-l ingrijeasca acasa. Femeia sa fie capabila sa fie mama si sa fie capabila sa tina gospodaria, chiar daca mai este ajutata de sot. Si acesta este un motiv intemeiat de a amana momentul casatoriei. Este o chestiune mentala, este mai usor de inteles daca ne gandim la ritualurile de initiere (nu neaparat pagane). Casatoria este un moment de trecere la un alt nivel al vietii, nu doar debutul vietii sexuale. Este minunat ca aceasta gandire inca mai persista, daca s-ar face efortul sa le fie transims si copiilor, daca ar putea fi facuti sa inteleaga, viitorul familiei daca nu crestina, macar cu aspect crestin, ar fi mai bun. De aici si indepartarea momentului cand casatoria va fi in mentalitatea tuturor doar "o hartie", cand orice fel de aberatii gen casatorii de proba, casatorii homosexuale, poligamie/poliandrie nu vor mai avea nici o justificare sa nu fie legalizate.

Un alt motiv foarte important tine de faptul ca deja parintii sunt convinsi in sinea lor (de medici prosti, de tot felul de emisiuni si show-uri tv, de publicitate si se de intreaga societate decazuta ) ca atata timp cat exista contraceptie si avort la liber rolul virginitatii nu mai exista. Daca nu vine fata cu burta la gura si cu viata nenorocita nu mai trebuie pazita ci copiii ltrebuie chiar lasati/incurajati sa "cunoasca" sa probeze, ca nu cumva sa descopere dupa aceea ca nu sunt compatibili, sa nu aibe probleme de sanatate...
Sa va zic o discutie intre doi tatici: ei glumeau ca se incuscresc, iar cand tatal baietelului a zis ca le accepta conditiile, dar fata lor sa fie virgina, a sarit imediat ca "doar n-o sa se casatoreasca la 20 de ani"! DAca parintii gandesc asa, formeaza copilul asa, acesta are saracul putine sanse sa gandeasca altfel...

Inca un motiv tine de faptul ca este mai profitabil pentru parinti, adesea saraci, sa nu se grabeasca sa faca nunata pe cheltuiala lor ci copiii, care convietuiesc 7-8 ani impreuna, isi fac un rost, au servicii si venituri sigure, sa se descurce singurei cu nunta. Ei, parintii, doar sa-i ajute eventual cu cate ceva. Iar au dreptate, macar partial, pentru ca in prezent putini tineri mai concep o nunta simpla si ieftina, fara restaurant, chiar in familie, cu putini invitati, cu rochia de mireasa/costumul de mire imprumutate de la prieteni, sau de la un centru de imprumut, cu accesoriile de nunta modeste... Asa ca fiecare sa-si faca ce vrea, cum vrea si pe cheltuiala lui.

Imi cer scuze ca am scris aici un tratat. A nu se intelege ca sunt de acord cu concubinajul tinerilor, sunt insa de parere ca e important ca tinerii sa isi asume casatoria cu tot ceea ce tine de ea, nu sa o considere o modalitate de a face sex legal pe banii parintilor. E doar mai usor sa se casatoreasca dupa terminarea studiilor, dar daca sunt constienti de ce-i asteapta, dispusi sa lupte, merge si inainte.
Mai periculos decat pacatul desfranrii tinerilor atei/indiferenti religios este a devaloriza/desacraliza casatoria. Privind lucrurile la nivelul mentalitatii unui om, este mult mai usor ca un desfrant sa se pocaiasca si sa se mantuiasca decat sa apara o schimbare la nivelul mentalitatii maselor. Daca mentalitatea colectiva va pierde CASNICIA cu valorile ei atunci va fi intr-adevar grav!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.09.2010, 19:38:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Motive de a nu te casatori de la 20 de ani exista, (...)
Ați punctat foarte bine cele mai frecvent întâlnite motive pentru care viitorii miri amână căsătoria, uneori cu anii.
Aș vrea să insist asupra motivului cel mai absurd: dorința de a face o nuntă "așa cum se face". Și anume, a ajuns să se facă o afacere din asta. Sumele investite sunt considerabile, iar zilele premergătoare nunții sunt zile de stress, în care pe lângă grija ca cele 1000 de detalii să iasă perfect, cei doi și părinții lor au și grija că poate nu își vor scoate banii investiți. Mireasa strânge banii în șorțul imaculat, pe acordurile lăutarilor. Rudele apropiate supralicitează cu bani închipuiți ca să "ridice masa", adică să-i facă și pe ceilalți să dea mai mult. Noaptea nunții vine cu emoții și cu voluptăți, dar sunt altfel de emoții și alte emoții decât te-ai aștepta: sunt emoțiile numărării banilor și voluptatea constatării că, în sfârșit, "ne-a ajutat Dumnezeu și ne-am scos". Adică, s-a recuperat investiția și a rămas și ceva pe deasupra. La rândul lor, nuntașii sunt stressați din chiar clipa în care primesc invitația: încep prin a privi ca un fel de blestem o invitație la nuntă care "nu se poate refuza". Merg la nuntă ca vițelul la tăiere: acolo e un loc unde trebuie să dai niște bani munciți cu sudoare și sânge, fir-ar să fie de nuntă. Cam cu o săptămână înainte, trebuie să te interesezi "cât e tacâmul", fiindcă în funcție de asta te orientezi: plătești cam dublul tacâmului în medie, se acceptă ceva mai puțin la rudele mai de departe sau la studenți, se pretinde mai mult de la rudele mai apropiate sau de la cei care la rândul lor... În ziua nunții, ajunși "la salon", trebuie să te preocupi să nu te faci de râs, adică să vezi cât dau cei de la masă. Dar ceilalți, de la celelalte mese cam cât dau ?

Și așa, nunta ajunge din ceva frumos, din ceva dumnezeisc de frumos, ceva de domeniul convenției sociale. Am dat atâția bani la nunți, deci și copiii mei vor trebui să facă nuntă cu dar, ca să ne scoatem. Vom rezerva restaurantul cu un an înainte, e normal: când cineva întreabă "unde se face nunta?", răspunsul nu este "la biserica Sf Cruce" sau "la Catedrală", ci "la Cercul Militar" sau "la Athenee Palace". Abia aștept să aibă fiică-mea nuntă, ca în noaptea aceea să ne strângem în bucătărie să numărăm banii !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.09.2010 at 20:59:26.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.09.2010, 17:26:07
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

prea tarziu acum : preferam sa ma casatoresc virgina la 20 de ani decat sa traiesc in pacat pana la 26 de ani.
si daca voi avea copii ii voi educa crestineste si Dumnezeu sa ma ajute sa le pazesc fecioria.Caci am citit ca daca mirii sunt puri,duhul sfant se coboara peste amandoi.Ma demoralizeaza enorm aspectul asta,ma gandesc :daca tot nu se mai pogoara duhul peste mine pt ca nu mai sunt fecioara,ce rost mai are casatoria? spune ca daca cei doi nu sunt puri,vor avea probleme in casnicie. ce rost mai are? pt ca prin casnicie ne ducem crucea? mai bine ma calugaresc decat sa ma casatoresc pt a avea de cine sa divortez.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.09.2010, 18:06:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
Ma demoralizeaza enorm aspectul asta,ma gandesc :daca tot nu se mai pogoara duhul peste mine pt ca nu mai sunt fecioara,ce rost mai are casatoria? spune ca daca cei doi nu sunt puri,vor avea probleme in casnicie. ce rost mai are?
Capul sus ! Duhul Sfânt se pogoară ori de câte ori are loc căsătoria validă. El are putere curățitoare, Lui Îi spunem: "vino și ne curățește de toată întinarea". Dragă îi este Domnului fecioria, și mai dragă păcătoșenia care s-a convertit în virtute. Prin Sf Taină a căsătoriei, omului i se oferă harurile lucrătoare (=grațiile actuale) necesare unei vieți plăcute Lui. Desigur că orice păcat facem, chiar și dacă îl spovedim dar nu ne-am îndeplinit canonul, poate avea consecințe temporale în viața aceasta. În aceste cazuri să spunem "Mulțumesc, Doamne, că m-ai pedepsit în viața aceasta și nu în cea viitoare". Dar cel mai mare păcat este deznădejdea: ideea că orice am face de aci înainte, nu ne mai putem întoarce la izvorul apei vii, care este Cristos. Chiar așa puțină încredere în puterea lui Dumnezeu și în dragostea Lui pentru noi să avem ? Acum aproape 2000 de ani, a trăit un om foarte rău: un tâlhar dovedit, care își merita moartea pe cruce. Pentru a-și bate joc și mai mult de Cristos, cei care au făcut simulacrul de proces terminat cu condamnarea Mântuitorului au hotărât să fie crucificat între doi tâlhari. Dar acela din dreapta, Dismas, s-a convertit în ultima clipă și L-a rugat să îl pomenească în împărăția Sa. A fost primul care a intrat în rai.
Deci, dacă El l-a iertat pe acela, avem nădejde că ne va ierta și pe noi și, dacă cealaltă parte a vieții noastre Lui i-o vom da, ne va da la rândul Lui tot ceea ce avem nevoie ca să ajungem să vedem lumina feței Sale și să trăim fericiți încă din viața aceasta. Că adevărata fericire aceasta este: să trăim o viață bineplăcută Lui. Numai această fericire durează, după ea tânjește sufletul nostru și numai ea satură.

În ceea ce privește călugăria, este foarte bună și calea aceasta și încă și mai plăcută Lui. Dar ceea ce trebuie să miște inima noastră spre călugărie nu trebuie să fie fuga de căsătorie, ci iubirea de El și dorința și hotărârea de a ne consacra Lui într-un mod excepțional și de a trăi asemenea îngerilor încă din viața aceasta. Cu alte cuvinte, motivația călugăriei trebuie să fie pozitivă: ne călugărim nu ca să fugim de căsătorie, ci de drag pentru călugăria însăși.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.09.2010 at 18:19:17.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.09.2010, 18:09:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
gandesc :daca tot nu se mai pogoara duhul peste mine pt ca nu mai sunt fecioara,ce rost mai are casatoria?.
Domnul, in umblarea Sa pe pamant era deseori acuzat ca isi petrecea timp cu vamesii si desfranatele. Chiar la un moment dat le-a zis fariseilor:
"Adevărat grăiesc vouă că vameșii și desfrânatele merg înaintea voastră în împărăția lui Dumnezeu." Matei 21:31

Deci, Iisus umbla printre oamenii cei mai pacatosi pentru a-i aduce pe calea cea dreapta si a le da mantuirea. Desfranatele aveau mai multe sanse la mantuire decat fariseii, deoarece ele se stiau pacatoase si tanjeau dupa iertare, de aceea veneau la Domnul si erau iertate; pe cand fariseii se considerau neprihaniti si nu aveau nevoie de iertare.

Fecioria este foarte buna , caci scuteste omul de o multime de probleme sufletesti si spirituale; insa, pentru cei care, dintr-un motiv sau altul, nu s-au pastrat curati, exista o a doua sansa prin Hristos, care iarta orice pacat celui care se pocaieste si nu-l mai face. Apoi El da acelui om Duhul Sfant. Indiferent cate pacate ar face omul, nimic nu este prea greu de iertat pentru Hristos. Iar daca El iarta si curateste, El nu-si mai aduce aminte de pacatele tale si te vede din nou ca pe o fecioara curata. Nu va mai ramane nimic din pacatele pe care le regreti, caci El le-a purtat pe cruce in lcul tau; vei fi un om nou si binecuvantat in tot ceea ce faci. Daca stii ca te-ai pocait de acele pacate, te-ai spovedit si parintele ti-a spus ca esti iertata, apai sa-l crezi pe cuvant, caci stie ce spune. Tot trecutul cel urat s-a sters. "Du-te si sa nu mai pacatuiesti!"
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.09.2010, 16:27:41
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
prea tarziu acum : preferam sa ma casatoresc virgina la 20 de ani decat sa traiesc in pacat pana la 26 de ani.
si daca voi avea copii ii voi educa crestineste si Dumnezeu sa ma ajute sa le pazesc fecioria.Caci am citit ca daca mirii sunt puri,duhul sfant se coboara peste amandoi.Ma demoralizeaza enorm aspectul asta,ma gandesc :daca tot nu se mai pogoara duhul peste mine pt ca nu mai sunt fecioara,ce rost mai are casatoria? spune ca daca cei doi nu sunt puri,vor avea probleme in casnicie. ce rost mai are? pt ca prin casnicie ne ducem crucea? mai bine ma calugaresc decat sa ma casatoresc pt a avea de cine sa divortez.
Om drag, Dumnezeu te iubeste!!! Te iubeste cu o logica total diferita de a noastra. Si daca Il primesti asa cum Ti se da El in Biserica te spala, te curateste, te iarta si te ajuta El sa devii omul pe care l-a gandit cand te-a facut! Dumnezeu, celor ce Il cauta, nu le da harul cu masura.. nu uita ca unde a prisosit pacatul va prisosi si harul. Intreab-o pe Sfanta Maria Egipteanca cum a facut Dumnezeu dintr-o desfranata o sfanta!!!
In viata vei avea necazuri, in casnicie vor exista si bune si rele, dar daca primesti ajutorul Domnului, venit prin sfintele Taine, prin Taina Nuntii, prin TAina Pocaintei, prin Sfanta Impartasanie, prin sfintele slujbe, prin Sfanta Liturghie vei primi putere sa nu te casatoresti ca sa ai de cine divorta, ci pentru a va fi sprijin unul altuia in drumul spre mantuire, sau putere sa rezisti vietii monahale daca pe acolo te cheama Domnul la El.
Niciodata nu e prea tarziu, chiar si in ultimul moment exista pocainta... intreaba-l pe talharul de pe cruce!
Doamne ajuta!
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.09.2010, 16:48:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pana la casatorie avem parte de doua persoane, dupa casatorie avem parte de un singur trup. Aici sta lucarea Bisericii, ne uneste atat de mult incat ne face un singur trup, lucru pe care nu-l poate da lumea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.09.2010, 20:17:56
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Eu nu stiu daca e bine sa fii casatorita sau nu.
La mine pe primul loc este cariera pt ca locul de munca iti aduce hrana si toate de cele ce ai nevoie,insa dragostea aduce doar lacrimi.Pana la urma ca femeie nu as avea niciun avantaj in casatorie pt ca serviciu voi avea si eu(deci nu am nevoie de un barbat care sa munceasca in locul meu),de gospodarie tot eu ma voi ocupa chiar daca as fi casatorita chiar daca nu,copii pot avea si fara un barbat(adica as putea infia).Necasatorita pot avea si copii si casa si cariera+parinti/prieteni care sa ma ajute si sa ma sprijine....casatorita insa voi avea un sot care sa se dea sef si caruia sa ma supun,o casa care va fi a sotului si nu a mea+niciun ajutor.
Asta e parerea mea cel putin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.09.2010, 20:41:17
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Daca ti-e frica sa iubesti din cauza lacrimilor, intr-adevar, nu vei avea mare avantaj din casatorie, deci e mai bine sa ramai asa. Tot farmecul casatoriei [si al vietii, as putea spune] este dragostea. E mai bine sa iubesti si sa fii ranit decat sa ai o inima rece. Dragostea merita riscul si lacrimile au rostul lor.
Ar mai fi bucuria de a avea o familie. E fain sa-i vezi pe toti in jurul mesei sau la picnic sau la mare...Sa se uite oamenii si sa spuna : "Uite ce familie frumoasa!"...
Iar copiii crescuti fara tata nu sunt copii impliniti. Poti sa le dai orice, poti sa le faci ce le-ai face, vor simti lipsa unui tata, asa cum au toti prietenii lor si se lauda cu el.
Dar poate ai noroc si gasesti un barbat care se supune sotiei, daca ti-e teama de sef. :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.09.2010, 20:49:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit "De ce sa ma casatoresc?"

Pentru cei interesati, va rog cititi aici - http://www.sfaturiortodoxe.ro/nunta/...ex-pereche.htm

Căsătoria nu este altceva decât asumarea unui drum spre Împărătia Cerurilor. Acesta este motivul pentru care crestinii se căsătoresc: vor să se mântuiască si vor să meargă împreună cu persoana pe care o iubesc pe calea mântuirii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paralela intre Cruciada si Jihad ioanna Religia Islamica 6 23.01.2012 10:44:37
A trai in Hristos costel Generalitati 22 12.04.2011 14:48:01
Diferenta intre spovedanie si discutie cu preotul sophia Impartasania (Taina Euharistiei) 37 06.03.2010 15:46:44
Ce inseamna pentru voi a trai in strainatate? Fani71 Generalitati 250 01.12.2009 22:53:20
Fuge de lumina, dar nu poate trai fara ea. Ce-i? amatyyy Generalitati 5 20.11.2009 00:34:06