Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.10.2010, 14:00:02
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Voi ce parere aveti despre preotul din ziua de astazi?Eu unul cred ca preotul de azi nu trebuie sa asculte de toat canoanele Sfintilor Parinti pentru ca lumea asta este foarte vicleana si isi intorc repede spatele cand nu le convine ceva.De exemplu era odata un baiat care a facut pacatul desfranarii si s-a dus sa se spovedeasca la duhovnicul lui,ei bine acesta i-a dat canon 3 ani oprire de la impartasanie,el s-a suparat pentru ca tatal lui vine mai rar ca el si totusi este impartasit.Un alt exemplu este chiar duhovnicul meu care este unul din putinii preoti cu puterea harica de ascultare fiind foarte iubit de multi enoriasi cam in numar de 1000 si stiti de ce?pentru ca el are grija de ei ca sa nu cada in pacat sau sa se manie fara sa le dea canoane.Voi ce preferati?sa dati canon cuiva si apoi sa il pierdeti sau sa il spovediti cum se cuvine si apoi sa ramana cu Hristos?
Eu cred ca atata timp cat inainte de a ma duce la spovedanie ma rog nu doar pentru mine ci si pentru parintele duhovnic pot sa primesc ca de la Dumnezeu ceea ce imi spune parintele. Am auzit de multe ori ce nu mi-a convenit (de cele mai multe ori), dar punand in rugaciune totul... de la revolta la tristete si durere... am ajuns nu sa inteleg dar sa accept totul cu pace si bucurie.
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.10.2010, 14:07:33
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Membru Vezi mesajul
Nu ci pur si simplu nu o merit ....


Cred ca daca D-zeu ne-ar ierta pacatele doar prin spovedanie , atunci noi nu ne-am mai regreta pacatele comise , ele fiind iertate asa usor... si am gresi din nou .....
ai mare nevoie frate sa citesti in domeniu ca sa te intaresti ca esti trestie batuta de vant si de propiile pareri.. asa este e nevoie de ambele pocainta si spovedanie, dar daca te-ai spovedit si te-ai cait sa stii ca este mandrie sa continui sa zici ca nu meriti iertarea.. adica se pune problema ca vreodata ai putea sa o meriti?! multi cad in plasa asta si fac o pocainta stramba si se mir de ce cad mereu.. pentru ca nu stau acolo unde ne este locul.. niciodata nu vom fi vrednici de iertare, ea este un dar pentru ca Dumnezeu este Milostiv nu are legatura cu ce fac eu.. dar daca pocainta mea este de fapt orgoliul meu ranit, adica ma oftic in mandria mea ca nu sunt bun si vrea sa nu mai fiu asa ,aia e mandria.. smerenia este sa acceti ca esti pacatos si ca asa vei fi mereu si ca Domnul este milostiv.. este o lucrare fina dar asa este mantuirea este -smerenia pana la urma.. apoi crestere sentimentului de vinovatie si nu scaderea lui este semnul vindecarii sufletului.. adica din ce in ce mai bolnav sa te vezi si nu mai sanatos cum iarasi fac multi ca isi inchipuie si reusesc sa se minta ca au ani de cand merg la biserica si ca sunt mai buni ca la inceput.. teapa si inchipuire.. sufletele acestea nu inainteaza.. coborarea la iad, cresterea sentimentului de pacatosenie din care se naste si pocainta sincera care este acceptarea a ceea ce sunt si iertarea mea.. daca nu ne iertam pe noi insine nu avem pocainta curata.. mult timp am bolit si eu de boala asta pana cand Maica Siluana mi-adeschis ochii.. nici pe ceilalti nu-i putem ierta daca pe noi ne acuzam..acuzatorul este diavolul, ii facem jocul lui cand cadem in extrema asta a vinovatiei.. da sunt vinovat! dar ce altceva sa fiu eu pamant lipsit de har?dau enter si continui ca e prea lung
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.10.2010, 14:13:10
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

pocainta curata este sentimentul nedesavarsirii si o sete dupa mila Luidar cu acceptarea pacatoseniei! ca daca nu faci pace cu pacatosenia ta nu vei primi harul! vei primi o inchipuire de la satana.. cum spun multi.. "azi am simtit har la liturghie! mi s-a facut pielea de gaina".. ei se cred buni atunci, isi inchipuie ca sunt lacas al harului.. inselaciune! harul vine cand esti smerit si repet, smerenie este sa accepti asa de tare ca esti pacatos incat sa nu te mai zbati si sa nu te mai acuzi .. sa te lasi rastignit de patimi.. asta este smerita cugetare .. dar foarte ,foarte ,foarte putinio stiu.. eu afara de Maica Siluana si de Parintele Rafail nu am vazut asta nici la marii nostri duhovnici.. de asta si simtim sufletul sub o amenintare cand ii ascultam pe multi.. capata mai degraba nelinistea cea rea decat cea a pacii.. nu dau exemple, asta e alta discutie.. cine m-a intelesbine ar fi sa aprofundeze aceasta ,eu nu sunt in masura sa o fac caci eu insumi bolesc si nu am dragostea care vindeca ,dimpotriva Doamne ajuta..

Last edited by GheronIosifIsihastul; 14.10.2010 at 14:17:31.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.10.2010, 15:13:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
pocainta curata este sentimentul nedesavarsirii si o sete dupa mila Luidar cu acceptarea pacatoseniei! ca daca nu faci pace cu pacatosenia ta nu vei primi harul! vei primi o inchipuire de la satana.. cum spun multi.. "azi am simtit har la liturghie! mi s-a facut pielea de gaina".. ei se cred buni atunci, isi inchipuie ca sunt lacas al harului.. inselaciune! harul vine cand esti smerit si repet, smerenie este sa accepti asa de tare ca esti pacatos incat sa nu te mai zbati si sa nu te mai acuzi .. sa te lasi rastignit de patimi.. asta este smerita cugetare .. dar foarte ,foarte ,foarte putinio stiu.. eu afara de Maica Siluana si de Parintele Rafail nu am vazut asta nici la marii nostri duhovnici.. de asta si simtim sufletul sub o amenintare cand ii ascultam pe multi.. capata mai degraba nelinistea cea rea decat cea a pacii.. nu dau exemple, asta e alta discutie.. cine m-a intelesbine ar fi sa aprofundeze aceasta ,eu nu sunt in masura sa o fac caci eu insumi bolesc si nu am dragostea care vindeca ,dimpotriva Doamne ajuta..

Sa te ajute Dumnezeu! Imi plac postarile tale ca-ti pui intrebari care conteaza!
Spui ca ai citit despre aceste lucruri in scrierile Maicii Siluana? Poti fi mai exact, te rog? Unde. (eu nu am citit inca nimic scris de dumneaei).

Last edited by anna21; 14.10.2010 at 15:16:53.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.10.2010, 15:22:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Voi ce parere aveti despre preotul din ziua de astazi?Eu unul cred ca preotul de azi nu trebuie sa asculte de toat canoanele Sfintilor Parinti pentru ca lumea asta este foarte vicleana si isi intorc repede spatele cand nu le convine ceva.De exemplu era odata un baiat care a facut pacatul desfranarii si s-a dus sa se spovedeasca la duhovnicul lui,ei bine acesta i-a dat canon 3 ani oprire de la impartasanie,el s-a suparat pentru ca tatal lui vine mai rar ca el si totusi este impartasit. Un alt exemplu este chiar duhovnicul meu care este unul din putinii preoti cu puterea harica de ascultare fiind foarte iubit de multi enoriasi cam in numar de 1000 si stiti de ce?pentru ca el are grija de ei ca sa nu cada in pacat sau sa se manie fara sa le dea canoane.Voi ce preferati?sa dati canon cuiva si apoi sa il pierdeti sau sa il spovediti cum se cuvine si apoi sa ramana cu Hristos?
Preotul nu este numai un "manuitor" de canoane, pe care sa le arunce in dreapta si in stanga, fara un temei duhovnicesc. Trebuie sa aiba mult discernamant, din moment ce canoanele sunt aceleasi pentru toti, dar oamenii (penitentii) sunt atat de diferiti.

De aceea, uneori exista pogoraminte, tocmai pentru ca si cei mai slabi sa se poata inalta, ridica. Dar, de cele mai mult ori, pentru noi cei lenesi si nesimtitori, nici macar canoanele aplicate cu iconomie nu dau rod. Si acestea ni se par peste puterile noastre, daca nu-L intrezarim dincolo de ele pe Hristos.

Pe de alta parte, preotul nu trebuie sa se faca iubit de credinciosi pentru indulgenta de care da dovada fata de ei, in scaunul spovedaniei. Aceasta nu este nici adevarata blandete si nici adevarata bunatate.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.10.2010, 17:39:00
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sa te ajute Dumnezeu! Imi plac postarile tale ca-ti pui intrebari care conteaza!
Spui ca ai citit despre aceste lucruri in scrierile Maicii Siluana? Poti fi mai exact, te rog? Unde. (eu nu am citit inca nimic scris de dumneaei).
mai, eu vorbesc cu Maica Siluana de cateva ori pe zi, dar bine, pe internet ,ea este Amma mea duhovniceasca , desi de vazut.. mai rar.. a fost acum vreo 4 zile in Bucuresti si ne-am vazut.. asa ca ce m-a invatat am multe astfel de fragmente in mailurile ce mi le-a trimis dar eu am gasit asta si in invataturile ei, uite iti dau un link unde vorbeste despre pocainta.. si are si carti.. ai citit spovedanie neterminata? e mai buna ca Jurnalul fericirii.. tot jurnal e.. crede-ma ca daca crezi ca ai aflat ce e ortodoxia inainte sa o cunosti cum o explica maica Siluana cu siguranta ca e departe de adevar.. deci stii cat de surprins am fost sa invat atatea si atatea.? m-a invatat sa intru in iadul din inima, intre vami, acolo, sa ierti mai intai in trecut sa te rogi pentru vrajmasi si nu ai idee cum se schimba toate.. sa te ierti pe tine insuti.. multe, multe.. eu ma pocaiam dupa cum ma invata simtul meu, dirijat si inselat de diavol.. sa vezi cum sporesti dupa Maica Siluana.. ai auzit de seminarul iertari? ti-l recomand .. AAA da, uite, acolo gasesti toate ideile astea bine sintetizate.. vezi ca e format pdf! sa citesti mai intai sesiunea 7 si sesiunea 8! apoi revii de la 1! iar daca vei voi sa-l si lucrezi ia legatura cu Maica pe acelasi site si crede-ma ca vei afla bucuria care nu se va lua de la noi si viata ta se va schimba.. linkul acum..http://www.sfintiiarhangheli.ro/sa-ne-vindecam-iertand daca nu reusesti sa le copiezi scrie-mi si ti le trimit eu.. downloadeaza si asculta neaparat conferinta asta (mergi pe mana mea si vei vedea)chiar iti recomand mai intai conferinta si apoi seminarul- aceasta de aici este o conferinta despre pocainta: http://www.ortodoxmedia.com/inregist...luana_pocainta

Last edited by GheronIosifIsihastul; 14.10.2010 at 17:51:14.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul afacerist mau77mau Preotul 221 20.05.2016 12:02:55
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58