Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.08.2010, 10:44:57
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit Intrebare

Buna. Am o intrebare. Este pacata ca un barbat ortodox sa se casatoreasca cu o femeie catolica? Parintii mei sunt asa, dar au o casnicie foarte buna si se inteleg foarte bine. Umblam impreuna la biserica in fiecare duminica.(la ortodocsi)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.08.2010, 10:56:06
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Buna. Am o intrebare. Este pacata ca un barbat ortodox sa se casatoreasca cu o femeie catolica? Parintii mei sunt asa, dar au o casnicie foarte buna si se inteleg foarte bine. Umblam impreuna la biserica in fiecare duminica.(la ortodocsi)
Nu. Sigur nu. am participat la foarte multe casatorii dintre catolici si ortodoxi oficiate la ortodoxi. biserica accepta asta. Intr-adevar, nu stiu daca trebuie vreun consimtamant din partea Bisericii sau se poate face pur si simplu cu accordul parintelui care oficiaza casatoria.

pacat este intre ortodoxi si sectanti, sau catolici si sectanti......de fapt asta Biserica nici nu accepta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.08.2010, 13:03:04
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit Dumnezu ti-a lasat deja raspunsul la intrebarea ta.

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Buna. Am o intrebare. Este pacata ca un barbat ortodox sa se casatoreasca cu o femeie catolica? Parintii mei sunt asa, dar au o casnicie foarte buna si se inteleg foarte bine. Umblam impreuna la biserica in fiecare duminica.(la ortodocsi)
buna grgsc_mrs, eu ma aflu intr-o tara indepartata aproape fara crestini. Mai clar, eu nu am cunoscut vreunul. Dar vreau sa-ti dau si raspunsul meu care bineinteles este luat din Sfanta Scriptura care este Cuvantul lui Dumnezeu.
Dumnezeu ne-a lasat scris in Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan capitolul 3 asa: "pacatul este nelegiuirea".
M-am dus si am cautat in DEX semnificatele cuvatului si am gasit asa:
1)nelegiuire = Faptă care contravine legilor juridice sau preceptelor morale; fărădelege, infamie, crimă
2) nelegiuire = Faptă reprobabilă, condamnată de lege; fărădelege, ticalosie

Stiind ca legea morala reprezinta cele 10 porunci ala lui Dumnezeu, parintii tai nu au pacatuit cu nimic casatorindu-se. Si mai cred ca Dumnezeu este multumit pentru ca familia voastra merge la Biserica si va fi si mai multumit daca puneti in practica ceea ce spune in Cuvantul Sau care va ramane neschimbat in veci de veci si dupa care EL va judeca cine a pacatuit si cine nu.
cu prietenie, Violeta

P.S. cele 10 porunci se afla aici de la versul 2 la 17 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=32&cap=20
Reply With Quote
Răspunde