Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 14.04.2014, 10:16:19
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Mandea, defineste-mi sufletul.
Sufletul (gr. psyhi și pnevma ; lat. anima și spiritus = duh, suflare ; ebr. ruah) este nu numai o componentă specifică a ființei umane (Oare nu sunteți voi cu mult mai presus decât ele (păsările cerului) ? — Matei 6, 26), ci și principiul formator, unitar și dinamic al personalității. Sufletul este "entelehia" trupului, elementul substanțial și rațional, care dă forma individuală și personală a ființei omenești, prin care se distinge atât de Dumnezeu cât și de celelalte creaturi.

Sufletul în Noul Testament și la Părinții apostolici

Deși Noul Testament folosește două nume pentru suflet — "psyhi" și "pnevma" — (Luca 1, 46 și 47 , Filipeni 1, 27), conținutul biblic este același : sufletul este substanța care face omul, om, ca ființă liberă, personală și nemuritoare (Mt. 10, 28) : "Pentru că ce-i va folosi omului dacă va câștiga lumea întreagă, iar sufletul îl va pierde ? Sau ce va da omul în schimb pentru sufletul său?" (Mt. 16, 26). In ce privește geneza sufletului, aceasta este o taină a Creatorului (Ps. 139, 13—16).

Sufletul nu are un ipostas preexistent și nici nu e constituit dintr-o materie preexistentă ca trupul, care se alcătuiește din trupul părinților. Ființa umană primește existență după trup ca rezultat al unei nașteri din alte trupuri. Sufletul are altă poziție și funcție în raport cu trupul. El este creat din voința lui Dumnezeu, prin suflul divin, într-un mod cunoscut numai de Creator. Sufletul este primit de la Dumnezeu, prin suflul dumnezeiesc dătător de viață, odată cu trupul, în timpul zămislirii, astfel că ființa umană apare în lume ca unitate psiho-somatică.

De fapt, duhul divin care produce sufletul dă și puterea de a forma trupul. Sufletul are viața ca ființă, de aceea el nu trebuie să fie confundat cu puterea vitală, imanentă, care există în animale și în toate creaturile. El este subiectul, suportul personal al acestei energii vitale, având viața prin sine ca ființă și pentru el însuși.


Sufletul este principiul formator, care individualizează firea umană într-un subiect; de aceea sufletele descendenților lui Adam nu sunt conținute în sufletul lui Adam. Ca prototip al neamului omenesc, Adam cuprinde în sine pe toți, dar fiecare își primește o existență individuală, printr-un suflet nou creat de Dumnezeu pentru el.

După moartea fizică, sufletul se desparte de trup pentru un timp, cu speranța vieții veșnice și în așteptarea învierii trupului. Autorul "Epistolei către Diognet" compară raportul dintre creștini și lume, cu relația dintre suflet și trup, spunând : "Sufletul care este nemuritor locuiește într-un templu pieritor ; iar creștinii, care peregrinează pentru un timp în mijlocul a ceea ce se destramă, așteaptă nestricăciunea în ceruri»"(cap. 6).

Extrase din - http://ro.orthodoxwiki.org/Suflet

Last edited by Mandea77; 14.04.2014 at 10:28:17.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 17.04.2014, 09:59:31
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Thumbs up

Va recomand sa cititi cartea Despre Suflet a Sfantului Nichita Stithatul

http://www.scribd.com/doc/158243326/Despre-Suflet

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #253  
Vechi 17.04.2014, 10:23:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ai citit tot ce era de citit despre ce au sustinut parintii psihologiei si marii psihologi de afirmi ca garantat, ideea de suflet e respinsa de psihologie?
Dar deh, poate tu ai facut psihologia la o universitate mai buna si profesorii e acolo ti-au predat altceva decat ce sa preda la toate facultatile de psihologe pe care eu la stiu in tara...
Mandea77 stie ca la facultatea de psihologie se fac ritualuri satanice, se aduce jertfa cate o studenta (inca) virgina pe altarul zeilor pagani ai psihologiei.

Ce e drept mai rar in ultima vreme ca lipseste materia prima :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 17.04.2014, 10:26:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Adica domne nu se poate vedea, nu se poate observa(masura), nu se
poate pipai, nu se poate auzi, nu se poate mirosi rezulta ca nu exista.

Pai pentru astfel de oamenii de pseudo-stiinta moderni, orice fenomen
care nu intra in aria de perceptie a omului , rezulta ca nu exista.

Eu cred ca omul a fost facut de Dumnezeu, dar din cate se pare , unii
se trag din maimuta.
Fals.
In primul rand astia nu sunt "oameni de stiinta" ci sunt propagandisti anti-tei.
Doi, sunt subiectivi si umbla cu doua masuri.

Practic, nici pentru evolutia omului din maimuta nu exista mai multe dovezi palpabile decat pentru mersul pe apa a lui Hristos, de exemplu.

Dar in prima aleg sa creada in a doua nu.

A fost cineva acolo cand maimulta a devenit om, sa aduca marturii, dovezi filmate, etc?
Nu.
Poate fi reprodusa experimental, stiintific, transformarea maimutei in om?
Nu.

Atunci?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 17.04.2014, 10:29:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
In momentul in care omul devine instrumentul stiintei. In loc ca omul sa foloseasca stiinta ca pe o unealta, el devine unealta a stiintei.
Tot incercand sa inventezi paradigme, ai inceput sa vorbesti aiurea :)

Stiinta e produsul omului, nu invers.

Si cred ca si tu nu faci diferenta intre stiinta si manipularea stiintei de catre anti-teismul militant.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 17.04.2014, 10:31:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Oamenii de stiinta de cand au inceput sa formuleze ipoteze in fizica cuantica, in spatii imaginare cu 11 dimensiuni, au inceput sa creada in tot felul de trasnai care nu pot fi masurate/cantarite/pipaite ... si numesc asta "stiinta suprema"
Moleculele pot fi cumva pipait?
Atomii?
Radiatia electromagnetica?

Ramane sa ne spui ca si astea sunt invetii, de fapt nu exista.

Citat:
Stiinta pentru majoritatea ateilor este o religie, ei sunt ca sectantii care cred orbeste si sunt gata sa-si dea viata pe altarul stiintei ... este clar de ce duhuri sunt manati ?
Din pacate nici tu, religiosul nu stii ce e aia stiinta si in naivitatea ta, iei de bun tot ce zice ateul, protestand cu ridicole argumente la alte ridicole argumente.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 17.04.2014, 10:39:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Da mai Corinusha, ce te miri atata, zici ca ai descoperit apa calda ... ha, ha, ha,... mor de ras!
Pai chiar parintii psihologiei incepand cu 1700 au renuntat definitiv la ideea de suflet a lui Aristotel, ce nu ai inteles, nu mai intelegi romaneste ?
Pentru modul in care lucreaza psihologia, ideea de suflet nu are prea mare relevanta asa cum in medicina, un neurochirug de ex. nu are nevoie de ideea de suflet pentru a-si face cum trebuie meseria.

Din pacate, ceea ce tu nu poti intelege, este faptul ca stiinta NU este religie, in sensul de a fi definita de o dogma unitara si universal acceptata.

Ca sa pricepi (poate), este ca si medicina, in sensul larg al termenului.
Ea include si "medicina alternativa", inclusiv formele ei ridicole, nefunctionale si poate chiar periculoase atat pentru trup cat si pentru suflet.

Insa un medic intelept, cu discernamant va sti ce sa practice si ce sa evite.

Un psiholog crestin nu va recurge la aberatiile lui Freud (nu neaparat ca TOT ca ar fi spus vreodata a fost aberatie pura) sau ai altora.

Insa ele se predau in facultate pentru ca tin de o cultura generala.

Nu poti sa stii ce e bine si ce e rau, ce trebuie sa eviti, daca nu te informezi mai intai.

E drept, facultatea de psihologie nu se ocupa de formarea unui discernamant pentru ca discernamantul exista doar daca vorbim de acea perspectiva unitara care de fapt lipseste din psihologie.

Insa cred ca psihologia poate fi abordata din perspectiva crestina si folosita ca atare.

Citat:
Tu nu vezi ca de cand bajbai pe aceasta tema, nu ai reusit sa aduci nici macar un link cu un parinte al psihologiei care sa fi crezut ca omul are suflet - normal, ca doar erau atei cu totii ... ha, ha, ha !!! Hai pa, nu te mai baga daca nu te pricepi d-soara psiholog !
Pai nu stiu daca din parintii medicinei moderne au fost cine stie ce crestini, ce sa mai zic ortodocsi asa ca...

Apropo, parintii Internetului care il folosesti cu drag si spor, au fost crestini?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 17.04.2014, 11:32:38
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tot incercand sa inventezi paradigme, ai inceput sa vorbesti aiurea :)
Cuvantul "instrument" din fraza la care faci referire este sinonim pentru sclav. Eu m-am exprimat diplomat acolo.

Intrebari:
Cum ai putea sa traiesti in acest secol daca intr-o secunda iti dispare tehnologia pe care o ai la tine, tehnologia de care te deservesti , tehnologia care iti asigura locul de munca ?

Hai sa vedem:
Varianta 1
Daca nu disperi si te comporti ca si cum nimic deosebit s-ar fi intamplat atunci tu nu esti subordonat tehnologiei (iar cum tehnologia este un produs al stiintei, automat nu esti subordonat stiintei), adica nu esti sclavul ei.Cu alte cuvinte:
Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat

Varianta 2
Insa daca toate alea dispar intr-o secunda, si incepi sa te crizezi si sa te comporti ca si cum ai fi in sevraj, atunci asta inseamna depedenta, iar prezenta tehnologiei actioneaza asupra ta, asemenea unui drog.

Intrebare pentru tine:
Atunci cand esti depedent de un drog, cine este sclavul ? Tu sau drogul ?

Citat:
Stiinta e produsul omului, nu invers.
Stiinta nu este un produs. Stiinta este o descoperire a omului.Omul nu
poate sa produca stiinta, omul doar poate s-o descopere.

Citat:
Si cred ca si tu nu faci diferenta intre stiinta si manipularea stiintei de catre anti-teismul militant.
Anti-teismul inseamna sa te opui sa crezi oricarui zeu sau te opui sa crezi
existentei unui zeu sau mai multor zei. Anti-teism este de fapt insusi o
religie.Este religia celor "care nu cred in nici o entitate superioara".
Atunci cand nu crezi in existenta unei fiinte supreme, inseamna ca tu
insuti te consideri a fi o astfel de fiinta.

Sunt oameni care si-au facut din stiinta o religie in sine si care prefera
sa creada in lucruri masurabile, observabile doar pe calea ratiunii fara
a avea insa ca scop manipularea stiintei in scopuri malefice.

Cei care folosesc manipularea stiintei in scopuri malefice apartin si ei
unui religii.Te las pe tine sa-ti dai seama cam cine ar fi astfel de oameni
(ia-l ca pe un exercitiu )

Eu cred ca tu faci confuzia intre anti-teism si aceea religie pe care va trebui
s-o descoperi din exercitiul de mai sus. :D

Citat:
A fost cineva acolo cand maimulta a devenit om, sa aduca marturii, dovezi filmate, etc?
Nu.
Poate fi reprodusa experimental, stiintific, transformarea maimutei in om?
Nu.
Aline ce am zis eu acolo era o metafora.Prin faptul ca am zis ca unii oameni
se trag din maimuta i-am considerat pe aceia ca avand un IQ sub nivelul
bunului simt si nu ca s-ar trage fizic din maimuta.( nu m-am referit la Darwinism)

Last edited by oaie_cugetatoare; 17.04.2014 at 11:42:41.
Reply With Quote
  #259  
Vechi 17.04.2014, 11:37:57
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru modul in care lucreaza psihologia, ideea de suflet nu are prea mare relevanta asa cum in medicina, un neurochirug de ex. nu are nevoie de ideea de suflet pentru a-si face cum trebuie meseria.
AlinB, poate ne spui si care este modul in care "lucreaza" psihologia, ca vad ca te pricepi.
Probabil ca ai cam pierdut ideea pe drum, ti-o reamintesc, logica este urmatoarea: psihologia ca stiinta nu crede ca omul are suflet sau altfel spus considera ca omul, la fel ca o masina complexa, atunci cand se strica trebuie reparat prin echilibrare chimica moleculara.

Referitor la stiinta, sa nu uitam ca ea are la baza acele "axiome" nedemonstrabile fara de care orice constructie logica isi pierde sensul. Stiinta nu a demonstrat ca sufletul sau Dumnezeu nu exista si nici ca Universul si viata ar fi rezultat in urma unui accident chimic intr-un spatiu cu 11 dimensiuni.

AlinB, desi dai impresia ca despici firul in patru, am observat ca nu prea urmaresti subiectul sau ca te raportezi permanent superficial la miezul acestuia.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Apropo, parintii Internetului care il folosesti cu drag si spor, au fost crestini?
Ha, ha, ha ... ce ironia subtila, n-am ce zice.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 17.04.2014, 11:46:25
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mandea77 stie ca la facultatea de psihologie se fac ritualuri satanice, se aduce jertfa cate o studenta (inca) virgina pe altarul zeilor pagani ai psihologiei. Ce e drept mai rar in ultima vreme ca lipseste materia prima :))
Corinusha stie cel mai bine ce ritualuri se fac la facultatea de psihologie, eu nu am afirmat asa ceva, probabil ca AlinB are informatii pe surse. O ironie amuzanta ... o iau ca atare.

Sa nu uitam subietul acestui topic: mai e vreun naiv care sa creada ca "Adevarata stiinta duce la credinta" ?

Adevarata stiinta, de cand a fost inventat acest concept ateu, a incercat permanent sa demonstreze ca Dumnezeu nu exista, ca omul nu are suflet, ca suntem produsul evolutiei rezultate in urma unui accident chimic, punct!

Adevarata credinta ortodoxa, pastreaza neschimbata invatatura Bisericii si a Sfintilor Parinti si nu incearca sa-si "modernizeze" conceptiile despre suflet, creatie, Dumnezeu (treimic) si mantuirea omului.

Last edited by Mandea77; 17.04.2014 at 11:58:28.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"Interconfesionalitate" in aceeasi credinta praxis Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 18.11.2008 12:42:40