Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 11.08.2016, 14:42:28
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Vreau sa va intreb si eu ceva. Parintii mei dupa nunta au pastrat lumanarile de cununie in casa de la tara,e bine sa le pastreze sau ce trebuie sa facem cu ele?
Din cate stiu, dupa cununie, lumanarile de cununie se duc la biserica ! Eu asa am procedat, la sfatul preotului!

Si ca sa revenim la topic! Acum dincolo de orice discutie de natura teologica (am vazut pe acest topic unii colegi de forum certandu-se pe dispute de natura teologica), eu va doresc sa fiti fericita alaturi de persoana iubita, si sa faceti ceea ce va spune mintea si inima!
Reply With Quote
  #552  
Vechi 11.08.2016, 14:44:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Din cate stiu, dupa cununie, lumanarile de cununie se duc la biserica ! Eu asa am procedat, la sfatul preotului!

Si ca sa revenim la topic! Acum dincolo de orice discutie de natura teologica (am vazut pe acest topic unii colegi de forum certandu-se pe dispute de natura teologica), eu va doresc sa fiti fericita alaturi de persoana iubita, si sa faceti ceea ce va spune mintea si inima!
Pai si cu servitul berii cum a ramas ? Ca nu s-a facut doar teologie inalta pe aici, s-au discutat si lucruri mai serioase. :)
Reply With Quote
  #553  
Vechi 11.08.2016, 14:49:28
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Îi la facultatea de medicină, a luat demult bacul.
Este ea la medicina cum sunt studiile alea americane pe netul tau!...:)))
Dar hai sa va dau amandorura posibilitatea sa va aratati nevinovati ca porumbeii.
Ia zi, tribunule, zi impreuna cu protejata ta: la nivelul caror vertebre iese din maduva spinarii nervul acela cu cea mai extinsa actiune colinergica din organism? Ziceti repede, daca e vorba de studentie in Medicina!
Hai, ziceti repejor, cat nu se ard vinetele lui Dragos in gradina!
Reply With Quote
  #554  
Vechi 11.08.2016, 14:53:40
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Nimic? Nimic? Nici o vertebra? Nici macar o apofiza micuta?
............:))))))
Ce bublisori sunteti, ghidusilor!
Reply With Quote
  #555  
Vechi 11.08.2016, 14:54:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Ia zi, tribunule, zi impreuna cu protejata ta: la nivelul caror vertebre iese din maduva spinarii nervul acela cu cea mai extinsa actiune colinergica din organism? Ziceti repede, daca e vorba de studentie in Medicina!
Hai, ziceti repejor, cat nu se ard vinetele lui Dragos in gradina!
Pai poate e orelista, asta ce ai intrebat tu tine de medicii care se ocupa de aia bolnavi cu nervii.
Reply With Quote
  #556  
Vechi 11.08.2016, 14:58:52
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai poate e orelista, asta ce ai intrebat tu tine de medicii care se ocupa de aia bolnavi cu nervii.
Bine. Sa admitem ca e, deja, in anul 5 de medicina, orelista (sau, poate, urechista?).
Atunci sa zicem si de ureche....
Prin ce canale primeste creierul informatii de la ureche si prin care trimite creierul comenzi catre ureche, hait?

P.S. Catindatii au voie sa susosteasca intre ei, data fiind dificultatea ridicata a subiectelor. Pot face sobor, pot face tot ce vor, numai sa ne raspunda, fie si de un 5, la intrebari!
Reply With Quote
  #557  
Vechi 11.08.2016, 14:58:59
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
...nu-i de mirare că există cretini, scuzați eufemismul, care numesc un sfînt și stîlp al Bisericii, precum Sf. Augustin, "eretic". Acum,"fericit" sau"sfînt", nu contează: este Sus, bucurîndu-se de Lumina Neînserată. Ereticii sînt la motelul subteran "Ardet non lucet" Dis et c-ie. Deci?...
De unde știi că se bucură de Lumină? :) Augustin, dragul de el, e la cealaltă "lumină", la "Ardet non lucet". Dar mă îndoiesc că-i în iad, când am simțit ce putere au rugăciunile Bisericii, a Ortodoxiei, acum spun că poate e la Lumina Raiului, fiindcă Biserica s-a rugat în fiecare an pentru el începând din 1982 decând a fost pus în calendare.
Oricum pentru ereziile lui, care au stat masiv, la căderea apusului în erezii, nu știu, sper să se fi milotivit Dumnezeu de el, să-l fi scos din iad, ca să poată ruga pentru răul ce l-a pricinuit asupra Bisericii, prin ruperea apusului și să-i întoarcă pe latini, înapoi în Biserică. Oricum, pentru eretici, păgâni, atei, nu ne putem ruga, decât acasă, individual, nu în comuniunea Bisericii. Deci chiar și în Rai, dacă ar fi, scos de cererile către Dumnezeu și puterea Bisericii, el nu se poate ruga pentru latini, să îndrepte greșelile făcute. Ereziile lui Augustin și astăzi fac ravagii în lume, de aceea mă îndoiesc sincer că ar fi pus în Rai. Până la urmă, Biserica se poate ruga, dar Dumnezeu hotărăște dacă împlinește sau nu, cererile Bisericii.

Nu știu de ce îl vezi tu sfânt și stâlp, al Bisericii, când el toată viața lui a fost un stricat, că se ruga mama lui, Sfânta Monica, ani și ani la rând, se ruga și lui Dumnezeu și se ruga și de el, să devină un bun creștin. A fost depravat, a curvit foarte mult, cu multe femei și în scrierile lui, la "Confesiuni", spune memorabil (de prost): "Trebuie să guști din păcat, ca să te știi feri de el". Deci Hristos așa a făcut, a gustat din păcat să se știe feri de el? Apostolii, au curvit și desfrânat, ca să se știe feri de desfrânare? El e inventatorul lui filioqve, și a altor erezii.

Deci mai ușor cu eufemismul "cretin", din "creștin". Cel puțin te rog, bine Adriane ? :) Dacă tu nu mă vezi creștin, ci mă vezi cretin, e treaba ta, dar nu trebuie să mă și jignești cu asta. Data asta nu îți mai fac post report, că știu și văd că ai multe neputințe, încerc să te înțeleg și să-ți port neputințele. Însă am rugămintea să nu mă mai jignești, fiindcă eu nu te-am jignit niciodată. Și în plus, am citit mai mult din fericitul Augustin - ereticul Augustin, decât ai citit tu, cunosc mai multe despre el și viața lui decât cunoști tu și din scrierile apusului, care-l elogiază și din scrierile teologilor greci și ruși, care se întrebau cu semnale de alarmă, nedumeriți, în 1982, când a fost Augustin pus în calendare, ce caută un eretic acolo? Și cine l-a pus acolo? Și de ce? Ce scop au urmărit?

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Acum, privind în chestiunea episodului necromantic: cred sincer că Dumnezeu a făcut un pogorămînt,o ultimă încercare cu Saul: a lăsat să apară Samuel-pe-bune, și să îi spună aceluia adevărul, ca o ultimă șansă ca Saul să se pocăiască, pentru doar Izvorul Prorocirilor poate schimba proorocirea. Dar, el a adăugat la păcate și acela că nu s-a pocăit, inclusiv pentru actul de a chema duhurile decedaților. Un păcat atrage altele, cum tot vedem că se îtîmplă de la Cădere încoace.
A spus samuel la Saul: "pocăiește-te?" Nu. Dacă ar fi adevărat ce spui aici, Samule-pe-bune, ar fi spus la Saul: pocăiește-te neîntârziat pentru căderile tale. Dar fiindcă era samuel-demon, i-a spus din start: mâine tu și fii tăi veți muri. Dar dacă era Samuel adevărat, iar fi spus: "Pocăiește-te, ca să abată mânia Domnului de la tine".
În plus în revelație, Duhul Sfânt spune limpede motivul :
"Așa a murit Saul pentru nelegiuirea sa pe care o făcuse el înaintea Domnului, pentru că n-a păzit cuvântul Domnului și pentru că a întrebat și a cercetat o vrăjitoare și nu a cercetat pe Domnul. De aceea a și fost el omorât și domnia a fost dată lui David, fiul lui Iesei." - I Paralipomena 10, 13-14.

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Porunca din Torah sună clar: "nu chemați morții", deci da, e posibil ca prin anume tehnici străvechi, cu care probabil "veghetorii" au "fericit" naiva noastră specie, calea naturală a sufletelor umane să fie disruptă temporar pentru o seance. Logic: dacă Adversarul poate fi prosecutor împotriva noastră, îngăduit de Dumnezeu, de ce nu ar fi asta posibil? Știm noi motivele înaltelor hotărîri dumnezeiești? Nu, nici nu avem cum și nici nu trebuie.
Da, păgânii, înainte de Revelația din Vechiul și mai ales desăvârșirea din Noul Testament, cochetau cu necromanție, ca și azi cei din voo-doo, e modul demonilor de a-și bate joc de oameni. Precum vedem pe egipteni, aveau o întreagă cultură a morților, "cartea morților" cu magiile aferente, relațiile, convorbirile, reîntoarcerea, reîncarnările morților, etc., precum și la hindușii din india, vedem la fel, au multe zeități ale morții, și ritualuri și așa, etc.
Dar până la revelația Vechiului Testament, toți adunați la un loc, nu pot fi acuzați de nimic, sunt minunați în simplitatea lor, așa înțelegeau ei să caute pe Dumnezeu. Dar când Domnul începe salvarea omenirii, apoi vine prin Avraam, prin Moise și ne arată clar că vorbirea cu morții trebuie să înceteze, fiindcă e doar dorința demonilor de a ne trage cu ei în iadul cel gătit lor, și nu nouă, apoi Însuși vine Domnul Hristos, și desăvârșește în Iubire toate, atunci trebuie să fi foarte răzvrătit și împietrit la inimă, să nu asculți în asemenea hal de Domnul, precum Saul și alții până azi, și să cauți să vorbești cu morții, deci cu demonii (ei sunt morții cei adevărați)...

Să ne ferească Dumnezeu de cochetarea cu practicile cele lipsite de Dumnezeu ale păgânilor și necredincioșilor.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Din cate stiu, dupa cununie, lumanarile de cununie se duc la biserica ! Eu asa am procedat, la sfatul preotului!
(...) si sa faceti ceea ce va spune mintea si inima!
Florin, dacă părintele nu are lumânări și le folosește pe aceleași la mai multe Sfinte Cununii, nu este greșit, dar ar trebui să spună la miri să-și cumpere lumânările lor pentru Taina Sfintei Cununii și apoi să le ia acasă, că le sunt de folos.

Ar fi interesat de întrebat rațiunile și fundamentul biblic, de ce acel preot vi-a spus să le lăsați la Biserică. Dacă e alt motiv, afară de cel că nu are el în Biserică, atunci a greșit.

Iar mintea și inima, rațiunea și credința, trupul și duhul sau sufletul, sunt oarecum în război, trebuie să asculte, ori de unul, ori de altul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 11.08.2016 at 15:07:39.
Reply With Quote
  #558  
Vechi 11.08.2016, 15:01:15
Bublisor Bublisor is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2016
Mesaje: 41
Implicit

O sa ma retrag de ce acest forum cu o parere de rau ca am cunoscut oameni sinceri,trecuti prin viata si cu multa cunoastere,dar in acelasi timp dezamagita de anumite persoane care nu au stiut sa faca decat caterinca si "intepaturi" la adresa celorlalti( un comportament rusinos pt cineva care e credincios). Urat! Iar in legatura cu studiile mele si tot ce am postat pe acest site este adevarat,nu trebuie sa raspund la nu stiu ce intrebari ca sa ma justific in fata unora,care din punctul meu de vedere nu merita osteneala. Asadar,va multumesc si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #559  
Vechi 11.08.2016, 15:01:50
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pregateste un subiect si de la medicina veterinara, ca nu se stie...
Reply With Quote
  #560  
Vechi 11.08.2016, 15:03:29
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Pregateste un subiect si de la medicina veterinara, ca nu se stie...
A, nu, nu ma bag in ciorba altuia. Aici o las pe doamna cu copitele!
Reply With Quote
Răspunde