Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 11.10.2011, 21:26:59
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
imi place tare mult numele de Teodosia:daruind(dand) lui Dumnezeu.E inversul numelului Teodora(darul lui Dumnezeu). Daca primul inseamna darul pe care tu il faci Domnului, al doilea inseamna darul pe care ti-l face Dumnezeu.
E asa usor cand primesti un dar, dar cand trebuie sa il faci tu e mai greu...Implica o jerfa mai mare.
daca va fi voia Domnului sa avem o fetita imi doresc tare mult sa o numim Maria Teodora. Dar am si o preferinta de suflet pentru numele Tudor sau Tudorica pentru ca asa o cheama pe bunica mea draga care m-a crescut si ma intreb, numele Tudor sau Tudorica inseamna acelasi lucru? Darul lui Dumnezeu?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #92  
Vechi 11.10.2011, 21:47:03
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

varianta cel mai des intalnita pe net e:
TUDOR [celtic] Teutorigos = conducatorul poporului
dar nu stiu.Mie mi se pare ca ar fi mai aproape de Teodor numele Tudor.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 29.10.2011, 00:11:04
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Adela Teodora
Iustin Andrei
Daniel Stefan
Reply With Quote
  #94  
Vechi 01.11.2011, 22:44:51
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rafail, Mavra (nevasta lui Timotei)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 02.11.2011, 08:23:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Din "Catehismul de la Baltimore":

În ceea ce privește numele, niciodată părinții nu trebuie să se lase influențați de niciun mijloc pentru a da copiilor nume nebunești sau fanteziste, luate din cărți, din locuri sau lucruri. Mai mult decât orice, ei nu trebuie să aleagă numele vreunui dușman al Bisericii sau vreunui necredincios, ci numele unui sfânt al lui Dumnezeu care va fi un model pentru copilul lor. Indiferent ce nume ar alege, dacă nu este numele unui sfânt, ar trebui că măcar numele unui sfânt să fie al doilea prenume. (...) Dacă s-a luat numele unui sfânt pentru a fi dat copilului ca nume de Botez, nu trebuie scurtat sau schimbat până la a nu mai însemna nimic, spre exemplu Mița sau Mizzy pentru Maria. Când numele vostru este menționat, acel sfânt este onorat și, aș putea spune, invocat, fiindcă ar trebui să vă amintească de el. Din acest motiv, nu ar trebui să aveți nume fără sens sau nume aiurea cum ar fi acela al unui animal de casă, cunoscut numai familiei ori prietenilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #96  
Vechi 13.12.2011, 14:13:24
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

cate nume se pun la copil? am auzit ca cica trebuie doar unul? sufletul eu zic ca e acelasi pentru oricate nume ar avea copilul... dar daca vreau 2 ce are? primii 2 copii au cate 2 nume iar viitorii nasi la al treilea vor un singur nume. ce sa fac? nu se va simti al treilea discriminat cu un singur nume? sau inferiorizat ?

prima fata o cheama Maria Cristina
baiatul Ioan Cristian

acu se pare ca e fetita si nasii vor un singur nume.... cum ceilalti au un nume de sfant si un nume care se sarbatoreste de Craciun, am zis ca sa ii impacam si pe nasi si pe copii, sa ii punem Stefania (sau daca ii creste ... ceva ... Stefan) ... e si nume de sfant si se sarbatoreste si de Craciun ... dar nu se va simti inferiorizata, discriminata ? nu vreau sa vina la mine si sa imi zica mami da mie de ce nu mi-ai pus 2 nume si mi-ai pus doar unul ?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 13.12.2011, 14:54:58
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
cate nume se pun la copil? am auzit ca cica trebuie doar unul? sufletul eu zic ca e acelasi pentru oricate nume ar avea copilul... dar daca vreau 2 ce are? primii 2 copii au cate 2 nume iar viitorii nasi la al treilea vor un singur nume. ce sa fac? nu se va simti al treilea discriminat cu un singur nume? sau inferiorizat ?

prima fata o cheama Maria Cristina
baiatul Ioan Cristian

acu se pare ca e fetita si nasii vor un singur nume.... cum ceilalti au un nume de sfant si un nume care se sarbatoreste de Craciun, am zis ca sa ii impacam si pe nasi si pe copii, sa ii punem Stefania (sau daca ii creste ... ceva ... Stefan) ... e si nume de sfant si se sarbatoreste si de Craciun ... dar nu se va simti inferiorizata, discriminata ? nu vreau sa vina la mine si sa imi zica mami da mie de ce nu mi-ai pus 2 nume si mi-ai pus doar unul ?
nu te necaji din cauza asta. Daca ii vei explica faa va intelege. Daca ii vei spune ca i-ai pus un singur nume pre ca asa au si sfintii si ingerii, iar sus in Rai cand vom merge vom fi strigati dupa un singur nume fetita va intelege. Prin comparatia cu fratii, poti sa ii spui ca atunci cand s-au nascut fratii ei nu stiai aceasta randuiala si de aceea le-ai pus doua prenume.
Anisia, Melania sunt sfintele sarbatorite la sf anului. Stefania, de la sf Stefan e de asemenea foarte frumos.
Sau Ana-Maria. E un nume si totusi doua:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 13.12.2011, 22:08:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pt baieti imi plac numele ingerilor:Mihail,Gavriil,Rafail,Serafim.
Dar si nume biblice sau de sfinti:David,Iacob,Daniel,Antonie,Anastasie.
Pt fete cel mai mult imi place Evghenia,Iulia si Cristina.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 13.12.2011, 23:30:05
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Mie imi plac foarte mult numele simple. E o frumusete aparte in simplitate!
Pentru fetite: Ana, Iulia, Mara.
Iar pentru baieti David, Luca, Matei, Radu, Vlad.

Nu sunt adepta mai multor nume pentru o singura persoana. Cred ca se poate apela la solutia aceasta ca un fel de compromis, daca parintii nu se inteleg asupra unui nume sau daca intervin alti factori (bunici, nasi etc). Eu mi-as alege numele copiilor mei in functie de ce imi inspira acel nume. Eu am fost botezata Ana, dupa bunica mea si dupa Anna Karenina, personajul literar preferat al mamei mele.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 14.12.2011, 01:00:39
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

eu daca o sa am un baiat o sa se numeasca obligatoriu CRISTIAN...... ador numele asta..... inseamna urmas al lui Hristos..... a fost atribuit primilor crestini..... adica mai inseamna si crestin....... si pentru fetita Ana-Maria, un nume superb...... care se afla sub ocrotirea sfintei fecioare...... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 13:08:44
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 18:21:24
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Educatia copilului-replici incuietoare clementia Generalitati 46 13.11.2009 14:19:15
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02