Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.06.2010, 05:37:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Imi cer scuze, am omis sa citez sursa si poate s-a inteles ca l-as fi scris eu. E din Formula AS: http://www.formula-as.ro/2010/916/so...a-sinaia-12387

Cand l-am citit am ramas impresionat, atat eu cat si multa lume iar ce m-a mirat a fost ca nu multi se gandeau cum l-ar putea ajuta ci vedeau in el doar o forma de rezistenta impotriva greutatilor cu ajutorul lui Dumnezeu.
Dar totusi! El traieste, e langa noi, e semenul nostru. Ma gandesc la o solutie ce as putea face dar nu imi vine in minte tinand cont de distanta la care ma aflu. Macar un mail de incurajare sa ii trimitem daca nu un ajutor material.

Cred ca ar merita incurajat sa mearga pe calea manastirii.
Este adevarat,insa calea manastirii nu o poate apuca oricine si trebuie sa fie o decizie care sa vina din adancul sufletului din dragoste de Dumnezeu,nu pentru a cauta un refugiu acolo.
Cred ca ar fi o idee daca,dupa ce am incerca sa luam legatura cu acest om si sa evaluam putin situatia sa apelam la media.
El trebuie ajutat sa isi gaseasca un loc unde sa stea si un loc de munca.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.06.2010, 05:40:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Eu sunt din Brasov, nu traiesc nici eu departe de el.

Ar fi frumos macar sa-l vizitam, poate cine stie, asa vorbim cu el poate se simte si el putin mai bine. Sau, daca tot zicea de acea povestioara a sa din copilarie cu cozonacii, poate ii ducem si noi niste cozonaci mari si buni sa se bucure :)
Sigur,dupa data de 26 eu sunt disponibila sa mergem acolo sa vedem ce se intampla.Evident ca ar trebui sa ii aducem un pachetel ceva,dupa puteri.
Insa,adevaratul ajutor si cel mai important ar fi un acoperis deasupra capului.
Restul membrilor forumului sunt si ei asteptati cu participare si eventuale sugestii.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.06.2010, 07:22:13
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Eu sunt nascuta in Sinaia insa acum loicuiesc in Bucuresti dar fratele meu si bunicii sunt inca acolo. O sa-l rog pe fratele meu sa se duca astazi pana acolo sa vada despre ce e vorba si va anunt indata ce aflu ceva.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.06.2010, 14:57:54
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Sincer sa fiu chiar ma simt emotionat cand vad raspunsul vostru crestinesc, al celor ce stati in zona, pentru bietul om. Parca una din vorbele Sf. Ioan Gura de Aur e 'vom fi judecati nu doar pt ce am facut ci si pt ce am fi putut face dar nu am facut'.
Sa va ajute Maica Domnului si sa aveti rasplata pentru fiecare gest pe care il faceti fata de bietul om. Doamne Ajuta!
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.06.2010, 18:36:56
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Eu sunt nascuta in Sinaia insa acum loicuiesc in Bucuresti dar fratele meu si bunicii sunt inca acolo. O sa-l rog pe fratele meu sa se duca astazi pana acolo sa vada despre ce e vorba si va anunt indata ce aflu ceva.
Sigur,asteptam vesti! :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.06.2010, 18:37:49
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Sincer sa fiu chiar ma simt emotionat cand vad raspunsul vostru crestinesc, al celor ce stati in zona, pentru bietul om. Parca una din vorbele Sf. Ioan Gura de Aur e 'vom fi judecati nu doar pt ce am facut ci si pt ce am fi putut face dar nu am facut'.
Sa va ajute Maica Domnului si sa aveti rasplata pentru fiecare gest pe care il faceti fata de bietul om. Doamne Ajuta!
Pai,asta inseamna sa fim crestini,nu'i asa? :)
Trebuie,insa, sa ne gandim cam ce ar fi de facut si sa fie si in puterile noastre.Depinde mult si de el si de cate persoane vor fi dispuse sa se implice.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.06.2010, 19:37:44
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Pana ce isi gaseste o locuinta, eu zic ca i-ar fi de mare folos o saltea, o plapuma si niste haine groase.
Asa un cozonacel ii potoleste pofta o zi, doua, dar niste haine ii tine de cald luni intregi. Acum ziceti voi ce ajutor i-ar fi mai de folos.
Imi pare rau ca nu pot veni si eu sa il vizitez, daca eram de pe acolo cred ca mergeam la el in fiecare zi.
La ce soarta a avut, eu zic ca merita tot sprijinul!

Last edited by zoridezi; 08.06.2010 at 19:41:52.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.06.2010, 20:09:12
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Pana ce isi gaseste o locuinta, eu zic ca i-ar fi de mare folos o saltea, o plapuma si niste haine groase.
Asa un cozonacel ii potoleste pofta o zi, doua, dar niste haine ii tine de cald luni intregi. Acum ziceti voi ce ajutor i-ar fi mai de folos.
Imi pare rau ca nu pot veni si eu sa il vizitez, daca eram de pe acolo cred ca mergeam la el in fiecare zi.
La ce soarta a avut, eu zic ca merita tot sprijinul!
Vin si eu cu o parere. Poate cine vrea sa ajute dar nu poate sa-l viziteze sa trimita pachetul sau prin curier pana in Sinaia si cine sta prin apropiere poate sa-l ia si sa il dea?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.06.2010, 07:45:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sigur,ar fi o idee minunata,Colaps!
PS:Eliana,ai vreo veste pentru noi?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.06.2010, 12:42:34
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit O poveste foarte trista dar adevarata!

Am fost impresionata pana la lacrimi pe povestea acestui tanar, Nicolae.
Ce mult il iubeste bunul Dumnezeu si Maica Domnului, pe tanarul Nicolae, daca dupa atatea incercari, atatea batai si umilinte, dupa atitudinea parintilor sai, pe care nu mi-o pot explica, indiferent ce motive vor invoca ca i-a dus la acel gest de a-l parasi la asa o varsta frageda...... merge inainte, greu, trist, singur ( duhovniceste nu-i singur, sant convinsa ca sfantul Nicolae i-a purtat si-i poarta de grija ) si are puterea si darul sa scrie atat de impresionant.
Slava lui Dumnezeu!
Tinere Nicolae, iti doresc din suflet putere sa rabzi si sa induri viata aspra prin care treci, spor duhovnicesc, pace-n suflet, multa sanatate si numai ganduri bune! Cu multa stima, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 09.06.2010 at 17:33:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poetul si omul ADRIAN PAUNESCU dorinastoica14 Generalitati 560 15.11.2010 15:44:51
Muzica la manastirea Sinaia Micky Muzica Bisericeasca 0 28.05.2007 14:09:31
Imagini din biserica cea noua a Manastirii Sinaia cod_gabriel Intamplari adevarate 8 27.04.2007 15:03:35